*

Αποστολέας Θέμα: Παιδιά με αναπηρία......  (Αναγνώστηκε 28307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:41:18 πμ »
Χμ! Δυσκολη υποθεση να ενημερωσεις γονεις :-[ και γω οταν ενημερώθηκα απο την ψυχολογο του π.σταθμου οτι κατι τρεχει....έγινα τούρμπο αμφισβητησα... εβρισα Όμως τωρα τους ευγνομονω γι αυτο...Διοτι οσο πιο νωρις τοσο πιο καλα.
μπορει ηδη να ξερουν οι γονεις.

Sophaki .....χτύπησες διάνα στο site ....πάρε από κοντά την militsa ( ξέρει πολλά ) και αν το θες ...θα σε κάνει xpert.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:55:57 »

Αποσυνδεδεμένος ;;;;;;;;;;;

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:45:11 πμ »
Θα επρεπε να ειμαι εγω expert για να κανω και τους αλλους... ;D πλακιτσες πλακιτσες ;;;; πειραχτηρι!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 10, 2009, 02:42:12 μμ »
Αυτό είναι και το δικό μου πρόβλημα κατα πόσο οι γονείς είναι συνεργάσιμοι ,γιατί είναι και αυτό μία ευαίσθητη γραμμή. Πώς τους λες ότι το παιδί τους έχει πρόβλημα και θα πρέπει να πάει σε κάποιον ειδικό.
Επειτα είμαι και εγω πολύ ευαίσθητη ...βλέπω καμμιά γορά στην τηλεόραση τετοιες περιπτώσεις και στενοχωριέμαι πάρα πολύ . Δεν μου εχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση μέσα στην τάξη και μάλιστα 3.

Τώρα για την αλλαγή τμήματος συμφωνω και εγώ ότι θα ηταν καλύτερα στο κλασσικό αλλά η διεθύντρια μου είπε ότι επιμένουν οι γονείς , το είπε και στη συμβουλο η οποία επιμένει ότι αν θέλουν οι γονείς στο ολοήμερο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα(Αυτό κουφό μου ακούστηκε αν πω την αλήθεια.)

Πάντως είμαι έτοιμη να κάνω ότι είναι καλύτερο για τα παιδιά αυτά...με τη δική σας τη βοήθεια και την πείρα σας.



Σοφια να μιλησεις στους γονεις:
1.για να αντλησεις πληροφοριες εξαιρετικα χρησιμες
2.για να δημιουργηθει μεταξυ σας σχεση εμπιστοσυνης και συνεργασιας που ειναι η βαση για οποιαδηποτε κινηση στην πορεια αντιμετωπισης του ζητηματος

Να πεισεις τους γονεις να κλεισουν ραντεβου στο ΚΕΔΔΥ(αυτο γινεται μονο υστερα απο δικη τους αιτηση).
Προτεινω να θεσεις το θεμα ως εξης:
1.με οσο τακτ διαθετεις να τους πεις οτι το θεμα που τους προβληματιζει ευτυχως στι μερες μας αντιμετωπιζεται απο ειδικους επιστημονες,οι οποιοι αν δουν το παιδια μπορεσουν να εκτιμησουν την κατασταση και να προτεινουν τους τροπους με τους οποιους θα διευκολυνθει η ενταξη και η προσαμογη του παιδιου στο σχολικο περιβαλλον.
 
2.μπορεις να τους επισημανεις το οτι ειναι κριμα να μην επωφεληθουν απο την δυνατοτητα που τους παρεχεται να υποστηριξουν το παιδι με την συνδρομη των ειδικων,ετσι ωστε να ωφεληθει οσο το δυνατον περισσοτερο απο τη φοιτηση του στο σχολειο.



Επισης ειναι απαραιτητη η στενη συνεργασια με την συναδελφισσα και τη σχολικη συμβουλο(η οποια μπορει να ασκησει την επιρροη της για να επισπευσει ραντεβου στο ΚΕΔΔΥ).
Ολες αυτες οι ενεργειες πρεπει να γινουν αμεσα γιατι αν δεν παρετε χαρτι απο ΚΕΔΔΥ δεν υπαρχει πιθανοτητα ουτε για παραλληλη στηριξη ουτε και για τμημα ενταξης.
Οσο για την αλλαγη τμηματος ,οντως οι γονεις αποφασιζουν.



Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 10, 2009, 05:03:04 μμ »
Αν μπορώ να βοηθήσω με ένα μήνυμα, επειδή είχα πάρει σαν επιλεγόμενο μάθημα στη σχολή που σχετίζεται με αυτό ακριβώς το θέμα (και αφιερώνοντας ατελείωτες ώρες στην εργασία που έπρεπε να παραδώσω για να το περάσω  :)) , τελείως καλοπροαίρετα και χωρίς να το παίζω έξυπνη, θα σου πω δυο-τρία βασικά κατα τη γνώμη μου πραγματάκια που ελπίζω να βοηθήσουν. Έχοντας σαν βάση μια καλή σχέση/σχέση εμπιστοσύνης με το γονέα (τον οποίο δεν καλούμε μόνο όταν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα), συζητάμε το θέμα, όπως και όλα τα υπόλοιπα. Δεν θέτουμε τη δυσκολία ως πρόβλημα, αλλά κρατώντας ημερολόγιο και δίνοντας ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ πληροφορίες και γεγονότα, προσπαθούμε να δείξουμε οτι το παιδί αντιμετωπίζει ορισμένες δυσκολίες που θα επηρεάσουν δυσμενώς την εξέλιξη του. Εκείνο που πρέπει να προσέξεις, όπως πολύ πιθανόν γνωρίζεις, είναι οτι οι ενοχές και η απογοήτευση, είναι τα πρώτα συναισθήματα που θα νιώσει, καθώς πιστεύει οτι ματαιώνεται ο ρόλος του σαν γονιός. Έτσι, πρέπει να προσπαθήσεις να καλύψεις αυτές τις ανησυχίες, φροντίζοντας οτι πεις να μην τον κάνει να στρέψει ενοχές στον ίδιο ή να κατηγορήσει τον εαυτό του. Είναι πολύ σημαντικό να αναφέρεις πως ότι δυσκολία παρουσιαστεί, είσαι δίπλα του και θα την αντιμετωπίσετε ΜΑΖΙ. Και κάτι ακόμα-αν θες, μην αναφερθείς σε γεγονότα απο τη συμπεριφορά του παιδιού που δυσκολεύουν εσένα ή τους υπόλοιπους. Προσπάθησε να εστιάσεις και να δείξεις οτι αυτές οι δυσκολίες που υπάρχουν θα επηρεάσουν αρνητικά το ίδιο το παιδί. Δεν γράφω άλλο γιατί άμα το ανοίξω... δεν το κλείνω το ρημάδι... ;D ;D ;D. Πάντως αν χρειάζεσαι κάτι και μπορώ να βοηθήσω, εδώ είμαι!
Υ.Γ. Ευτυχώς που υπάρχουν φωτισμένοι καθηγητές στις σχολές...   
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:55:57 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 10, 2009, 08:00:06 μμ »
Να κάνεις όλα αυτά που σου λένε και σίγουρα θα έχεις αποτελέσματα στη δουλειά σου με το παιδί.
Εφόσον υπάρχουν τρία παιδιά που χρήζουν παρέμβασης έπρεπε ήδη να έχει συσταθεί τμήμα ένταξης ή να έχουν ζητήσει οι γονείς παράλληλη στήριξη. Ελπίζω και εύχομαι με τις δικές σου ενέργειες να καταφέρεις να βρεις βοήθεια, απλά στο ταχύτατο κράτος μας με τις υπερταχύτατες διαδικασίες τους μην περιμένεις άμεσα αποτελέσματα. Κατά πάσα πιθανότητα οι ενέργειές σου θα αποφέρουν καρπούς... την επόμενη χρονιά.

Παρόλα αυτά να επιμείνεις με ΓΡΑΠΤΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ σε σύμβουλο, προϊστάμενο κ.λ.π. μπας και κινητοποιηθούν, ιδιαίτερα αν παρατηρήσεις φαινόμενα επιθετικότητας (δυστυχώς μόνο αυτό το τελευταίο πιάνει τα υπόλοιπα περί στήριξης τους παιδιού, άστα να πάνε). Εκ πείρας...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 10, 2009, 08:58:16 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια.!!!!! ;D

Πότε θα θεωρούσατε έξυπνο να μιλήσω με τους γονείς , τα παιδιά όπως προείπα δεν τα έχω δει η ίδια .
11 Σεπτέμβρη ξεκινάει η χρονιά. Θα ηθελα να τα παρατηρήσω πρώτα και έπειτα να κινήσω την οποιαδήποτε διαδικασία.
Να μη στηριχτω δηλαδή μόνο στα λεγόμενα της διευθύντριας ,η οποία και φεύγει.

Αααχ πολλά τα ερώτήματα ..κορίτσια μάλλον κατά καιρούς θα σας συμβουλεύομαι ...

Ευχαριστώ και πάλι....
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 10, 2009, 09:11:41 μμ »
Νομιιζω οτι σκεφτεσαι πολυ σωστα αφου δεν εχεις καποιο χαρτι με καποια αξιολογηση-συσταση.
Θελω να σε ρωτησω το 6χρονο παιδι πως θα επαναφοιτησει στο Νηπιαγωγειο η καταλαβα λαθος;

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:06:25 μμ »
Νομιιζω οτι σκεφτεσαι πολυ σωστα αφου δεν εχεις καποιο χαρτι με καποια αξιολογηση-συσταση.
Θελω να σε ρωτησω το 6χρονο παιδι πως θα επαναφοιτησει στο Νηπιαγωγειο η καταλαβα λαθος;

Μου το είπε η Διευθυντρια....και τώρα που το σκέφτομαι αυτό σημαίνει μάλλον ότι οι γονείς είναι ενημεροι για την κατάσταση του παιδιού τους αφού ήταν νήπιο και την περασμενη χρονια........με την συγκατάθεση  της συμβούλου και  των γονέων δεν αποφασίζεται  η επαναφοιτηση ενός νηπιου ?
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:22:26 μμ »
Αν έχεις τη δυνατότητα, θα σου πρότεινα να κάνεις μια ομαδική συνάντηση με ΟΛΟΥΣ τους γονείς πριν ξεκινήσει η σχολική χρονιά. Εκεί πες γενικά πράγματα για το παιδί αυτής της ηλικίας, τι δυνατότητες έχει, τι περιμένουμε οτι θα αναπτύξει στο νηπιαγωγείο κλπ. Εκεί ανάφερε, αν θέλεις οτι είσαι ανοιχτή σε συνεργασία, οτι μπορούν να σου πουν ότι θεωρούν όλοι οι γονείς οτι πρέπει να ξέρεις και αν θέλεις, ετοίμασε ένα ερωτηματολόγιο που θα μοιράσεις σε όλους και θα περιλαμβάνει ερωτήσεις του τύπου 'με τι ασχολείται το παιδί στο σπίτι', 'τι του αρέσει να κάνει συνήθως όταν είναι μόνο του', 'έχει κάποιο αγαπημένο ζωάκι', 'υπάρχει κάτι που θα θέλατε να γνωρίζω για την προσωπικότητα του', 'έχετε παρατηρήσει οτι δυσκολεύεται κάπου' κλπ. Ξεκαθάρισε τι είναι σημαντικό στην προσχολική ηλικία και ζήτησε να μάθεις τι προσδοκούν οι γονείς απο τη φοίτηση του παιδιού τους στο νηπιαγωγείο. Εάν δεν είναι εφικτή μια τέτοια συνάντηση, κάνε την όταν μπορέσεις και εκεί πες οτι είσαι ανοιχτή στη συνεργασία. Αφιέρωσε αν μπορείς κάποιες ώρες την εβδομάδα (όσες μπορείς χωρίς να φθείρεσαι προσωπικά) για εξατομικευμένη συνεργασία με κάθε γονέα. Να είσαι σίγουρη πως οι γονείς θα έρθουν μόνοι τους και θα σου ανοιχτούν. Και σε περίπτωση που αυτό δεν γίνει, κάλεσε τους όπως καλείς όλους τους γονείς προσωπικά, αλλά όχι μόνο για να συζητήσετε τις δυσκολίες. Ξεκίνα με τα θετικά του παιδιού, τι δυνατότητες έχει και μπορεί να αναπτύξει και στη συνέχεια, ζήτησε απο τους γονείς να σου πουν τι έχουν παρατηρήσει (τι καταφέρνει το παιδί στο σπίτι, αν έχουν δει να το δυσκολεύει κάτι κ.α.). Συγνώμη αν τα γράφω πολύ συνοπτικά ή φαίνονται θεωρητικά, απλά δεν θέλω να κουράσω. Ελπίζω να βοήθησα!
Πάλι το άνοιξα το ρημάδι....  :-[ :-[;D ;D ;D
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:25:33 μμ »
Νήπια, τα οποία για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους καθώς και για λόγους υγείας δεν μπορούν να παρακολουθήσουν την Α` τάξη του δημοτικού, παραμένουν για μια ακόμη χρονιά στο νηπιαγωγείο, ύστερα από δήλωση του γονέα. Επανάληψη φοίτησης στο νηπιαγωγείο για ένα έτος γίνεται ακόμη όταν διαπιστώνεται από ιατροπαιδαγωγική υπηρεσία ή το σχολικό σύμβουλο προσχολικής αγωγής ότι το νήπιο παρουσιάζει σοβαρές δυσκολίες για να παρακολουθήσει τα μαθήματα της Α` τάξης του δημοτικού και εφόσον οι γονείς του το επιθυμούν.

Παρ.7, Άρθρο 7 του Π.Δ. 200/1998

Βέβαια μην θεωρείς δεδομένο ότι οι γονείς που ζητούν την επαναφοίτηση του παιδιού τους έχουν αποδεχτεί και το πρόβλημα  :(.Η αποδοχή της κατάστασης και η συνεργασία των γονέων είναι το πιο κρίσιμο και καθοριστικό σημείο σε αυτές τις περιπτώσεις.
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος ;;;;;;;;;;;

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 10, 2009, 11:37:27 μμ »
Λαθος καλε μου .Σαφως και μπορει να παρακου λουθησει την α δημοτικου αν εχει δουλευτει το παιδι. Σου μιλαω εκ πειρας. ΠΑΙΔΙ ΜΕ ασπεργκερ εχω και ξερω.............μεγαλα τα εξοδα (τρελλα) μεγαλη η προσπαθεια..............ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΠΡΩΤΟΙ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 11, 2009, 12:25:10 πμ »
Δεν έχω καταλάβει σε τι διαφωνείς  ??? ???
Πιστεύεις ότι δεν πρέπει να γίνονται επαναφοιτήσεις;;
Να αναλαμβάνουν οι γονείς μόνοι τους την εκπαίδευση αυτών των παιδιών; Κι αν δεν έχουν τις γνώσεις και τα χρήματα; Να μην τους βοηθήσουμε; ??? ???
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 11, 2009, 12:55:14 πμ »
Αν έχεις τη δυνατότητα, θα σου πρότεινα να κάνεις μια ομαδική συνάντηση με ΟΛΟΥΣ τους γονείς πριν ξεκινήσει η σχολική χρονιά. Εκεί πες γενικά πράγματα για το παιδί αυτής της ηλικίας, τι δυνατότητες έχει, τι περιμένουμε οτι θα αναπτύξει στο νηπιαγωγείο κλπ. Εκεί ανάφερε, αν θέλεις οτι είσαι ανοιχτή σε συνεργασία, οτι μπορούν να σου πουν ότι θεωρούν όλοι οι γονείς οτι πρέπει να ξέρεις και αν θέλεις, ετοίμασε ένα ερωτηματολόγιο που θα μοιράσεις σε όλους και θα περιλαμβάνει ερωτήσεις του τύπου 'με τι ασχολείται το παιδί στο σπίτι', 'τι του αρέσει να κάνει συνήθως όταν είναι μόνο του', 'έχει κάποιο αγαπημένο ζωάκι', 'υπάρχει κάτι που θα θέλατε να γνωρίζω για την προσωπικότητα του', 'έχετε παρατηρήσει οτι δυσκολεύεται κάπου' κλπ. Ξεκαθάρισε τι είναι σημαντικό στην προσχολική ηλικία και ζήτησε να μάθεις τι προσδοκούν οι γονείς απο τη φοίτηση του παιδιού τους στο νηπιαγωγείο. Εάν δεν είναι εφικτή μια τέτοια συνάντηση, κάνε την όταν μπορέσεις και εκεί πες οτι είσαι ανοιχτή στη συνεργασία. Αφιέρωσε αν μπορείς κάποιες ώρες την εβδομάδα (όσες μπορείς χωρίς να φθείρεσαι προσωπικά) για εξατομικευμένη συνεργασία με κάθε γονέα. Να είσαι σίγουρη πως οι γονείς θα έρθουν μόνοι τους και θα σου ανοιχτούν. Και σε περίπτωση που αυτό δεν γίνει, κάλεσε τους όπως καλείς όλους τους γονείς προσωπικά, αλλά όχι μόνο για να συζητήσετε τις δυσκολίες. Ξεκίνα με τα θετικά του παιδιού, τι δυνατότητες έχει και μπορεί να αναπτύξει και στη συνέχεια, ζήτησε απο τους γονείς να σου πουν τι έχουν παρατηρήσει (τι καταφέρνει το παιδί στο σπίτι, αν έχουν δει να το δυσκολεύει κάτι κ.α.). Συγνώμη αν τα γράφω πολύ συνοπτικά ή φαίνονται θεωρητικά, απλά δεν θέλω να κουράσω. Ελπίζω να βοήθησα!
Πάλι το άνοιξα το ρημάδι....  :-[ :-[;D ;D ;D

Αυτό μου άρεσε πολυ  morfoula...Θα το κάνω σίγουρα ..Νομιζω πως ένα ερωτηματολόγιο στην αρχή της χρονιάς είναι μια πολύ καλή ιδέα...όχι μόνο για τα παιδιά που έχουν κάποιο πρόβλημα αλλά και για  τα υπόλοιπα .
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 11, 2009, 10:06:04 πμ »
Χαίρομαι που σου φάνηκε καλό (ελπίζω να αποδειχθεί και χρήσιμο!). Επαναλαμβάνω, αν δεν υπήρχαν δυο-τρεις πραγματικά φωτισμένοι καθηγητές στη σχολή μας που έχουν ψώνιο με τη δουλειά τους, θα έτρεμαν τα πόδια μου απο Σεπτέμβρη που θα μπω σε τάξη. Να είναι καλά που μας προετοίμασαν τόσο. Αν χρειαστείς κάποια βόήθεια στη σύνταξη του ερωτηματολογίου, στείλε μνμ. Να είσαι σίγουρη οτι άνθρωποι που προβληματίζονται , έχουν σίγουρα πολλά και κυρίως καλά αποτελέσματα-θα τα πας τέλεια. Γι' αυτό μου αρέσει αυτό το Forum, γιατί μου δίνει ελπίδα όταν βλέπω τέτοια μέλη. Καλή σου επιτυχία!
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159784
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.