*

Αποστολέας Θέμα: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)  (Αναγνώστηκε 99225 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
ΑΠΟ ολο τον ΑΠρίλιο βρε παιδιά ή απο τις 15 Απριλίου 2009-15 Απριλίου του 2010??

Εξαρτάται από την ημερομηνία απόλυσης. Από εκεί αρχίζει να μετρά το δεκατετράμηνο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Υπέροχα! Το χάνω για 10 ένσημα! Και άνεργη και άφραγκη!  :( :( :(  
Καταπληκτικό καλοκαίρι θα περάσω φέτος! Σ' ευχαριστώ πάντως jak για την άμεση απάντηση...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Υπέροχα! Το χάνω για 10 ένσημα! Και άνεργη και άφραγκη!  :( :( :(  
Καταπληκτικό καλοκαίρι θα περάσω φέτος! Σ' ευχαριστώ πάντως jak για την άμεση απάντηση...
οlgalia  μια γνωστή μου που είχε το ίδιο πρόβλημα μου πε ότι υπάρχουν κάτι πατέντες για τέτοιες περιπτώσεις όπως για παράδειγμα να βρεις  κάποιον να σε προσλάβει για λίγες μέρες κ μετά να σ κάνει απολυση... καλά κ μπορει να γινει προσληψη κ απολυση μέσα σε 10 μέρες;; τη ρώτησα..κ μου πε ναι..δεν ξέρω αν ταιριάζει στην περιπτωσή του ψάξτο παντως..

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Υπέροχα! Το χάνω για 10 ένσημα! Και άνεργη και άφραγκη!  :( :( :( 
Καταπληκτικό καλοκαίρι θα περάσω φέτος! Σ' ευχαριστώ πάντως jak για την άμεση απάντηση...
οlgalia  μια γνωστή μου που είχε το ίδιο πρόβλημα μου πε ότι υπάρχουν κάτι πατέντες για τέτοιες περιπτώσεις όπως για παράδειγμα να βρεις  κάποιον να σε προσλάβει για λίγες μέρες κ μετά να σ κάνει απολυση... καλά κ μπορει να γινει προσληψη κ απολυση μέσα σε 10 μέρες;; τη ρώτησα..κ μου πε ναι..δεν ξέρω αν ταιριάζει στην περιπτωσή του ψάξτο παντως...
Συμφωνώ, πρόσληψη και απόλυση γίνεται ακόμα και για 2 μέρες. Αλλά το πρόβλημα της συναδέλφου θα γίνει χειρότερο αν το κάνει, γιατί είχε υπολογίσει μεγαλύτερο διάστημα από 14μηνο. Οπότε με δέκα επιπλέον μέρες στο τέλος του 14μήνου, χάνει δέκα μέρες από τον περσινό Απρίλιο. Κάθε μέρα εργασίας που προστίθεται στο τέλος και που δεν μετρά καθώς είναι στο τελευταίο δίμηνο που δεν υπολογίζεται, αφαιρείται από πέρσι. Με πολλές μέρες επιπλέον στο τέλος κινδυνεύει κάποιος να ξεκινά το 14μηνο του από το περσινό καλοκαίρι που δεν κολλούσαμε ένσημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2013, 12:27:18 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Παιδιά βοήθεια!
 Ήμουν σίγουτη ότι φέτος δικαιούμαι επίδομα αν και 1η χρονιά δούλεψα ωρομίσθια με 11ωρο (πέρυσι είχα μόνο ένα 4ωρο στην ΠΔΣ) επειδή έχω ξαναεπιδοτηθεί στο παρελθόν κ άρα χρειάζομαι 125 κι όχι 150 ένσημα. Αλλά μάλλον υπολογισα λάθος και παρα κάτι ούτε 125 έχω!
Όταν λέει υπολογίζουμε τα ένσημα των τελευταίων 14 μηνών εκτός τους 2 τελευταίους, αφού απολυθηκαμε Ιούνη, το 14μηνο είναι Απρίλιος 2009 - Ιούνης 2010. Έτσι δεν είναι; Κι όχι όπως νόμιζα, δυστυχώς, Φεβρουάριος 2009 - Απρίλιος 2010! Στην πρώτη περίπτωση δεν το δικαιουμαι !!!

Πρέπει να έχεις 125 ένσημα από τον Απρίλιο 2009 μέχρι τον Απρίλιο 2010!

jak13 μια διευκρίνιση σε παρακαλώ ,οταν θα έχεις χρόνο να απαντησεις..
Ξερω ότι όταν εχεις ηδη επιδοτηθεί μια φορά ,τα 125 ένσημα που χρειάζεσαι για την επόμενη ξεκινούν να μετράνε από τη νεα συμβαση και μετά ..(για κάποιον που επαιρνε επιδομα και εκανε αναστολή λόγω πρόσληψης)..

Η περίπτωση της olgalia είναι διαφορετική;
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Υπέροχα! Το χάνω για 10 ένσημα! Και άνεργη και άφραγκη!  :( :( :(  


Αν τελικά δεν καταφέρεις να πάρεις το επίδομα ,έλεγξε αν μπορείς να πάρεις το ειδικό βοήθημα :

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=174.1185

(συνάδελφος μας ενημέρωσε ότι το καθορισμένο ποσό που αναφέρουν οι προϋποθέσεις για το ειδικό β. είναι μέχρι 9000Ε )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2010, 03:14:49 μμ από domenica »
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδιά βοήθεια!
 Ήμουν σίγουτη ότι φέτος δικαιούμαι επίδομα αν και 1η χρονιά δούλεψα ωρομίσθια με 11ωρο (πέρυσι είχα μόνο ένα 4ωρο στην ΠΔΣ) επειδή έχω ξαναεπιδοτηθεί στο παρελθόν κ άρα χρειάζομαι 125 κι όχι 150 ένσημα. Αλλά μάλλον υπολογισα λάθος και παρα κάτι ούτε 125 έχω!
Όταν λέει υπολογίζουμε τα ένσημα των τελευταίων 14 μηνών εκτός τους 2 τελευταίους, αφού απολυθηκαμε Ιούνη, το 14μηνο είναι Απρίλιος 2009 - Ιούνης 2010. Έτσι δεν είναι; Κι όχι όπως νόμιζα, δυστυχώς, Φεβρουάριος 2009 - Απρίλιος 2010! Στην πρώτη περίπτωση δεν το δικαιουμαι !!!

Πρέπει να έχεις 125 ένσημα από τον Απρίλιο 2009 μέχρι τον Απρίλιο 2010!

jak13 μια διευκρίνιση σε παρακαλώ ,οταν θα έχεις χρόνο να απαντησεις..
Ξερω ότι όταν εχεις ηδη επιδοτηθεί μια φορά ,τα 125 ένσημα που χρειάζεσαι για την επόμενη ξεκινούν να μετράνε από τη νεα συμβαση και μετά ..(για κάποιον που επαιρνε επιδομα και εκανε αναστολή λόγω πρόσληψης)..

Η περίπτωση της olgalia είναι διαφορετική;

Αν έχεις κάνει αναστολή επιδόματος, μπορείς να συνεχίσεις το επίδομα και να πάρεις τα μηνιάτικα που περίσσεψαν εντός διετίας. Σε αυτή τη περίπτωση δεν έχει σημασία πόσα ένσημα έχεις κολήσει το τελευταίο 14μηνο, γιατί πρόκειται για συνέχιση προηγούμενης επιδότησης. Η olgalia δυστυχώς έκανε λάθος υπολογισμό 14μηνου. Αν έχει περισσευούμενες επιταγές από διακοπή μπορεί να συνεχίσει να παίρνει ότι υπολείπεται. Αν όμως είχε εξαντλήσει όλο το επίδομά της πέρσι και ήταν να βγει φέτος από την αρχή, τότε δυστυχώς...δυστυχώς...δεν γίνεται τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Παιδιά βοήθεια!
 Ήμουν σίγουτη ότι φέτος δικαιούμαι επίδομα αν και 1η χρονιά δούλεψα ωρομίσθια με 11ωρο (πέρυσι είχα μόνο ένα 4ωρο στην ΠΔΣ) επειδή έχω ξαναεπιδοτηθεί στο παρελθόν κ άρα χρειάζομαι 125 κι όχι 150 ένσημα. Αλλά μάλλον υπολογισα λάθος και παρα κάτι ούτε 125 έχω!
Όταν λέει υπολογίζουμε τα ένσημα των τελευταίων 14 μηνών εκτός τους 2 τελευταίους, αφού απολυθηκαμε Ιούνη, το 14μηνο είναι Απρίλιος 2009 - Ιούνης 2010. Έτσι δεν είναι; Κι όχι όπως νόμιζα, δυστυχώς, Φεβρουάριος 2009 - Απρίλιος 2010! Στην πρώτη περίπτωση δεν το δικαιουμαι !!!

Πρέπει να έχεις 125 ένσημα από τον Απρίλιο 2009 μέχρι τον Απρίλιο 2010!

jak13 μια διευκρίνιση σε παρακαλώ ,οταν θα έχεις χρόνο να απαντησεις..
Ξερω ότι όταν εχεις ηδη επιδοτηθεί μια φορά ,τα 125 ένσημα που χρειάζεσαι για την επόμενη ξεκινούν να μετράνε από τη νεα συμβαση και μετά ..(για κάποιον που επαιρνε επιδομα και εκανε αναστολή λόγω πρόσληψης)..

Η περίπτωση της olgalia είναι διαφορετική;

Domenica, απ`όσα μας έχει περιγράψει η olgalia, δεν είναι διαφορετική περίπτωση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
jak13 και Lucinda ευχαριστώ για τις απαντήσεις..( Lucinda ,γνωρίζω αυτό που γράφεις)

Η απάντηση / διευκρίνιση που ζητω αφορά κάποιον που θα πάρει επίδομα δευτερη φορά και ανεστειλε το επίδομα του λόγω σύμβασης εργασίας τον Σεπτέμβρη με Ιούνιο (παραδειγμα)..
Η πληροφόρηση μου (απο υπάλληλο του ΟΑΕΔ) είναι πως σ'αυτη την περίπτωση ,τα 125 ενσημα μετρωνται απο Σεπτέμβρη μεχρι και 2 μηνες πριν την απόλυση του..(δεν "πηγαίνουμε" δηλαδή 14 μηνες πίσω αλλά στην ημερομηνία της νεας σύμβασης)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Την προηγούμενη φορά που είχα πάρει ταμείο ανεργίας ήταν πριν αρκετά χρόνια από άσχετη δουλειά -δούλευα σε εταιρία- το 2004! Από τότε δεν έχω ξαναπάρει επίδομα. Θα κοιτάξω μήπως υπάρχει ελπίδα με κάποιο τρόπο να αποκτήσω τα ένσημα που μου λείπουν. Αν και δύσκολο το βλέπω!
   Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Αν δεν είχα και την ανασφάλεια του τι θα γίνει τη νέα σχολική χρονιά δε θα μ' ένοιαζε και τόσο.... αλλά είναι όλα τόσο ρευστά φέτος... τι θα μας ξημερώσει από Σεπτέμβρη - Οκτώβρη.... :( :( :(
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
jak13 και Lucinda ευχαριστώ για τις απαντήσεις..( Lucinda ,γνωρίζω αυτό που γράφεις)

Η απάντηση / διευκρίνιση που ζητω αφορά κάποιον που θα πάρει επίδομα δευτερη φορά και ανεστειλε το επίδομα του λόγω σύμβασης εργασίας τον Σεπτέμβρη με Ιούνιο (παραδειγμα)..
Η πληροφόρηση μου (απο υπάλληλο του ΟΑΕΔ) είναι πως σ'αυτη την περίπτωση ,τα 125 ενσημα μετρωνται απο Σεπτέμβρη μεχρι και 2 μηνες πριν την απόλυση του..(δεν "πηγαίνουμε" δηλαδή 14 μηνες πίσω αλλά στην ημερομηνία της νεας σύμβασης)

Αναστολή λοιπόν σημαίνει διακοπή και συνέχισης εντός διετίας. Τι περίπτωση είναι αυτή που για την συνέχιση της επιδότησης συνυπολογίζονται και τα ένσημα του ενδιάμεσου; Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά δεν το ξέρω και στον κόσμο που ζούμε πρέπει να τα γνωρίζουμε μην μας τύχει. :)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ

Αναστολή λοιπόν σημαίνει διακοπή και συνέχισης εντός διετίας. Τι περίπτωση είναι αυτή που για την συνέχιση της επιδότησης συνυπολογίζονται και τα ένσημα του ενδιάμεσου; Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά δεν το ξέρω και στον κόσμο που ζούμε πρέπει να τα γνωρίζουμε μην μας τύχει. :)

Ισως δεν το εξέφρασα σωστά...Δεν αναφερθηκα σε συνέχιση επιδότησης..
Την δευτερη φορά αν συμπληρωνεις 125 ενσημα ,εγκρίνεται νεο επιδομα.
Στις προυποθεσεις για επίδομα (για δευτερη φορά)αναφερεται :
"Να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) το τελευταίο 14μηνο πριν τη λύση της εργασιακής του σχέσης (απόλυση), χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας (ΕΝΣΗΜΑ) του τελευταίου διμήνου."

Ρωτησα λοιπόν και μου ειπανε πως τα 125 ενσημα υπολογίζονται απο την ημερομηνία της σύμβασης εργασίας (λογω της οποιας εγινε η αναστολη επιδοματος) μέχρι και 2 μηνες πριν την απολυση..Αν τα συμπληρωνεις παιρνεις νεο επιδομα,αν οχι συνεχίζεις το περσινό ,οσο υπολείπεται.

Γνωρίζετε κάτι τετοιο; Διοτι δεν φαινεται καθαρά στις προϋποθεσεις (εκει μιλανε για 14μηνες πισω) ,αλλά ετσι τα μετρανε μου ειπε υπαλληλος που κάνει ακριβως αυτη τη δουλειά.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τώρα κατάλαβα. Μου φαίνεται κάπως περίεργο, αλλά όχι και και παράλογο, από τη στιγμή που δεν θες να συνεχίσεις το προηγούμενο επίδομα, αλλά να βγεις από την αρχή, ίσως να υπολογίζεται έτσι όπως σου είπε.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Τώρα κατάλαβα. Μου φαίνεται κάπως περίεργο, αλλά όχι και και παράλογο, από τη στιγμή που δεν θες να συνεχίσεις το προηγούμενο επίδομα, αλλά να βγεις από την αρχή, ίσως να υπολογίζεται έτσι όπως σου είπε.

Τελικά ισχύει αυτό ,μου το επιβεβαίωσαν σήμερα το απόγευμα και αλλοι συνάδελφοι.
Ευχαριστώ και σενα και τον jak13 που συμμεριστήκατε την απορία μου..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 325

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.