*

Αποστολέας Θέμα: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)  (Αναγνώστηκε 99219 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Konstantina4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Καλησπερα , οπως φαίνεται την πάτησα και εγώ όπως πολλοί ακομα συνάδελφοι.Ειμαι καθηγητρια και απολυθηκα 31/5.  Εκανα αιτηση για επιδομα ανεργίας και απορριφθηκε, γιατι ειχα παρει και περυσι το καλοκαίρι  επιδομα κι ετσι δεν προσμετρηθηκαν οι περσινοι μηνες εργασιας μου, Απριλιος και Μαιος.τα ενσημα μου ειναι 107 και μου λειπουν 18.Αν το γνωριζα θα ειχα ζητησει μια παραπανω ημερα στο φροντιστηριο που εργαζομουν,καθως υπηρχε αυτη η δυνατοτητα, αλλα απο το σαιτ του ΟΑΕΔ δεν υπηρχε επαρκης πληροφορηση.Αυτο που θελω να μαθω ειναι το εξης.Αν εργαστω προσωρινα για εναν ακομα μηνα ή δυο μηνες σε αλλον εργοδοτη του φιλικου μου περιβαλλοντος(πχ Ιούλιο  Αύγουστο)  και απολυθω ,θα παρω επιδομα εργασιας;Ή μήπως  απαιτειται η τελευταια απολυση να ειναι απο συνεχη εργασια 14 μηνων (χωρις να προσμετρουνται οι 2 τελευταιοι);να σημειωσω οτι τα ενσημα μου μεχρι τελος μαιου ειναι 142 οποτε θεμα με τον αριθμο ενσημων δε θα υπαρξει .ευχαριστω πολυ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 09:25:56 μμ από Konstantina4 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Konstantina4 καλώς ήρθες στο pde.

Αφού απολύθηκες 31/5, τα ένσημά σου μέχρι 30/3 είναι 107.
Αν προσληφθείς κάπου και απολυθείς 30/6, ο ΟΑΕΔ θα μετρήσει μέχρι και 30/4 τα ένσημά σου.
(Αν έχεις μέσα στον Απρίλιο τα 18 ένσημα που χρειάζεσαι καλύπτεσαι, αλλιώς κανόνισε να απολυθείς μέσα Ιουλίου).

Δε χρειάζεται να είναι η τελευταία απόλυση από συνεχή εργασία 14 μηνών, χωρίς να προσμετρώνται οι 2 τελευταίοι μήνες!
Απλώς θα χρειαστεί όταν κάνεις την αίτηση να προσκομίσεις και τις δύο απολύσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2015, 06:48:09 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Konstantina4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Ευχαριστώ  πολυ για την αμεση απαντηση!

Αποσυνδεδεμένος agrinio30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ερώτηση για επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ.

Την σχολική χρονιά 2014-2015 με προσέλαβαν στις 15/12/2014 στην Βθμια εκπαίδευση μέχρι και τις 30/06/2015. Σ' αυτό το διάστημα συγκέντρωσα 115 ένσημα και με ενημέρωσαν σήμερα από τον ΟΑΕΔ ότι δεν δικαιούμαι επίδομα ανεργίας, γιατί δεν έφτασα τα 125 ένσημα.

Και τους ρωτάω αφού δεν επιδοτούμαι για πρώτη φορά δεν θα έπρεπε να μετράνε και τα ένσημα του Μαΐου και του Ιουνίου του 2014 (μιας και μιλάμε για το τελευταίο 14μηνο) ώστε να προστεθούν άλλα 50 ένσημα στα 114 και να ξεπεράσω τα 125;

Μου απαντούν όχι, γιατί από Ιούλιο 2014 έως Οκτώβριο 2014 επιδοτήθηκα απο τον ΟΑΕΔ, οπότε τα ένσημα του Μαΐου κ Ιουνίου 2014 δεν λογίζονται για τον υπολογισμό νέας επιδότησης.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος επ αυτού; Ευχαριστώ.
ΠΕ03 - Μαθηματικός

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
agrinio30 είναι ακριβώς όπως σου τα είπαν στον ΟΑΕΔ. Μετακίνησα το μήνυμά σου σε αυτό το σχετικό τόπικ για να ενημερωθείς για αυτά που ισχύουν!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Ερώτηση για επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ.

Την σχολική χρονιά 2014-2015 με προσέλαβαν στις 15/12/2014 στην Βθμια εκπαίδευση μέχρι και τις 30/06/2015. Σ' αυτό το διάστημα συγκέντρωσα 115 ένσημα και με ενημέρωσαν σήμερα από τον ΟΑΕΔ ότι δεν δικαιούμαι επίδομα ανεργίας, γιατί δεν έφτασα τα 125 ένσημα.

Και τους ρωτάω αφού δεν επιδοτούμαι για πρώτη φορά δεν θα έπρεπε να μετράνε και τα ένσημα του Μαΐου και του Ιουνίου του 2014 (μιας και μιλάμε για το τελευταίο 14μηνο) ώστε να προστεθούν άλλα 50 ένσημα στα 114 και να ξεπεράσω τα 125;

Μου απαντούν όχι, γιατί από Ιούλιο 2014 έως Οκτώβριο 2014 επιδοτήθηκα απο τον ΟΑΕΔ, οπότε τα ένσημα του Μαΐου κ Ιουνίου 2014 δεν λογίζονται για τον υπολογισμό νέας επιδότησης.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος επ αυτού; Ευχαριστώ.

Καλά σου είπαν συνάδελφε. Συγκεκριμένα ένσημα δε μπορούν να υπολογισθούν δύο φορές για δύο επιδόματα ανεργίας.
Αν μπορείς να συμπληρώσεις τα ένσημα που σου λείπουν...
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για να μπορεί κάποιος/α αναπληρωτής/τρια εκπαιδευτικος να παίρνει κάθε χρόνο επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ πρέπει να δουλεύει τουλάχιστον 7 μήνες το χρόνο. Αν δουλέψει λιγότερο μια χρονιά δε δικαιούται επίδομα, την επόμενη όμως δικαιούται με προϋπηρεσία τουλάχιστον 5 μήνες (γιατί παίρνει και τους 2 περσινους που δε χρησιμοποιήθηκαν).

Αποσυνδεδεμένος dlqr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα

Μία ερώτηση απολύθηκα 30/5/2015 από τις σχολές του ΟΑΕΔ. Πέρσι έπαιρνα ταμείο ανεργίας απολυθεί 27/6/2014.

Οι μήνες που μετράνε για το φετινό είναι από 1/5/2014 εως 30/4/2015? Γνωρίζει κάποιος να μου πει?

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2015, 02:02:52 μμ από dlqr »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Καλησπέρα

Μία ερώτηση απολύθηκα 30/5/2015 από τις σχολές του ΟΑΕΔ. Πέρσι έπαιρνα ταμείο ανεργίας απολυθεί 27/6/2014.

Οι μήνες που μετράνε για το φετινό είναι από 1/5/2014 εως 30/4/2015? Γνωρίζει κάποιος να μου πει?

Ευχαριστώ

Από την ημέρα που άρχισες την εργασία σου αρχίζει να μετρά η περίοδος υπολογισμού. Τα περσινά δε μετράνε διότι (αν κατάλαβα καλά, γιατί κάτι λείπει στο μήνυμά σου) έχουν υπολογιστεί για το προηγούμενο επίδομα ανεργίας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος dlqr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστω jak. Περίεργο μου φαίνεται δηλαδή οι δυο μήνες Μάιος Ιούνιος που δεν μετράνε φέτος αν πάρεις και του χρόνου ταμείο 2016 δεν θα μετράνε γιατί έχουν μετρήσει φέτος αφού γενικά δεν τους μετράνε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2015, 03:00:17 μμ από dlqr »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Δυστυχώς έτσι είναι συνάδελφε. Η περίοδος αυτή πιστοποιεί κατά βάση την περίοδο εργασίας και όχι την καταμέτρηση για τον υπολογισμό των ενσήμων. Αν δε βγει όμως επίδομα, θα υπολογιστεί για το επίδομα της επόμενης χρονιάς.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος elouv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας, δεν εχω ξαναπαρει ταμειο ανεργίας και  με το κριτηριο των 200 ενσημων σε 2 χρονια (εκτος 2 μηνων) και 80 ανα ετος λογικα μπαινω. ΟΜΩΣ, στο μεσοδιαστημα των 2 αυτων ετων, ειχα παρει το επιδομα τριμηνης παραμονης μια που ημουν για μηνες ανεργη . Λετε να πρεπει να μετραω τα ενσημα των 2 ετων απο το τελος του επιδοματος  αυτου??

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
elouv καλώς ήρθες στο pde.

Εκείνο το ποσό που πήρες ήταν βοήθημα και όχι επίδομα. Δε νομίζω ότι επηρεάζει την περίοδο προσμέτρησης ενσήμων.
Σωστά τα υπολογίζεις όλα, σαν να μην το πήρες ποτέ το βοήθημα. Θεωρώ ότι θα το πάρεις το ταμείο ανεργίας!

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Προσλήφθηκα στην Αβάθμια 28/01/2015 και απολύθηκα 21/06/15. Από 29/06 δουλεύω με σύμβαση ορισμένου χρόνου μέχρι τέλος Αυγούστου για περαιτέρω συμπλήρωση ενσήμων ώστε να βγω σίγουρα στο ταμείο ανεργίας, μιας και δε συμπλήρωνα 125 ένσημα μέχρι και 2 μήνες πριν την απόλυσή μου από την Αβάθμια. Πόσο καιρό πλέον διαρκεί το ταμείο και πόσα χρήματα είναι; Έχω επιδοτηθεί ξανά το 2013.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 420
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.