*

Αποστολέας Θέμα: Παιδιά με αναπηρία......  (Αναγνώστηκε 28278 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 04:34:30 μμ »
kellykou, το λινκ που έδωσες είναι πάααρα πολύ χρήσιμο :). Ξέρεις που μπορώ να βρω τα αναλυτικά για παιδιά με αισθητηριακά (τύφλωση-κώφωση) ??? και ακόμα τα βιβλία του ΟΕΔΒ για τυφλά παιδιά;

(Είμαι νέα στο χώρο και έχω χαθεί :-[ :-[  )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:59 »

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 04:56:58 μμ »
Σοφακι χαιρομαι που υπαρχουν εκπαιδευτικοι σαν και σενα και ενδιαφερονται για να μαθουν πως να αντιμετωπιζουν παιδια με ειδικες εκπαιδευτικες αναγκες. Ακουγεται οτι θα κλεισουν τα τμηματα ενταξης (ηδη τα εχουν μειωσει και εχουν αυξησει τον αριθμο των παιδιων σε αυτα).Ειμαι εκπαιδευτικος ειδικης αγωγης και λυπηθηκα πραγματικα οταν μου το ανακοινωσε αυτο με μια δωσει χαρας η διευθυντρια μου στο νηπιαγωγειο.Με στεναχωρησε η εκφραση της γιατι κανενας δεν σκεφτεται οτι αυτα τα παιδια στους εκπαιδευτικους της γενικης εκπαιδευσης θα βρισκονται χωρις καμια βοηθεια παραπανω!εχω ηδη 6 παιδια στο τμημα ενταξης...τα 4 εχουν αυτισμο, το ενα και υπερκινητικοτητα!ειναι δυνατον να μπορεσει καποιος να κανει μαθημα? αν συμβει κατι τετοιο απλα η νηπιαγωγος θα κανει baby-sitting.Οι μονοι που μπορουν να μην αφησουν να κλεισουν τα τμηματα ενταξης ειναι οι γονεις!
Γι΄αυτο Σοφια χαρηκα που τουλαχιστον εσυ προσπαθεις...

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 05:26:39 μμ »
Τα πορίσματα της Ειδικής Αγωγής σήμερα επισημαίνουν την ανάγκη της ΠΛΗΡΟΥΣ ΕΝΤΑΞΕΙΣ των παιδιών με ειδικές ανάγκες και δυνατότητες ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ...
Ωστόσο,τα τμήματα ένταξεις λειτουργούν σήμερα ιδιαιτέρως εύρυθμα και βοηθούν πολύ τα παιδάκια που έχουν διάφορα μαθησιακά και άλλου τύπου προβλήματα,αλλά και εξαιρετικά ταλέντα και δυνατότητες,να βελτιώσουν τις επιδόσεις τους στο σχολείο.Επομένως δεν πρέπει να κλείσουν,ειδικά όταν στελεχώνονται από άτομα που έχουν -όχι μόνο την απαραίτητη κατάρτιση- αλλά και την όρεξη και την θέληση να βοηθήσουν.

Αυτό που με απασχολεί εμένα είναι το εξής: ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΝΤΑΞΗΣ;;;;;;;;
Και μη μου πείτε μεσω διαφόρων φορέων που χορηγούν στα παιδιά ερωτηματολόγια,τεστ νοημοσύνης,ασκήσεις συνειδητοποίησης γνωστικού επιπέδου του παιδιού με βάση τη χρονολογική του ηλικία κλπ κλπ.
Αυτά υφίστανται μόνο σε θεωρητικό επίπεδο και θεωρώ πως,καλοί μου συνάδελφοι/-φισσες, οφείλουμε να θίγουμε και αυτού του είδους τις ελλείψεις και τα κακώς κείμενα στην εκπαίδευση.
Γιατί πάνω απ'όλα είμαστε δάσκαλοι και θα πρέπει να προσέχουμε πάαααααααρα πολύ ώστε να μη στιγματιστεί η ζωή κανενός παιδιού.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 05:58:49 μμ »
Η ένταξη και μάλιστα η πλήρης είναι ένα μεγάλο θέμα δασκαλίτσα μου  :-\ και δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό να επιτευχθεί :(
Φυσικά και πρέπει να υπάρχουν τμήματα ένταξης και κυρίως να ενδιαφερθεί το κράτος γενικότερα για την ειδική αγωγή (και τους εκπαιδευτικούς Ε.Α) κάτι που μέχρι τώρα δεν έχουμε δει >:(

Όσο για τα το ποιός αποφασίζει και με ποιά κριτήρια για το ποιά παιδία πηγαίνουν σε τμήματα ένταξης και ειδικά σχολεία, το ΚΕΔΔΥ, ιατροπαιδαγωγικά (δηλ μια διεπιστημονική ομάδα) γνωμοδοτεί και ο γονιός αποφασίζει το πότε και το αν το παιδί τους θα πάει σε ένταξης/ειδικό.
Ο "στιγματισμός" για μένα είναι το τελευτάιο πράγμα...σήμασία έχει η "παρέμβαση" (όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα) για να καλυφθεί το μαθησιακό έλλειμμα κτλ κτλ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2009, 06:03:26 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:59 »

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 06:48:15 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Kellykou.
Το link πραγματικά είναι πολύ καλό.
Θα μιλήσω λοιπόν με τη μητέρα .Θα προσπαθήσω να της μιλήσω έτσι ώστε να μη "στενοχωρεθεί"και να καταλάβει ότι της μιλώ για το καλό του παιδιού.

Οσο για το πρώτο παιδί φοιτεί  στο Νηπιαγωγείο αυτό από το 2007.Για το Δημοτικό δεν είναι έτοιμο με ΤΙΠΟΤΑ.Σίγουρα είναι καλύτερα να μην πάει ακόμα στο δημοτικό.Αλλα πότε θα είναι έτοιμο? Δεν βλέπω να βελτιώνεται η κατάσταση μέσα σε ακόμα ένα χρόνο. Το θέμα είναι ότι και εγώ δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ όσο θα ήθελα με τα παιδιά αυτά.Εχω 22 παιδιά από τα οποία τα 12 είναι προνήπια.
Τέλος πάντων θα δούμε...
Ευχαριστώ πολύ σε όλους που μου απαντήσανε....
Ανναxxx
σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...

[/quote]
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2009, 06:49:53 μμ από Sophaki »
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 06:56:56 μμ »
H Vasilikip ειπε στο τελος την πιο σοφη κουβεντα: Με την πρωιμη παρεμβαση θα υπαρχει καλυτερη προγνωση για το παιδι , καλυτερη αντιμετωπιση αρα μειωνονται οι πιθανοτητες του στιγματισμου. Το παιδι θα σταματησει να στιγματιζεται οταν η στηριξη, η ενισχυτικη διδασκαλια και το εξατομικευμενο προγραμμα γινει μερος και συνηθισμενη διαδικασια στο σχολικο περιβαλλον, οταν το παιδι πηγαινει στον ειδικο δασκαλο σαν κατι απολυτα φυσιολογικο , οταν ο ειδικος δασκαλος ειναι μονιμος, γνωστος και ενσωματωμενος ως απαραιτητο μερος του σχολειου που θα λειτουργησει ως ατομο αγαπητο και προσιτο σε ολα τα παιδια. Ομως δυστυχως για καποιους λογους το να κρυβονται πισω απο το δακτυλο τους γονεις, σχολειο , κρατος  και κοινωνικο συνολο και να θεωρουν την ειδικη παρεμβαση ταμπου δε βοηθαει κανεναν και κυριως τα παιδια.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 07:04:19 μμ »
Εδω ειναι οι δραστηριοτητες μαθησιακης ετοιμοτητας
βιβλιο δασκαλου και μαθητη    http://www.pi-schools.gr/content/index.php?lesson_id=200&ep=14

Και εδω δες ολα τα αναλυτικα που υπαρχουν για την ειδικη αγωγη
http://www.pi-schools.gr/special_education_new/index_gr.htm

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 07:15:56 μμ »
Αρχικά πρέπει να θυμόμαστε οτι σ'αυτήν την ηλικία πολύ δύσκολα μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για το τι ακριβώς έχει ένα παιδι. π.χ. έχει αυτισμό ή οποιοδήποτε σύνδρομο. Επίσης, εμείς δεν είμαστε ειδικοί για να βγάλουμε συμπεράσματα. Αν σου έχουν πει ακριβώς τι παιδιά έχεις αυτό σημαίνει οτι είναι διαγνωσμένες οι ιδιαιτερότητες του κάθε παιδιού και ήδη έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες.
Με την mοrfoula έχουμε παρακολουθήσει το ίδιο μάθημα μάλλον (Κοντοπούλου;;;) και θέλω να συμπληρώσω ;D
Στις ατομικές συναντήσεις:
1. Στην αρχή της χρονιάς και γενικά στις πρώτες συναντήσεις μιλάμε για άσχετα πράγματα ώστε να νιώσουν οικεία οι γονείς.
2. Ανταλλάσουμε πληροφορίες με γονείς, δεν ζητάμε μόνο. Δίνουμε π.χ. στο σχολείο παίζει πολύ με τουβλάκια, στο σπίτι...;
3. Μιλάμε για τα επαγγέλματά μας. Ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις θα ταν καλό οι γονείς να συμμετέχουν σε κάποιο προτζεκτ ώστε να δουν το παιδί μέσα στην τάξη.
4. Επιβεβαιώνουμε τους γονείς για την εχεμύθεια μας.
5. Παροτρύνουμε  τους γονείς να μιλήσουν με γενικές και ανοιχτές ερωτήσεις (π.χ. Πως σας φαίνεται που το παιδί ήρθε σχολείο;).
6. Τονίζουμε τα θετικά στοχεία του παιδιού.
7. Βάζουμε συγκεκριμένους στόχους με τους γονείς. πχ. τι θα θέλατε εσείς απο το παιδί σας;
8. Καθησυχάζουμε τους γονείς και ενισχύουμε τον γονεϊκό ρόλο (τα παιδά σ'αυτήν την ηλικία έχουν συχνά επιθετικές συμπεριφορές, μπορούμε να το βοηθήσουμε μαζί να ξεπεράσει αυτή τη δυσκολία).
9. Το σημαντικότερο δεν κάνουμε γενικεύσεις, παραθέτουμε απλά γεγονότα χωρίς να παίρνουμε θέση. Αργότερα, όταν οι γονείς έχουν αποδεχθεί το πρόβλημα τότε συζητάμε για τις πιθανές λύσεις και δεν λέμε στους γονείς τι να κάνουν.
10. Ακούμε τους γονείς και δεν καθόμαστε σε μια θέση ισχύος, πχ πίσω απο την έδρα. Κάνουμε συζήτηση ως ίσοι.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 07:28:45 μμ »
Εδω ειναι οι δραστηριοτητες μαθησιακης ετοιμοτητας
βιβλιο δασκαλου και μαθητη    http://www.pi-schools.gr/content/index.php?lesson_id=200&ep=14

Και εδω δες ολα τα αναλυτικα που υπαρχουν για την ειδικη αγωγη
http://www.pi-schools.gr/special_education_new/index_gr.htm
Σε ευχαριστώ πάρα πόλύ ;) Ευτυχώς που έχουμε και σένα και μας δίνεις τα φώτα σου...
Αρχικά πρέπει να θυμόμαστε οτι σ'αυτήν την ηλικία πολύ δύσκολα μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα για το τι ακριβώς έχει ένα παιδι. π.χ. έχει αυτισμό ή οποιοδήποτε σύνδρομο. Επίσης, εμείς δεν είμαστε ειδικοί για να βγάλουμε συμπεράσματα. .
Αν περιμένουμε το 5 χρονο (ή στην καλύτερη 4 χρονο)να τελειώσει  το Νηπιαγωγείο δηλ να φτάσει τα 6, το τραίνο χάθηκε :(. Ο βρεφονηπιοκόμος ουτε καν ο νηπιαγωγός πρέπει να "ανιχνεύσει" οτι κάτι δεν πάει καλά σε κάποιο τομεά της ανάπτυξης του παιδιού (πχ  πριν τα 3 φαίνεται οτι το παιδί έχει συμπτώμτα παιδιού στο φάσμα του αυτισμού) και να ενημερώσει τους γονείς για τις απαιτούμενες ενέργειες.
Στο οτι δεν είμαστε ειδικοί για να κάνουμε "διάγνωση" ή να βγάλουμε οριστικά συμεράσματα συμφωνώ απολύτως.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2009, 08:05:06 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 07:56:47 μμ »
Συμφωνώ και εγώ ότι δεν είμαστε "ειδικοί "για να κάνουμε διάγνωση.
Ωστόσο είμαστε ένα σκαλάκι για να προωθήσουμε την κατάσταση για να μπορέσει γίνει διάγνωση.
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 02:16:10 μμ »
fragy και εγω την Κοντοπουλου ειχα!πολυ καλη στην δουλεια της!ποτε τελειωσες?

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 02:49:36 μμ »
fragy και εγω την Κοντοπουλου ειχα!πολυ καλη στην δουλεια της!ποτε τελειωσες?

Πλάκα κάνεις;! Κορίτσια με συγκινήσατε πολύ! Άννα εσύ πότε τελείωσες;
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 03:29:16 μμ »
fragy και εγω την Κοντοπουλου ειχα!πολυ καλη στην δουλεια της!ποτε τελειωσες?

Kαι όχι μόνο... Είναι απίστευτη και σαν άνθρωπος-από πολλές απόψεις! Είναι μεταξύ των δύο-τριών που ξεχωρίζω από αυτή τη σχολή. Καθηγήτριες και άνθρωποι με κεφαλαίο... (δεν αναφέρομαι στη δεύτερη-το θεωρώ αυτονόητο :))
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Παιδιά με αναπηρία......
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 09, 2009, 09:40:09 μμ »
Κορίτσια εγώ το 2008 τελείωσα και ήμουν η μόνη τρελή που έπαιρνα τα επιλεγόμενά της...για μένα πάρα πολύ καλή καθηγήτρια. Ευτυχώς που υπήρχε αυτή και ο Μπακιρτζής και μάθαμε κάτι απο ψυχολογία. Παρόλα αυτά οι αγαπημένοι μου παραμένουν οι καθηγητές του 6ου...Γρηγοριάδης και Μπιρμπίλη.. απλά άψογοι ...και πολύ καλό δίδυμο!Α, και Ντολιοπούλου, να μην την ξεχνάμε ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159503
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 249
Σύνολο: 263

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.