*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 256998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #448 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 07:22:27 μμ »
συναδελφοι δεν ειναι υπερβολικα τα χρηματα που ζητανε?απορω ποιος πηγαινει και δινει τοσα!εγω με τα βιας τα βγαζω περα για τα βασικα...

Να σου το εξηγήσω: αν πας στην Αθήνα να κάνεις μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής θες 4400 ευρώ με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις (κάτι το οποίο είναι εξαιρετικό αν δε δουλεύεις-οι παρακολουθήσεις εννοώ, όχι τα λεφτά). Για κάποιον που εργάζεται λοιπόν και θέλει να κάνει μεταπτυχιακό υπάρχουν δύο επιλογές: ή τα 4400 και να μη δουλεύει ή 6000 και να δουλεύει. Εκτός και αν πας Θεσσαλονίκη όπου και σπουδασα και ήταν και είναι ακόμη όλα δωρεάν εκτός από ένα ΠΜΣ στο Βιολογικό. Στην Αθήνα είναι πανάκριβα. Τί άλλη επιλογή έχεις; Μόνο την επιλογή του να μην κάνεις μεταπτυχιακό...ή να πας στο ΕΑΠ που πάλι πληρώνεις.

ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΊΑ  8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:26 »

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #449 στις: Ιανουάριος 20, 2013, 07:56:23 μμ »
Κανείς από τους σημερινούς εξεταζόμενους;;;;
Εντυπώσεις;

Που ειστε βρε παιδιά; Τα πίνετε και το γλεντάτε, ή τα πίνετε για να ξεχνάτε;;;;;
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #450 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 05:02:17 μμ »
Καλησπέρα κ από μένα!!
Γνωρίζει κανείς κάτι για το εξ'αποστάσεως M.B.A. του παν/μιου Λευκωσίας ? ? ? ?
Σκοπεύω να στείλω την αίτησή μου μέσα στην εβδομάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2013, 05:18:16 μμ από JulieJulie »

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #451 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 09:15:50 μμ »
Επίσης, κάτι ακόμα: γνωρίζετε αν θα υπάρξουν εξ'αποστάσεως ΜΒΑ από Οκτώβρη σε ελληνικά πανεπιστήμια?
Διάβασα από κάποιον εδώ μέσα, ότι το ΠαΠει θα προσφέρει μάστερ στις επιστήμες της αγωγής. Θα προσφερθούν όμως και μάστερ σε άλλες ειδικότητες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:26 »

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #452 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 09:52:42 μμ »
Καλησπέρα!! Έχω δει ότι κάποιοι από το forum παρακολουθούν το εξ αποστασεως της Λευκωσιας στην ειδικη αγωγη. Μπορεί λοιπον καποιος να δωσει καποιες εντυπωσεις απο μαθηματα, εξεταστικη ή οτιδηποτε αλλο?? οι εξετασεις ποτε γινονται?? επισης ποσα μαθηματα παρακολουθεις σε καθε τετραμηνο εαν επιλεξεις πληρη φοιτηση??

Αποσυνδεδεμένος museum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #453 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 03:21:27 μμ »
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πως ακριβως γινεται η αποπληρωμη των διδακτρων.Λενε 500ευρω προκαταβολη και μετα πληρωνεις αναλογα με τα μαθηματα που δηλωνεις.(είναι 1 μαθημα το ελαχιστο και 4 το ανωτερο). Επισης το ασχημο ειναι πως πληρωνεις και τα βιβλια.Εφοσον ειναι e learning program θα μπορουσε το πανεπιστημιο να διανεμει ηλεκτρονικα βιβλια.Σε ενα βιβλιο που κοιταξα ειχε 100ευρω και οχι 5ευρω. 5ευρω δεν εχει ουτε ενα περιοδικο.Οι εξετασεις σε πρωτη φαση θα γινουνε Αθηνα.Εαν στα επομενα εξαμηνα μαζευτουν ατομα θα κανουν κ αλλου τμηματα.Με τετοια διδακτρα ομως δεν νομιζω να βρεθουν τοοοσοι φοιτητες!!!!Ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος μεταξυ των μεταπτυχιακων και πλεον ο καθενας μπορει να κανει ενα μαστερ απο τον καναπε του σε πανεπιστημιο της βρετανιας με ακριβως ιδιο κοστος με αυτο της λευκωσιας.Ας ριξει λιγο νερο στο κρασι της η Λευκωσια και ας καταλαβει πως και η Ελλαδα και η Κυπρος βρισκονται στο ΔΝΤ.Κατι σημαινει αυτο ;)


Συμφωνώ με όλα όσα λες, αλλά υπάρχει μια μεγάλη διαφορά! Το πανεπιστημιο της Λευκωσίας "ενδιαφέρθηκε" μάλλον και πέτυχε αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ για τα εξ' αποστάσεως!
Νομίζω πως αυτό είναι το βασικό κίνητρο για όλους όσοι ενδιαφέρονται να το κάνουν.
Τα λεφτά είναι πολλά, ναι, αλλά δεν ξέρω αν είναι αλλού πιο λίγα και αν υπάρχουν εξ αποστάσεως που το κάνεις μόνο 1 χρόνο.
Το άσχημο νομίζω είναι πως θέλει εξετάσεις...θα έπρεπε να λειτουργεί με εργασίες η αξιολόγηση όπως σχεδόν σε όλα τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού.
Θέλω να πιστεύω πως θα δίνει και παιδαγωγική κατάρτιση γιατί το μεταπτυχιακό είναι στις Επιστήμες της Αγωγής και μετά επιλέγεις εσύ κατεύθυνση. Δεν έχει λογική αν σου αναγνωρίζουν την κατεύθυνση και όχι το όλο πρόγραμμα!

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #454 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 05:08:03 μμ »
Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πως ακριβως γινεται η αποπληρωμη των διδακτρων.Λενε 500ευρω προκαταβολη και μετα πληρωνεις αναλογα με τα μαθηματα που δηλωνεις.(είναι 1 μαθημα το ελαχιστο και 4 το ανωτερο). Επισης το ασχημο ειναι πως πληρωνεις και τα βιβλια.Εφοσον ειναι e learning program θα μπορουσε το πανεπιστημιο να διανεμει ηλεκτρονικα βιβλια.Σε ενα βιβλιο που κοιταξα ειχε 100ευρω και οχι 5ευρω. 5ευρω δεν εχει ουτε ενα περιοδικο.Οι εξετασεις σε πρωτη φαση θα γινουνε Αθηνα.Εαν στα επομενα εξαμηνα μαζευτουν ατομα θα κανουν κ αλλου τμηματα.Με τετοια διδακτρα ομως δεν νομιζω να βρεθουν τοοοσοι φοιτητες!!!!Ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος μεταξυ των μεταπτυχιακων και πλεον ο καθενας μπορει να κανει ενα μαστερ απο τον καναπε του σε πανεπιστημιο της βρετανιας με ακριβως ιδιο κοστος με αυτο της λευκωσιας.Ας ριξει λιγο νερο στο κρασι της η Λευκωσια και ας καταλαβει πως και η Ελλαδα και η Κυπρος βρισκονται στο ΔΝΤ.Κατι σημαινει αυτο ;)


Συμφωνώ με όλα όσα λες, αλλά υπάρχει μια μεγάλη διαφορά! Το πανεπιστημιο της Λευκωσίας "ενδιαφέρθηκε" μάλλον και πέτυχε αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ για τα εξ' αποστάσεως!
Νομίζω πως αυτό είναι το βασικό κίνητρο για όλους όσοι ενδιαφέρονται να το κάνουν.
Τα λεφτά είναι πολλά, ναι, αλλά δεν ξέρω αν είναι αλλού πιο λίγα και αν υπάρχουν εξ αποστάσεως που το κάνεις μόνο 1 χρόνο.
Το άσχημο νομίζω είναι πως θέλει εξετάσεις...θα έπρεπε να λειτουργεί με εργασίες η αξιολόγηση όπως σχεδόν σε όλα τα μεταπτυχιακά του εξωτερικού.
Θέλω να πιστεύω πως θα δίνει και παιδαγωγική κατάρτιση γιατί το μεταπτυχιακό είναι στις Επιστήμες της Αγωγής και μετά επιλέγεις εσύ κατεύθυνση. Δεν έχει λογική αν σου αναγνωρίζουν την κατεύθυνση και όχι το όλο πρόγραμμα!


ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ.....
Είναι σίγουρα έτσι; Δηλαδή 500 προκαταβολή και πληρώνουμε ανά 4μηνο αναλόγως με τον αριθμό των μαθημάτων που θα επιλέξουμε;;

Γιατί κάποιοι προηγουμένως έγραψαν ότι πληρώνουμε ανά μήνα 500 ευρώ έως ότου εξοφλήσουμε όλο το ποσό.. ασχέτως με το πόσα μαθήματα επιλέγουμε ανά 4μηνο....

SOS!!! Χρειάζομαι άμεσα απαντήσεις...
Στης Λευκωσίας δεν ξαναπαίρνω τηλ μέχρι να παραλάβουν την αίτησή μου... Τους έχω πρήξει τους ανθρώπους  :-\

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #455 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 05:11:56 μμ »
Το εν λόγω  μεταπτυχιακό έχει κ εργασίες και εξετάσεις. Απο όσο με έχουν ενημερώσει τα παιδία που το κάνουν ήδη το επίπεδο είναι ανεβασμένο και μία διευκρίνηση είναι 18 μήνες. Το αν θα αναγνωριστεί κανονικά πρεπει γιατί είναι στις επιστήμες της αγωγής κ είναι θέμα υπουργείου το οποίο κάνει το εξής παράδοξο αναγνωρίζει την παιδαγωγική επάρκεια στα μεταπτυχιακατου εξωτερικου αλλα στα ελληνικα πολλες φορές δεν το κανει.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #456 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 05:13:42 μμ »
Εγω που ξεκινάω τον αλλο μήνα είναι 500€ το μήνα για 11 δόσεις

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #457 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 05:15:18 μμ »
αααα και 400€ με την εγγραφή σύνολο 5900€

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #458 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 05:25:30 μμ »
Εγω που ξεκινάω τον αλλο μήνα είναι 500€ το μήνα για 11 δόσεις

Δεν μπορεί κπος να κάνει διακανονισμό κ να πληρώνει τον αριθμό μαθημάτων που επιλέγει? Γενικά, γίνονται διακανονισμοί στο παν/μιο Λευκωσίας?

Και δηλαδή κ 'γω που θέλω να αρχίσω 4/2 θα πληρώσω 500 προκαταβολή συν τα μαθήματα που θα πάρω?

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #459 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 05:43:01 μμ »
Δυστυχώς διακανονισμός δεν υπάρχει. Είτε το κανεις 3 εξάμηνα είτε σε 4 χρόνια μέγιστης παρακολούθησης ετσι πρεπει να πληρώσεις. Ετσι μου είχαν πει τουλάχιστον εμένα

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #460 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 05:44:51 μμ »
Η εγγραφή όταν σε δεχτούν είναι 400€. Απο τον Φεβρουάριο ξεκινάνε οι δόσεις των 500€

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #461 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 05:46:46 μμ »
Σιγουρέψου παίρνοντας απευθείας στο πανεπιστήμιο αν δεν θέλεις να το κανεις σε 18 μήνες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159738
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.