*

Αποστολέας Θέμα: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)  (Αναγνώστηκε 98990 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PIERRE SIMON LAPLACE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος συνάδελφος μπορούσε να μου απαντήσει σχετικά στην παρακάτω ερώτηση:

Η μέτρηση των ένσημων γίνεται:

Α) ΜΕΤΑ ΔΙΑΚΟΠΗ της προηγούμενης επιδότησης μέχρι 2 μήνες πριν την απόλυση.

Β) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το αν έχεις επιδοτηθεί ξανά στο 14 μηνο.

Δηλαδή μπορώ να προσμετρήσω ένσημα που κολλήθηκαν στο 14μηνο  που ορίζει ο νόμος αλλά πριν την προηγούμενη επιδότηση. Δηλαδή 4ο και 5ο /2008 ενώ επιδοτήθηκα 6ο μέχρι με 9ο /2008?
 Στο site του ΟΑΕΔ δεν λέει πουθενά να ΜΕΤΡΗΘΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ γιατί λοιπόν μας ΤΡΩΝΕ ΑΠΡΙΛΙΟ ΜΑΙΟ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ?????

 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2012, 12:45:54 μμ από newseditor »
P.S.L

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Συνάδελφε καλώς ήρθες στην παρέα μας

Εχεις ανοίξει δυο φορές το ιδιο θέμα

Επειδή στο ένα έχεις πάρει απαντηση, καλό είναι να το διαγράψεις το άλλο ώστε να παίρνεις απαντήσεις στο ένα απο το δυο, αλλά και να μην μπερδευόμαστε και οι υπόλοιποι που θα απαντήσουμε

Αποσυνδεδεμένος PIERRE SIMON LAPLACE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απλα το τοποθετησα σκοπιμα σε δυο σημεια, γενικα στην κοινοτητα και ειδικα στους ωρομισθιους γιατι ισως καποιος που δεν ειναι ωρομισθιος να γνωριζει. Επισης ειμαι νεος στο site (thanx για το καλωσορισμα) και δεν ειμαι απολυτα εξοικιωμενος με το περιβαλλον του :)
P.S.L

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Eιναι στανταρντ οτι μετριεται μετα τη διακοπη. Εγω επαιρνα παντα ΟΑΕΔ το καλοκαιρι εδω και 13 χρονια και μου μετρουσαν απο 1η Οκτωβρη που αρχιζε η προσληψη μου μεχρι 31Μαρτη (απολυομουν 30 Μαη). 13 χρονια παντα προσεχα να εχω τουλαχιστον 21 ενσημα καθενα απο αυτους τους 6 μηνες για να συγκεντρωσω τα 125  :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PIERRE SIMON LAPLACE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Thanxxx !!! Παντως καποιος θα πρεπε να το ψαξει διοτι πουθενα δεν αναφερει ο νομος για μετα τη διακοπη.. αναφερει απλα 14 μηνες πλην 2 μηνες!! ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΛΟΙΠΟΝ 15/3 ΜΕ 15/3 ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΟΛΑ (Αν  απολυεσαι 15/5) Απορω γιατι συμβαινει αυτο.. Επισης το Site  του ΟΑΕΔ αναφερεται ξεχωριστα και σαφεστατα σε: τουριστικα επαγγελματα, ψαραδες, καλλιτεχνες, κλπ κλπ ενω για καθηγητες που αποτελουν επισης εποχικο επαγγελμα δεν διευκρινιζεται απολυτως τιποτα!!!!!
ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!! 
Η ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΚΟΒΕΙ ΚΛΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ !!!
ΕΛΛΑΑΑΑΔΑΑΑΑΑΡΑΑΑΑΑ ΜΟΥ !
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2012, 05:58:27 μμ από newseditor »
P.S.L

Αποσυνδεδεμένος aggeloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Καλησπερα, στις προυποθεσεις για το επιδομα ανεργιας αναφερει οτι πρεπει να εχεις 125 εργασιμες ημερες το τελευταιο 14μηνο(χωρις τους τελευταιους δυο μηνες).Η ερωτηση μου ειναι ποτε αρχιζει το 14μηνο;;;Απο την ημερα της απολυσης ή αππο την ημερα που θα καταθεσεις τα δικαιολογητικα στον ΟΑΕΔ;;Και κατι ακομη...Αν π.χ. πρεπει απο 21/04/09 ως 21/04/10 να εχεις αυτες τις 125 εργασιμες ημερες, πώς ξερουν ποσες εργασιμες εχεις απο 1/4/10 ως 21/04/10 αφου απο αυτο που σου δινει το ΙΚΑ φαινεται ολος ο 4ος;;;

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Καλησπερα, στις προυποθεσεις για το επιδομα ανεργιας αναφερει οτι πρεπει να εχεις 125 εργασιμες ημερες το τελευταιο 14μηνο(χωρις τους τελευταιους δυο μηνες).Η ερωτηση μου ειναι ποτε αρχιζει το 14μηνο;;;Απο την ημερα της απολυσης ή αππο την ημερα που θα καταθεσεις τα δικαιολογητικα στον ΟΑΕΔ;;Και κατι ακομη...Αν π.χ. πρεπει απο 21/04/09 ως 21/04/10 να εχεις αυτες τις 125 εργασιμες ημερες, πώς ξερουν ποσες εργασιμες εχεις απο 1/4/10 ως 21/04/10 αφου απο αυτο που σου δινει το ΙΚΑ φαινεται ολος ο 4ος;;;

Οι προϋποθέσεις που αναφέρεις ισχύουν όταν κάποιος επιδοτείται για δεύτερη χρονιά και τα ένσημα μετρούν από την ημερομηνία της νέας σου σύμβασης , αφού δηλ.εχεις κάνει αναστολή του επιδόματος που έπαιρνες..

Οσο για τη δευτερη ερωτηση σου,αν δεν κάνω λάθος,χρησιμοποιούν έναν ειδικό τύπο και υπολογίζουν (αναλογικά) τα ένσημα .
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος aggeloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Να ρωτησω κ κατι τελευταιο...Αν εργαζεσαι και στην πρωτοβαθμια και στην δευτεροβαθμια, τοτε τα ενσημα σου αθροιζονται (αλλα πρεπει παντα να μην υπερβαινουν τα 25 το μηνα);;;

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Να ρωτησω κ κατι τελευταιο...Αν εργαζεσαι και στην πρωτοβαθμια και στην δευτεροβαθμια, τοτε τα ενσημα σου αθροιζονται (αλλα πρεπει παντα να μην υπερβαινουν τα 25 το μηνα);;;

ακριβώς ...
Βέβαια αυτός ο "περιορισμός" αφορά τη μέτρηση των ενσήμων για το επίδομα ανεργίας...τα περίσσεια ένσημα ασφαλώς και είναι συντάξιμα..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Να ρωτησω κ κατι τελευταιο...Αν εργαζεσαι και στην πρωτοβαθμια και στην δευτεροβαθμια, τοτε τα ενσημα σου αθροιζονται (αλλα πρεπει παντα να μην υπερβαινουν τα 25 το μηνα);;;

ακριβώς ...
Βέβαια αυτός ο "περιορισμός" αφορά τη μέτρηση των ενσήμων για το επίδομα ανεργίας...τα περίσσεια ένσημα ασφαλώς και είναι συντάξιμα..

Δυστυχώς και τα συντάξιμα είναι μέχρι 25.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Να ρωτησω κ κατι τελευταιο...Αν εργαζεσαι και στην πρωτοβαθμια και στην δευτεροβαθμια, τοτε τα ενσημα σου αθροιζονται (αλλα πρεπει παντα να μην υπερβαινουν τα 25 το μηνα);;;
ακριβώς ...
Βέβαια αυτός ο "περιορισμός" αφορά τη μέτρηση των ενσήμων για το επίδομα ανεργίας...τα περίσσεια ένσημα ασφαλώς και είναι συντάξιμα...
Δυστυχώς και τα συντάξιμα είναι μέχρι 25.
Ουπςςς δεν το ήξερα αυτό  :(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 06:10:26 μμ από Lasid »
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδιά βοήθεια!
Ήμουν σίγουρη ότι φέτος δικαιούμαι επίδομα αν και 1η χρονιά δούλεψα ωρομίσθια με 11ωρο (πέρυσι είχα μόνο ένα 4ωρο στην ΠΔΣ) επειδή έχω ξαναεπιδοτηθεί στο παρελθόν κ άρα χρειάζομαι 125 κι όχι 150 ένσημα. Αλλά μάλλον υπολογισα λάθος και παρα κάτι ούτε 125 έχω!
Όταν λέει υπολογίζουμε τα ένσημα των τελευταίων 14 μηνών εκτός τους 2 τελευταίους, αφού απολυθηκαμε Ιούνη, το 14μηνο είναι Απρίλιος 2009 - Ιούνης 2010. Έτσι δεν είναι; Κι όχι όπως νόμιζα, δυστυχώς, Φεβρουάριος 2009 - Απρίλιος 2010! Στην πρώτη περίπτωση δεν το δικαιουμαι !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2013, 03:42:01 μμ από Lasid »
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Παιδιά βοήθεια!
 Ήμουν σίγουτη ότι φέτος δικαιούμαι επίδομα αν και 1η χρονιά δούλεψα ωρομίσθια με 11ωρο (πέρυσι είχα μόνο ένα 4ωρο στην ΠΔΣ) επειδή έχω ξαναεπιδοτηθεί στο παρελθόν κ άρα χρειάζομαι 125 κι όχι 150 ένσημα. Αλλά μάλλον υπολογισα λάθος και παρα κάτι ούτε 125 έχω!
Όταν λέει υπολογίζουμε τα ένσημα των τελευταίων 14 μηνών εκτός τους 2 τελευταίους, αφού απολυθηκαμε Ιούνη, το 14μηνο είναι Απρίλιος 2009 - Ιούνης 2010. Έτσι δεν είναι; Κι όχι όπως νόμιζα, δυστυχώς, Φεβρουάριος 2009 - Απρίλιος 2010! Στην πρώτη περίπτωση δεν το δικαιουμαι !!!

Πρέπει να έχεις 125 ένσημα από τον Απρίλιο 2009 μέχρι τον Απρίλιο 2010!

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΑΠΟ ολο τον ΑΠρίλιο βρε παιδιά ή απο τις 15 Απριλίου 2009-15 Απριλίου του 2010??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.