*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 256437 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #476 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 12:02:34 πμ »
Εγω παντως πιστευω πως το πανεπιστημιο της λευκωσιας (σαν ιδιωτικο πανεπιστημιο που ειναι) ενδιαφερεται μονον για τα διδακτρα και τιποτα αλλο!!!!Πρεπει να καταλαβουμε ολοι μας πως αυτο το μπαχαλο με τα μεταπτυχιακα δεν θα οδηγησει σε καλο.Καποτε οσοι ειχαν μεταπτυχιακο ειχανε και μια υποσταση και μια αξια.Σημερα, δυστυχως και η κουτση Μαρια μπορει να παρει ενα μαστερ στη χειροτερη περιπστωη απο τη λευκωσια.Και εννοω στην χειροτερη περιπωση γιατι η φυσιολογικη σειρα επιλογης μαστερ των περισσοτεφων ειναι 1)ελληνικο ΑΕΙ με εξετασεις και συνεντευξη και βυσμα, 2)πανεπιστημιο εξωτερικου ή κολλεγιο ελλάδας, 3) ΕΑΠ και τελος 4)εξ αποστασεως απο τη λευκωσια. Το ΑΠΚΥ δεν το βαζω καν μεσα στη λιστα γιατι ειναι παανκριβο!!!!!Μακαρι οσοι κανουν το μαστερ να καταφερουν να εκπληρωσουν και τα ονειρα τους!με ολη αυτη τη προσφορα πτυχιουχων μαστερ ομως δεν ξερω κατα ποσο υπαρχει ζητηση στην αγορα.Ποσο μαλλον εσεις που σπουδαζετε εκπαιδευση και ειδικη αγωγη.Θα υπαρξει αποσβεση χρηματων????Τελος, μην ξεχνατε τι μερες ερχονται με την αναγνωριση των κολλεγιων. Πλεον με το μνημονιο 3 αναγνωριζονται επαγγελματικα και τα μαστερ και διδακτορικα των κολλεγιων σε συνεργασια με πανεπιστημια του εξβτερικου.Που θα απορροφηθουν ΟΛΟΙ αυτοι οι πτυχιουχοι αραγε?????? Πανω στα ονειρα και τις ελπιδες χιλιαδων νεων και ανεργων αυτης της χωρας πλουτιζουν η λευκωσια και ολα τα αλλα πανεπιστημια. κριμα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:53:03 »

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #477 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 12:10:18 πμ »
Πλήρωσα την προκαταβολή των 400ευρώ και αυτό που γνωρίζω, είναι πως ξεκινάμε 4/2. Φαντάζομαι πως τότε θα ενημερωθούμε για τη διαδικασία και τις λεπτομέρειες (μια κάμερα και ένα μικρόφωνο εννοείται πως είναι must).
Το τετράμηνο, με βάση την ημερομηνία εκκίνησης, τελειώνει τέλη Μαΐου.
Να σημειώσω, πως το πιστοποιητικό εισδοχής που έλαβα μετα την αξιολόγηση των στοιχείων μου, (και όπως και τηλεφωνικά με διαβεβαίωσαν), μιλά για 3 τετράμηνα πλήρους φοίτησης. Αυτό για το 18μηνο πρώτη φορά το ακούω. Και το γεγονός πως ετέθη θέμα ανγνώρισης απο το ΔΟΑΤΑΠ (λόγω ανεπαρκούς διαστήματος φοίτησης) με προβλημάτισε πολύ.
Θα το ψάξω ενδελεχώς και απο τις δυο πλευρές (Nicosia και ΔΟΑΤΑΠ) και θα σας ενημερώσω.


δηλάδη θεωρειται ανεπαρκης η φοιτηση?? εμενα μου ειπαν οτι ειναι αναγνωρισμενο απο δοαταπ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2013, 12:12:28 πμ από Ariadni@ »

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #478 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 01:15:30 πμ »
Eμένα ο κύριος Λοϊζος Μιχαήλ από το Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας μου είπε για 12μηνο... Αν είναι τα ίδια μαθήματα τι τους πειράζει αν τα κάνουμε σε 4 ή 3 τετράμηνα; Επίσης να ρωτησω: Πώς ξέρουμε ότι μόνο το 18μηνο πρόγραμμα είναι αναγνωρισμένο, ανέφεραν αυτόν τον περιορισμό στα πρακτικά της συνεδρίασης του ΔΟΑΤΑΠ στην οποία αναγνωρίστηκε ως ισότιμο το μεταπτυχιακό;

tabacaria, όποιο νέο μάθεις, ενημέρωσέ μας παρακαλώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2013, 01:40:16 πμ από ell1 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #479 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 02:48:17 πμ »
Άρα σκεφτείτε μήπως έχετε  προβλήματα με ΔΟΑΤΑΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2013, 02:58:31 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:53:03 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #480 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 02:57:03 πμ »
Εγω παντως πιστευω πως το πανεπιστημιο της λευκωσιας (σαν ιδιωτικο πανεπιστημιο που ειναι) ενδιαφερεται μονον για τα διδακτρα και τιποτα αλλο!!!!Πρεπει να καταλαβουμε ολοι μας πως αυτο το μπαχαλο με τα μεταπτυχιακα δεν θα οδηγησει σε καλο.Καποτε οσοι ειχαν μεταπτυχιακο ειχανε και μια υποσταση και μια αξια.Σημερα, δυστυχως και η κουτση Μαρια μπορει να παρει ενα μαστερ στη χειροτερη περιπστωη απο τη λευκωσια.Και εννοω στην χειροτερη περιπωση γιατι η φυσιολογικη σειρα επιλογης μαστερ των περισσοτεφων ειναι 1)ελληνικο ΑΕΙ με εξετασεις και συνεντευξη και βυσμα, 2)πανεπιστημιο εξωτερικου ή κολλεγιο ελλάδας, 3) ΕΑΠ και τελος 4)εξ αποστασεως απο τη λευκωσια. Το ΑΠΚΥ δεν το βαζω καν μεσα στη λιστα γιατι ειναι παανκριβο!!!!!Μακαρι οσοι κανουν το μαστερ να καταφερουν να εκπληρωσουν και τα ονειρα τους!με ολη αυτη τη προσφορα πτυχιουχων μαστερ ομως δεν ξερω κατα ποσο υπαρχει ζητηση στην αγορα.Ποσο μαλλον εσεις που σπουδαζετε εκπαιδευση και ειδικη αγωγη.Θα υπαρξει αποσβεση χρηματων????Τελος, μην ξεχνατε τι μερες ερχονται με την αναγνωριση των κολλεγιων. Πλεον με το μνημονιο 3 αναγνωριζονται επαγγελματικα και τα μαστερ και διδακτορικα των κολλεγιων σε συνεργασια με πανεπιστημια του εξβτερικου.Που θα απορροφηθουν ΟΛΟΙ αυτοι οι πτυχιουχοι αραγε?????? Πανω στα ονειρα και τις ελπιδες χιλιαδων νεων και ανεργων αυτης της χωρας πλουτιζουν η λευκωσια και ολα τα αλλα πανεπιστημια. κριμα!

Αυτά ισχύουν μόνο στην Ελλάδα. Εξωτερικό αν πας κάνεις μαστερ χωρίς να δώσεις εξετάσεις. Και επειδή η Κύπρος είναι εξωτερικό έχει άλλο σύστημα.Π.χ. υπάρχουν και άλλα 200 πανεπιστημια που κάνουν distance master σε MBA. Αυτό δεν λέει κάτι  Το τι αντίκρισμα έχει, δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι να σκεφτεί ο καθένας σας σοβαρά γιατί να σπουδάσει σε αυτό το μαστερ, τον ενδιαφέρει αυτός ο τομέας; έχει όρεξη να διαβάζει  Τι αντίκρυσμα θα έχει το έχει σκεφτεί;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2013, 02:59:21 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #481 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 03:06:18 πμ »
Εγώ ξέρω επισήμως ότι το μαστερ είναι 18 μήνες.  Μήπως το πιστοποιητικό που λέτε γράφει 3 εξάμηνα και όχι 3 τετράμηνα;
Υπόψη ότι τα εξάμηνα για την Κύπρο είναι τετράμηνα. Άρα αν σας γράφει 3 τετράμηνα που ισοδυναμούν με εξάμηνα στην πραγματικότητα τότε είναι εικονικά 12 μήνες αλλά στην πράξη είναι περισσότερο, διότι 3*6=18 μήνες.

Αν σας γράφει 3 εξάμηνα, τότε είναι 4 τετράμηνα στην πράξη. Δεν νομίζω να δεχτεί η κύπρος να το κάνει 12 μήνες, διότι εννοείται ότι ο ΔΟΑΤΑΠ έχει εγκρίνει πρόγραμμα συγκεκριμένης δομής και διάρκειας. Στα τετράμηνα είναι και το καλοκαίρι συνήθως μέσα. Αυτά ισχύουν συνήθως στα περισσότερα μαστερ και προγράμματα των κυπριακών πανεπιστημίων.
Δεν σημαίνει ότι πρέπει οπωσδήποτε 18 μήνες να κάνεις, μιας και στην Ελλάδα κανένα 18μηνο μαστερ δεν είναι ακριβώς 18 μήνες(αν βάλεις αργίες και διακοπές), αλλά σίγουρα 12 μήνες το κόβω δύσκολο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2013, 03:13:45 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #482 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 09:40:08 πμ »
@foibos81 Δεν ξερουμε ομως ποσοι εισαγονται στα εξ αποστασεως της Λευκωσιας.Και καμια φορα το να εισαγονται μονο λιγοι ειναι καλο κριτηριο.Με το να μπαινουνε αβερτα κουβερτα ολοι μεσα σε ενα μεταπτυχιακο δεν ειναι κριτηριο ποιοτητας. Εδω δεν ειχα οριστικοποιησει την αιτηση μου και με πηρανε τηλεφωνο να εγγραφω.Χωρις καν να δουν το βιογραφικο μου κτλ. Εγω πιστευω πως θελει ιδιαιτερη προσοχη η επιλογη του μεταπτυχιακου. Οποιος νοιαζεται πραγματικα για την ειδικη αγωγη ας το κανει.Αλλα οποιος το κανει για ΑΣΕΠ μαλλον τσαμπα το βλεπω.  Η προσφορα μεταπτυχιακων ειναι τεραστια!!!!Ο καθενας επιλεγει αυτο που του ταιριαζει.!!!Τελος, να αναφερω πως εχω στειλει μαιλ απο τον νοεμβριο στον δοαταπ και ακομα περιμενω για να μου δωσουν το επισημο κειμενο αναγνωρισης του μεταπτυχιακου.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #483 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 09:56:21 πμ »
@foibos81 Δεν ξερουμε ομως ποσοι εισαγονται στα εξ αποστασεως της Λευκωσιας.Και καμια φορα το να εισαγονται μονο λιγοι ειναι καλο κριτηριο.Με το να μπαινουνε αβερτα κουβερτα ολοι μεσα σε ενα μεταπτυχιακο δεν ειναι κριτηριο ποιοτητας. Εδω δεν ειχα οριστικοποιησει την αιτηση μου και με πηρανε τηλεφωνο να εγγραφω.Χωρις καν να δουν το βιογραφικο μου κτλ. Εγω πιστευω πως θελει ιδιαιτερη προσοχη η επιλογη του μεταπτυχιακου. Οποιος νοιαζεται πραγματικα για την ειδικη αγωγη ας το κανει.Αλλα οποιος το κανει για ΑΣΕΠ μαλλον τσαμπα το βλεπω.  Η προσφορα μεταπτυχιακων ειναι τεραστια!!!!Ο καθενας επιλεγει αυτο που του ταιριαζει.!!!Τελος, να αναφερω πως εχω στειλει μαιλ απο τον νοεμβριο στον δοαταπ και ακομα περιμενω για να μου δωσουν το επισημο κειμενο αναγνωρισης του μεταπτυχιακου.
andreas έχεις πολύ δίκιο σε αυτά που λες και είναι πράγματα τα οποία με έχουν ανησυχήσει και εμένα. Αλλα όταν σου αρέσει ένας τομέας στην συγκεκριμένη περίπτωση η ειδική αγωγή και θέλεις να δουλέψεις και έχεις την οικογένειά σου παιδιά και σύζυγο και κατοικείται στην επαρχία το βλέπεις σαν την τελευταία λύση αφου πιστεύεις οτι κάτι θα σου προσφέρει κ δεν μπορεις να πας Αθήνα ή Θεσσαλονίκη να παρακολουθήσεις. Πιστεύω να με καταλαβαίνεις.
Η αλήθεια είναι όμως οτι τα πράγματα είναι μπερδεμένα.
Εμένα ο Λοίζος μου είχε πει σε καμία περίπτωση 12 μηνο.Αυτό είναι παραπληροφόρηση και θα το κοιταξουμε....
Τώτα βρε παιδια τι να πω......

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #484 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 10:56:35 πμ »
ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!  :D

Η φοίτηση είναι 3 τετράμηνα(2χ4=12 μήνες) για τα μαθήματα ΚΑΙ 6 μήνες η διπλωματική!!
12+6=18!!!!!!!!!

Αυτά!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2013, 11:03:35 πμ από JulieJulie »

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #485 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:15:57 πμ »
ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!  :D

Η φοίτηση είναι 3 τετράμηνα(2χ4=12 μήνες) για τα μαθήματα ΚΑΙ 6 μήνες η διπλωματική!!
12+6=18!!!!!!!!!

Αυτά!

αν ομως επιλεξεις να μη κανεις διπλωματικη και να παρεις τα 2 επιλεγομενα μαθηματα τι γινεται τοτε?

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #486 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:17:22 πμ »
Δυστυχώς διακανονισμός δεν υπάρχει. Είτε το κανεις 3 εξάμηνα είτε σε 4 χρόνια μέγιστης παρακολούθησης ετσι πρεπει να πληρώσεις. Ετσι μου είχαν πει τουλάχιστον εμένα

Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για αυτό το μεταπτυχιακό αλλά μου είναι δύσκολο να το τελειώσω σε 3 τετράμηνα και να πληρώσω τόσο σύντομα όλο το ποσό, αν μάθεις κάτι για την αποπληρωμή ενημέρωσε σε παρακαλώ στο φόρουμ :)

Μόλις πήρα τηλ.
Εγώ που ενδιαφέρομαι για το ΜΒΑ εξ'αποστάσεως μου είπαν για προκαταβολή 500 ευρώ και ότι κάθε 4μηνο πληρώνω τα μαθήματα που θα πάρω(150 ευρώ ανά πιστωτική μονάδα.Το κάθε μάθημα έχει 3).
Δεν διευκρίνισα εάν τα 500 ευρώ αφαιρούνται από το πρώτο τετράμηνο ή στο τελευταίο.
Μου ΄φυγε ένα βάρος!!!! Δεν μπορούσα να πληρώνω 500 ευρώ το μήνα από τώρα.

Αποσυνδεδεμένος JulieJulie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #487 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:18:59 πμ »
ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!  :D

Η φοίτηση είναι 3 τετράμηνα(2χ4=12 μήνες) για τα μαθήματα ΚΑΙ 6 μήνες η διπλωματική!!
12+6=18!!!!!!!!!

Αυτά!

αν ομως επιλεξεις να μη κανεις διπλωματικη και να παρεις τα 2 επιλεγομενα μαθηματα τι γινεται τοτε?

Μιλάς για της ειδικής αγωγής, σωστά?
Γιατί στο ΜΒΑ που ενδιαφέρομαι εγώ, δεν έχει τέτοια επιλογή.
Επίσης -ννώμη μου- έχω την εντύπωση ότι όλα τα μάστερ έχουν διπλωματική.

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #488 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 01:08:14 μμ »
Απάντηση από Δοαταπ σε εμένα.

"Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα πράγματι αναγνωρίζεται στην παρούσα φάση και η απόφαση του Δ.Σ. αναφέρει ρητά ότι "δύναται να αναγνωριστεί" (αν εννοείται δεν αλλάξουν μελλοντικά οι συνθήκες διεξαγωγής του, όπως ο αριθμός μαθημάτων ή ο τρόπος διεξαγωγής εξετάσεων)."

Αν δείτε στη σελίδα του Δοαταπ, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας έχει ήδη κάποια αναγνωρισμένα προγράμματα.
Σε ερώτησή μου για το  γεγονός οτι δεν εμφανίζεται το ΠΜΣ στα ήδη αναγνωρισμένα, η απάντησή τους ήταν
"Η απόφαση αυτή είναι πρόσφατη και γιαυτό δεν έχει ανεβεί στην ιστοσελίδα μας".

Εγώ πάντως θα το ξεκινήσω..
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως
« Απάντηση #489 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 02:08:21 μμ »
Σχετικά με τα 3 εξάμηνα, μόλις τηλεφώνησα και ενημερώθηκα ότι όντως είναι 3 εξάμηνα (στην πραγματικότητα 4μηνα) αλλά δίνουν την δυνατότητα να εκμεταλλευτεί όποιος θέλει και την καλοκαιρινή περίοδο, οπότε και ολοκληρώνει το πρόγραμμα σε 12 πραγματικούς μήνες με πλήρη φοίτηση.
Επίσης μου είπαν ότι ίσως να αργήσουν τα μαθήματα λίγο γιατί καθυστέρησαν τις αξιολογήσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 309
Σύνολο: 312

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.