*

Αποστολέας Θέμα: Αντιμετώπιση δυσλεξίας  (Αναγνώστηκε 41616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 07:25:45 μμ »
Όταν λέμε ειδικό παιδαγωγό εννοούμε δάσκαλο ή καθηγητή εξειδεικευμένο στην ΕΑ!

Γιατι Λογοθεραπεία είναι η επιστήμη που ασχολείται με τις διαταραχές λόγου, φωνής ομιλίας και μάσησης – κατάποσης σε παιδιά και ενήλικες, όποια κι αν είναι η αιτία αυτών των διαταραχών: νευρολογική, εξελικτική ή λειτουργική. Αποσκοπεί στην ανάπτυξη της εξωλεκτικής και λεκτικής επικοινωνίας, την καθαριότητα της ομιλίας και της φωνής και στην παραγωγή λόγου των βαρήκοων.

Άλλο λοιπόν λογοθεραπευτής και άλλο ειδικός παιδαγωγός

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2009, 07:35:52 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:49 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 08:24:55 μμ »
Αφού επέλεξες να μου απαντήσεις για τη λογοθεραπεία με τον ορισμό που δίνει η ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ, να  σε παραπέμψω κι εγώ στην ίδια σελίδα, όπου στις διαταραχές λόγου συμπεριλαμβάνεται και η δυσλεξία (δυσκολία γραπτού λόγου) . Τα περισσότερα κέντρα λόγου ανά την Ελλάδα απαρτίζονται από ειδικούς ανάμεσά τους λογοθεραπευτές, παιδοψυχολόγους, ειδικούς Παιδαγωγούς και άλλους. Αν για λόγους συντεχνιακούς (γιατί παρατήρησα στην υπογραφή σου ότι έχεις ασχοληθεί με την ειδική αγωγή), θεωρείτε ότι οι λογοθεραπευτές δεν είναι αρμόδιοι για θέματα δυσλεξίας, αυτό είναι άλλο θέμα που οι ειδικοί επιστήμονες πρέπει να το λύσετε μόνοι σας.
Εγώ απάντησα σε ένα συνάδελφο για το πώς αντιμετωπίζονται τα περιστατικά δυσλεξίας στην ελληνική εκπαίδευση και χωρίς καμιά διάθεση να το παίξω ξερόλας, όπως εσύ. Και είναι αδιαμφισβήτητο ότι τα παιδιά με δυσλεξία παραπέμπονται σε λογοθεραπευτές, εκτός αν εσύ το ακούς για πρώτη φορά. Καλό θα ήταν λοιπόν να προσέχουμε το ύφος μας.
Καλό βράδυ

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 09:02:41 μμ »
Συγνώμη αν σε ενόχλησε το ύφος μου, δεν ήταν πρόθεση μου. Ούτε έσω σκοπό να μπω σε συντεχνιακές διαμάχες. Απλά το λες και μόνη σου "Τα περισσότερα κέντρα λόγου ανά την Ελλάδα απαρτίζονται από ειδικούς ανάμεσά τους λογοθεραπευτές, παιδοψυχολόγους, ειδικούς Παιδαγωγούς και άλλους." Μόνη σου κάνεις τη διάκριση. Άλο ειδικός παιδαγωγός και άλλο λογοθεραπευτής. Σε αμία περίπτωση δεν υποτιμώ τη δουελιά κανενός. Απλά άλλη η δουλειά του λογοθεραπευτή (θεραπέι του λόγου) και άλλη του ειδικού παιδαγωγού (παιδαγωγική).
Και ναι δεν έχω απλά ασχοληθέι με την ειδική αγωγή, ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ με την ειδική αγωγή και μάλιστα στη διάγνωση.
Όσο για τον ορισμό της Wikipedia, θεώρησα ότι είναι πιο εύκολος και κατανοητός. Μορώ να σε παραπέμψω σε άπειρους άλλους. Όπως και σε άπερους ορισμούς της δυσλεξίας. Με πιο κοινό τη δυσκολία στην ανάγνωση, όπως λες και εσύ, και όχι τη δυσκολία στο λόγο που θα χρειαζόταν λογοθεραπευτή.....
Καλό βράδυ και πάλι συγνώμη αν εξέλαβες το ύφος μου ως προσβλητικό και επιθετικό.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 09:26:28 μμ »
Kαλη μου Τετα το υφος της emmaki ηταν ξεκαθαρο και ευγενικο.
Αν εσυ θεωρεις οτι ενα προγραμμα αποκαταστασης δυσλεξιας πραγματοποιειται μονο απο ενα λογοθεραπευτη φαινεται οτι μαλλον δεν εισαι καλα ενημερωμενη οποτε αντι να γίνεσαι επιθετικη καλο θα ηταν να γινοσουν πιο συνεννοησιμη. Δεν γνωριζεις τι εχει κανει ο καθενας ουτε το επιστημονικο του υποβαθρο και απ'οτι φαινεται ουτε σε ενδιαφερει να μαθεις. Τοσο το emmaki οσο και εγω εχουμε δηλωσει την επαγγελματικη μας ιδιοτητα και ειμαστε γνωστες εδω. Εσυ?
Αν λοιπον σε ενδιαφερει να πληροφορηθεις ποιες ειδικοτητες παρεμβαινουν για το προγραμμα αποκαταστασης δυσλεξιας θα επρεπε να ξερεις οτι οι ειδικοτητες ειναι οι εξής:
Διάγνωση: Παιδοψυχιατρος, εκπαιδευτικος ψυχολογος, παιδοψυχολογος, εργοθεραπευτης, λογοθεραπευτης, ειδικος παιδαγωγός
Αποκατάσταση:
Για προσχολικη και πρωτη σχολική ηλικία δυσκολία στο λόγο και ζητηματα φωνολογικής συνειδητοποίησης-ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗς
Για ζητηματα διασπασης προσοχής και/ή αισθητηριακης ολοκληρωσης-ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗς
Για εφαρμογή Εξατομικευμένου Εκπαιδευτικού Προγραμματος Αποκατάστασης Δυσλεξίας-ΕΙΔΙΚΟΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ (Εκπαιδευτικός με μεταπτυχιακο στις μαθησιακες δυσκολιες)
Για ενισχυτική διδασκαλια στο Γυμνασιο (Φιλολογος και Μαθηματικος με μεταπτυχιακο στις μαθησιακες δυσκολιες)
Για ψυχολογικη υποστηριξη -Παιδοψυχολογος με ειδικευση στις μαθησιακες δυσκολιες.

Το στυλακι "τα κανω ολα και συμφερω" μπορει να εχει σχεση με την Ελληνικη πραγματικοτητα οπως θελεις να αναφερεις αλλα ουτε επιστημονικα ορθο ειναι ουτε τα παιδια βοηθαει.
Εσυ λοιπον που κανεις παρεμβαση και συμβουλευεις το συναδελφο σε παιδι Α γυμνασιου  να κανει λογοθεραπευτικη προσεγγιση μπορεις να μας πεις ως τι ειδικοτητα το προτεινεις?

Υ.Γ. Οι ειδικοι θεραπευτες (γιατροι, εκπαιδευτικοι , ψυχολογοι, λογοθεραπευτες, εργοθεραπευτες) που συνεργαζονται σε τοσα κεντρα εχουν λυσει τα "συντεχνιακα'' του ζητηματα οπως αναφερεις και συνεργαζονται μια χαρα και αρμονικα γιατι γνωριζουν πολυ καλα τοσο τη διεπιστημονικοτητα του θεματος οσο και τους διακριτους ρολους. Ο καθενας ξερει πολυ καλα και τι πρεπει να κανει και πως να συνεργαζεται. Καλο λοιπον ειναι να αφησουμε τις "συντεχνιακες ανησυχιες " σε αλλες ειδικοτητες. Οι εργαζομενοι στο χωρο της ειδικης αγωγης που βρισκονται συνειδητοποιημενα στο χωρο συνεργαζονται μια χαρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:56:49 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 12:23:14 πμ »
Αγαπητή Kellykou
εγώ δεν πρότεινα σε κανένα συνάδελφο να πει στο παιδί να κάνει λογοθεραπεία. Εγώ του είπα ότι πρέπει να πάει στο ΚΔΑΥ για να το εξετάσει κάποιος ειδικός και να βεβαιωθεί ότι έχει δυσλεξία. Στη συνέχεια είπα ότι αν έχει δυσλεξία θα κάνει λογοθεραπεία, εννοώντας ειδικές ασκήσεις που θα το βοηθήσουν. Τώρα τι ειδικότητα έχει αυτός που το κάνει ούτε ξέρω ούτε και το είπα πουθενά, γιατί δεν με ενδιέφερε να εστιάσω σε κάτι που δεν ξέρω.
Η ενστασή μου προς το emmaki ήταν το ύφος της και νομίζω ήμουν ξεκάθαρη (λογοθεραπεία;;;;;;;;;;), αν δεν είναι αυτό ειρωνεία τότε τι είναι;
Είμαι φιλόλογος και το ξαναλέω δεν συμβούλευσα κανένα να κάνει λογοθεραπευτική προσέγγιση, απλά του τόνισα ότι πρέπει να πάρει το χαρτί από το ΚΔΑΥ για να μην έχει πρόβλημα με τις γραπτές εξετάσεις, εάν όντως έχει δυσλεξία. Μάθετε να διαβάζετε τι γράφει κάποιος και μη βιάζεστε να βγάλετε τα συμπεράσματα που θέλετε.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 10:04:29 πμ »
Έδειξα την απορία μου και όχι ειρωνεία. Το γραπτό δεν βοηθάει στην διακριση τέτοιων λεπτών, αν θες, διαφορών.

Ναι πρότεινες ΚΔΑΥ (ΚΕΔΔΥ πλέον) και πολύ σωστά έκανες.

Από εκέι και πέρα, άλλο πράγμα η λογοθεραπεία και άλλο πράγμα η παρέμβαση σε ένα παιδί με δυσλεξία. Η πρώτη ασχολείται με προβλήματα λόγου και η δεύτερη βοηθά τα παιδιά να μάθουν.
Άλλο πράγμα η λογοθεραπεία που γίενται από λογοθεραπευτή και άλλο πράγμα η αντιμετώπιση δυσλεξία και μαθησιακών αναγκών που γίνεται από ειδικό παιδαγωγό.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 10:15:49 μμ »
Αγαπητή Kellykou
εγώ δεν πρότεινα σε κανένα συνάδελφο να πει στο παιδί να κάνει λογοθεραπεία. Εγώ του είπα ότι πρέπει να πάει στο ΚΔΑΥ για να το εξετάσει κάποιος ειδικός και να βεβαιωθεί ότι έχει δυσλεξία. Στη συνέχεια είπα ότι αν έχει δυσλεξία θα κάνει λογοθεραπεία, εννοώντας ειδικές ασκήσεις που θα το βοηθήσουν. Τώρα τι ειδικότητα έχει αυτός που το κάνει ούτε ξέρω ούτε και το είπα πουθενά, γιατί δεν με ενδιέφερε να εστιάσω σε κάτι που δεν ξέρω.
Η ενστασή μου προς το emmaki ήταν το ύφος της και νομίζω ήμουν ξεκάθαρη (λογοθεραπεία;;;;;;;;;;), αν δεν είναι αυτό ειρωνεία τότε τι είναι;
Είμαι φιλόλογος και το ξαναλέω δεν συμβούλευσα κανένα να κάνει λογοθεραπευτική προσέγγιση, απλά του τόνισα ότι πρέπει να πάρει το χαρτί από το ΚΔΑΥ για να μην έχει πρόβλημα με τις γραπτές εξετάσεις, εάν όντως έχει δυσλεξία. Μάθετε να διαβάζετε τι γράφει κάποιος και μη βιάζεστε να βγάλετε τα συμπεράσματα που θέλετε.


Eγω καταλαβα πολυ καλα τι διαβασα!!!!
Αν θελεις συναδελφισσα ξαναδιαβασε και εσυ τι εγραψες γιατι απ'οτι φαινεται αυτα που εγω εχω εντοπισει δειχνουν οτι δεν υπαρχει ξεκαθαρη αποψη.
Εσυ τωρα τι συμπερασμα βγαζεις?

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 02:23:09 πμ »
ψυχραιμια κοριτσια!!θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα αθεμα:ο γιος της νονας μου με τον οποιο κανουμε τα φιλολογικα μαθηματα μαζι,παρουσιαζει καποια προβληματα κ στο γραπτο κ στον προφορικο λογο.Παλιοτερα τον παρακολουθουσε καποιος λογοθεραπευτης ειχαν διαγνωσει δυσλξια.εχω μια ερωτηση αποσο γνωριζω μπορει να κανω κ λαθος η δυσλεξια δεν θεραπευεται,συμβαινει μηπως το αντιθετο??Η φιλολογος του σχολειου τους εκανε την ιδια πρατηρηση σοβαρα εκφραστικα προβληματα.Πως μπορει να τους πεισω να παει το παιδι για μια διαγνωση στο Κεδδυ γιατι πραγματικα ταλαιπωρειται?
και ενα δευτερο emmaki επειδη εχεις ασχοληθει με την ειδικη αγωγη στο νομο μας δεν υπαρχουν καθολου τμηματα ενταξης στη δευτεροβαθμια παρολο που υπαρχουν παιδια με διαγνωση,ποιος μπορει να σχηματισει τμημα ενταξης ποιος ειναι ο αρμοδιος?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 10:30:53 πμ »
Όντως η δυσλεξία δεν θεραπέυεται, απλά το παιδί μαθαίνει "κόλπα" (να το πω πολύ απλά και μπακαλίστικα) για να ανταπεξέρχεται στην καθημερινότητα.
Πώς να τους πέισεις..... Αυτό είναι ένα πολύ καλό ερώτημα..... Αν ο γονιός δεν μπορεί να καταλάβει τι είναι καλό για το παιδί του, και δεν μπορεί να καταλάβει ότι αν γίνει η αξιολόγηση (και όντως επαληθευτεί η δυσλεξία, και δεν μιλάμε για στοιχεία δυσλεξία ή για κάποιο άλλο μαθησιακό πρόβλημα) το παιδί θα εξετάζεται προφορικά και θα του είναι πιο εύκολο το σχολέιο,αφού πλέον θα "φαίνεται η αξία του".....
Δεν ξέρω πώς μπορείς να πείσεις τη μητέρα........ Αν έχεις καλή σχέση μαζί της βάλτην κάτω και μίλα της ανοιχτά. Αν η σχέση σας δεν είναι τόσο καλή μίλα της πάλι, αλλά λίγο πιο προχεχτικά (π.χ. να το πας, να δούμε τι γίνεται, μπορεί να μην είναι και τίποτα, μπορεί το ίδο το παιδί να βαριέται*, μπορεί όμως να υπάρχει κάτι και να μάθουμε πώς μπορούμε να το βοηθήσουμε κλπ)

Τώρα, πώς ιδρύεται ένα ΤΕ. Το ΚΕΔΔΥ στο τέλος του χρόνου βλέπει τι ανάγκες υπάρχου, και κάνει έγγραφο προς την αντίστοιχη διεύθυνση. Η διέυθυνση στέλνει τις προτάσεις στο Υπουργείο το οποίο εγκρίνει ή όχι το ΤΕ, προχωρά στην ίδρυση και εγκ΄ρινει κονδύλι. Όλα δηλαδή είναι θέμα χρημάτων, πάλι...

*Φια να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι τα συμπτώματα δυσλεξίας δείχνουν ένα παιδί που βαριέται να διαβάσει, αλλά αν δεν υπάρχει κάποια μαθησιακή δυσκολία, μπορεί να συμβαίνει και αυτό.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 10:56:46 πμ »
ευχαριστω!της ειχα μιλησει κ περσυ κ προπερσυ,αλλα δε θελει λεει να βαλει το παιδι σε αυτην τη διαδικασια.επιπλεον εδω στο νομο μας οι αξιολογησεις γινονται μετα απο 2 χρονια εινα τοσο μεγαλη η αναμονη.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 11:07:04 πμ »
Τα περισσότερα ΚΕΔΔΥ έχουν π΄ροβλημα. Αυτό οφείλεται κυρίως στην ελλειπή στελέχωση τους, η οποία με τη σειρά της οφειλεται από τη μια στην ελλειπή χρηματοδότηση για π΄ροσληψη αναπληρωτών (πάλι τα λεφτά που λέγαμε και πριν) και από την άλλη στην απροθυμία των εκπαιδευτικών να αποσπαστούν ή να μετατεθούν σε ΚΕΔΔΥ λόγω των ωραρίων και των διακοπών.

Μία άλλη λύση θα ήταν το ιατροπαιδαγωγικό....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 11:28:51 πμ »
ιατροπαιδαγωγικο??δηλαδη/./που?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 11, 2009, 12:32:17 μμ »
Τα ιατροπαιδαγωγικά κέντρα εντάσσονται σε νοσοκομεία. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο google θα σου τα βγάλει.
Το χαρτί που δίνουν γίνεται δεκτό (τουλάχιστον πέρισι γινόταν) σε όλες τις τάξεις εκτός από την Γ λυκείου (αν και κάθε χρόνο γύρω στο Μάιο έρχεται εγκύκλιος που το κάνει δεκτό)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Αντιμετώπιση δυσλεξίας
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 01:23:26 πμ »
ευχαριστω! :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.