*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 25200 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« στις: Ιούλιος 12, 2009, 04:12:19 μμ »
Γνωρίζει κανείς σας πώς μπορούμε να γνωρίζουμε ποια μεταπτυχιακά θεωρούνται συναφή με το γνωστικό αντικείμενο και τα Παιδαγωγικά/Διδακτική και επομένως αναγνωρίζονται από ΑΣΕΠ;
Έχω φίλο ο οποίος τελειώνει μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο του Πειραιά (κάτι σχετικά με τη μεθοδολογία της ιστορίας) σε τμήμα μη φιλολογικό, και δεν ξέρει αν θα του το αναγνωρίσουν στο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών.
Έχω αρχίσει κι εγώ να το σκέφτομαι, αλλά έχω ακούσει για αρκετές περιπτώσεις που δεν αναγνωρίζουν μεταπτυχιακά γιατί τα θεωρούν άσχετα με το γνωστικό αντικείμενο. Πώς μπορούμε να ξέρουμε τι αναγνωρίζεται και τι όχι; Μπορώ να απευθυνθώ στον ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:08:44 »

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 12, 2009, 05:38:01 μμ »
Γνωρίζει κανείς σας πώς μπορούμε να γνωρίζουμε ποια μεταπτυχιακά θεωρούνται συναφή με το γνωστικό αντικείμενο και τα Παιδαγωγικά/Διδακτική και επομένως αναγνωρίζονται από ΑΣΕΠ;
Έχω φίλο ο οποίος τελειώνει μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο του Πειραιά (κάτι σχετικά με τη μεθοδολογία της ιστορίας) σε τμήμα μη φιλολογικό, και δεν ξέρει αν θα του το αναγνωρίσουν στο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών.
Έχω αρχίσει κι εγώ να το σκέφτομαι, αλλά έχω ακούσει για αρκετές περιπτώσεις που δεν αναγνωρίζουν μεταπτυχιακά γιατί τα θεωρούν άσχετα με το γνωστικό αντικείμενο. Πώς μπορούμε να ξέρουμε τι αναγνωρίζεται και τι όχι; Μπορώ να απευθυνθώ στον ΑΣΕΠ;


Από όσο γνωρίζω, παιδαγωγικά θεωρούνται τα μεταπτυχιακά που γίνονται σε καθηγητικές σχολές, δηλαδή σε αυτές που αν είχες πτυχίο από εκεί, δε θα χρειαζόσουν επιπλέον παιδαγωγική κατάρτιση.
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος! :-[

Ένα τηλέφωνο πάντως θα λύσει μάλλον τις απορίες, αν και τώρα τελευταία τα τηλέφωνα του ΑΣΕΠ είναι όλο κατηλειμμένα...

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 12, 2009, 10:57:28 μμ »


Από όσο γνωρίζω, παιδαγωγικά θεωρούνται τα μεταπτυχιακά που γίνονται σε καθηγητικές σχολές, δηλαδή σε αυτές που αν είχες πτυχίο από εκεί, δε θα χρειαζόσουν επιπλέον παιδαγωγική κατάρτιση.
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος! :-[

Ένα τηλέφωνο πάντως θα λύσει μάλλον τις απορίες, αν και τώρα τελευταία τα τηλέφωνα του ΑΣΕΠ είναι όλο κατηλειμμένα...

Αυτό που λες παιδαγωγικά μεταπτυχιακά (αυτά που δίνουν 3 μόρια) είναι όσα έχουν περιεχόμενο παιδαγωγικά ή διδακτικά θέματα, και του γνωστικού, για μας τους φιλολόγους τουλάχιστον, είναι όσα δίνονται από τα φιλολογικά τμήματα (φιλολογίας, ιστορκιό, φπψ) και έχουν αντικείμενο τα αρχαία, τα νέα, την ιστορία κτλ. Απλώς δεν ξέρω τι γίνεται με μεταπτυχιακά που δίνονται από τμήματα που δεν είναι φιλολογικά. Υπάρχει τρόπος να γνωρίζουμε ποια αναγνωρίζονται ως σχετικά;
Εμένα π.χ. με ενδιαφέρει μεταπτυχιακό από το τμήμα κοινωνικής/εκπαιδευτικής πολιτικής του πανεπιστημίου Μακεδονίας.
Πάντως φέτος έτυχε να δω να αναγνωρίζεται σε διοριστέο φιλόλογο μεταπτυχιακό και από άσχετο τμήμα, και που δε σχετίζεται με το γνωστικό αντικείμενο, και μάλιστα διορίστηκε και από την προσαύξηση του μεταπτυχιακού αυτού! Ενώ από άλλους έχω ακούσει ότι τα δικά τους μεταπτυχιακά δεν τα αναγνώρισαν. 
Τελικά υπάρχει ένας τρόπος να γνωρίζουμε τι ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 13, 2009, 10:11:27 μμ »
Τι να πω, δεν ξέρω, πάντως για μας τους Πληροφορικούς δεν μετράει απλά 3 μόρια, αλλά είναι πρώτο κριτήριο προτίμησης, δηλαδή αν έχεις γραψει βάση και έχεις και παιδαγωγική κατάρτιση, έχεις προτεραιότητα απέναντι σε αυτούς που δεν έχουν καταρτιση ανεξάρτητα από το βαθμό τους. Από ότι ξέρω για τη δικιά μας ειδικότητα τα παιδαγωγικά μεταπτυχιακά είναι αυτά από τις παιδαγωγικές και τις καθηγητικές σχολές, και ας μην έχουν σχέση με το γνωστικό αντικείμενο. Τώρα για το μεταπτυχιακό των καθηγητικών σχολών δεν είμαι και πολύ σίγουρος, πάντως αν πάμε πχ και κάνουμε μεταπτυχιακό στο Νηπιαγωγών, έχουμε και κατάρτιση, παρότι άσχετο. Ό,τι να ναι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:08:44 »

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 13, 2009, 10:28:09 μμ »
 Οποιοδήποτε μεταπτυχιακό θεωρείται προέκταση του πτυχίου δίνει 2 μόρια. Έτσι, όποιος απόφοιτος φιλοσοφικής σχολής κάνει ένα μεταπτυχιακό και πάλι σε τμήμα της φιλοσοφικής σχολής θα πάρει 2 μόρια, οπότε είτε κάνει μεταπτυχιακό στα Λατινικά, είτε στη Νεότερη Φιλοσοφία, είτε στην Κλασική Αρχαιολογία κτλ τα μόρια αυτά δε χάνονται, εφόσον αφορούν τομείς των φιλοσοφικών σχολών. Εκεί που απ' ό,τι ξέρω υπάρχει πρόβλημα είναι στην αναγνώριση μεταπτυχιακών τίλων που δίνονται από διαφορετικά τμήματα ή από κάποιους τίτλους του εξωτερικού π.χ. πολλοί απόφοιτοι ιστορικού-αρχαιολογικού που συνεχίζουν μεταπτυχιακές σπουδές σε τμήματα Κοινωνιολογίας, Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Πολιτισμοκής Τεχνολογίας, Επικοινωνίας και Πολιτισμού, Πολιτικών Επιστημών κ.α. πιθανότατα δε θα τα πάρουν αυτά τα 2 μόρια, γιατί κάνουν μεταπτυχιακό σε άλλες σχολές.  Ωστόσο, θεωρώ ότι αυτό σε κάποιοες περιπτώσεις είναι άδικο. Π.χ. μπορεί κάποιος να εκπονεί μια διατριβή στη Νεότερη Ιστορία, όχι στα πλαίσια της Φιλοσοφικής αλλά σε κάποιο τμήμα Πολιτικών Επιστημών. Αυτός δεν εμβαθύνει σε κάποιο από τα αντικείμενα που διδάσκει; Ή κάποιος που κάνει μεταπτυχιακό στη μουσειοπαιδαγωγική, δε θα πρέπει να πάρει +3 μόρια, από τη στιγμή που ασχολείται με εκπαιδευτικά πραγράμματα;

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 10:20:37 μμ »
Συνάδελφοι, η προκήρυξη 2Π/2008, το γράφει ξεκάθαρα όσον αφορά στους μεταπτυχιακούς τίτλους και στη μοριοδότησή τους (Αρ. Φ. 515, σ. 14578). Παραθέτω:

Λαμβάνονται υπόψη μόνο αναγνωρισμένοι μεταπτυχιακοί τίτλοι διάρκειας φοιτήσεως τουλάχιστον ενός ακαδημαϊκού έτους:
Μεταπτυχιακός τίτλος στην ειδικότητα του κλάδου για την οποία διαγωνίζεται ο υποψήφιος, προσαύξηση 2 μονάδες.
Μεταπτυχιακός τίτλος στη διδακτική της ειδικότητας του κλάδου για την οποία διαγωνίζεται ο υποψήφιος, ή στα παιδαγωγικά, προσαύξηση 3 μονάδες.


Άρα, ο μεταπτυχιακός τίτλος πχ. στη Βυζαντινή Ιστορία ή στη Φιλοσοφία κτλ. σε όποιο πανεπιστήμιο κι αν έγιναν οι σπουδές (εσωτερικού ή αναγνωρισμένου εξωτερικού) δεν είναι παιδαγωγικός και δίνει 2 μονάδες στους ΠΕ02. Ο μεταπτυχιακός τίτλος στη διδακτική των μαθημάτων των ΠΕ02 ή στα παιδαγωγικά πχ. Θεωρία, Πράξη και Αξιολόγηση Εκπαιδευτικού Έργου ή τα υπόλοιπα μεταπτυχιακά του Τομέα Παιδαγωγικής του Τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (ΦΠΨ) ΕΚΠΑ δίνει 3 μονάδες.

Αυτό που γράφτηκε για τα μεταπτυχιακά των καθηγητικών σχολών και τους πτυχιούχους άλλων κλάδων δεν ισχύει. Για παράδειγμα ένας Φυσικός, ως απόφοιτος καθηγητικής σχολής, έχει παιδαγωγική επάρκεια μέχρι στιγμής. Και γράφω "μέχρι στιγμής", γιατί σύμφωνα με το Νόμο 2525/97 παιδαγωγική επάρκεια έχουν μόνο οι "πτυχιούχοι τμημάτων Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας ή Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής ή Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών, Δημοτικής Εκπαίδευσης, Νηπιαγωγών και ΑΣΠΑΙΤΕ". Οι πτυχιούχοι όλων των υπολοίπων τμημάτων όπως Φιλολογίας, Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Φυσικής, Μαθηματικών, Θεολογίας κτλ. δε θα έχουν πιστοποιητικό παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας και δε θα μπορούν να διορίζονται στην εκπαίδευση χωρίς να διδαχτούν ένα σεβαστό αριθμό παιδαγωγικών μαθημάτων (διάρκειας min. 1 έτους). Ο πτυχιούχος λοιπόν Φυσικής που κάνει μεταπτυχιακό πχ. στη Φιλοσοφία της Φιλοσοφικής Σχολής δε λαμβάνει +3 μονάδες, επειδή είναι μεταπτυχιακό καθηγητικής σχολής, ίσως (αν ο τίτλος σχετίζεται με τη Φυσική, Φιλοσοφία της Φύσης για παράδειγμα) να πάρει 2 μονάδες. Αν κάνει όμως μεταπτυχιακό στη Διδακτική του ΦΠΨ ΕΚΠΑ, τότε θα πάρει +3 μονάδες στον ΑΣΕΠ. Despoina25, θεωρώ πως και ο τίτλος στη Μουσειοπαιδαγωγική, ως κλάδος των επιστημών αγωγής, δίνει +3 μονάδες ή τα μεταπτυχιακά του τμήματος Εκπαιδευτικής & Κοινωνικής Πολιτικής Μακεδονίας (ειδική αγωγή και συνεχιζόμενη εκπαίδευση). Για να πάρει κάποιος +2 μονάδες πρέπει το μεταπτυχιακό του να συνδέεται με το βασικό του τίτλο (πτυχίο), δηλ. ένα μεταπτυχιακό στα Οικονομικά που κάνει ένας πτυχιούχος Φιλολογίας δε δίνει +2 μονάδες. Τα τμήματα που δεν αναγνωρίζονται καθηγητικά ακόμα και σήμερα και οι πτυχιούχοι τους υποχρεώνονται να πάρουν πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας είναι κάποια που πρόσφατα εντάχθηκαν με ΠΕ στην εκπαιδευτική κοινότητα, όπως Νομικών - Πολιτικών Επιστημών, Κοινωνιολογίας, Οικονομικών Επιστημών κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2009, 03:18:16 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΝΑΚΙ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 03:25:31 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι μήπως γνωρίζετε. το μεταπτυχιακό "σπουδές στην εκπαίδευση" του ΕΑΠ αναγνωρίζετε από τον ΑΣΕΠ, για τον διαγωνισμό των εκπαιδευτικών για μόρια; ξέρει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 01:24:23 πμ »
το μεταπτυχιακο του εαπ αναγνωριζεται σαν μεταπτυχιακο δηλαδη 2 μορια. αλλα ΔΕΝ αναγνωριζεται σαν διδακτικη επαρκεια δηλαδη τα 3 μορια. και τα μεταπτυχιακα του εκπαιδευτικης και κοινωνικης πολιτικης δινουν παιδαγωγικη επαρκεια.

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 12:47:02 μμ »
Οποιοδήποτε μεταπτυχιακό θεωρείται προέκταση του πτυχίου δίνει 2 μόρια. Έτσι, όποιος απόφοιτος φιλοσοφικής σχολής κάνει ένα μεταπτυχιακό και πάλι σε τμήμα της φιλοσοφικής σχολής θα πάρει 2 μόρια, οπότε είτε κάνει μεταπτυχιακό στα Λατινικά, είτε στη Νεότερη Φιλοσοφία, είτε στην Κλασική Αρχαιολογία κτλ τα μόρια αυτά δε χάνονται, εφόσον αφορούν τομείς των φιλοσοφικών σχολών. Εκεί που απ' ό,τι ξέρω υπάρχει πρόβλημα είναι στην αναγνώριση μεταπτυχιακών τίλων που δίνονται από διαφορετικά τμήματα ή από κάποιους τίτλους του εξωτερικού π.χ. πολλοί απόφοιτοι ιστορικού-αρχαιολογικού που συνεχίζουν μεταπτυχιακές σπουδές σε τμήματα Κοινωνιολογίας, Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Πολιτισμοκής Τεχνολογίας, Επικοινωνίας και Πολιτισμού, Πολιτικών Επιστημών κ.α. πιθανότατα δε θα τα πάρουν αυτά τα 2 μόρια, γιατί κάνουν μεταπτυχιακό σε άλλες σχολές.  Ωστόσο, θεωρώ ότι αυτό σε κάποιοες περιπτώσεις είναι άδικο. Π.χ. μπορεί κάποιος να εκπονεί μια διατριβή στη Νεότερη Ιστορία, όχι στα πλαίσια της Φιλοσοφικής αλλά σε κάποιο τμήμα Πολιτικών Επιστημών. Αυτός δεν εμβαθύνει σε κάποιο από τα αντικείμενα που διδάσκει; Ή κάποιος που κάνει μεταπτυχιακό στη μουσειοπαιδαγωγική, δε θα πρέπει να πάρει +3 μόρια, από τη στιγμή που ασχολείται με εκπαιδευτικά πραγράμματα;
όχι ρε παιδι'α δεν ισχ'υει αυτό που λέτε
είμαι αποφιοτος του ιστορικού -αρχαιολογικού με μεταπτυχιακό στην πολιιτισμική τεχνολογία
στον προηγούμενο ασεπ (2006) το μεταπτυχιακό μου μέτρησε ως παιδαγωγικό (3 μονάδες) γιατί είχε 1-2 μαθηματα συναφή με την εκπαίδευση (μουσειοπαιδαγωγικά + "Μουσείο και εκαπίδευση) κτλ κτλ
τη χρονιά που έκανα εγώ το μεταπτυχιακό 2003-2005 κάναμε και κάποια πράγματα που είχαν μέσα εκπαιδευτικές θεωρίες  + χρήση νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 03:06:55 μμ »
palaipso το μεταπτυχιακο οταν το πηρες εγραφε πουθενα επιστημες της αγωγης στο πτυχιο?

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 04:05:33 μμ »
το μεταπτυχιακό στην πολιτισμική πληροφορική και επικοινωνία

Το μέτρησαν το 2006 και δώσαν προσαύξηση τρεις μονάδες
και το 2008 (όχι σε μένα γιατί δεν πέρασα τη βάση γνωστικό:49,67) είδα ο΄τι μέτρησε σε γνωστούς μου 2 μονάδες

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 04:10:43 μμ »
Τι να πω να έκαναν λάθος;; δύο χρονιές;; ακόμα και αν είναι έτσι έχι δημιουργηθεί προηγούμενο
επίσης μετά το 2006 το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό χωρίστηκε σε δυο ειδικότητες :  Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (ΜΔΕ) στην "Πολιτισμική Πληροφορική" (Master of Sciences in Cultural Informatics):

   1 Κατεύθυνση "Μουσειολογία"
   2. Κατεύθυνση "Σχεδιασμού Ψηφιακών Πολιτιστικών Προϊόντων"


Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 02:20:36 πμ »
ναι καθε χρονο αλλαζουν τα πραγματα.δε ξερουν τι τους γινεται. για αυτο και πιστευω οτι αξιζει να κανεις ενσταση αν δεν στο αναγνωρισουν.

Αποσυνδεδεμένος Mary Jane

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 02:21:15 πμ »
Γνωριζει κανεις εαν το μεταπτυχιακο στη Διαπολιτισμικη εκπαιδευση (Ελλαδας η Εξωτερικου) σε κατοχο διπλωματος παιδαγωγικου δημοτικης εκπαιδευσης προσδιδει 3 μορια στην αξιολογηση απο τον ΑΣΕΠ?Ανηκει δηλαδη στην προεκταση του πτυχιου στα παιδαγωγικα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.