*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή  (Αναγνώστηκε 262767 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #462 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 04:58:43 μμ »
εχω ψιλομπερδευτει...υπάρχουν μεταπτυχιακα εξ αποστασεως στην Ελλαδα στην ειδικη αγωγη που ειναι αναγνωρισμενα κ μπορεις να μπεις στους πινακες ειδικης;Στο καπποδιστριακο κατι εχω ακουσει ή μηπως ειναι σεμιναρια;
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:57:17 »

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #463 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 05:15:54 μμ »
Στην Ελλάδα προς στιγμήν μόνο το εαπ προσφέρει μεταπτυχιακά εξ'αποστάσεως. Όλα τα άλλα προγράμματα παν/μιων είναι βεβαιώσεις επιμόρφωσης κ όχι πτυχία

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #464 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 06:09:23 μμ »
Στο Καποδιστριακό συγκεκριμένα επειδή παρακολούθησα πέρυσι ένα τέτοιο σεμινάριο στην Ειδική Αγωγή, είναι απλά εβδομαδιαία ''μαθήματα'' ας το πούμε έτσι που μελετάς πρώτα την ύλη και ύστερα κάθε φορά δίνεις κάποιου είδους τεστ. Στο τέλος σου δίνεται ένα απλό πιστοποιητικό επιμόρφωσης.. Αρκετά ακριβό θα έλεγα και τα τεστ το τέλος απλά αστεία. Το μόνο που αξίζει είναι οι γνώσεις και το υλικό των παραδόσεων που σου μένει στο τέλος.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #465 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 09:51:44 μμ »
 Τα διάφορα σεμινάρια ειδικής αγωγής που συνεχίζονται να γίνονται σου παρέχουν μια βεβαίωση παρακολούθησης για το βιογραφικό σου. Με αυτά δεν μπορείς πλέον να κάνεις τα χαρτιά σου για να μπεις στους πίνακες ειδικής αγωγής αυτά δεν αναγνωρίζονται για τους πίνακες αναπληρωτών ειδικής αγωγής από τον Αύγουστο του 2010 με σχετικό νόμο. Οπότε γιανα μπει κάποιος στους πίνακες ειδικής από το 2010 και μετά πρέπει να κάνει μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.
Το εαπ που κάνει μεταπτυχιακά εξ'αποστάσεως δεν έχει τομέα ειδικής αγωγής οπότε γι'αυτό πολλοί έκαναν αίτηση στο εξ'αποστάσεως μεταπτυχιακό στην Λευκωσία.
Εκτός από κάποια μεταπτυχιακά στην Ελλάδα για ειδική αγωγή υπάρχουν και άλλα στο εξωτερικό αλλά είναι μερικής φοίτησης .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:57:17 »

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #466 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 01:32:27 μμ »
Εκτός από κάποια μεταπτυχιακά στην Ελλάδα για ειδική αγωγή υπάρχουν και άλλα στο εξωτερικό αλλά είναι μερικής φοίτησης .
μα στο εξωτερικο υπαρχουν παρα πολλα ειδικης αγωγης πληρης φοιτησης...
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #467 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 03:35:59 μμ »
εννοούσα για τα πολυδιαφημιζόμενα σε Βουλγαρία και Ιταλία που απαιτούν κάποιες παρουσίες υποχρεωτικές στο πανεπιστήμιο. Εκτός αν κάποιος πληρώσει πολύ παραπάνω στις διάφορες εταιρείες και δεν εμφανιστεί καθόλου .

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #468 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 03:37:44 μμ »
Οντως γνωστος μου χρυσοπληρωσε το Βουλγαρικο και πηγε μονο στην αρχη και στο τελος. Α ρε ΔΟΑΤΑΠ....

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #469 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 03:40:30 μμ »
8-9000 ζητάνε για αυτή τη χάρη τίποτα δηλαδή :o :o

Αποσυνδεδεμένος nt-a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #470 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 02:27:06 μμ »
ΑΛΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ  ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ  ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ  ΣΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ-ΕΛΑ.    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ............

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #471 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 01:39:38 μμ »
Οντως γνωστος μου χρυσοπληρωσε το Βουλγαρικο και πηγε μονο στην αρχη και στο τελος. Α ρε ΔΟΑΤΑΠ....

8-9000 ζητάνε για αυτή τη χάρη τίποτα δηλαδή :o :o

Βλακείες είναι αυτά όνομα και στοιχεία των ανθρώπων που το κάνανε να τους κάνουμε καταγγελία αν ισχύει.

Εγώ το παρακολουθώ φέτος έχω πάει 15 ταξίδια ως τώρα και έχω άλλα 2-3 μπροστά μου τουλάχιστον.

Μέσω γραφείου, 3300 προς το πανεπιστημιο, 2500 προς το γραφείο που μου αναλαμβάνει τα γραφειοκρατικά και μου κλείνει μετακίνηση και διαμονή. Τα υπόλοιπα είναι λειτουργικά έξοδα μετακίνησης/διαμονή, και έξοδα εκεί πέρα φαγητά κλπ.

Επίσης έχει αρκετές εργασίες και φυσικά την διπλωματική. Ο φάκελος με όλα τα παραπάνω θα κατατεθεί και στο ΔΟΑΤΑΠ προφανώς.

Και μιλώντας για έξοδα πιστεύω να έχετε υπόψιν σας και το κόστος ελληνικξών μεταπτυχιακών. Συμβουλευτική ψυχολογία στο Βόλο είναι 9 χιλιάδες προς το πανεπιστήμιο + 2 χρόνια μετακινήσεις διαμονή κλπ. Σου πάει γύρω στα 15-16 χιλιάρικα σύνολο...

Μην παραπληροφορείτε τον κόσμο.

*** Με τα όσα έχω δει ως τώρα θα πρότεινα ανεπιφύλακτα σε κάποιον που σκέφτεται να το ξεκινήσει να μην εμπκλακεί καθόλου με γραφεία και να γλιτώσει τα 2,5 χιλιάρικα. Οχι μόνο δεν τους έχουν σε καθόλου εκτίμηση στο πανεπιστήμιο αλλα σε off the record συνομιλίες με καθηγητές και υπεύθυνους του μεταπτυχιακού τους θάβουν πολύ άσχημα. Πηγαίνετε μόνοι σας μόνο λεφτά και εκνευρισμό θα γλιτώσετε. Τα γραφεία δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το μεταπτυχιακό αυτό καθαυτό και δεν ρυθμζίουν τίποτα απολύτως πέραν όσον προανέφερα αν σας πουν κάτι άλλο σας λένε ψέματα. Ειδκά αν είστε από Βόρεια μην το σκέφτεστε καν δίπλα είναι και το επίπεδο αγγλικών στο πανεπιστήμιο σε γραμματείες κλπ είναι εξαρετικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2013, 01:49:24 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #472 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 01:52:23 μμ »
Δεν παραπληροφορουμε κανεναν. Να εισαι σιγουρος πως αν δεν ηταν φιλος θα τον ειχα καταγγειλει εγω πρωτος. Ισχυει κανονικοτατα αυτο που εγραψα και οχι για ενα μονο ατομο. Κι αλλα ατομα εμφανιστηκαν μια φορα στην αρχη και μια στο τελος για την παρουσιαση της πτυχιακης.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #473 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 01:58:20 μμ »
Δεν παραπληροφορουμε κανεναν. Να εισαι σιγουρος πως αν δεν ηταν φιλος θα τον ειχα καταγγειλει εγω πρωτος. Ισχυει κανονικοτατα αυτο που εγραψα και οχι για ενα μονο ατομο. Κι αλλα ατομα εμφανιστηκαν μια φορα στην αρχη και μια στο τελος για την παρουσιαση της πτυχιακης.

Δώσε μου το όνομα να τον καταγγείλω εγώ. Γιατί εμένα μου έχουν φύγει σχεδόν 8.5 χιλιάρικα για την ώρα και θα περάσω τα εννιά ώσπου να τελειώσω και ως τώρα δεν έχω χάσει ούτε μια εργασία ή μάθημα. Αυτός μάγκας είναι? Μην μας βάζετε όλους στο ίδιο καζάνι εγώ έχω και αποδείξεις από τις παρουσίες μου επάνω για όλα τα ταξίδια και αποδείξεις από ξενοδοχείο + ταξιδιωτικό γραφείο + υπογραφές στη σχολή τις μέρες της παρουσίας μου. Μέχρι και τις αποδείξεις από τα φαγάδικα κρατάω μην τυχών και χρειαστεί να τα βάλω στο φάκελο.

Φίλοι φίλοι καριοφίλοι γνώμη μου είναι αν ξέρετε παρατυπίες καταγγείλτε τις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2013, 02:03:13 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #474 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 02:07:22 μμ »
Δε με ενδιαφερει να κανω καταγγελια στο συγκεκριμενο ατομο ουτε εμμεσως. Απλα το αναφερω σαν γεγονος. Εχουν φροντισει αλλοι αλλωστε πριν απο μενα γι αυτο και εχει βαλτωσει η αναγνωριση στον ΔΟΑΤΑΠ. Το οτι δεν εχει παρει αναγνωριση ακομα η πρωτη φουρνια δε σας ανησυχει? Οπως και να χει εχετε δωσει ενα σωρο λεφτα και εχετε κανει και καποιο κοπο (οι περισσοτεροι τουλαχιστον).

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Ειδική Αγωγή
« Απάντηση #475 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 02:15:55 μμ »
Δε με ενδιαφερει να κανω καταγγελια στο συγκεκριμενο ατομο ουτε εμμεσως. Απλα το αναφερω σαν γεγονος. Εχουν φροντισει αλλοι αλλωστε πριν απο μενα γι αυτο και εχει βαλτωσει η αναγνωριση στον ΔΟΑΤΑΠ. Το οτι δεν εχει παρει αναγνωριση ακομα η πρωτη φουρνια δε σας ανησυχει? Οπως και να χει εχετε δωσει ενα σωρο λεφτα και εχετε κανει και καποιο κοπο (οι περισσοτεροι τουλαχιστον).

Δεν με ανησυχεί καθόλου. Πριν ξεκινήσω το μεταπτυχιακό συμβουλεύτικα προσωπικούς φίλους, 4 δικηγόρους, 3 δικαστές, τους καθηγητές ειδικής αγωγής στο πανεπιστήμιο της αθήνας και την γραμματεία της σχολής μου ενώ μίλησα και με ΔΟΑΤΑΠ.

Ολοι με διαβεβαίωσαν πως αν είμαι τυπικός και ο φάκελος μου είναι πλήρης δεν θα έχω το παραμικρό πρόβλημα και για αυτό φρόντισα να είμαι τυπικός μέχρι αηδίας. Εχω κρατήσει τα πάντα από πάνω αποδείξεις κλπ, αν το δικό μου μεταπτυχιακό δεν έχει αναγνωριστεί στους 3 μήνες από την κατάθεση του φακέλου ως οφείλει θα τους στείλω εξώδικο, αν δεν συμμορφωθούν εντός της διοαρίας θα τους καταθέσω μήνυση και είμαι σίγουρος πως θα το αναγνωρίσω.

Και ναι οι περισσότεροι ανεβαίνουμε τακτικότατα και είμαστε τυπικοί και στις εργασίες μας. Τουλάχιστον το δικό μου γκρουπ δεν γνωρίζω για τα άλλα.

Το μοναδικό για το οποίο μετανιώνω κα δεν το χειρίστηκα καλά, επειδη φοβήθηκα πως δεν θα μπορώ να συννενοηθώ εύκολα πάνω κλπ, είναι τα 2,5 χιλιάρικα που έδωσα στο πρακτορείο. Πραγματικά πεταμένα λεφτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2013, 02:27:43 μμ από GregX »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158520
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.