*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 257043 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #504 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 10:49:46 μμ »


Δηλαδή, θες να πεις ότι εισάγονται πολλοί στο Λευκωσίας?
[/quote]

Αυτο ακριβως θελω να πω.!Συνηθως τα μεταπτυχιακα γινονται για να καλυψουν τις επιστημονικες αναγκες μιας κοινωνιας σε εναν συγκεκριμενο τομεα. Για παραδειγμα το μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης γινεται για να βγουν εξειδικευμενοι επιστημονες ειδικης αγωγης και να προσφερουν τις γνωσεις τους στα παιδακια που συγκαταλεγονται σε αυτη την ομαδα.!Ολα αυτα καλα μεχρι εδω!!!Αυτο που δεν μου αρεσει ομως ειναι η εμπορευματοποιηση της ''αναγκης'΄' αυτων των παιδιων με ειδικες αναγκες!Πανω στις πλατες παιδιων με ειδικες ικανοτητες και οχι ''αναγκες'', πανω στις πλατες των γονιων τους και γενικα πανω σε μια ιδιαιτεροτητα αυτων των ατομων, δημιοργουνται στην αγορα ''κραχτες'' με τον φημισμενο ποια τιτλο ειδικη αγωγη, μονο και μονο για να καρπωθουν χρημα και μονο χρημα. Συνομιλητης παραπανω μου ανεφερε να πληρωσω 20 ευρω παραβολο για να εχω επισημη ανακοινωση απο το δοαταπ!Ουτε ενα ευρω δεν προκειται να δωσω για να εχω μια απλη νομοθετικη ή ρυθμιστικη πράξη απο τη στιγμη που μπορω ανα πασα στιγμη να δω δωρεαν ολοκληρους νομους του ελληνικου κρατους, και οχι μια αναγνωρισης ενος μαστερ. Ακομη, ενας φιλος/η ανεφερε πως η διαδικασια εναρξης μαθηματων θα αργησει λογω διαδικασιων.Ποιον ακριβως διαδικασιων???Να ψαχνουνε ποιος εχει μισοτελειωμενη αιτηση και να τον παιρνουνε τηλεφωνο για να κανει οπωσδηποτε εγγραφη????Αν ήταν σωστο  το ολο στησιμο των μεταπτυχιακων της λευκωσιας θα απανταγαν και στα μαιλ μου τους εστειλα για χορηγηση υποτροφιας ή ευκολιας πληρωμων κτλ. Επίσης μου κανει εντυπωση πως ενα τοσο προσεγμενο εξ αποστασεως προγραμμα δεν εχει μεριμνησει στοιχειωδως να παρεχει το βασικο συγγραμα εστω σκαναρισμενο στους φοιτητες του.Αλλα τι λεω..100ευρω ειναι λιγα γι αυτους οποτε ας το αγορασουνε οι φοιτητες το βιβλιο. Δεν θελω να σας κουραζω αλλο με τις αποψεις μου γιατι βλεπω πως δεν εχουν και λογο υπαρξης στο συγκεκριμενο θεμα. ο καθενας να κυνηγησει το ονειρο του και το θελω του.Αν αυτο ειναι η μεταπτυχιακη εκπαιδευση ας το κανει. Απλα θεωρω πως μεταπτυχιακα οπως της Αθηνας και του βολου ειναι κλασης αναωτερα απο τη καθε λευκωσια που παιρνει τον καθενα για φοιτητη απλα για να του φαει λεφτα. Πρεπει να υπαρχουν κατωτερα προσοντα για να μπεις σε μεταπτυχακο.Δεν σας κανει εντυπωση οτι αλλα σοβαρα μεταπτυχιακα ζητανε συγκεκριμενη προυπηρεσια, συνεντευξεις, ξενη γλωσσα, κτλ??????Καλη επιτυχια σε οσους ακολουθησουν το μεταπτυχιακο.Και μην ξεχνατε πως τα παιδια με ειδικες αναγκες χρειαζονται πραγματικη αγαπη και φροντιδα και οχι μαστερ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:02 »

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #505 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 10:58:52 μμ »
Kι εμένα γράφει το πιστοποιητικό 3 τετράμηνα πλήρους φοίτησης, στον τίτλο όμως λέει ότι ξεκινάω το εαρινό εξάμηνο. Τι να πω... Σήμερα πέρασα από τον ΔΟΑΤΑΠ Θεσσαλονίκης και ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχει σχέση αν είναι 12μηνο ή 18μηνο, το ξέρει λέει ότι γίνεται σε 12 μήνες και δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια, με παρέπεμψε στον ΔΟΑΤΑΠ Αθήνας για σιγουριά.
Από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας μου είπαν ότι έχουν ήδη καταθέσει στον ΔΟΑΤΑΠ τα έγγραφα για αναγνώριση του 12μηνου προγράμματος και μέσα στον επόμενο μήνα κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται να αναγνωριστεί και αυτό το πρόγραμμα. Θεωρείται βέβαιο ότι θα το αναγνωρίσουν, μου είπαν. Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί.
Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέτε βρε παιδιά ποιος δεν το θέλει?
Τι στο καλό??? Μόνο σε εμένα γράφει εξάμηνα??

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #506 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:07:52 μμ »
3 ΤΕΤΡΑΜΗΝΑ ΠΛΗΡΟΥΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ. Ξεκάθαρα γραμμένο.
Ενήλικες είμαστε. Δε νομίζω πως λέμε ανακρίβειες εδω μέσα.
Δεν είπα πως λέει κανείς ανακρίβειες και αυτό το φορουμ υπάρχει για να γνωστοποιούμε πράγματα που δεν ξέρουμε.
Ανέφερα απλά πως το δικό μου χαρτί λέει ΕΞΑΜΗΝΑ και δεν το έγραψα εγω αλλα το Πανεπιστήμιο

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #507 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:12:07 μμ »


Δηλαδή, θες να πεις ότι εισάγονται πολλοί στο Λευκωσίας?

Αυτο ακριβως θελω να πω.!Συνηθως τα μεταπτυχιακα γινονται για να καλυψουν τις επιστημονικες αναγκες μιας κοινωνιας σε εναν συγκεκριμενο τομεα. Για παραδειγμα το μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης γινεται για να βγουν εξειδικευμενοι επιστημονες ειδικης αγωγης και να προσφερουν τις γνωσεις τους στα παιδακια που συγκαταλεγονται σε αυτη την ομαδα.!Ολα αυτα καλα μεχρι εδω!!!Αυτο που δεν μου αρεσει ομως ειναι η εμπορευματοποιηση της ''αναγκης'΄' αυτων των παιδιων με ειδικες αναγκες!Πανω στις πλατες παιδιων με ειδικες ικανοτητες και οχι ''αναγκες'', πανω στις πλατες των γονιων τους και γενικα πανω σε μια ιδιαιτεροτητα αυτων των ατομων, δημιοργουνται στην αγορα ''κραχτες'' με τον φημισμενο ποια τιτλο ειδικη αγωγη, μονο και μονο για να καρπωθουν χρημα και μονο χρημα. Συνομιλητης παραπανω μου ανεφερε να πληρωσω 20 ευρω παραβολο για να εχω επισημη ανακοινωση απο το δοαταπ!Ουτε ενα ευρω δεν προκειται να δωσω για να εχω μια απλη νομοθετικη ή ρυθμιστικη πράξη απο τη στιγμη που μπορω ανα πασα στιγμη να δω δωρεαν ολοκληρους νομους του ελληνικου κρατους, και οχι μια αναγνωρισης ενος μαστερ. Ακομη, ενας φιλος/η ανεφερε πως η διαδικασια εναρξης μαθηματων θα αργησει λογω διαδικασιων.Ποιον ακριβως διαδικασιων???Να ψαχνουνε ποιος εχει μισοτελειωμενη αιτηση και να τον παιρνουνε τηλεφωνο για να κανει οπωσδηποτε εγγραφη????Αν ήταν σωστο  το ολο στησιμο των μεταπτυχιακων της λευκωσιας θα απανταγαν και στα μαιλ μου τους εστειλα για χορηγηση υποτροφιας ή ευκολιας πληρωμων κτλ. Επίσης μου κανει εντυπωση πως ενα τοσο προσεγμενο εξ αποστασεως προγραμμα δεν εχει μεριμνησει στοιχειωδως να παρεχει το βασικο συγγραμα εστω σκαναρισμενο στους φοιτητες του.Αλλα τι λεω..100ευρω ειναι λιγα γι αυτους οποτε ας το αγορασουνε οι φοιτητες το βιβλιο. Δεν θελω να σας κουραζω αλλο με τις αποψεις μου γιατι βλεπω πως δεν εχουν και λογο υπαρξης στο συγκεκριμενο θεμα. ο καθενας να κυνηγησει το ονειρο του και το θελω του.Αν αυτο ειναι η μεταπτυχιακη εκπαιδευση ας το κανει. Απλα θεωρω πως μεταπτυχιακα οπως της Αθηνας και του βολου ειναι κλασης αναωτερα απο τη καθε λευκωσια που παιρνει τον καθενα για φοιτητη απλα για να του φαει λεφτα. Πρεπει να υπαρχουν κατωτερα προσοντα για να μπεις σε μεταπτυχακο.Δεν σας κανει εντυπωση οτι αλλα σοβαρα μεταπτυχιακα ζητανε συγκεκριμενη προυπηρεσια, συνεντευξεις, ξενη γλωσσα, κτλ??????Καλη επιτυχια σε οσους ακολουθησουν το μεταπτυχιακο.Και μην ξεχνατε πως τα παιδια με ειδικες αναγκες χρειαζονται πραγματικη αγαπη και φροντιδα και οχι μαστερ.
[/qu
Σου ανέφερα για το παράβολο γιατί κ εγω ήθελα επίσημα να μου στείλουν  το χαρτί και μου είπαν οτι χρειάζεται να καταθέσω 20€ στην τράπεζα της Ελλάδος για να μου στείλουν το επίσημο έγγραφο. Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα(όχι οτι τους τα κατέθεσα αλλα αν χρειαστεί.......)έτσι λειτουργεί η χώρα μας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:02 »

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #508 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:21:27 μμ »
Melpo, εσύ πότε έλαβες το πιστοποιητικό εισδοχής; Εμένα έχει ημερομηνία 16/1. Μου κάνει εντύπωση που σε σένα λέει 3 εξάμηνα και σε μένα τετράμηνα. Τι κατεύθυνση επέλεξες?

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #509 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:25:41 μμ »
Η ημερομηνία που το έλαβα είναι 12/12/2012
Ειδική Εκπαίδευση 3 εξάμηνα Πλήρους φοίτησης γράφει
Τι να πω... και σήμερα έπαιρνα τηλ τον Λοίζο και δεν μπορούσα να τον βρώ. Θα καλέσω αύριο να δω τι γίνεται

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #510 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:29:48 μμ »
Ε όχι ρε παιδιά και 12 μήνες το μεταπτυχιακό! Σιγά μην γίνει και 6μηνο!
Στην Ελλάδα η μικρότερη διάρκεια μεταπτυχιακού είναι 18 μήνες! Η μικρότερη!
18 μήνες είναι στης Λευκωσίας και το καλό που τους θέλω, να το αφήσουν έτσι.
Αλλιώς μπορεί να μειωθούν και τα μαθήματα και η ποιότητα μπλα μπλα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #511 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:33:52 μμ »
18 μηνο εξ αποστασεως και αναγνωριζεται απο ΔΟΑΤΑΠ??????

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #512 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:35:42 μμ »
Kι εμένα γράφει το πιστοποιητικό 3 τετράμηνα πλήρους φοίτησης, στον τίτλο όμως λέει ότι ξεκινάω το εαρινό εξάμηνο. Τι να πω... Σήμερα πέρασα από τον ΔΟΑΤΑΠ Θεσσαλονίκης και ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχει σχέση αν είναι 12μηνο ή 18μηνο, το ξέρει λέει ότι γίνεται σε 12 μήνες και δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια, με παρέπεμψε στον ΔΟΑΤΑΠ Αθήνας για σιγουριά.
Από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας μου είπαν ότι έχουν ήδη καταθέσει στον ΔΟΑΤΑΠ τα έγγραφα για αναγνώριση του 12μηνου προγράμματος και μέσα στον επόμενο μήνα κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται να αναγνωριστεί και αυτό το πρόγραμμα. Θεωρείται βέβαιο ότι θα το αναγνωρίσουν, μου είπαν. Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί.
Το εαρινό εξάμηνο είναι φεβ-μαιος

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #513 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:39:57 μμ »
Τα εξ αποστασεως πρεπει να ειναι τουλαχιστον 2,5 χρονια, οσο του ΕΑΠ. Εξακριβωμενο.. Οποιοδηποτε μικροτερης διαρκειας εχει σημαντικο ρισκο.

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #514 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:44:40 μμ »
melpo, μήπως άλλαξε κάτι με την αλλαγή του έτους; Περίεργο είναι να ξεκινάμε μαζί και άλλα να λένε σε σένα και άλλα σε μένα... Για να το ξεκαθαρίσω: Στην Κύπρο έχουν Εαρινό Εξάμηνο (Φεβ-Μάιος) και Χειμερινό (Οκτ-Ιαν) που επί της ουσίας είναι τετράμηνα; Και αν εκμεταλλευτούμε το καλοκαίρι είναι σα να έχουμε κάνει 3 εξάμηνα, ενώ ουσιαστικά είναι τρία τετράμηνα;
Αν επικοινωνήσεις με τον υπέυθυνο πες μου! Εμένα μου απάντησαν μέσω e-mail αυτό που έγραψα πιο πάνω, ότι το Φεβρουάριο θα αναγνωριστεί και το 12μηνο πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #515 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:48:45 μμ »
melpo, μήπως άλλαξε κάτι με την αλλαγή του έτους; Περίεργο είναι να ξεκινάμε μαζί και άλλα να λένε σε σένα και άλλα σε μένα... Για να το ξεκαθαρίσω: Στην Κύπρο έχουν Εαρινό Εξάμηνο (Φεβ-Μάιος) και Χειμερινό (Οκτ-Ιαν) που επί της ουσίας είναι τετράμηνα; Και αν εκμεταλλευτούμε το καλοκαίρι είναι σα να έχουμε κάνει 3 εξάμηνα, ενώ ουσιαστικά είναι τρία τετράμηνα;
Αν επικοινωνήσεις με τον υπέυθυνο πες μου! Εμένα μου απάντησαν μέσω e-mail αυτό που έγραψα πιο πάνω, ότι το Φεβρουάριο θα αναγνωριστεί και το 12μηνο πρόγραμμα.
Και το καλοκαιρινό Ιούνιος-Ιούλιος. ΟΚ αύριο που θα επικοινωνήσω πιστεύω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα και θα ενημερώσω γιατί με έχουν μπερδέψει εντελώς και τα έχω πάρει

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #516 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:54:57 μμ »
Ωραία! Αν μπορείς ζήτα να σου εξηγήσουν και τη διαφορά αυτή- γιατί σε κάποιους γράφουν εξάμηνα και σε άλλους τετράμηνα.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #517 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:56:31 μμ »
οκ ell 1

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.