*

Αποστολέας Θέμα: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας  (Αναγνώστηκε 46113 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anthios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πάμε γι' άλλα..
    • Προφίλ
Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« στις: Ιούνιος 24, 2009, 12:02:38 πμ »
Ήμουν ωρομίσθια για πρώτη φορά φέτος σε ένα σχολείο που δεν ξαναείχαν ωρομίσθιο και γι αυτό δε τα πάνε καλά με τα διοικητικά για να με βοηθήσουν. Τι χαρτιά πρέπει να μαζέψω για τον ΟΑΕΔ για το ταμείο ανεργίας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:37 »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 24, 2009, 12:14:03 πμ »
Χαρτι απόλυσης από το γραφείο που ανήκει το σχολείο/σχολεία,ένσημα σφραγισμένα στο ΙΚΑ της περιοχής του γραφείου (στα δίνει το γραφείο και πας στο ΙΚΑ ), ένσημα 2008,φορολογική δήλωση φετινή φωτοτυπία,βιβλιάριο εθνικής τράπεζας,ταυτότητα,κάρτα ανεργίας που θα βγάλεις πιο πριν. Αυτά τα....ολίγα.

Αποσυνδεδεμένος elenaaaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2009, 12:57:48 πμ »
Αχ να ρωτήσω: Στον ΟΑΕΔ αρκεί σαν χαρτί απόλυσης η πράξη απόλυσης που δίνουν τα σχολεία ή πρέπει να περιμένω το χαρτί που θα δώσει η διεύθυνση;;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2012, 01:43:57 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 24, 2009, 01:19:03 πμ »
Εμένα πάντα αυτό το χαρτί μου το έδιναν τα γραφεία της διεύθυνσης όχι τα σχολεία. Είναι χαρτί που βεβαιώνει την απόλυσή σου. Πάρε και ρώτα στο γραφείο που ανήκεις. Πού είχες πάει να υπογράψεις πρόσληψη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:37 »

Αποσυνδεδεμένος elenaaaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 24, 2009, 01:25:43 πμ »
Στο γραφείο είχα υπογράψει. Απλά από το γραφείο δεν ξέρουν πότε θα μου δώσουν το χαρτί.
Και η πράξη των σχολείων λέει ότι λήγει η σύμβαση, γιατί να μην τους κάνει στον ΟΑΕΔ;;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2012, 01:44:54 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 24, 2009, 01:37:05 πμ »
Είναι καλά; Αυτά τα βγάζουν από την επόμενη μέρα ή μες στη βδομάδα από τότε που απολύθηκες. Πρέπει να κάνεις αίτηση όσο πιο γρήγορα γιατί όσο καθυστερείς τόσο θα αργήσεις να πάρεις και το επίδομα. Πάρε στον ΟΑΕΔ και ρώτα για αυτό το χαρτί που λες ότι σου έδωσαν από το σχολείο. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος elenaaaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 24, 2009, 01:38:46 πμ »
θα πάρω το πρωί.
Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 24, 2009, 01:42:37 πμ »
Εμένα από τον ΟΑΕΔ μου κρατήσανε μόνο τη βεβαίωση εργοδότη σύμβασης ορισμένου χρόνου που λέει πότε προσλήφθηκα και πότε απολύθηκα -την πήρα από το σχολείο -  όχι τη λύση της σύμβασης που πήρα από τη διεύθυνση.Όλα τα υπόλοιπα δικαιολογητικά που χρειάζονται έχουν αναφερθεί παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 01, 2010, 05:58:23 μμ »
κατεθεσα και εγω σημερα τα χαρτια για ανεργια με απολυση 31 /5 .δεν ειχα βεβαιωση για απριλιο μαιο , ρωταω τον υπαλληλο αν μπορω να το καταθεσω αλλη μερα και αφου συμπληρωσε κατι χαρτια κτλ μου λεει οτι δεν χρειαζεται αφου εχει τα ενσημα μεχρι 31/3.επισης ενω η αιτηση ελεγε να παρουσιαστω 9/7 για να υπογραψω μια εγκριτικη αποφαση μου ειπε οτι επειδη ζητησα να σταλουν τα χαρτια στον αντιπροσωπο της περιοχης μου για να μην τρεχω στον κεντρικο οαεδ μιας γειτονικης πολης να παω 5 μερες αργοτερα δηλαδη στις 14 /7.και σας ρωτω μιας και ο ιδιος δεν μου φανηκε και τοσο σοι υπαλληλος.τι περιθωριο εχω να παω για την υπογραφη?ενδεχεται να ειμαι σε διακοπες απ' οτι πληροφορηθηκα πριν απο λιγο.αν μπορει καποιος ας μου απαντησει.θα ρωτησω βεβαια τον αντιπροσωπο αλλα εχει αδεια μεχρι τισ 18 και με εχει πιασει αγχος γιατι πρεπει να κλεισω και αεροπορικα για εξωτερικο.
ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για τη ζαλαδα που σιγουρα θα προκαλεσω

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 01, 2010, 06:18:37 μμ »
κατεθεσα και εγω σημερα τα χαρτια για ανεργια με απολυση 31 /5 .δεν ειχα βεβαιωση για απριλιο μαιο , ρωταω τον υπαλληλο αν μπορω να το καταθεσω αλλη μερα και αφου συμπληρωσε κατι χαρτια κτλ μου λεει οτι δεν χρειαζεται αφου εχει τα ενσημα μεχρι 31/3.επισης ενω η αιτηση ελεγε να παρουσιαστω 9/7 για να υπογραψω μια εγκριτικη αποφαση μου ειπε οτι επειδη ζητησα να σταλουν τα χαρτια στον αντιπροσωπο της περιοχης μου για να μην τρεχω στον κεντρικο οαεδ μιας γειτονικης πολης να παω 5 μερες αργοτερα δηλαδη στις 14 /7.και σας ρωτω μιας και ο ιδιος δεν μου φανηκε και τοσο σοι υπαλληλος.τι περιθωριο εχω να παω για την υπογραφη?ενδεχεται να ειμαι σε διακοπες απ' οτι πληροφορηθηκα πριν απο λιγο.αν μπορει καποιος ας μου απαντησει.θα ρωτησω βεβαια τον αντιπροσωπο αλλα εχει αδεια μεχρι τισ 18 και με εχει πιασει αγχος γιατι πρεπει να κλεισω και αεροπορικα για εξωτερικο.
ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για τη ζαλαδα που σιγουρα θα προκαλεσω

Πήγαινε να τους το πεις. Εγώ πέρυσι τους ζήτησα να βγάλουν την εγκριτική απόφαση νωρίτερα διότι χρειαζόμουν αυτό το χαρτί για να κάνω αίτηση στα ιεκ του οαεδ.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος kaffedaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 01, 2010, 06:39:48 μμ »
μου θυμίζεις σε παρακαλώ ποια είναι τα δικαιολογητικά;
σε ευχαριστώ πολύ
κατεθεσα και εγω σημερα τα χαρτια για ανεργια με απολυση 31 /5 .δεν ειχα βεβαιωση για απριλιο μαιο , ρωταω τον υπαλληλο αν μπορω να το καταθεσω αλλη μερα και αφου συμπληρωσε κατι χαρτια κτλ μου λεει οτι δεν χρειαζεται αφου εχει τα ενσημα μεχρι 31/3.επισης ενω η αιτηση ελεγε να παρουσιαστω 9/7 για να υπογραψω μια εγκριτικη αποφαση μου ειπε οτι επειδη ζητησα να σταλουν τα χαρτια στον αντιπροσωπο της περιοχης μου για να μην τρεχω στον κεντρικο οαεδ μιας γειτονικης πολης να παω 5 μερες αργοτερα δηλαδη στις 14 /7.και σας ρωτω μιας και ο ιδιος δεν μου φανηκε και τοσο σοι υπαλληλος.τι περιθωριο εχω να παω για την υπογραφη?ενδεχεται να ειμαι σε διακοπες απ' οτι πληροφορηθηκα πριν απο λιγο.αν μπορει καποιος ας μου απαντησει.θα ρωτησω βεβαια τον αντιπροσωπο αλλα εχει αδεια μεχρι τισ 18 και με εχει πιασει αγχος γιατι πρεπει να κλεισω και αεροπορικα για εξωτερικο.
ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για τη ζαλαδα που σιγουρα θα προκαλεσω

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 01, 2010, 09:23:56 μμ »
κατεθεσα και εγω σημερα τα χαρτια για ανεργια με απολυση 31 /5 .δεν ειχα βεβαιωση για απριλιο μαιο , ρωταω τον υπαλληλο αν μπορω να το καταθεσω αλλη μερα και αφου συμπληρωσε κατι χαρτια κτλ μου λεει οτι δεν χρειαζεται αφου εχει τα ενσημα μεχρι 31/3.επισης ενω η αιτηση ελεγε να παρουσιαστω 9/7 για να υπογραψω μια εγκριτικη αποφαση μου ειπε οτι επειδη ζητησα να σταλουν τα χαρτια στον αντιπροσωπο της περιοχης μου για να μην τρεχω στον κεντρικο οαεδ μιας γειτονικης πολης να παω 5 μερες αργοτερα δηλαδη στις 14 /7.και σας ρωτω μιας και ο ιδιος δεν μου φανηκε και τοσο σοι υπαλληλος.τι περιθωριο εχω να παω για την υπογραφη?ενδεχεται να ειμαι σε διακοπες απ' οτι πληροφορηθηκα πριν απο λιγο.αν μπορει καποιος ας μου απαντησει.θα ρωτησω βεβαια τον αντιπροσωπο αλλα εχει αδεια μεχρι τισ 18 και με εχει πιασει αγχος γιατι πρεπει να κλεισω και αεροπορικα για εξωτερικο.
ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για τη ζαλαδα που σιγουρα θα προκαλεσω

bettina κατεθεσες κ καποια βεβαιωση της ληξης της συμβασης? κανονικα κτ δεν πρεπει ναμου δωσουν απο το φροντιστηριο? εκτος απο την κατασταση μισθοδοσιας για τον μαιο κ το επιδομα αδειας, δεν μου εδωσε κτ αλλο... ::)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 02, 2010, 10:46:59 πμ »
μου θυμίζεις σε παρακαλώ ποια είναι τα δικαιολογητικά;
σε ευχαριστώ πολύ

1.Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
2.Βιβλιάρια ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.
3.Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
4.Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
5.Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
6.Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.
7.Λογαριασμό Εθνικής Τραπέζης (ΙΒΑΝ) στον οποίο ο ενδιαφερόμενος να είναι πρώτος δικαιούχος.


bettina κατεθεσες κ καποια βεβαιωση της ληξης της συμβασης? κανονικα κτ δεν πρεπει ναμου δωσουν απο το φροντιστηριο? εκτος απο την κατασταση μισθοδοσιας για τον μαιο κ το επιδομα αδειας, δεν μου εδωσε κτ αλλο... ::)

Είναι απαραίτητο να καταθέσεις την βεβαίωση λήξης σύμβασης..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος kaffedaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Δικαιολογητικά αίτησης για επίδομα ανεργίας
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 02, 2010, 11:02:09 πμ »
mille grazie Domenica

μου θυμίζεις σε παρακαλώ ποια είναι τα δικαιολογητικά;
σε ευχαριστώ πολύ

1.Έγγραφο Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου.
2.Βιβλιάρια ενσήμων του (της) ενδιαφερομένου (-ης) της τελευταίας διετίας.
3.Οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον υπάρχουν συντηρούμενα μέλη.
4.Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
5.Αστυνομική Ταυτότητα του ασφαλισμένου.
6.Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/86, την οποία θα συμπληρώσει ο ενδιαφερόμενος σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υπηρεσίας.
7.Λογαριασμό Εθνικής Τραπέζης (ΙΒΑΝ) στον οποίο ο ενδιαφερόμενος να είναι πρώτος δικαιούχος.


bettina κατεθεσες κ καποια βεβαιωση της ληξης της συμβασης? κανονικα κτ δεν πρεπει ναμου δωσουν απο το φροντιστηριο? εκτος απο την κατασταση μισθοδοσιας για τον μαιο κ το επιδομα αδειας, δεν μου εδωσε κτ αλλο... ::)

Είναι απαραίτητο να καταθέσεις την βεβαίωση λήξης σύμβασης..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.