*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 256983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #490 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 02:42:19 μμ »
Ευχαριστούμε moca!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:46:16 »

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #491 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 02:49:43 μμ »
@foibos81 Δεν ξερουμε ομως ποσοι εισαγονται στα εξ αποστασεως της Λευκωσιας.Και καμια φορα το να εισαγονται μονο λιγοι ειναι καλο κριτηριο.Με το να μπαινουνε αβερτα κουβερτα ολοι μεσα σε ενα μεταπτυχιακο δεν ειναι κριτηριο ποιοτητας. Εδω δεν ειχα οριστικοποιησει την αιτηση μου και με πηρανε τηλεφωνο να εγγραφω.Χωρις καν να δουν το βιογραφικο μου κτλ. Εγω πιστευω πως θελει ιδιαιτερη προσοχη η επιλογη του μεταπτυχιακου. Οποιος νοιαζεται πραγματικα για την ειδικη αγωγη ας το κανει.Αλλα οποιος το κανει για ΑΣΕΠ μαλλον τσαμπα το βλεπω.  Η προσφορα μεταπτυχιακων ειναι τεραστια!!!!Ο καθενας επιλεγει αυτο που του ταιριαζει.!!!Τελος, να αναφερω πως εχω στειλει μαιλ απο τον νοεμβριο στον δοαταπ και ακομα περιμενω για να μου δωσουν το επισημο κειμενο αναγνωρισης του μεταπτυχιακου.
[/quote
Έκανες κατάθεση τα 20€ στην τράπεζα της Ελλάδος? Μόνο έτσι θα σου το στείλουν.

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #492 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 03:00:20 μμ »
@foibos81 Δεν ξερουμε ομως ποσοι εισαγονται στα εξ αποστασεως της Λευκωσιας.Και καμια φορα το να εισαγονται μονο λιγοι ειναι καλο κριτηριο.Με το να μπαινουνε αβερτα κουβερτα ολοι μεσα σε ενα μεταπτυχιακο δεν ειναι κριτηριο ποιοτητας. Εδω δεν ειχα οριστικοποιησει την αιτηση μου και με πηρανε τηλεφωνο να εγγραφω.Χωρις καν να δουν το βιογραφικο μου κτλ. Εγω πιστευω πως θελει ιδιαιτερη προσοχη η επιλογη του μεταπτυχιακου. Οποιος νοιαζεται πραγματικα για την ειδικη αγωγη ας το κανει.Αλλα οποιος το κανει για ΑΣΕΠ μαλλον τσαμπα το βλεπω.  Η προσφορα μεταπτυχιακων ειναι τεραστια!!!!Ο καθενας επιλεγει αυτο που του ταιριαζει.!!!Τελος, να αναφερω πως εχω στειλει μαιλ απο τον νοεμβριο στον δοαταπ και ακομα περιμενω για να μου δωσουν το επισημο κειμενο αναγνωρισης του μεταπτυχιακου.

Δηλαδή, θες να πεις ότι εισάγονται πολλοί στο Λευκωσίας?

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #493 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 03:15:47 μμ »
Μα και τα Πανεπιστήμια για λεφτά ψάχνουν. Δείτε τι γίνεται στην Αγγλία με το εμπόδιο μεταπτυχιακών... Αυτό δε σημαίνει βέβαια κάτι για το επίπεδο των σπουδών. Όποιος θέλει να δουλέψει σοβαρά θα το κάνει, έτσι κι αλλιώς. Όποιος δεν θέλει, θα πληρώσει να του γράψει την εργασία κανένας άλλος και τελείωσε η ιστορία. Τώρα ότι είναι άδικο και ο ένας και ο άλλος να εμφανίζονται με τα ίδια τυπικά προσόντα, αυτό είναι αλήθεια... Δυστυχώς, όμως, έτσι λειτουργεί η αγορά. Στην πράξη, βέβαια, φαίνονται όλα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:46:16 »

Αποσυνδεδεμένος museum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #494 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 03:51:58 μμ »
Σιγουρέψου παίρνοντας απευθείας στο πανεπιστήμιο αν δεν θέλεις να το κανεις σε 18 μήνες
Δεν είναι 18 μήνες, είναι 3 τετράμηνα. Είναι σαφές.

Αποσυνδεδεμένος museum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #495 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 03:57:59 μμ »
Πλήρωσα την προκαταβολή των 400ευρώ και αυτό που γνωρίζω, είναι πως ξεκινάμε 4/2. Φαντάζομαι πως τότε θα ενημερωθούμε για τη διαδικασία και τις λεπτομέρειες (μια κάμερα και ένα μικρόφωνο εννοείται πως είναι must).
Το τετράμηνο, με βάση την ημερομηνία εκκίνησης, τελειώνει τέλη Μαΐου.
Να σημειώσω, πως το πιστοποιητικό εισδοχής που έλαβα μετα την αξιολόγηση των στοιχείων μου, (και όπως και τηλεφωνικά με διαβεβαίωσαν), μιλά για 3 τετράμηνα πλήρους φοίτησης. Αυτό για το 18μηνο πρώτη φορά το ακούω. Και το γεγονός πως ετέθη θέμα ανγνώρισης απο το ΔΟΑΤΑΠ (λόγω ανεπαρκούς διαστήματος φοίτησης) με προβλημάτισε πολύ.
Θα το ψάξω ενδελεχώς και απο τις δυο πλευρές (Nicosia και ΔΟΑΤΑΠ) και θα σας ενημερώσω.

Δεν νομίζω πως παίζει ρόλο το πόσο διάστημα το κάνεις, αλλά το τι κάνεις; Γιατί δηλαδή το 18 μηνών πρόγραμμα με τα ίδια μαθήματα να το αναγβωρίζουν, το 12 όχι και το 24 μηνών να το αναγνωρίζουν. Εγώ διαισθάνομαι μια τάση να το συκοφαντίσουν.
Από τα επίσημα έγγραφα που στέλνουν, μιλάει για 3 τετράμηνα αν κάνεις χρήση και του καλοκαιριού.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #496 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 05:43:40 μμ »
Και για της βουλγαρίας   έχει αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό της ειδικής απο το ΔΟΑΤΑΠ  αλλά κανείς απόφοιτος δεν έχει πάρει ακόμα ονομαστική αναγνωριση  :
                 http://www.pde.gr/index.php?topic=22209.924
Έχει ρίσκο.

 

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #497 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 06:24:18 μμ »
Υπάρχει περίπτωση να μην αναγνωριστεί και ονομαστικά? Αφού έχει αναγνωριστεί κανονικά το μεταπτυχιακό!

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #498 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 07:04:06 μμ »
Πλήρωσα την προκαταβολή των 400ευρώ και αυτό που γνωρίζω, είναι πως ξεκινάμε 4/2. Φαντάζομαι πως τότε θα ενημερωθούμε για τη διαδικασία και τις λεπτομέρειες (μια κάμερα και ένα μικρόφωνο εννοείται πως είναι must).
Το τετράμηνο, με βάση την ημερομηνία εκκίνησης, τελειώνει τέλη Μαΐου.
Να σημειώσω, πως το πιστοποιητικό εισδοχής που έλαβα μετα την αξιολόγηση των στοιχείων μου, (και όπως και τηλεφωνικά με διαβεβαίωσαν), μιλά για 3 τετράμηνα πλήρους φοίτησης. Αυτό για το 18μηνο πρώτη φορά το ακούω. Και το γεγονός πως ετέθη θέμα ανγνώρισης απο το ΔΟΑΤΑΠ (λόγω ανεπαρκούς διαστήματος φοίτησης) με προβλημάτισε πολύ.
Θα το ψάξω ενδελεχώς και απο τις δυο πλευρές (Nicosia και ΔΟΑΤΑΠ) και θα σας ενημερώσω.



Δεν νομίζω πως παίζει ρόλο το πόσο διάστημα το κάνεις, αλλά το τι κάνεις; Γιατί δηλαδή το 18 μηνών πρόγραμμα με τα ίδια μαθήματα να το αναγβωρίζουν, το 12 όχι και το 24 μηνών να το αναγνωρίζουν. Εγώ διαισθάνομαι μια τάση να το συκοφαντίσουν.
Από τα επίσημα έγγραφα που στέλνουν, μιλάει για 3 τετράμηνα αν κάνεις χρήση και του καλοκαιριού.

αρα πρεπει να παρεις 3 μαθηματα το τετραμηνο?? η μηπως ειναι καλυτερα να παρεις 7 μαθηματα κ διπλωματικη?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2013, 07:06:01 μμ από Ariadni@ »

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #499 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 07:09:35 μμ »
Και για της βουλγαρίας   έχει αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό της ειδικής απο το ΔΟΑΤΑΠ  αλλά κανείς απόφοιτος δεν έχει πάρει ακόμα ονομαστική αναγνωριση  :
                 http://www.pde.gr/index.php?topic=22209.924
Έχει ρίσκο.

τι εννοεις ονομαστικη αναγνωριση??

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #500 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 09:18:26 μμ »
Λοιπόν ο ΔΟΑΤΑΠ έχει αναγνωρίσει ένα μαστερ με συγκεριμένη δομή. Για την ακρίβεια αν ανατρέξετε στην σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ, έχει ένα ερωτηματολόγιο που πρέπει κάποιος όταν τελειώνει ένα μαστερ εξ ααποστάσεως να τοστείλει στο πανεπιστήμιο και στην συνέχεια το πανεπιστήμιο να το ξαναστείλει στον ΔΟΑΤΑΠ επίσημα συμπληρωμένο. Αν κοιτάξετε στο site:
http://www.doatap.gr/gr/distant.php?PHPSESSID=e1ec54df136d753fc610fb7e02c7307e
υπάρχει το ερωτηματολόγιο. Μια από τις ερωτήσεις είναι και πόσο διαρκεί το μαστερ. Άρα δεν γίνεται να λες μία 12 μήνες και από την άλλη 18 μήνες.

Όσο αφορά τα μαθήματα, αυτά χωρίζονται σε 4 τετράμηνα. Είναι σύνολο 9 μαθήματα χωρίς διατριβή ή 7 μαθήματα με διατριβή. Σε αυτό τον αριθμό περιλαμβάνονται και τα σεμινάρια. Η διατριβή προσφέρεται στο τελευταίο τετράμηνο, αλλά πάλι 1 ή 2 μαθήματα το πολύ θα έχει κάποιος μαζί με την διατριβή. Όπως και να το κάνει κάποιος 90 ECTS πρέπει να πάρει οπωσδήποτε. Άλλωστε έτσι το αναγνώρισε και ο ΔΟΑΤΑΠ. Είτ επάρει έιτε δεν πάρει κάποιος διατριβή, πάλι 18 μήνες θα κάνει, δεν σημαίνει ότι κάποιος θα τελειώσει νωρίτερα επειδή δεν πήρε διατριβή, μιας και θα έχει περισσότερα μαθήματα.

Εγώ ξέρω επίσημα: όταν τελειώνει κάποιος οτιδήποτε δεν πάει να έχει αναγνωριστεί η δομή ενός μαστερ από τον ΔΟΑΤΑΠ, πρέπει ο ίδιος να ξανακαταθέσει τα δικαιολογητικά προκειμένου να βγει Πράξη Αναγνώρισης για το μεταπτυχιακο του στο ονομα του. Αλλιώς δεν μετράει. Απλά το πανεπιστήμιο της Κύπρου έκανε το πρώτο βήμα, για να διευκολυνθεί η διαδικασία. Ο ΔΟΑΤΑΠ με λίγα λόγια θα κοιτάξει: την δομή που έχει ήδη αναγνωρίσει και το αν οι πρώτοι που κατέθεσαν τα χαρτιά πληρούσαν αυτή ν την δομή. Αυτό γίνεται διότι ένα πανεπιστήμιο κατά την διάρκεια των 18 μηνών μπορεί να αλλάξει ονομασία το τμήμα ή το μαστερ η κάτι άλλο και αν γίνει αυτό πρέπει ο ενδιαφερόμενος να ξανακαταθέσει όλα τα χαρτιά από την αρχή και πάλι.
Άρα δεν γίνεται να τελειώσετε όποτε θέλετε. Άλλωστε η δομή του μαστερ είναι 18 μήνες στην Κύπρο (δια ζώσης, μιας και προσφέρεται και εκεί στο πανεπιστήμιο), επομένως 18 μήνες έχει αναγνωρίσει και ο ΔΟΑΤΑΠ και 18 μήνες πρέπει να φαίνονται. Τώρα αν είναι 15 και όχι 18 αυτό δεν είναι πρόβλημα υποθέτω, λόγω γιορτών και αργιών κ.τ.λ.

Με βάση τα παραπάνω που είπα προκύπτει το εξής: αν το πανεπιστημιο αποφασίσει ξαφνικά αύριο να κάνει το μαστερ επίσημα 12 μήνες σε όσους καινούργιους μπουν, ε τότε πιστέψτε με παύει και η αναγνώριση του ΔΟΑΤΑΠ. Ο ΔΟΑΤΑΠ θα σας ξαναζητήσει σε αυτή την περίπτωση να ξανακαταθέσετε όλα τα χαρτιά (αυτά δηλαδή που κατέθεσε ήδη το πανεπιστήμιο) για να αναγνωρίσει την δομή του "νέου" μάστερ και να σας δώσει ονομαστική αναγνώριση, Θεωρώ ότι επειδή το πανεπιτσήμιο γνωρίζει τις διαδικασίες, μιας και το ίδιο προέβει σε κατάθεση εγγράφων στο ΔΟΑΤΑΠ ότι δεν θα κάνει κάτι τέτοιο, για να αφήσει στο φλου τους πάντες.

Για αυτά είμαι σίγουρος τα οποία λέω και η επίσημη απάντησ της κύπρου είναι ότι είναι 18 μήνες και όχι 12 μήνες. Αφήστε και να θέλατε να το κάνετε σε 12 είναι δύσκολο, λόγω εργασιών και εξετάσεων που έχει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2013, 09:28:23 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #501 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 09:53:44 μμ »
Πλήρωσα την προκαταβολή των 400ευρώ και αυτό που γνωρίζω, είναι πως ξεκινάμε 4/2. Φαντάζομαι πως τότε θα ενημερωθούμε για τη διαδικασία και τις λεπτομέρειες (μια κάμερα και ένα μικρόφωνο εννοείται πως είναι must).
Το τετράμηνο, με βάση την ημερομηνία εκκίνησης, τελειώνει τέλη Μαΐου.
Να σημειώσω, πως το πιστοποιητικό εισδοχής που έλαβα μετα την αξιολόγηση των στοιχείων μου, (και όπως και τηλεφωνικά με διαβεβαίωσαν), μιλά για 3 τετράμηνα πλήρους φοίτησης. Αυτό για το 18μηνο πρώτη φορά το ακούω. Και το γεγονός πως ετέθη θέμα ανγνώρισης απο το ΔΟΑΤΑΠ (λόγω ανεπαρκούς διαστήματος φοίτησης) με προβλημάτισε πολύ.
Θα το ψάξω ενδελεχώς και απο τις δυο πλευρές (Nicosia και ΔΟΑΤΑΠ) και θα σας ενημερώσω.
Δεν νομίζω πως παίζει ρόλο το πόσο διάστημα το κάνεις, αλλά το τι κάνεις; Γιατί δηλαδή το 18 μηνών πρόγραμμα με τα ίδια μαθήματα να το αναγβωρίζουν, το 12 όχι και το 24 μηνών να το αναγνωρίζουν. Εγώ διαισθάνομαι μια τάση να το συκοφαντίσουν.
Από τα επίσημα έγγραφα που στέλνουν, μιλάει για 3 τετράμηνα αν κάνεις χρήση και του καλοκαιριού.
Απο που το είδες οτι είναι σαφές?? Το δικό μου έγγραφο ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΙΣΔΟΧΗΣ λέει 3 εξάμηνα Πλήρους φοίτησης.
Το δικό σου λέει τετράμηνα??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2013, 09:56:51 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #502 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 10:20:54 μμ »
3 ΤΕΤΡΑΜΗΝΑ ΠΛΗΡΟΥΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ. Ξεκάθαρα γραμμένο.
Ενήλικες είμαστε. Δε νομίζω πως λέμε ανακρίβειες εδω μέσα.
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #503 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 10:48:33 μμ »
Kι εμένα γράφει το πιστοποιητικό 3 τετράμηνα πλήρους φοίτησης, στον τίτλο όμως λέει ότι ξεκινάω το εαρινό εξάμηνο. Τι να πω... Σήμερα πέρασα από τον ΔΟΑΤΑΠ Θεσσαλονίκης και ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχει σχέση αν είναι 12μηνο ή 18μηνο, το ξέρει λέει ότι γίνεται σε 12 μήνες και δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια, με παρέπεμψε στον ΔΟΑΤΑΠ Αθήνας για σιγουριά.
Από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας μου είπαν ότι έχουν ήδη καταθέσει στον ΔΟΑΤΑΠ τα έγγραφα για αναγνώριση του 12μηνου προγράμματος και μέσα στον επόμενο μήνα κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται να αναγνωριστεί και αυτό το πρόγραμμα. Θεωρείται βέβαιο ότι θα το αναγνωρίσουν, μου είπαν. Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159733
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.