*

Αποστολέας Θέμα: Αντιμετώπιση δυσλεξίας  (Αναγνώστηκε 41605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« στις: Ιούλιος 20, 2009, 08:58:00 μμ »
Γεια σας! Έχω πελάγωσει....και θέλω τη γνώμη σας...

Μου έδωσαν σε φροντιστήριο έναν μετεξεταστέο Γ γυμνασίου οποίος πρέπει να έχει δυσλεξία (δεν μπορεί να διαβάσει...προτρέχει και διαβάζει την πρώτη συλλαβή και σεν κοιτάζει να ολοκληρώσει τη φράση αλλά π.χ το κείμενο λέει πόλεμος και αυτός με το που βλέπει το πο μπορεί να διαβάσει πολύ!, μπερδέυει διφθόγγους και αφαιρείται συνεχώς). Γενικότερα πολύ δύσκολη περίπτωση....

Τον έχω αρχαία πρωτότυπο..... Δεν ξέρει ούτε τονισμό, ούτε α, β κλίση ούτε το άρθρο να κλίνει. Δεν ξέρει τις πτώσεις, δεν ξέρει τί είναι οξεία τί είναι περισπωμένη...τίποτα....σαν ένα παιδί δημοτικού που δεν ξέρει τίποτα μα τίποτα.....
Πείτε μου ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ....να ακολουθήσω την ύλη που έχει για Σεπτέμβριο είναι ακατόρθωτο νομίζω. Τα κείμενα θα το παλέψουμε αλλά γραμματική και συντακτικό τί να κάνω....

Αυτός που έχει το φροντιστήριο μου είπε ότι δεν είναι τίποτα....να ενημερώσω γονείς και ότι να τον πιέσω να κάτσει να τα διαβάσει...... :-\ :-\ :-\ :-\ :-\
Έχω 1,5 μήνα μπροστά μου από 2 ώρες τη βδομάδα......τί να του κάνω???? Να ξεκινήσω με α και β κλίση μήπως και του πουν να κλίνει κανένα ουσιαστικό ή να μπω παραθετικά και συνηρημένα (αν και δεν ξέρει ούτε το λύω οπότε πως θα κάνουμε και συνηρημένα?)

Έχω πελαγώσει......ξεθολώστε με! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:46 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 21, 2009, 12:11:52 πμ »
iris_papadop αρχικά μην πανικοβάλλεσαι! Αρχικά μάθε ποιά κείμενα είναι στην ύλη του, δώσε του σε φωτοτυπία τις μεταφράσεις να κάτσει να τις μάθει. Λογικά δε θα είναι πάνω από 6-7 κείμενα. Ένα τη βδομάδα να μαθαίνετε, μια χαρά προλαβαίνεις. Έχε απλά στο νου σου πως στη Γ Γυμνασίου ζητάνε μετάφραση κανονική και όχι νόημα.
Ως προς τη γραμματική μην ασχολείσαι με πράγματα που δεν είναι στην ύλη του. Δε θα τα ρωτήσουν. Ασχολήσου με τα φετινά, και κυρίως με τον Αόριστο Β. Τώρα για τα παραθετικά και τα ρέστα, χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, εγώ στη θέση σου δε θα έδινα μεγάλη σημασία. Εννοείται ότι θα του τα πεις, αλλά μην περιμένεις τρομερά αποτελέσματα.
Επικεντρώσου κυρίως στο Συντακτικό και στις δευτερεύουσες προτάσεις (οι Αναφορικές κατά κανόνα είναι εκτός ύλης). Προσπάθησε να του μάθεις να ξεχωρίζει αρχικά τις Ονοματικές από τις Επιρρηματικές και σιγά-σιγά κάθε είδος ξεχωριστά.
Μη στεναχωριέσαι πάντως, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα στις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου. Συνήθως οι καθηγητές είναι ελαστικοί και δείχνουν μεγάλη κατανόηση.
Όλα καλά θα πάνε! Το ζητούμενο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι να περάσει την τάξη, μην περιμένεις να τα άθει όλα τέλεια σε ενάμιση μήνα! ;)

Καλό κουράγιο! :) :)

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 21, 2009, 06:22:02 μμ »
Σε ευχαριστώ.....
και εγώ αυτό σκέφτηκα....τα κείμενα μόνο είναι η σωτηρία μου.....έχει 6 κείμενα....

όσο για τα υπόλοιπα......δεν νομίζω να γίνει κάτι....χθες ήμουν πολύ χάλια...μου προκάλεσε τρομερό άγχος η κατάσταση του. σήμερα είμαι καλύτερα...σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 10:22:57 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, χρειάζομαι τα φώτα σας :)! Πρόκειται να αναλάβω ιδιαίτερο β γυμνασίου αρχαία με μαθητή ο οποίος έχει δυσλεξία(σε βαθμό που τα γραπτά του στην έκθεση δεν βγάζουν νόημα) . Τι κάνω όσον αφορά τους τόνους και την ορθογραφία στις κλίσεις ρημάτων- ουσιαστικών; Πώς θα κάνουμε τις σχολικές του εργασίες χωρίς να απογοητευτεί ( με την έκθεση πχ διέκρινα άγχος και χαμηλή αυτοπεποίθηση λόγω αδυναμίας να κατανοήσει τα κείμενα)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:46 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 11:36:08 μμ »
Έχω και εγώ δύο μαθητές με δυσλεξία και δεν τους έβαζα να τονίζουν ( με μαθηματική ακρίβεια θα το ξεχάσουν ακόμα και αν το μάθουν ),τους τα λέω όλα προφορικά και τους υπογραμμίζω με κόκκινο ή πράσινο στυλό όλα τα σημαντικά .Μάθε να δουλεύεις με καρτέλες που θα έχουν έντονα γράμματα και τον προφορικό λόγο γιατί θα εξετάζονται προφορικά.

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 11:57:31 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή όταν πχ θα κάνουμε τις επαναληπτικές ασκήσεις που αφορούν το τονισμό, είναι καλύτερα να τις κάνουμε προφορικά ή καθόλου;Χρησιμοποιώ πίνακα, θα ήταν λες λάθος να κλίνουμε σε αυτόν τα ουσιατικά κτλ με μεγάλα γράμματα και ενδεχομένως χρωματιστές κιμωλίες; Δεν θα  ήθελα σε καμία περίπτωση να καταλάβει ότι τον μεταχειρίζομαι διαφορετικά, κατάλαβα ότι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο παιδί,γεγονός που σχετίζεται σαφώς με το θέμα της δυσλεξίας. Είναι επιπλέον καλός μαθητής  και προσπαθεί παρα πολύ. Και από εργασίες για το σπίτι, τι να του δίνω; Συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά πραγματικά έχω προβληματιστεί!Με την έκθεση μου είναι σαφώς πιο εύκολο να το χειριστώ, δεδομένου ότι στα αρχαία δίνεται έμφαση στη γραμματική.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 12:04:02 πμ »
Για τα αρχαι μπορειτε να κανετε και απο το cd rom ΤΟ ΤΡΕΝΑΚΙ ΤΩΝ ΡΗΜΑΤΩΝ. Ειναι αρχαια για παιδια με μαθησιακες δυσκολιες

Αποσυνδεδεμένος sparos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 12:08:45 πμ »
Ξεκίνα με λίγα και απλά πράγματα και δώσε του πολύ επιβράβευση...Την έχει ανάγκη και θα είναι μια καλή βάση για να συνεχίσεις..

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 12:27:15 πμ »
Ξεκίνα με λίγα και απλά πράγματα και δώσε του πολύ επιβράβευση...Την έχει ανάγκη και θα είναι μια καλή βάση για να συνεχίσεις..
Συμφωνώ απόλυτα, απλώς  θέλω όσο γίνεται να μην παραλείψω να του κάνω πράγματα τα οποία θα κάνουν στο σχολείο, χωρίς όμως να τον αγχώσω ή απογοητεύσω . Ας πούμε πώς θα κλίνουμε την οριστική  και υποτακτική ενεστώτα προφορικά χωρίς να τον μπερδέψω;  Αυτό το cd-rom είναι εύχρηστο για έναν καθηγητή ή προορίζεται για το μαθητή Kellykou; Ξέρεις πού μπορώ να το βρω; Συγνώμη για το πρήξιμο, αλλά διαπιστώνω την ανεπάρκειά μου στο θέμα μαθησιακές δυσκολίες!

Αποσυνδεδεμένος sparos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 12:37:13 πμ »
κυκλοφορεί από εκδόσεις καστανιώτη ..

μπορείς να φτιαξεις πλαστικοποιημένες καρτες με θέμα και καταλήξεις και να ζητάς να τα κολλήσει...σαν puzzle ας πουμε...

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 12:51:59 πμ »
Το βρήκα στο διαδίκτυο! Ενδιαφέρον και όπως είδα μπορώ να το χρησιμοποιήσω και σε άλλους μαθητές χωρίς δυσλεξία που βρίσκουν το μάθημα κάπως βαρύ ;)...Όσο για τις καρτέλες είμαι διστακτική λόγω του ότι δε θέλω να κάνω να το παιδί να αισθανθεί ότι του φέρομαι διαφορετικά από τα υπόλοιπα ( έχω και μία συμμαθήτρια του μαθήτρια).Ευχαριστώ για τις συμβουλές, οποιαδήποτε άλλη συμβουλή από κάποιον που διδάσκει σε μαθητές με δυσλεξία αρχαία ευπρόσδεκτη!

Αποσυνδεδεμένος sparos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 14, 2009, 11:48:39 μμ »
δε θέλω να κάνω να το παιδί να αισθανθεί ότι του φέρομαι διαφορετικά από τα υπόλοιπα

 :-\

πιστεύω πως το να διδάσκεις με τον ίδιο τρόπο ανόμοιους μαθητές είναι πολύ άδικο...αλλά οκ!εσύ αποφασίζεις

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 10:06:23 πμ »
Δεν θα του φέρεσαι διαφορετικά, απλά θα του διδάσκεις με διαφοροποιημένο τρόπο. Μπορεί να φαίνεται ίδιο αλλά δεν είναι! Άλλωστε, αν το παιδί έχει διάγνωση τότε θα ξέρει και το ίδιο ότι "κάτι δεν πάει κάλά" (πολύ κακή έκφραση, αλλά απλοποιεί αυτό που θέλω να πω) και θα γνωρίζει ότι με τον συμβατικό τρόπο αντιμετωπίζει προβλήματα. Νομίζω, όπως συνήθως γίνεται με τα δυσλεκτικά παιδιά, τα ίδια επιζητούν τη διαφοροποιημένη διδασκαλία και τα ίδια ζητούν από το δάσκαλο να τους δείξει άλλους τρόπους/κόλπα για να "μάθουν" .
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 10:19:45 πμ »
καλημερα....εγω εχω ενα ιδιαιτερο το οποιο το παιδακι εχει ΔΕΠ-Υ (διαταραχη ελλειματικης προσοχης-υπερκινητικοτητα) ...και δεν μπορω να δουλεψω μαζι του....(ειναι ΣΤ' δημοτικου φετος)

τι μπορω να κανω...εχω δοκιμασει διαφορους τροπους προσεγγισης...αλλα..μετα απο λιγο παλι τα ιδια....

τι μπορω να κανω?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2009, 10:21:58 πμ από eleni09 ΠΕ 02 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 296
Σύνολο: 300

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.145 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.