*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά προγράμματα για καθηγητές Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 1416 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακά προγράμματα για καθηγητές Αγγλικών
« στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 10:05:34 πμ »
Καλημέρα σας!
Για άλλη μια φορά δεν κληρώθηκα στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα του ΕΑΠ.  :( Από τη μία λέω κρίμα, γιατί θα το ήθελα πολύ αλλά από την άλλη όπως είναι τα οικονομικά μας, λέω ίσως καλύτερα....
Θα ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω αν ξέρετε μήπως αυτό τον καιρό ''τρέχουν'' αιτήσεις για κάποιο άλλο μεταπτυχιακό για τον κλάδο ΠΕ06 στην Ελλάδα διά ζώσης ή εξ' αποστάσεως ή το εξωτερικό για παρακολούθηση  μόνο εξ' αποστάσεως. Υπάρχουν άραγε μεταπτυχιακά εξ' αποστάσεως από ελληνικά ή ξένα πανεπιστήμια που είναι δωρεάν; Ή πολλά ζητάω;  :D :D
Aν ξέρετε κάτι ή έχετε να παραθέσετε σχετικά links για να ενημερώνομαι (όχι απαραίτητα για αιτήσεις τώρα), θα το εκτιμούσα. Επίσης, ευπρόσδεκτες εμπειρίες των συναδέλφων ΠΕ06 από τα μεταπτυχιακά που έκαναν (συναφή ή όχι με το αντικείμενο) και πόσο σας βοήθησαν σε θεωρητικό ή πρακτικό επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά προγράμματα για καθηγητές Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:54:18 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά προγράμματα για καθηγητές Αγγλικών
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 12:07:29 μμ »
εξ'αποστασεως και δωρεαν μου φαινεται απιθανο να υπαρχει κατι, χωρις να το αποκλειω γιατι δεν το εχω ψαξει τοσο πολυ.
τι σε ενδιαφερει ομως γιατι υπαρχουν πολλοι κλαδοι στους οποιους μπορουμε να κανουμε ειδικευση. TESOL, μεταφραση, ειδικη αγωγη, εκαπιδευση ενηλικων, διδασκαλια της ελληνικης ως ξενη γλωσσα, σχολικη ψυχολογια;

πρεπει να τρεχουν τωρα οι αιτησεις για Ειδικη αγωγη στο παιδαγωγικο του ΕΚΠΑ αλλα με τσουχτερα διδακτρα καπου στα 4000.
καπου τωρα σε λιγο νομιζω θα ξεκινησουν και οι αιτησεις για το Ανοιχτο Παν/μιο Κυπρου που βεβαια ειναι πιο ακριβο απο το δικο μας.

δωρεαν ηταν μεχρι τωρα τα μεταπτυχιακα της σχολης μας στο ΑΠΘ αλλα δυσκολο να μπεις. να φανταστεις προκηρυσσουν 12 θεσεις και στο τελος παιρνουν μονο 9 ατομα, στο TESOL τουλαχιστον που εχω δωσει 2 φορες εξετασεις κ εχω παρακολουθησει την διαδικασια...

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά προγράμματα για καθηγητές Αγγλικών
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 12:48:23 μμ »
Nαι, λογικά αποκλείεται να υπάρχει κάποιο εξ'αποστάσεως δωρεάν αλλά ρώτησα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

Είναι όλοι αυτοί οι τομείς που αναφέρεις τόσο ενδιαφέροντες που πραγματικά ακόμη κι αν είχα όλες τις επιλογές διαθέσιμες, θα δυσκολευόμουν να επιλέξω. Ίσως να με τραβά λίγο παραπάνω η μετάφραση και το TESOL.

Eίμαι απόφοιτος του ΕΚΠΑ. Κι εδώ ήταν δωρεάν τα μεταπτυχιακά. Δεν ξέρω αν είναι ακόμη. Έκανα κάποια χρονιά αίτηση, πέρασα στις γραπτές εξετάσεις αλλά όχι στη συνέντευξη κι έκτοτε δεν ξανασχολήθηκα. Κι εκεί λίγοι εισαχθέντες και πραγματικά έφτασα τόσο κοντά, γιατί είχα προετοιμαστεί καλά και με απέρριψαν. Εσύ έγινες τελικά δεκτή στο ΑΠΘ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.