*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες  (Αναγνώστηκε 38745 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« στις: Ιούλιος 22, 2009, 02:04:17 μμ »
Παιδιά είχαμε παλιότερα συζητήσει για κάποια θεματογραφία και είχα πει αν έβρισκα τη σελίδα θα σας την έστελνα. Μήπως μπορείτε να μου
πείτε από ποιά θεματογραφία είναι;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:37 »

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 22, 2009, 02:57:10 μμ »
Καλησπέρα!
Δεν έχω παρακολουθήσει την παλαιότερη συζήτησή σας αλλά τυχαίνει να γνωρίζω τη συγκεκριμένη θεματογραφία, καθώς η σελίδα μου φάνηκε γνώριμη και έψαξα για λίγο στη βιβλιοθήκη μου.
Τα αποτελέσματα, λοιπόν, της μικρής "έρευνάς" μου είναι τα εξής:
"Θέματα Αρχαίας Ελληνικής, 100 κείμενα της Αττικής πεζογραφίας" του Ορφέα Μυτιληναίου.Εκδ.Ελληνικά γράμματα.(Αθήνα 2002)
Ελπίζω να σε βοήθησα!
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 22, 2009, 03:13:10 μμ »
frerar, μπορεις να μας πεις αν αυτη η θεματογραφια εχει κατι που την κανει "διαφορετικη" απο τις αλλες?
ή απλα, επειδη θυμαμαι τη συζητηση, ρωτας για να ξερεις ποια χρησιμοποιουσε η καθηγητρια του σχολειου στο οποιο πηγαινε το παιδι που του εκανες μαθημα?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 22, 2009, 08:08:13 μμ »
frerar, μπορεις να μας πεις αν αυτη η θεματογραφια εχει κατι που την κανει "διαφορετικη" απο τις αλλες?
ή απλα, επειδη θυμαμαι τη συζητηση, ρωτας για να ξερεις ποια χρησιμοποιουσε η καθηγητρια του σχολειου στο οποιο πηγαινε το παιδι που του εκανες μαθημα?

Μάρκο μου, όχι δεν έχει κάτι που την κάνει διαφορετική....έχει όντως σχέση με την καθηγήτρια και θέλω να την αγοράσω περισσότερο για να δω ποιά από αυτά τα κείμενα που έχει μέσα έχουν πέσει στις εξετάσεις....προσωπικά πιστεύω ότι τα ¨ψάρωνε" τα παιδάκια, αλλά έπεσα κι εγώ στο δίχτυ και ψάχνομαι.........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:37 »

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 22, 2009, 08:09:40 μμ »
Καλησπέρα!
Δεν έχω παρακολουθήσει την παλαιότερη συζήτησή σας αλλά τυχαίνει να γνωρίζω τη συγκεκριμένη θεματογραφία, καθώς η σελίδα μου φάνηκε γνώριμη και έψαξα για λίγο στη βιβλιοθήκη μου.
Τα αποτελέσματα, λοιπόν, της μικρής "έρευνάς" μου είναι τα εξής:
"Θέματα Αρχαίας Ελληνικής, 100 κείμενα της Αττικής πεζογραφίας" του Ορφέα Μυτιληναίου.Εκδ.Ελληνικά γράμματα.(Αθήνα 2002)
Ελπίζω να σε βοήθησα!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ πολύ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Αποσυνδεδεμένος vtmr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 09, 2009, 01:24:09 μμ »
Γειά χαρά σε όλους σας!  Για πρώτη φορά θα διδάξω άγνωστο αρχαίων στη Β' λυκείου και θα ήθελα να μου προτείνετε μερικές καλές θεματογραφίες και βιβλία συντακτικού! Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος ΜΕΝΙ@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 09, 2009, 02:34:55 μμ »
Χρησιμοποιω δυο βιβλια...ελληνοεκδοτικη και ζητη.Ξεκινας με ευκολα κειμενα και συνεχιζεις με δυσκολα.Εγω ξεκιναω με ενα κειμενο απο τη γ γυμνασιου,την πρωτη ενοτητα. Μια ωρα κανουμε κειμενο και μια ωρα συντακτικο, γραμματικη.Συντακτικο σου προτεινω εκδοσεις Ζητη-Γιαγκοπουλου και γραμματικη του Πασχαλιδη.Εχουν θεωρια και ασκησεις...Εμενα με εχουν βοηθησει.Καλη επιτυχια  ;) :) :D
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο....κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 09, 2009, 10:07:58 μμ »
το συντακτικό της Γιαγκοπούλου το δουλεψα πολύ τόσο στη β', όσο κ στη γ' λυκείου,οποτε το προτεινω κ εγω ανεπιφύλακτα!!εχει κ μπολικες ασκησουλες για εμπεδωση της θεωριας ;)
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος vtmr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 09, 2009, 11:33:19 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος Μέμα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 11:29:07 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω να βρω μια καλή θεματογραφία αρχαίων ελληνικών για την Β και Γ Λυκείου με συντακτικές παρατηρήσεις και ασκήσεις. Δε θέλω να περιλαμβάνει περίπλοκα κείμενα, αλλά να μπορεί να εξετάσει ο μαθητής όλες τις περιπτώσεις του συντακτικού. Καμιά ιδέα ;

Αποσυνδεδεμένος nafsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 01:23:51 πμ »
κάποιοι συνάδελφοι έχουν προτείνει θεματογραφία από τις εκδόσεις ΕΛΛΗΝΟΕΚΔΟΤΙΚΗ, ΖΗΤΗ, ΓΡΗΓΟΡΗ. ρίξε μια ματιά και δες ποια σε βολεύει! έχω της Ελληνοεκδοτικής. έχει απλά κείμενα με λεξιλόγιο, ασκήσεις γραμματικής - συντακτικού, αναλυτική σύνταξη του κειμένου και μετάφραση. κάθε κείμενο πραγματεύεται δύο συντακτικά φαινόμενα, π.χ. τελικές προτάσεις - μετοχή. δεν έχει θεωρία συντακτικού και γραμματικής. έχει κείμενα από Ξενοφώντα, Θουκυδίδη, Ισοκράτη, Λυσία κ. ά.  ελπίζω να βοήθησα κάπως ;)

Αποσυνδεδεμένος turpis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 07:15:27 μμ »
Κάπου στο forum είχε αναφέρει κάποιος ένα βοήθημα από τον Πατάκη που είχε τα κείμενα ανάλογα με το συντακτικό φαινόμενο . Δε θυμάμαι το όνομα του συγγραφέα αλλά θα το κοιτάξω γιατί κάπου το είχα σημειώσει και θα επανέλθω.Εγώ προσωπικά έχω ένα του Σαββάλα αλλά δε με καλύπτει ακριβώς . Συνήθως χρησιμοποιώ Ζήτη .
Η παρούσα στιγμή είναι το μόνο που είχες , το μόνο που έχεις , το μόνο που θα έχεις ποτέ .

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 08:26:41 μμ »
Καταπληκτική είναι η θεματογραφία του Ευστράτιου Τσουρέα από τις εκδόσεις Παπαδήμα! Το βιβλίο είναι ακόμα από την εποχή των Δεσμών και με διαβαθμισμένα κείμενα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα!!
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά: Θεματογραφίες
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 08:43:30 μμ »
Πολύ καλή είναι η θεματογραφία των Μίνας Γιώτα-Χρύσας Βαγενά - Παναγιώτας Λάδη από τις εκδόσεις ΖΗΤΗ, εξαιρετικά συστηματική στην καταγραφή της θεωρίας. Και οι Μπατζινάς-Λούλος έχουν εκδώσει και θεματογραφία από τις εκδόσεις ΖΗΤΗ,αλλα  προσωπικά την έχω βρει πιο "βαριά" και δύσχρηστη.

Φυσικά υπάρχει και το τεράστιο εκείνο του Πατάκη με τα 100 κείμενα (μεγάλο σε μέγεθος, πορτοκαλί, δεν θυμάμαι συγγραφέα, δέστο στην ιστοσελιδα των εκδόσεων), υπόδειγμα συστηματοποίησης της ύλης και μεθόδου εργασίας. Νομίζω ότι αυτή και μόνη είναι αρκετή για να δουλέψεις, αν και γενικά δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου αυτές τις εκδόσεις.
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.