*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή  (Αναγνώστηκε 262770 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ftsiotsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #518 στις: Απρίλιος 06, 2013, 01:08:13 μμ »
 Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!
Santrock- Ανάπτυξη στην παιδική ηλικία, εκδ Παρισιάνος
Cole&Cole- Η ανάπτυξη των παιδιών, Α+Β τόμος, εκδ. τυπωθήτω
Baucum- Η ανάπτυξη του ανθρώπου, εκδ Παπαζήση

Πολυχρονοπούλου- Παιδιά και έφηβοι με ειδικές ανάγκες και δυνατότητες Α+Β τόμος, εκδ Ατραπος

Δράκος- Σύγχρονα θέματα της Ειδικής Παιδαγωγικής
Παπαδάτος- Ψυχικές διαταραχές και μαθησιακές δυσκολίες παιδιών και εφήβων, εκδ Παρισιάνος
Κουρκούτας& Chartier- Παιδιά και έφηβοι με ψυχοκοινωνικές και μαθησιακές διαταραχές, εκδ τόπος
Αναγνωστοπούλου- Σίνη- Διαταραχές σχολικής μάθησης και ψυχοπαθολογία, εκδ βητα


Έτσι για ορεκτικό, τα περισσότερα είναι από την αντίστοιχη εξέταση του δικοού μου μεταπτυχιακού, ελπίζω να μην είναι τόοοοσο διαφορετικά

(τα 3 πρώτα είναι ακριβά βιβλία, αλλά το αξίζουν με το παραπάνω!)
"ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής. Κι όταν πια του διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας τον μαθητή του να φτίαξει δικές του γέφυρες"
(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:46 »

Αποσυνδεδεμένος Humanitarianism

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #519 στις: Απρίλιος 19, 2013, 01:15:46 μμ »
Έχει δώσει κανείς εξετάσεις στο ΠΜΣ ''Ψυχοπαιδαγωγική της Ένταξης'' (κατευθ. ειδική αγωγή) στη Θεσσαλονίκη; Πως σας φάνηκαν οι εξετάσεις;

Αποσυνδεδεμένος nhpiagwgina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #520 στις: Απρίλιος 20, 2013, 12:45:07 μμ »
Και εγώ ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό του παιδαγωγικου στο ΑΠΘ στην ειδική αγωγή!Υπάρχει κάποιος που έχει δώσει ήδη;και αν ναι από που διάβασε;γιατί η ύλη των εξετάσεων,όπως τη δίνουν είναι πολύ γενική..

Αποσυνδεδεμένος narkisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #521 στις: Μάιος 07, 2013, 10:13:42 μμ »
Έχω και εγώ απορίες σχετικά με την ύλη για το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή του Αριστοτέλειου πανεπιστημίου , σχετικά με την βιβλιογραφία εάν κάποιος συνάδελφος έχει δώσει για το συγκεκριμλενο και ξέρει κάτι θα μου έκανε μεγάλη χάρη εαν με βοηθούσε . Βασικά ελπίζω να μην στηριζεται η εισαγωγή σε ¨"γνωριμίες" οπωσ ακουγεται  :) και να είναι δίκαιη .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:46 »

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #522 στις: Μάιος 08, 2013, 02:45:09 μμ »
Ξερει κανεις τπτ για το μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης του τεαπη αθηνων;ειναι μονο με συνεντευξη αλλα δεν εχω ακουσει καλα λογια για το προγραμμα σπουδων...
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος Ναταshα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #523 στις: Μάιος 09, 2013, 04:55:19 πμ »
καλησπέρα!! Επειδή θα δώσω κι εγώ σε ένα μήνα το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής του τμήματος Προσχολικής του ΑΠΘ και βλέπω κι άλλους να παιδεύονται με την εύρεση της ύλης, μπορείτε να πάτε στη βιβλιοθήκη του τομέα Παιδαγωγικής (Παλαιό Κτίριο Φιλοσοφικής) καθώς και άλλων τμημάτων και να ψάξετε με τις ώρες. Βέβαια σαν εξωτερικός επισκέπτης πρέπει να πληρώσετε συνδρομή (20 ευρώ το λιγότερο για 3 μήνες νομίζω) και μπορείτε να δανειστείτε μόνο 3 βιβλία τη φορά. Προτού πάτε μπορείτε να βρείτε εδώ βιβλία βάσει των λημμάτων της ύλης
http://ipac.lib.auth.gr/ipac20/ipac.jsp?session=13U8064M92734.70091&profile=ipac_gr&menu=search&submenu=subtab24&ts=1368064215453
Ωστόσο να σας πω προσωπικά, αφού έκανα μια βόλτα απο τη βιβλιοθήκη και πήρα καμιά δεκαριά βιβλία δε τα βρήκα χρήσιμα ιδιαίτερα (ίσως κάποια της Τζουριάδου για τις μαθησιακές δυσκολίες). Έκατσα λοιπόν κι έκανα το πιο απλό, να ψάξω στο google. Βρήκα από διπλωματικές μέχρι και συγγράμματα και σημειώσεις, ακόμα και της Τζουριάδου! Γενικά ψάξτε όπου μπορείτε (προσέχωντας ΠΑΝΤΑ την πηγή εε) αλλά το να αγοράσει κάποιος τόσα βιβλία δε το βρίσκω πρακτικό.

Καλή τύχη παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος narkisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #524 στις: Μάιος 11, 2013, 05:40:23 μμ »
'Εχουν ανακοινωθεί ημερομηνίες εξετάσεων για την ειδική αγωγή Αριστοτέλειου  παν. δεν είδα κάτι στήν προκύρηξη ? Πάντως δύσκολο να μην έχεις βιβλιογραφία  :(  και να σκεφτείτε οτι εγώ προσωπικά μένω και εργάζομαι Αθήνα και εγώ απο ιντερνέτ κατεβάζω αρχεία εαν κάποιος ξέρει κάποιο βιβλίο καλοδέχουμενη πληροφορία  ;) Υπάρχει συνάδελφος απο Αγγλικη Φιλολογία που θέλει να δώσει για αυτο το Μάστερ να ενώσουμε δυνάμεις ?

Αποσυνδεδεμένος Ναταshα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #525 στις: Μάιος 13, 2013, 12:19:02 μμ »
Κοτζάμ προκύρηξη στην επίσημη σελίδα δεν την είδες...

Αποσυνδεδεμένος narkisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #526 στις: Μάιος 17, 2013, 12:40:19 μμ »
 :) την είδα ,απλά στήν αρχή νόμιζα πως είναι για την Αγγλική γλώσσα  ;) .

Αποσυνδεδεμένος christimar11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #527 στις: Μάιος 17, 2013, 11:58:47 μμ »
γεια σας! είμαι καινούρια στο forum. θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας σε σχεση με το μεταπτυχιακο στην κύπρο στην ειδικη εκπαιδευση. εχω περιθωριο μεχρι τα μισα της εβδομαδας που μας ερχεται να κανω την αιτηση. τα 5900 τα σκεφτομαι βεβαι απως θα τα δωσω αλλα χρειάζεται κ εεδω που μενω ειναι αδυνατον να κανω μεταπτυχιακο παρα μονο εξ αποστασεως.Ποια η γνωμη σας; Και το βασικότερο, έχει μπει κανεις ήδη σε αυτη τη διαδικασια; Αν ναι πως είναι η διαδικασια των μαθηματων,των σεμιναριων και των εξετασεων; Σας ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος mammos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #528 στις: Μάιος 18, 2013, 12:00:57 πμ »
μειωνονται δραματικα οι θεσεις, αν διαβαζεις ...  στην ειδικη αγωγη. ξανασκεψου το ...

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #529 στις: Μάιος 26, 2013, 02:28:25 πμ »
γνωρίζετε μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως στην ειδική αγωγή;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #530 στις: Μάιος 26, 2013, 11:13:43 πμ »
Στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας υπάρχει εξ αποστάσεως και το κάνουν πολλοί απο την Ελλάδα

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #531 στις: Μάιος 26, 2013, 11:22:07 πμ »
γεια σας! είμαι καινούρια στο forum. θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας σε σχεση με το μεταπτυχιακο στην κύπρο στην ειδικη εκπαιδευση. εχω περιθωριο μεχρι τα μισα της εβδομαδας που μας ερχεται να κανω την αιτηση. τα 5900 τα σκεφτομαι βεβαι απως θα τα δωσω αλλα χρειάζεται κ εεδω που μενω ειναι αδυνατον να κανω μεταπτυχιακο παρα μονο εξ αποστασεως.Ποια η γνωμη σας; Και το βασικότερο, έχει μπει κανεις ήδη σε αυτη τη διαδικασια; Αν ναι πως είναι η διαδικασια των μαθηματων,των σεμιναριων και των εξετασεων; Σας ευχαριστω πολυ!
Πολλοί απο εδώ το κάνουν το συγκεκριμένο και είμαι μία απο αυτούς. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες υπάρχει ηδη σαν θέμα συζήτησης ξεχωριστό. Γενικά είμαι ευχαριστημένη. Αρκετά οργανωμένο. Τα σεμινάρια είναι μέσω εργασιών,στα μαθήματα κάνουμε τηλεδιασκέψεις, μας ανεβάζουν αρκετό υλικό προς μελέτη και έχεις και το βασικό βιβλίο που το αγοράζεις. Σε κάθε μάθημα κάνεις 2-3 εργασίες και τέλος δίνεις και εξετάσεις. Έχουν δημιουργήσει 3 εξεταστικά κέντρα σε Αθήνα, Θεσ/κη και Κρήτη. Γενικά είναι απαιτητικό και αν δουλεύεις και έχεις οικογένεια γίνεται πιο δύσκολο. Κ εγω για αυτό το διάλεξα, λόγω του ότι είμαι μακριά πο πανεπιστήμια και έχω οικογένεια οπότε με βόλευε το εξ αποστάσεως. Καλή τύχη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 463

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.