*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 257023 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #462 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 05:55:51 μμ »
Οκ σ'ευχαριστώ! Αυτό θα κάνω θα τους πάρω τηλ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:29:28 »

Αποσυνδεδεμένος InfinityTimesInfinity

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #463 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 06:00:09 μμ »
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για το μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι μπορεί να αναγνωρίζεται απο ΔΟΑΤΑΠ αλλά δεν είναι σίγουρο αν δίνει παιδαγωγική επάρκεια,κάτι που δεν μπορούν να διευκρινίσουν στα γραφεία του ΔΟΑΤΑΠ που ρώτησα.Θεωρείται ιδιωτικό πανεπιστήμιο,δεν είναι σαν το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, γι'αυτό προβληματίζομαι σχετικά με την επάρκεια που προσφέρει. Γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να απευθυνθώ?

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #464 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 06:56:39 μμ »
Δυστυχώς διακανονισμός δεν υπάρχει. Είτε το κανεις 3 εξάμηνα είτε σε 4 χρόνια μέγιστης παρακολούθησης ετσι πρεπει να πληρώσεις. Ετσι μου είχαν πει τουλάχιστον εμένα

Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για αυτό το μεταπτυχιακό αλλά μου είναι δύσκολο να το τελειώσω σε 3 τετράμηνα και να πληρώσω τόσο σύντομα όλο το ποσό, αν μάθεις κάτι για την αποπληρωμή ενημέρωσε σε παρακαλώ στο φόρουμ :)

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #465 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 07:19:31 μμ »
Καλησπέρα, ξεκινάω κι εγώ τον άλλο μήνα το μεταπτυχιακό του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Εϊναι σίγουρο αυτό για τους 18 μήνες? Γιατί εμένα με διαβεβαίωσαν ότι μπορώ να ολοκληρώσω το πρόγραμμα και σε 12 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:29:28 »

Αποσυνδεδεμένος antonia19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #466 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 08:41:10 μμ »
Δυστυχώς διακανονισμός δεν υπάρχει. Είτε το κανεις 3 εξάμηνα είτε σε 4 χρόνια μέγιστης παρακολούθησης ετσι πρεπει να πληρώσεις. Ετσι μου είχαν πει τουλάχιστον εμένα

εμένα πάλι μου είπαν στο τηλ ότι εάν το κάνω σε ένα χρόνο θα είναι κάθε μήνα οι δόσεις. Εάν πάλι το κάνω σε περισότερα χρόνια οι δόσεις μπορούν να "απλωθούν" ανάλογα με τα χρόνια που θα το κάνω..

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #467 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 08:42:53 μμ »
To μαστερ είναι 18 μήνες και όχι 12 όπως λένε. Η κύπρος έχει τετράμηνα και όχι εξάμηνα. Με λίγα λόγια είναι 4 τετράμηνα. Με αυτην την δομή εχει αναγνωριστεί από ΔΟΑΤΑΠ. Δεν ξέρω για ποιο λόγο λέει το γραφείο της Ελλάδας άλλα, αλλά η κύπρος λέει ότι είναι 18μηνο.
Σκέφτονται να το κάνουν και 12μηνο, αλλά προφανώς αυτό θα πρέπει να ξαναπεράσει από ΔΟΑΤΑΠ που μάλλον δεν το βλέπω άμεσα. Να σας θέσω υπόψη επίσης ότι αν σας πουν : εντάξει μωρέ για εσάς 12μηνο, παύει να ισχύει η αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ, διότι αλλάξει όλη η δομή και επομένως πρέπει να ξαναγίνει η διαδικασία αναγνώρισης από την αρχή. Στους κύπριους φοιτητές που παρακολουθούν το μαστερ από κοντά η διάρκεια πάντως είναι 18 μήνες.

Υπόψη ότι ΔΟΑΤΑΠ θα περάσουν όλοι, άσχετα αν είναι αναγνωρισμένο προκειμένου να βγει η Πράξη Αναγνώρισης και ονομαστικά. Απλά στην πρώτη φουρνιά αποφοίτων πρέπει ο ΔΟΑΤΑΠ να ξανασυνεδριάσει και αυτό αργεί λίγο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2013, 08:47:42 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος lilogr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #468 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 09:01:35 μμ »
καλησπέρα!ενδιαφέρομαι και εγω για το μεταπτυχιακο εξ αποστασεως της κυπρου. Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι οι αιτήσεις ειναι μεχρι κ αυτη την εβδομαδα. Σχετικά με την αναγνωριση, ο δοαταπ λεει πως πρεπει να υπαρχει αντιστοιχο τμημα στο εαπ. ποιο θεωρειται το "σπουδες στην εκπαιδευση"; Εσεις που γινατε δεκτοι, γνωριζετε ποτε θα αρχισουν τα μαθηματα; ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #469 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:26:06 μμ »
Καλησπέρα, ξεκινάω κι εγώ τον άλλο μήνα το μεταπτυχιακό του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Εϊναι σίγουρο αυτό για τους 18 μήνες? Γιατί εμένα με διαβεβαίωσαν ότι μπορώ να ολοκληρώσω το πρόγραμμα και σε 12 μήνες.

Όταν τους ρώτησα γιατί στην διαφημιση για την Ελλαδα λέει 1 χρόνο κ εσεις μου λέτε 18 μήνες (μου ειπαν απο το πανεπιστημιο) αποκλείεται είναι 18 μηνο και είναι παραπληροφόρηση απο το γραφείο της Ελλαδος.
Παιδιά σε τόσο διάστημα έχει αναγνωριστεί και απο τον ΔΟΑΤΑΠ.Σε καμία περίπτωση 12μηνο. Αυτά τα λένε απο το γραφείο της Ελλάδος

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #470 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:28:45 μμ »
καλησπέρα!ενδιαφέρομαι και εγω για το μεταπτυχιακο εξ αποστασεως της κυπρου. Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι οι αιτήσεις ειναι μεχρι κ αυτη την εβδομαδα. Σχετικά με την αναγνωριση, ο δοαταπ λεει πως πρεπει να υπαρχει αντιστοιχο τμημα στο εαπ. ποιο θεωρειται το "σπουδες στην εκπαιδευση"; Εσεις που γινατε δεκτοι, γνωριζετε ποτε θα αρχισουν τα μαθηματα; ευχαριστω!
Τα μαθήματα ξεκινάνε 4/2. Το ΕΑΠ δεν έχει ειδική αγωγή. Δεν γνωρίζω κάτι άλλο. Το μόνο σίγουρο είναι οτι έχει αναγνωριστεί απο το Σεπτεμβριο του 2012.

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #471 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:33:45 μμ »
Καλησπέρα και απο μενα! Εχω κανει κ γω αιτηση στη Λευκωσια. τα μαθηματα ξεκινανε στις 4? κ ποτε τελειωνει το τετραμηνο?? ειναι σιγουρο για το 18μηνο??εμενα μου ειπαν για χρονο...

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #472 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:37:37 μμ »
επισης εσεις που γινατε δεκτοι εχετε παρει ηδη βιβλια? σας εχουν στειλει κωδικους??

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #473 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 11:10:35 μμ »
επισης εσεις που γινατε δεκτοι εχετε παρει ηδη βιβλια? σας εχουν στειλει κωδικους??
Δεν μας έχουν ακόμα ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #474 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 11:15:32 μμ »
επισης εσεις που γινατε δεκτοι εχετε παρει ηδη βιβλια? σας εχουν στειλει κωδικους??
Δεν μας έχουν ακόμα ενημερώσει.
για το ποσα μαθηματα μπορεις να επιλεξεις?? αλλες πληροφοριες σου εδωσαν? το τετραμηνο ποτε τελειωνει?

Αποσυνδεδεμένος tabacaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η πλατεία θα μείνει έρημη.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #475 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 11:48:58 μμ »
Πλήρωσα την προκαταβολή των 400ευρώ και αυτό που γνωρίζω, είναι πως ξεκινάμε 4/2. Φαντάζομαι πως τότε θα ενημερωθούμε για τη διαδικασία και τις λεπτομέρειες (μια κάμερα και ένα μικρόφωνο εννοείται πως είναι must).
Το τετράμηνο, με βάση την ημερομηνία εκκίνησης, τελειώνει τέλη Μαΐου.
Να σημειώσω, πως το πιστοποιητικό εισδοχής που έλαβα μετα την αξιολόγηση των στοιχείων μου, (και όπως και τηλεφωνικά με διαβεβαίωσαν), μιλά για 3 τετράμηνα πλήρους φοίτησης. Αυτό για το 18μηνο πρώτη φορά το ακούω. Και το γεγονός πως ετέθη θέμα ανγνώρισης απο το ΔΟΑΤΑΠ (λόγω ανεπαρκούς διαστήματος φοίτησης) με προβλημάτισε πολύ.
Θα το ψάξω ενδελεχώς και απο τις δυο πλευρές (Nicosia και ΔΟΑΤΑΠ) και θα σας ενημερώσω.
"Η εκπαίδευση είναι μια πράξη αγάπης, επομένως μια πράξη θάρρους. Δεν πρέπει να φοβάται την αντιπαράθεση, την ανάλυση της πραγματικότητας, τη δημιουργική συζήτηση, αν δε θέλει να καταλήξει σε παρωδία". (Paulo Freire).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159781
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.