*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή  (Αναγνώστηκε 263087 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #476 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 03:52:38 μμ »
Παράθεση
Και μιλώντας για έξοδα πιστεύω να έχετε υπόψιν σας και το κόστος ελληνικξών μεταπτυχιακών. Συμβουλευτική ψυχολογία στο Βόλο είναι 9 χιλιάδες προς το πανεπιστήμιο + 2 χρόνια μετακινήσεις διαμονή κλπ. Σου πάει γύρω στα 15-16 χιλιάρικα σύνολο...
Συγνωμη αλλα αυτο το μεταπτυχιακό δεν ειναι αντιπροσωπευτικο για το κοστος των ελληνικων μεταπτυχιακων...μεχρι φετος σχεδον τα περισσοτερα ειναι δωρεαν αλλα δυσκολο να μπεις (δυσκολες εξετασεις/λιγες θεσεις/μεσον).ΤΩρα απο του χρονου που νομιζω θα γινουν ολα(;) με διδακτρα δεν ξερω ποσο θα παει αλλα οσα εχω δει ειναι το πολυ μεχρι 3000 τα 2 χρονια. Επισης στον Βολο ανετα μπορεις να πας να μετακομισεις (όποιος μπορει λογω δουλειας) γιατι γλιτωνεις πολλα απο τα να πηγαινοερχεσαι για 2 χρονια...Η απορια μου ειναι οτι υπαρχουν αρκετα ατομα που δινουν 9000 μονο στα διδακτρα και συμπληρωνεται μεταπτυχιακο;;; :o
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:52:11 »

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #477 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 10:15:22 μμ »

Το επίπεδο είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα.

Φυσικά δεν πιστεύω κανείς να θεωρεί πως τα ελληνικά μεταπτυχιακά δεν έχουν τρομερές διακυμάνσεις στο επίπεδο ανάλογα με την πόλη/πανεπιστήμιο που το κάνεις...

Εξάλλου και τα πτυχια μας αυτά καθαυτά, ανεξαρτήτως κλάδου, έχουν χαώδεις διαφορές όσον αφορά στην ποιότητα τους άλλο να τελειώνεις Νομική Αθήνας πχ και άλλο Κομοτηνής. Να μην σου πω πως η διαφορά στα πτυχία μας είναι ακόμα μεγαλύτερη από τα μεταπτυχιακά.

Δεν αμφισβητώ αυτό που λες για να είμαι ξεκάθαρος. Οντως διαφορά στο επίπεδο υπάρχει εκτιμώ. Απλά συμβαίνει και εδώ και σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό πέραν του ότι για να μπεις εδώ σε καλό μεταπτυχιακό - ανεξαρτήτως προσόντων - πρέπει να φιλήσεις κατουρημένες ποδιές + μεγαλύτερη διάρκεια σπουδών + να κάνεις τον χαμάλη για τον κάθε κομπλεξικό πανεπιστημιακό που έχει ξεχάσει πότε μπήκε (αν ποτέ μπήκε) για τελευταία φορά σε πραγματική τάξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2013, 07:24:53 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος passatembo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #478 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 10:21:19 μμ »
Τσακώνεστε για τα μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής "ενας γνωστός μου πήγε στην αρχή και μετά στο τέλος κλπ." Σήμερα που ψηφίστηκε η αύξηση του ωραρίου διδασκαλιας=μείωση αναπληρωτών  είτε έχεις αγγλόφωνο είτε βουλγαρόφωνο master είτε τα "πολυδιαφημιζόμενα πανεπιστήμια της Αγγλίας" πολυ πιθανόν του χρόνου πολλοί απο αυτούς να είναι εκτός δουλειας....Αυτό πιστεύω πρέπει να μας ενδιαφέρει...

Αποσυνδεδεμένος marrel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #479 στις: Μάρτιος 03, 2013, 01:49:45 πμ »
Είμαι απόφοιτη του τμήματος ΦΠΨ Αθήνας και θα ήθελα να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή στην Αθήνα. Έχω λοιπόν κάποιες απορίες και παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει έστω και ένα από τα παρακάτω να μου απαντήσει. Γνωρίζω ότι υπάρχουν τρία μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής στο ΕΚΠΑ, ένα από το ΤΕΑΠΗ, ένα από το ΠΤΔΕ και ένα καινούριο από το ΦΠΨ. Γνωρίζει κανείς να μου πει, ποιό από τα τρία θεωρείται το καλύτερο; Επίσης, σε ποιά ή ποιές διαταραχές εστιάζει το καθένα; (αν εστιάζει κάπου) πχ αυτισμό, μαθησιακές δυσκολίες κλπ. Ακόμη, θα ήθελα να μάθω αν τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι κοινά και από τα τρία προγράμματα. Επιπλέον, επειδή το πτυχίο μου με τοποθετεί στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, θα μπορούσα να κάνω κάποιο από τα μεταπτυχιακά που γίνονται από τα τμήματα δημοτικής και νηπιαγωγών ή δεν παίζει ρόλο αυτό; Τέλος, στο πρόγραμμα του ΠΤΔΕ ζητάνε αγγλικά επιπέδου advanced. Αν κάποιος έχει proficiency  μπορεί να γίνει δεκτός ή είναι απαραίτητος ο τίτλος του advanced; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:52:11 »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #480 στις: Μάρτιος 03, 2013, 10:01:37 πμ »
πρεπει να μπεις στο προγραμμα του καθενος για να δεις σε τι εστιαζει το καθενα, λογικα τα μαθηματα θα τα εχουν αναρτημενα στο σαιτ τους και παντα γραφουν το πτυχιο που καταληγει να εχει χρησιμοτητα η τι τιλος απονεμεται . λογικα  ολα εχουν τα ιδια δικαιωματα, ισως ομως για διαφορετικες εκπαιδευτικες βαθμιδες.... αν οχι παιρνεις τηλεφωνο και ρωτας... π.χ. για τους νηπιαγωγους κτλ που ρωτας δες τον τιτλο και τα μαθηματα, αν λεει τπτ ειδικη αγωγη για παιδια νηπιαγωγειου η προσχολικης ηλικιας ασφαλως δεν μπορεις να μπεις εκει γτ εισαι δευτεροβαθμια. τελος για το advanced που ρωτας νομιζω οτι ειναι κοινη λογικη οτι το proficiency ειναι ανωτερο οποτε θα το δεχτουν καθως και προφανως εννοουν απο advanced και πανω.

Αποσυνδεδεμένος κορφας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #481 στις: Μάρτιος 03, 2013, 10:30:09 πμ »
Είμαι απόφοιτη του τμήματος ΦΠΨ Αθήνας και θα ήθελα να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή στην Αθήνα. Έχω λοιπόν κάποιες απορίες και παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει έστω και ένα από τα παρακάτω να μου απαντήσει. Γνωρίζω ότι υπάρχουν τρία μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής στο ΕΚΠΑ, ένα από το ΤΕΑΠΗ, ένα από το ΠΤΔΕ και ένα καινούριο από το ΦΠΨ. Γνωρίζει κανείς να μου πει, ποιό από τα τρία θεωρείται το καλύτερο; Επίσης, σε ποιά ή ποιές διαταραχές εστιάζει το καθένα; (αν εστιάζει κάπου) πχ αυτισμό, μαθησιακές δυσκολίες κλπ. Ακόμη, θα ήθελα να μάθω αν τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι κοινά και από τα τρία προγράμματα. Επιπλέον, επειδή το πτυχίο μου με τοποθετεί στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, θα μπορούσα να κάνω κάποιο από τα μεταπτυχιακά που γίνονται από τα τμήματα δημοτικής και νηπιαγωγών ή δεν παίζει ρόλο αυτό; Τέλος, στο πρόγραμμα του ΠΤΔΕ ζητάνε αγγλικά επιπέδου advanced. Αν κάποιος έχει proficiency  μπορεί να γίνει δεκτός ή είναι απαραίτητος ο τίτλος του advanced; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Περί του ΤΕΑΠΗ ο λόγος για τα άλλα δεν ξέρω. Δεν εστιάζει σε συγκεκριμένη αναπηρία και έχει και διαφορετική προσέγγιση της έννοιας της αναπηρίας (κοινωνικό μοντέλο). Με proficiency "μπαίνεις" χωρίς εξετάσεις στα αγγλικά και δεν παίζει ρόλο αν είσαι Αβάθμια ή Δευτεροβάθμια. Το ποιό είναι το καλύτερο περί ορέξεως...

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #482 στις: Μάρτιος 03, 2013, 12:52:46 μμ »
Υπαρχει περιπτωση καποιο απο τα γνωστα μεταπτυχιακα ειδικης π.χ Βουλγαριας, Αγγλιας, Ρωμης, Τορινο να φαει ακυρο απο ΔΟΑΤΑΠ ή δινουν δευτερη ευκαιρια μεχρι να συγκεντρωθουν ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα και να γινει πληρης ο φακελος του καθε φοιτητη? Θελω να πω οτι αν κατι δε παει καλα βγαινει αρνητικη αποφαση ή ειναι σιγουρο οτι ολα θα παρουν την αναγνωριση, αφου εχουν παρει την αρχικη, απλα καποια καθυστερουν περισσοτερο?

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #483 στις: Μάρτιος 03, 2013, 12:57:13 μμ »
Είμαι απόφοιτη του τμήματος ΦΠΨ Αθήνας και θα ήθελα να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή στην Αθήνα. Έχω λοιπόν κάποιες απορίες και παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει έστω και ένα από τα παρακάτω να μου απαντήσει. Γνωρίζω ότι υπάρχουν τρία μεταπτυχιακά ειδικής αγωγής στο ΕΚΠΑ, ένα από το ΤΕΑΠΗ, ένα από το ΠΤΔΕ και ένα καινούριο από το ΦΠΨ. Γνωρίζει κανείς να μου πει, ποιό από τα τρία θεωρείται το καλύτερο; Επίσης, σε ποιά ή ποιές διαταραχές εστιάζει το καθένα; (αν εστιάζει κάπου) πχ αυτισμό, μαθησιακές δυσκολίες κλπ. Ακόμη, θα ήθελα να μάθω αν τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι κοινά και από τα τρία προγράμματα. Επιπλέον, επειδή το πτυχίο μου με τοποθετεί στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, θα μπορούσα να κάνω κάποιο από τα μεταπτυχιακά που γίνονται από τα τμήματα δημοτικής και νηπιαγωγών ή δεν παίζει ρόλο αυτό; Τέλος, στο πρόγραμμα του ΠΤΔΕ ζητάνε αγγλικά επιπέδου advanced. Αν κάποιος έχει proficiency  μπορεί να γίνει δεκτός ή είναι απαραίτητος ο τίτλος του advanced; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Αν δεν κανω λάθος το νηπιαγωγων και το φπψ προσφεραν μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη για το τρεχον ετος...οποτε σε δυο χρονια ξανα...τωρα θα βγαλει μονο το δημοτικης....
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος κορφας

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #484 στις: Μάρτιος 03, 2013, 01:20:34 μμ »
Αν δεν κανω λάθος το νηπιαγωγων και το φπψ προσφεραν μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη για το τρεχον ετος...οποτε σε δυο χρονια ξανα...τωρα θα βγαλει μονο το δημοτικης....

Το ΤΕΑΠΗ δίνει κάθε χρόνο. Μάρτιο- Απρίλιο περίπου είναι οι αιτήσεις. Δύσκολο πάντως να μπει κάποια/ος αλλά όχι αδύνατο :).

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #485 στις: Μάρτιος 03, 2013, 05:14:05 μμ »
Υπαρχει περιπτωση καποιο απο τα γνωστα μεταπτυχιακα ειδικης π.χ Βουλγαριας, Αγγλιας, Ρωμης, Τορινο να φαει ακυρο απο ΔΟΑΤΑΠ ή δινουν δευτερη ευκαιρια μεχρι να συγκεντρωθουν ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα και να γινει πληρης ο φακελος του καθε φοιτητη? Θελω να πω οτι αν κατι δε παει καλα βγαινει αρνητικη αποφαση ή ειναι σιγουρο οτι ολα θα παρουν την αναγνωριση, αφου εχουν παρει την αρχικη, απλα καποια καθυστερουν περισσοτερο?


Εάν στο ΔΟΑΤΑΠ πάρεις αρνητική απάντηση, δεν έχεις δικαίωμα να υποβάλλεις για τον ίδιο τίτλο δικαιολογητικά για δεύτερη φορά.
Αν αναγνωριστεί σε κάποιον δε σημαίνει ότι θα αναγνωριστεί και σε όλους, καθώς κάθε περίπτωση εξετάζεται ξεχωριστά
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #486 στις: Μάρτιος 03, 2013, 05:50:00 μμ »
Ναι τα γνωριζω ολα αυτα. Το λεω συγκεκριμενα για της Βουλγαριας που λιμναζει για καιρο και δεν υπαρχει καμια εξελιξη. Θα το αναγνωρισουν σιγουρα και περιμενουν να δοθουν εξηγησεις για οσα εχουν καταγγελθει ή παιζει να παρει αρνητικη απαντηση?

Αποσυνδεδεμένος averkios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #487 στις: Μάρτιος 03, 2013, 08:24:51 μμ »
Ξέρετε στη Θεσσαλονίκη ποια μεταπτυχιακά αναγνωρίζονται από το υπουργείο για να σε βάλουν στους πίνακες της ειδικής;

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #488 στις: Μάρτιος 03, 2013, 09:47:00 μμ »
αυτό του πανεπιστημίου Μακεδονίας και αυτό της σχολή νηπιαγωγών του ΑΠΘ.

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #489 στις: Μάρτιος 04, 2013, 11:56:36 πμ »
αυτό του πανεπιστημίου Μακεδονίας και αυτό της σχολή νηπιαγωγών του ΑΠΘ.
μηπως εννοεις το τμημα φιλοσοφιας και παιδαγωγικής του ΑΠΘ?γιατι το νηπιαγωγων δεν βλέπω να έχει ειδικη αγωγη..
το εκπαιδευτικης και κοινωνικης πολιτικης του πανεπιστημιου μακεδονιας ξερετε αν βγαζει κάθε χρόνο;
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 267
Σύνολο: 276

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.