*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 25201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 03:11:45 μμ »
:) Καλό μεσημέρι, το μεταπτυχιακό στη σχολική ψυχολογία του πανεπιστημίου Λευκωσίας, το οποίο όπως γνωρίζω κανονικά αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ, δίνει μόρια και σε απόφοιτους του τμήματος φιλολογίας αν το κάνουν ;
Ρωτάω γιατί δε ξέρω αν θεωρείται συναφές με το γνωστικό αντικείμενο . Ή αναγνωρίζεται μόνο στους απόφοιτους Φπψ ;
Με ενδιαφέρει η ειδική αγωγή ( για αυτό άλλωστε και θα δώσω εξετάσεις και για την εργοθεραπεία ) και θέλω να ξέρω αν το μεταπτυχιακό αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω μαζί και με το πρώτο μου πτυχίο. Ευχαριστώ πολύ  :)
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:44:07 »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 05:38:42 μμ »
αν κανει καποιος φιλολογος μεταπτυχιακο στη Φιλοσοφια αλλα στη Θεολογικη Σχολη (εχει τετοιο στο τμημα Θεολογιας του ΑΠΘ) θα αναγνωριστει μετα ως συναφες με τον κλαδο ΠΕ02 ή επειδη ειναι απο αλλη σχολη δεν θα γινει δεκτο;

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 06:43:54 μμ »
filologe90 εννοείται ότι μοριοδοτείται το μετ/κό σχολ. ψυχολογίας εξίσου και στους αποφοίτους της κλασικής φιλολογίας.
PANMETS κατά πάσα πιθανότητα μετράει (και εγώ φιλοσοφίας έχω και μετράει απο φιλοσοφική όμως). Ρωτά κάποιον παλιό ή τη γραμματεία, σίγουρα κάποιος θα ξέρει.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Α
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 07:24:40 μμ »
το θεμα ειναι οτι επειδη ειναι απο τη θεολογικη σχολη μηπως δεν το κανουν δεκτο γιατι προκειται για αλλη σχολη. Δεν λεω αν θα αναγνωριστει απο το Πυσδε αφου διοριστεις (αυτο γινεται ευκολα απ'  οσο ξερω), αλλα αν θα γινει δεκτο απο το ΑΣΕΠ, οταν το καταθεσεις, πριν διοριστεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:44:07 »

Αποσυνδεδεμένος eli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 05, 2014, 09:52:24 πμ »

Καλημέρα συνάδελφοι,

είμαι φιλόλογος κι εγώ και κάνω μεταπτυχιακό στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου με αντικείμενο τις Θεατρικές Σπουδές. Φέτος καλούμαστε να πάρουμε ειδίκευση και είμαι αρκετά προβληματισμένη. Υπάρχει η κατεύθυνση του αρχαίου δράματος και της θεατρικής αγωγής. Η θεατρική αγωγή μιας που είμαι αδιόριστη μπορεί να μου προσφέρει περισσότερες προοπτικές επαγγελματικά στον ιδιωτικό τομέα. Δεν ξέρω, όμως, αν θα αναγνωριστεί σε περίπτωση που κάποτε γίνει διαγωνισμός ΑΣΕΠ. Έχετε κάποια εικόνα για το τι έγινε σε ανάλογες περιπτώσεις σε προηγούμενους διαγωνισμούς; Μήπως αν επιλέξω την κατεύθυνση του αρχαίου δράματος θα έχω περισσότερη ασφάλεια σχετικά με τη συνάφεια με το πρώτο πτυχίο; Ο ΑΣΕΠ δε δίνει σαφείς απαντήσεις ούτε και γραπτώς!

Σας ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος ΚΑΛΑΜΑΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 03, 2014, 12:14:46 μμ »
Καλημέρα , είμαι πτυχιουχος τμήματος  Αρχαιολογίας και ένδιαφερομαι να  παρακολουθήσω στο  Ε.Α.Π. το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών Διοίκηση Πολιτισμικών Μονάδων, θα ήθελα να ρωτησω αν το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών θεωρείται συναφές ως προς τον τίτλο σπουδών μου ( Αρχαιολογια) επίσης   αλλη μία απορία και τελευταία , τα μεταπτυχιακά του κλάδου Π.Ε. 02  προσδίδουν ίση μοριοδότηση με αυτα της αρχαιολογίας σε προκυρήξεις του ΥΠ.ΠΟ. ;
 Ζητώ συγνωμη προκαταβολικά αν είμαι σε λαθός  Room  , σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 03, 2014, 12:40:00 μμ »
Να ρωήσω κι εγώ κάτι; Όταν το μεταπτυχιακό είναι στις επιστήμες της αγωγής, πόσα μόρια δίνει; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος tk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 22, 2014, 08:29:10 μμ »
Πώς δηλώνει κανείς ότι έχει μεταπτυχιακό εφόσον στην αίτηση δεν υπάρχει κάτι; Απλά πηγαίνει να κάνει την αίτηση με τον τίτλο σπουδών;

Αποσυνδεδεμένος boca

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 22, 2014, 08:47:55 μμ »
Πώς δηλώνει κανείς ότι έχει μεταπτυχιακό εφόσον στην αίτηση δεν υπάρχει κάτι; Απλά πηγαίνει να κάνει την αίτηση με τον τίτλο σπουδών;

Εφόσον μιλάμε για την γενική αγωγή, δηλώνεται όταν προσληφθείς στην δευτεροβάθμια. Τουλάχιστον αυτό γίνονταν μέχρι πέρσι. Και μετά απλά περίμενες την συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ για την μισθολογική αναγνώριση.
Όμως για φέτος δεν το βλέπω να γίνεται έτσι γιατί σύμφωνα με την ΚΥΑ 2/24529/0022/24-3-2014 (ΦΕΚ 928/Β/14-4-2014)
«οι κάτοχοι διδακτορικού ή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών μπορούν να προσμετρήσουν τους εν λόγω τίτλους για μισθολογική εξέλιξη από την ημερομηνία πρόσληψης τους, με την απαραίτητη προϋπόθεση και μόνο οι ανωτέρω τίτλοι να έχουν αποτελέσει τυπικό προσόν για την πρόσληψη αυτών»
Οπότε καταλαβαίνεις πως μάλλον δεν θα το αναγνωρίζουν αφού δεν ήταν προαπαιτούμενο της εγκυκλίου πρόσληψης.
Εκεί που ανοίγει ένα σχολείο, κλείνει μια φυλακή.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 24, 2014, 12:27:34 πμ »
Στους πινακες των αναπληρωτων παίρνεις μορια για το μετσπτυχιακο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159653
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.145 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.