*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 256924 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος crazygirl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« στις: Μάρτιος 18, 2007, 06:08:47 μμ »
Ti gnomi exete yia ta distance learning degrees/
Anagnorizonte sthn ellada? Tha thelate na anagnorizonte h oxi?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:42 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 18, 2007, 06:44:30 μμ »
Θα σε παρακαλέσω να τροποποιήσεις όλα τα μηνύματά σου σε Ελληνικά.

Αποσυνδεδεμένος jorgita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 20, 2007, 10:16:22 μμ »
Συμμετέχω κι εγώ σε ένα τέτοιο πρόγραμμα εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και απ'οτι έχω μάθει  εδώ και λίγο καιρό έχουν ξεκινήσει να αναγνωρίζονται τέτοιου είδους σπουδές. Πιστεύω οτι είναι κάτι πολύ θετικό διότι δίνουν την ευκαιρία για περαιτέρω μόρφωση σε ανθρώπους που εργάζονται ή που ζουν σε περιοχές που δέν υπάρχουν πανεπιστήμια.

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 21, 2007, 11:28:45 πμ »
Jorgita επειδή με ενδιαφέρει ξέρεις να μου πεις κάποιο ίδρυμα (εκτός του ΕΑΠ) δηλαδή που να παρέχει αναγνωρισμένες εξ αποστάσεως σπουδές;

Εσύ ποιο παρακολουθείς; Είναι αναγνωρισμένο αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:42 »

Αποσυνδεδεμένος jorgita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 21, 2007, 08:04:29 μμ »
Το πανεπιστήμιο στο οποίο κάνω μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως βρίσκεται στην Αγγλία αλλά δεν θα ήθελα να πω ποιο είναι για να μην φανεί σαν διαφήμιση. Απ΄οτι με έχουν πληροφορήσει από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. τα εξ αποστάσεως πιστοποιητικά σπουδών έχουν ήδη αρχίσει να αναγνωρίζονται και στην Ελλάδα. Γιατί δεν καλείς το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. (2105233312). Ίσως και οι ίδιοι να σε παραπέμψουν σε αναγνωρισμένα ιδρύματα για εξ αποστάσεως σπουδες. Ή ακόμα και στο ΕΑΠ μπορείς να ρωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 22, 2007, 11:57:58 πμ »
"Το πανεπιστήμιο στο οποίο κάνω μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως βρίσκεται στην Αγγλία αλλά δεν θα ήθελα να πω ποιο είναι για να μην φανεί σαν διαφήμιση."

-- Πιστεύω ότι σε αυτό το φόρουμ δεν τίθεται θέμα διαφήμισης, αλλά βοήθειας και αδιαφανούς επικοινωνίας σχετικά με την εκπαίδευση.
Επόμενως δεν δέχομαι το λόγο να μην μας ενημερώνεις σχετικά με το ποιό είναι το πανεπιστημίο σου.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος crazygirl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 22, 2007, 04:07:19 μμ »
Λυπάμαι. η ελληνική γραμματική μου είναι φρικτή. επίσης θα επιθυμούσα να πάρω περισσότερες πληροφορίες για το σχολείο που μελετάτε με. Εάν θέλετε μπορείτε να μου στείλετε ένα ιδιωτικό μήνυμα. Έχω έναν βαθμό συνεταίρων από τις ΗΠΑ, και κινήθηκα πίσω στην Ελλάδα, θα επιθυμούσα να τελειώσω τις μελέτες μου με ένα σε απευθείας σύνδεση σχολείο που αναγνωρίζεται από DOATAP. Τους έστειλα μήνυμα με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, αλλά δεν μου έδωσαν ποτέ μια σαφή απάντηση. Από αυτό που ακούω, προσπαθούν να καταστήσουν τέτοιους βαθμούς αναγνωρισμένους στην Ελλάδα. Θα τους δώσω μια κλήση για να δω σύντομα τι θα πουν. Το μόνο σχολείο που αναγνωρίζεται από DOATAP που προσφέρει τα προγράμματα από απόσταση εκμάθησης, είναι CityU.gr. Παρακαλώ μ.μ. εγώ εάν μπορείτε.

Επίσης ξέρω ότι www.britishcouncil.org απαριθμεί μερικά βρετανικά πανεπιστήμια που προσφέρουν τα προγράμματα από απόσταση εκμάθησης στους ελληνικούς πολίτες. Καθένας ξέρει γιατί www.ypeth.gr έβγαλε το URL στα σχολεία που αναγνωρίζουν;

Αποσυνδεδεμένος jorgita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 22, 2007, 09:22:34 μμ »
Αν ο administrator δώσει το ΟΚ, δεν έχω κανένα λόγο να μην αναφέρω το όνομα του πανεπιστημίου ασφαλώς! Ο λόγος που παρέπεμψα στο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. για περισσότερες πληροφορίες είναι γιατί κι εγώ απ'το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ενημερώθηκα. Γιατί λοιπόν όποιος ενδιαφέρεται να μην εποικοινωνήσει απευθείας με την πηγή των πληροφοριών?

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 12, 2007, 11:20:35 πμ »
Αν ο administrator δώσει το ΟΚ, δεν έχω κανένα λόγο να μην αναφέρω το όνομα του πανεπιστημίου ασφαλώς! Ο λόγος που παρέπεμψα στο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. για περισσότερες πληροφορίες είναι γιατί κι εγώ απ'το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ενημερώθηκα. Γιατί λοιπόν όποιος ενδιαφέρεται να μην εποικοινωνήσει απευθείας με την πηγή των πληροφοριών?

Δεν ξέρω τι θέση του administrator για το θέμα, πάντως αναφορικά με τον ΔΟΑΤΑΠ έστειλα e-mail όπου ζητούσα να μου στείλουν τη λίστα με τα αναγνωρισμένα Πανεπιστήμια του εξωτερικού, δεν πήρα καμία απολύτως απάντηση, προσπαθούσα περίπου 1 βδομάδα σε καθημερινή βάση να τους βρω, κι όταν επιτέλους εδέησε να σηκώσει κάποιος το ρημάδι το τηλέφωνο μου είπαν ότι ο μόνος τρόπος να αποκτήσω τη λίστα είναι να πάω από εκεί!!!  :P

Τι βλακείες είναι αυτές; Δεν το'ξερα ότι πρέπει να πάρω και άδεια για να πάρω μία λίστα!!!

Αποσυνδεδεμένος crazygirl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 15, 2007, 12:08:10 μμ »
ti blakies, kai ego exei stili e-mail kai tous exo pari thlefwno, den mpwro na tous katalabo ::)

http://www.ypepth.gr/efarmoges/institutes.php <palia eixane auti th lista edo ...



« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2007, 12:10:10 μμ από crazygirl »

Αποσυνδεδεμένος remo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 16, 2007, 11:05:37 πμ »
Για τα Distance Learning θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι με το Π.Δ της δημιουργίας του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π αναφέρει ότι αναγνωρίζονται αρκεί το πανεπιστήμιο και η διαδικασία απόκτησης του τίτλου να έχει ακολουθήσει νόμιμες διαδικασίες. Τα πανεπιστήμια και τα τμήματα που είναι αναγνωρισμένα θα τα βρεις στο site του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. Το Π.Δ υπάρχει στο site του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 20, 2007, 10:32:51 πμ »
Για τα Distance Learning θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι με το Π.Δ της δημιουργίας του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π αναφέρει ότι αναγνωρίζονται αρκεί το πανεπιστήμιο και η διαδικασία απόκτησης του τίτλου να έχει ακολουθήσει νόμιμες διαδικασίες.

Το ότι το Π.Δ. αναφέρει ότι "τα Distance Learning αναγνωρίζονται αρκεί το πανεπιστήμιο και η διαδικασία απόκτησης του τίτλου να έχει ακολουθήσει νόμιμες διαδικασίες" δυστυχώς δε μας βοηθάει και πολύ γιατί είναι πολύ περισσότερο χρονοβόρο να ψάχνεις αν ισχύει κάτι τέτοιο για το εκάστοτε Πανεπιστήμιο που θέλεις από το να έχεις τη λίστα και να ψάξεις αν τα συγκεκριμένα Ιδρύματα έχουν κάποιο πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει.  ???


Τα πανεπιστήμια και τα τμήματα που είναι αναγνωρισμένα θα τα βρεις στο site του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. Το Π.Δ υπάρχει στο site του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.

Στο site του ΔΟΑΤΑΠ υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία που λέει "Αναγνωρισμένα Ιδρύματα" αλλά δε μας λένε ποια είναι αυτά. Μας λένε ότι υπάρχει κατάλογος, γράφουν αναλυτικά πληροφορίες για την ταξινόμηση αλλά λίστα με Ιδρύματα δεν υπάρχει.   >:(


Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 21, 2007, 01:37:51 πμ »
Εχεις δίκιο πριν καιρό υπήρχε τρόπος αναζήτησης.
Με  βάση χώρα και ειδικότητα. Τώρα το έκοψαν και αυτό.
Μιζέρια. Καλά όταν τους παίρνετε τηλ να τους ρωτήσετε τί σας απαντάνε?
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 25, 2007, 12:50:57 μμ »
Αν θυμάμαι καλά μου είχε πει η κυρία που το σήκωσε ότι θα πρέπει να πάω από κει  >:(.

Τώρα ειδικά με τις εξελίξεις που αναμένονται λόγω ΕΕ (για την αναγνώριση) θα γίνει τρελό πανηγύρι!!!
Θα χάσει το παιδί και το παιδί τη μάνα! Λέτε γι' αυτό να μη δίνουν στοιχεία; Για να μην τους πούμε "ανενημέρωτους";  ;D

Αλήθεια, πώς λέτε να διαμορφωθεί το τοπίο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.