*

Αποστολέας Θέμα: Βρηκατε δουλεια - ΠΕ60???  (Αναγνώστηκε 53090 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 13, 2009, 09:17:56 πμ »
Τι διάβασμα καλέ!Τώρα δεν έδωσες ασεπ?Εγώ μέχρι και τις εργασίες από τις πρακτικές είχα δείξει αλλά δεν ήξερε καθόλου για το πρότζεκτ και είχε τελειώσει μία σχολή ιδιωτική και αυτό που μου είπε ήταν"αχ καλέ κι εγώ τόσο αναλυτικά τα έγραφα"!Τελικά εκεί έμεινα ένα τρίμηνο μόνο για ευνόητους λόγους...
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:35 »

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 13, 2009, 10:59:15 πμ »
ενα φρεσκαρισματκι δεν βλαπτει ::)! βασικα παιζει ρολο ποιον θα συναντησεισ!αλλο να ειναι ι η διοκτητρια παιδικου με νηπιαγωγειο που λογικα προκειτε για συναδερφο και αλλο ιδιωκτητη ιδιωτικου σχολειου!!

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 13, 2009, 01:47:42 μμ »
γιατι efterpi ποια η διαφορα???
σας καλεσε κανεις ??? εμενα τπτ ησυχια......
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 13, 2009, 02:27:25 μμ »
γιατι efterpi ποια η διαφορα???
σας καλεσε κανεις ??? εμενα τπτ ησυχια......

μια απο τα ιδια!!ελπιζω τισ επομενεσ ημερεσ!απλα σκεφτομουν οτι οταν προκειτε για ενα παιδικο σταθμο που εχει και τμημα νηπιαγωγειου μεσα  λογικα η ιδιοκτητρια δουλευει και αυτη μαζι ειναι αλλιωσ απο το να σε καλεσει ιδιοκτητρια σχολειου κανονικου δλδ ν-δ-γ-λ που δεν ερχετε σε επαφη και πολυ με το αντικειμενο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:35 »

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 13, 2009, 02:44:44 μμ »
Δυστυχώς δεν είναι τόσο ρόδινα κι εγώ αρχικά έτσι τα φανταζόμουν αλλά...διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά όλοι οι ιδιοκτήτες σχολείων δε σημαίνει ότι γνωρίζουν όσα για παράδειγμα μία νηπιαγωγός καθώς μερικοί από αυτούς δεν είναι καν εκπ/κοι.Μερικοί αντιμετωπίζουν τα σχολεία τους ως επιχείρηση.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 13, 2009, 04:58:35 μμ »
Δυστυχώς δεν είναι τόσο ρόδινα κι εγώ αρχικά έτσι τα φανταζόμουν αλλά...διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά όλοι οι ιδιοκτήτες σχολείων δε σημαίνει ότι γνωρίζουν όσα για παράδειγμα μία νηπιαγωγός καθώς μερικοί από αυτούς δεν είναι καν εκπ/κοι.Μερικοί αντιμετωπίζουν τα σχολεία τους ως επιχείρηση.
Mερικοί απο αυτούς  ??? μάλλον η μεγάλη πλειοψηφία :-X ακόμα και αν(σπάνια) είναι εκπαιδευτικοί...

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 17, 2009, 09:30:27 μμ »
τπτ νεοτερο ??
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 18, 2009, 11:56:36 πμ »
εγω πηγα χτεσ βιογραφικα...το μονο που με ρωτησαν ειναι αν εχω προυπηρεσια...την οποια δεν εχω φυσικα!!ειπαν θα ε ειδιποιησουν κατα τον σεπτεμβριο να βγουν οι οριστικη πινακεσ αναπληρωματικων που λεει και  μια φιλη μου   ;D τωρα θα ειδοποιησουν ???ποιοσ ξερει!!παλι υπομονη

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 18, 2009, 10:53:47 μμ »
πηγες σε πολλα ???
σου ευχομαι καλη τυχη !!!!
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 19, 2009, 01:29:11 πμ »
Ρε παιδιά, στην πόλη μου, που έχει 80.000 κατοίκους, έχει μόνο ένα ιδιωτικό νηπιαγωγείο. Τους παιδικούς σταθμούς (δημόσιους και ιδιωτικούς) πως μπορώ να τους βρω για να πάω βιογραφικά;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος souvlitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-60
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 19, 2009, 10:51:59 πμ »
Demetroula αν πατήσεις στο google παιδικοί σταθμοί και το όνομα της πόλης θα στα βγάλει. Ή απο τον χρυσό οδηγό. Καλή επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 19, 2009, 11:33:14 πμ »
Σε ιδιωτικούς σταθμούς ή νηπιαγωγεία, έχω ακούσει ότι είναι λίγο  :(. Ψάξε για παιδικούς σταθμούς του Δήμου ή Κέντρα απασχόλησης παιδιών (που υπάγονται στον Δήμο).Συνήθως βγαίνουν προκηρύξεις και για Νηπιαγωγούς. Οι συνθήκες εργασίας είναι καλές. Καλή Επιτυχία!!!  :D

Αποσυνδεδεμένος daskalos27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 19, 2009, 01:26:47 μμ »
Αν και δάσκαλος να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου από το ιδιωτικό.

Στο νηπιαγωγείο όντως δεν υπάρχουν πάνω από 3 νηπιαγωγοί. Για πολλά χρόνια ήταν 2 και όταν άνοιξε θέση μπήκε συγγενής της διευθύντριας του νηπιαγωγίου (φυσιολογικό, τι περιμένατε).
Το ωράριό τους είναι να έρχονται από τις 8.30 αλλά μάθημα κάνουν 9.30 με 12.30. 1.30 όλες ήταν εξαφανισμένες σε καθημερινή βάση.
Αργίες ό,τι προβλεπόταν και για το δημοτικό. Σημείωση εκεί που ήμουν δεν λειτουργεί παιδικός σταθμός.

Στο δημοτικό υπάρχουν άλλες 2 σε Ά δημοτικού με 12μηνη σύμβαση που ανανεώνεται ανάλογα με τα κέφια. Αυτό τις κρατά δέσμιες και όταν απεργούν όλοι οι δάσκαλοι πχ για θέματα συμβάσεων φέτος, εκείνες να πηγαίνουν κανονικά, και όταν συνεδριάζει ο σύλλογος διδασκόντων κρατούν σιωπή ιχθύος.

Το ιδιωτικό εννοείται προτιμά τις νηπιαγωγούς, γιατί στηρίζεται σε μια διάταξη που του επιτρέπει προσωρινά να απασχολεί νηπιαγωγούς σε Α και Β δημοτικού εφόσον δεν βρίσκει δασκάλους. (Δάσκαλοι υπάρχουν, τα κορόιδα τέλειωσαν). Καθηγητές παίρνει μεν, αλλά δηλώνονται σαν καθαρίστριες, υπάλληλοι γραφείου κλπ με μικρότερο μισθό και όταν έρχεται σύμβουλος τρέχουν να κρυφτούν σαν τις κατσαρίδες!!!

Τώρα, για τη συνέντευξη αν σε ρωτήσει κάτι, απαντάς με βάση αυτά που έμαθες στο πανεπιστήμιο. Για προϋπηρεσία λες με τι ζήλο εργάστηκες και πόσο καλά τα κατάφερες στην πρακτική (έτσι είπα εγώ τουλάχιστον). Ντύσιμο εκτός από περίεργα σχολεία, πιστέυω ότι μια μπλούζα ή ένα πουκάμισο αδιαφανές κουμπωμένο και ένα παντελόνι είναι μια χαρά. Λογικό είναι να μην προκαλέσετε, να αποφύγετε βαριά κοσμήματα, ανοιχτό παπούτσι, δαχτυλίδι στο πόδι κλπ Βάλτε ό,τι 8α βάζατε σε τυπική μέρα δουλειάς γραφείου. Ελαφριά βαμμένες εννοείται. Δηλώστε επίσης την πρόθεσή σας να μείνετε στον ιδιωτικό τομέα (ακόμα και αν δεν είστε σίγουρες) για προσωπικούς ή οικογενειακούς λόγους. Οι αλλαγές προσωπικού δεν αρέσουν ούτε στα σχολεία ούτε στους γονείς.
Κάθε σχολείο δηλώνει κάθε χρόνο για κάθε τμήμα τι διαθεματική θα κάνει και με ποιό τρόπο. Δεν μπορώ να φανταστώ διευθυντή σχολείου να μην τα έχει ακούσει σαν όρους, αφού ο ίδιος ενημερώνει τη πρωτοβάθμια. Επίσης ο διευθυντής του δημοτικού είναι δάσκαλος. Αν δεν είναι ο ιδιοκτήτης εκπαιδευτικός, παίρνει ένα δάσκαλο να είναι ο διευθυντής του δημοτικού, δηλωμένος στην πρωτοβάθμια και ως διευθυντής και τις ώρες διδασκαλίας που αναλογούν στον διευθυντή. Αλλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα, κρατάω επιφυλάξεις.

Όσο αφορά τώρα το πότε να κάνεις βιογραφικό, ισχύει μάλλον το "χθες". Πλέον στη μέση της χρονιάς δεν φεύγει δάσκαλος από ιδιωτικό, γιατί δεν μπορεί βάση νόμου να δουλέψει την ίδια χρονιά στο δημόσιο, ο ΑΣΕΠ βγαίνει καλοκαίρι, οπότε μέσα στη χρονιά δύσκολο να αποχωρήσει κάποιος δάσκαλος. Ίσως κάποιος καθηγητής...
Από την άλλη επιβεβαιώνω αυτό που διάβασα πιο πριν για το Πάσχα, είναι περίοδος που αρχίζει το μοίρασμα των τάξεων.  Άρα από Πάσχα μέχρι τέλος Αυγούστου πάτε και ξαναπάτε στα σχολεία και ρωτήστε. Αν έχετε άμεση ανάγκη για οποιαδήποτε δουλειά ζητήστε να γίνεται συνοδός σε λεωφορείο. (είναι τραγικά δύσκολο και υπέυθυνο χωρίς την ανάλογη ανταμοιβή). Αλλά σίγουρα θα έχετε προτεραιότητα αν ανοίξει κάποια θέση και χρειαστούν νηπιαγωγό οπουδήποτε. Τέλος πάτε ξανά με βιογραφικό, όταν δεν τα χρειάζονται αρκετές φορές καταλήγουν στην ανακύκλωση (στην καλύτερη των περιπτώσεων)

Τέλος, λυπάμαι που το λέω αλλά τα ιδιωτικά σχολεία δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Έχουν μόνο σκοπό το κέρδος και την ευχαρίστηση του πελάτη (γονιού). Να είστε από πριν έτοιμες ότι δεν πάτε εκεί για λειτούργημα, αλλά για να κάνετε όνομα εσείς και το σχολείο στην ιδιωτική εκπαίδευση μέσα από τη δουλειά σας.

ΥΓ1 Ό,τι γράφω είναι ό,τι συμβαίνει στο ιδιωτικό που εργάζομαι. Ιδιωτικό με ιδιωτικό ακόμα και στην ίδια γειτονιά είναι η μέρα με τη νύχτα.
Καλή τύχη σε όλους και όλες για μια καλή αποκατάσταση.

ΥΓ2 MairyLiscious συγνώμη για το απότομο ύφος μου σε πμ. Το άγχος αυτές τις μέρες χτυπάει κόκκινο και πρέπει να το ελέγχω περισσότερο. Οποιαδήποτε συμβουλή μπορώ να δώσω είμαι διαθέσιμος, είτε εδώ είτε μέσω πμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2009, 01:30:32 μμ από daskalos27 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: βρηκατε δουλεια???
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 19, 2009, 06:24:49 μμ »
Με βάση τη δική μου εμπειρία από ιδιωτικό, θα έλεγα πως τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα περιέγραψε ο συνάδελφος. Πηγαίνοντας σε ένα ιδιωτικό ειδικά χωρίς προϋπηρεσία και χωρίς γνωστό, το καλύτερο που ελπίζεις είναι θέση συνοδού (και αργότερα ίσως σε τάξη, αλλά χωρίς διοριστήριο). Οι θέσεις με διοριστήριο δεν ανοίγουν, αλλά ακόμα και αν αυτό συμβεί το πιθανότερο είναι να διοριστεί κάποια από το περιβάλλον του ιδιοκτήτη. Όσο για τη θέση συνοδού, είναι δύσκολη και ψυχοφθόρα δουλειά. Εκτός από τη συνοδεία, συνήθως υποχρεώνεσαι να βοηθάς τις νηπιαγωγούς και να κάνεις όλη τη χαμαλοδουλειά (παιδιά στην τουαλέτα, χειροτεχνίες και γενικά οτιδήποτε θέλει χρόνο αλλά δεν έχει καμία σχέση με την εκπαίδευση).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 186
Σύνολο: 194

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.