*

Αποστολέας Θέμα: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου  (Αναγνώστηκε 78937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #140 στις: Μάιος 30, 2016, 03:40:43 μμ »
Του Μητσέλου χρησιμοποίω κυρίως για τα κριτήρια αλλά θα ήθελα πιο πρόσφατα κείμενα. Όσο για τα προηγούμενα θέματα των εξετάσεων εννοείται πως τα κάνω, στην επανάληψη.

Εκδ. Χατζηθωμά ε; Θα το αναζητήσω...

Σας ευχαριστώ και τους δύο πολύ!
Ναι, εκδόσεις Χατζηθωμά. Οι συγκεκριμένες εκδόσεις έχουν και δική τους σελίδα. Τα κείμενα των κριτηρίων αξιολόγησης είναι από το 2012, 2013, 2014, 2015.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:55:24 »

Αποσυνδεδεμένος anthi_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #141 στις: Ιούνιος 23, 2016, 01:15:23 μμ »
Δούλεψα την περασμένη χρονιά το βοήθημα των εκδόσεων Χατζηθωμά (214 κριτήρια αξιολόγησης) και έμεινα ευχαριστημένη τόσο από την παρουσίαση των θεμάτων όσο και από τα κριτήρια αξιολόγησης. Μάλιστα, ιδιαίτερα βοηθητικό ήταν το βιβλίο με τη θεωρία καθώς και οι ασκήσεις εφαρμογής. Ωστόσο, θα ήθελα να μου προτείνετε ενδεικτικά κάποια βοηθήματα με πιο απαιτητικά κριτήρια αξιολόγησης και ασκήσεις συλλογισμών. Θα με ενδιέφερε, επίσης, η γνώμη σας για βοηθήματα που θεωρείτε ότι καλύπτουν με επάρκεια το εύρος των θεματικών ενοτήτων της έκθεσης. Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος super3kef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #142 στις: Ιούνιος 26, 2016, 01:11:55 πμ »
Καλησπέρα σε όλους.Υπάρχει στα Αρχαία στο άγνωστο, βιβλίο με ασκήσεις γραμματικής σε κάθε άγνωστο του τύπου
οίδεν= γ΄ενικό οριστικής Μ.Φ. και τα λοιπά. Για εξάσκηση σε τέτοιου είδους ασκήσεις. Ευχαριστώ.
Να ζεις , να αγαπάς και να μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος paramythenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 20, 2016, 07:56:12 μμ »
Καλησπέρα!
Εκτός από τα βοηθήματα των Μπατζίνα και Λούλου, έχετε να μου προτείνετε κάποιο αξιόλογο για την Α΄λυκείου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:55:24 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 20, 2016, 08:09:41 μμ »
Καλησπέρα!
Εκτός από τα βοηθήματα των Μπατζίνα και Λούλου, έχετε να μου προτείνετε κάποιο αξιόλογο για την Α΄λυκείου;

Εγώ θεωρώ εξαιρετικό του Μητσέλου από Ελληνοεκδοτική. Μου αρέσει πάρα πολύ ο τρόπος με τον οποίο είναι οργανωμένο. Από εκεί και πέρα, εξαρτάται τι ζητάει ο καθένας από ένα βοήθημα.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #145 στις: Ιούλιος 20, 2016, 09:07:11 μμ »
Εγώ θεωρώ εξαιρετικό του Μητσέλου από Ελληνοεκδοτική. Μου αρέσει πάρα πολύ ο τρόπος με τον οποίο είναι οργανωμένο. Από εκεί και πέρα, εξαρτάται τι ζητάει ο καθένας από ένα βοήθημα.
Εγώ προτείνω να πας σε ένα βιβλιοπωλείο και να ξεφυλλίσεις κάποια βοηθήματα η ίδια και να δεις πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για σένα. Το μάθημα της έκθεσης είναι πολύ δύσκολο κατ' εμέ. Δεν είναι "μετρημένα κουκιά" όπως τα άλλα και εξαρτάται πολύ και από τις ικανότητες του παιδιού.

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #146 στις: Ιούλιος 20, 2016, 09:44:32 μμ »
Εγώ προτείνω να πας σε ένα βιβλιοπωλείο και να ξεφυλλίσεις κάποια βοηθήματα η ίδια και να δεις πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για σένα. Το μάθημα της έκθεσης είναι πολύ δύσκολο κατ' εμέ. Δεν είναι "μετρημένα κουκιά" όπως τα άλλα και εξαρτάται πολύ και από τις ικανότητες του παιδιού.
Καλησπέρα σας! Θα συμφωνήσω με τις προαναφερθείσες επιλογές βοηθημάτων αλλά και με το γεγονός ότι είναι καλό να δούμε τι εξυπηρετεί περισσότερο τις δικές μας ανάγκες. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια αξιόλογη ιστορία της νεότερης Ελλάδος;

Αποσυνδεδεμένος Ο άνθρωπος του κάβου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #147 στις: Ιούλιος 20, 2016, 09:55:01 μμ »
Δούλεψα την περασμένη χρονιά το βοήθημα των εκδόσεων Χατζηθωμά (214 κριτήρια αξιολόγησης) και έμεινα ευχαριστημένη τόσο από την παρουσίαση των θεμάτων όσο και από τα κριτήρια αξιολόγησης. Μάλιστα, ιδιαίτερα βοηθητικό ήταν το βιβλίο με τη θεωρία καθώς και οι ασκήσεις εφαρμογής. Ωστόσο, θα ήθελα να μου προτείνετε ενδεικτικά κάποια βοηθήματα με πιο απαιτητικά κριτήρια αξιολόγησης και ασκήσεις συλλογισμών. Θα με ενδιέφερε, επίσης, η γνώμη σας για βοηθήματα που θεωρείτε ότι καλύπτουν με επάρκεια το εύρος των θεματικών ενοτήτων της έκθεσης. Σας ευχαριστώ!
Καλησπέρα Ανθή! Θα μπορούσες επίσης να δεις τα κριτήρια αξιολόγησης από το βοήθημα "Θηρεύοντας το λόγο" του Γκανέτσου (εκδοτικός όμιλος συγγραφέων καθηγητών). Είναι ιδιαίτερα απαιτητικά τα θέματα εκθέσεων που περιλαμβάνονται στα κριτήρια. Όσον αφορά κάποιο βοήθημα που να καλύπτει με επάρκεια το εύρος των θεματικών ενοτήτων της έκθεσης θεωρώ πως δεν υπάρχει. Μόνο μέσα από αρκετά βοηθήματα μπορούμε να έχουμε μια πλήρη εικόνα για τις θεματικές ενότητες.

Αποσυνδεδεμένος paramythenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #148 στις: Ιούλιος 21, 2016, 10:23:53 πμ »
Εγώ προτείνω να πας σε ένα βιβλιοπωλείο και να ξεφυλλίσεις κάποια βοηθήματα η ίδια και να δεις πιστεύεις ότι είναι καλύτερο για σένα. Το μάθημα της έκθεσης είναι πολύ δύσκολο κατ' εμέ. Δεν είναι "μετρημένα κουκιά" όπως τα άλλα και εξαρτάται πολύ και από τις ικανότητες του παιδιού.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Δυστυχως οι επιλογές που έχω είναι πολύ περιορισμένες. Σε επισκέψεις μου στα βιβλιοπωλεία διαπίστωσα ότι εκτός από τα γνωστά (Μητσέλος -αρκετά καλό, Λούλος και Μπατζίνας που τα έχω) δεν υπήρχαν καλά βοηθήματα για την έκθεση της α' , βρήκα μάλιστα αρκετά ειδικά για την τράπεζα θεμάτων ενώ αυτή έχει καταργηθεί! Γι αυτό και πρόθεση μου είναι να τα παραγγείλω από το διαδίκτυο.

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #149 στις: Ιούλιος 21, 2016, 11:26:29 πμ »
Καλησπέρα σας! Θα συμφωνήσω με τις προαναφερθείσες επιλογές βοηθημάτων αλλά και με το γεγονός ότι είναι καλό να δούμε τι εξυπηρετεί περισσότερο τις δικές μας ανάγκες. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια αξιόλογη ιστορία της νεότερης Ελλάδος;
Θέλεις ένα βιβλίο που να αναφέρει γεγονότα; Έχω να σου προτείνω Σύντομη Ιστορία της Νεότερης Ελλάδας του Richard Clogg. Περιέχει γεγονότα δεν εμβαθύνει όμως.

Αποσυνδεδεμένος paramythenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #150 στις: Ιούλιος 21, 2016, 12:09:39 μμ »
Καλησπέρα σας! Θα συμφωνήσω με τις προαναφερθείσες επιλογές βοηθημάτων αλλά και με το γεγονός ότι είναι καλό να δούμε τι εξυπηρετεί περισσότερο τις δικές μας ανάγκες. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μια αξιόλογη ιστορία της νεότερης Ελλάδος;

Για ρίξε και μια ματια στο Ελλάς, Η συγχρονη συνέχεια των Βερεμη και Κολιοπουλου.

Αποσυνδεδεμένος anthi_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:43:57 μμ »
Καλησπέρα Ανθή! Θα μπορούσες επίσης να δεις τα κριτήρια αξιολόγησης από το βοήθημα "Θηρεύοντας το λόγο" του Γκανέτσου (εκδοτικός όμιλος συγγραφέων καθηγητών). Είναι ιδιαίτερα απαιτητικά τα θέματα εκθέσεων που περιλαμβάνονται στα κριτήρια. Όσον αφορά κάποιο βοήθημα που να καλύπτει με επάρκεια το εύρος των θεματικών ενοτήτων της έκθεσης θεωρώ πως δεν υπάρχει. Μόνο μέσα από αρκετά βοηθήματα μπορούμε να έχουμε μια πλήρη εικόνα για τις θεματικές ενότητες.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Πρόκειται για την ανανεωμένη δίτομη έκδοση του βοηθήματος ''Θηρεύοντας τον λόγο" (2013), σωστά; Πράγματι, δυσκολεύομαι να αποφασίσω το βοήθημα που θα προτείνω στους μαθητές μου. Επομένως, προτείνω συνήθως αυτό που προσεγγίζει περισσότερες θεματικές ενότητες και εμπλουτίζω με φωτοτυπίες όπου θεωρώ πως υπάρχουν αδυναμίες.Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 01, 2016, 12:55:46 μμ »
Αnthi_ δες και το τεχνικές έκφρασης της Πετροπούλου από εκδόσεις Ζήτη.Και του Μητσέλου, έκφραση-έκθεση,εκδόσεις Ελληνοεκδοτική.Είναι κριτήρια και ασκήσεις.Μια ματιά ρίξε. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2016, 12:59:14 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 01, 2016, 01:02:39 μμ »
Καλησπέρα!
Εκτός από τα βοηθήματα των Μπατζίνα και Λούλου, έχετε να μου προτείνετε κάποιο αξιόλογο για την Α΄λυκείου;
Αυτά είναι καλά.Τα έχω.Να προτείνω και εκδόσεις Σαββάλα της Ζουρούδη.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.