*

Αποστολέας Θέμα: ΕΚΕΠΙΣ - ποιός ο λόγος εγγραφής στο μητρώο?  (Αναγνώστηκε 19804 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsikoman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΕΚΕΠΙΣ - ποιός ο λόγος εγγραφής στο μητρώο?
« στις: Αύγουστος 20, 2009, 05:30:58 μμ »
δεν έχω καταλάβει καλά το λόγω εγγραφής στο μητρόω του ΕΚΕΠΙΣ.
Ποιό το όφελος? (Κοστίζει και 100€).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΚΕΠΙΣ - ποιός ο λόγος εγγραφής στο μητρώο?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:58:25 »

Αποσυνδεδεμένος mixafr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 1/5 των ανθρώπων στον κόσμο δεν μπορεί να διαβάσει
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ - ποιός ο λόγος εγγραφής στο μητρώο?
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2009, 07:28:44 μμ »
Εγγραφή στο ΕΚΕΠΙΣ χρειάζεται να κάνεις μόνο αν έχεις σκοπό να δουλέψεις ως εκπαιδευτής σε ΚΕΚ (Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης).
Θεωρητικά είναι μία ακόμα προσπάθεια για κατάρτιση ενιαίου μητρώου εκπαιδευτών. Στην αίτηση πρέπει να δηλώσεις κλάδο ένταξης σύμφωνα με την ταξινόμηση επαγγελμάτων κατά ΣΤΕΠ που έχει κάνει το ΕΚΕΠΙΣ (υπάρχουν από γεωλόγοι μέχρι ζαχαροπλάστες μέχρι μουσικοί).
Πρακτικά τα περισσότερα προγράμματα επικεντρώνονται σε κατάρτιση ανέργων/άλλων σε Βασικές Δεξιότητες Πληροφορικής ή Λογιστικής, με τη λογική πάντα να αποκτήσουν περισσότερες γνώσεις για να εισέλθουν στην αγορά εργασίας και συνήθως είναι επιδοτούμενα για τους σπουδαστές (με της ευλογίες της Ε.Ε.)

Επιπροσθέτως, χρειάζεται από 1-1-2010 (εκτός αν αναβληθεί η εφαρμογή του για ακόμα μία φορά), να είσαι πιστοποιημένος εκπαιδευτής του ΕΚΕΠΙΣ, δηλαδή να έχεις παρακολουθήσει πρόγραμμα Κατάρτισης για Εκπαιδευτές Ενηλίκων (Θεωρητικής ή Πρακτικής), να έχεις κάνει μικροδιδασκαλία και να σε έχουν αξιολογήσει θετικά. Τα βιβλία πρέπει να πω ότι είναι καρμπόν από τα βιβλία του ΕΑΠ στο πρόγραμμα "Εκπαίδευσης Ενηλίκων" (η ίδια συγγραφική ομάδα, ούτε τα κόμματα ούτε τις τελείες δεν έχουν αλλάξει).

Τα προγράμματα αυτά είχαν γίνει μαζικά πριν 2-3 χρόνια (είχαν καταρτιστεί περίπου 10000 άτομα) και έκτοτε σιγή ιχθύος.

Αναλόγως τι ειδικότητα είσαι - και πόσο καλά γνωρίζεις τους ΚΕΚάρχες της περιοχής σου καθώς συνήθως οι θέσεις αυτές είναι άνευ προκηρύξεων.

Να υποθέσω ότι η ιστοσελίδα του ΕΚΕΠΙΣ http://www.ekepis.gr δεν σε διαφώτισε;
Θα πω για εμένα μόνο ότι αν κάνω για 50η φορά ένα μάθημα, θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

Αποσυνδεδεμένος tsikoman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ - ποιός ο λόγος εγγραφής στο μητρώο?
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2009, 08:38:23 μμ »
στην προκύρηξη του ΚΕΚ ΟΑΕΔ αναφέρει μεταξύ των άλλων δικαιολογητικών:

3. Βεβαίωση ένταξης στο Μητρώο Εκπαιδευτών/τριών Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης του ΕΚΕΠΙΣ, εάν υπάρχει

αυτό το "εάν υπάρχει" με προβλημάτισε, διότι κοστίζει και 100€.
δλδ αυτοί που έχουν κάνει την εγγραφή τους, τι προνόμια αποκτουν?

Σε ευχαριστώ πάντως για το χρόνο που μου αφιέρωσες.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ - ποιός ο λόγος εγγραφής στο μητρώο?
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 21, 2009, 12:13:30 πμ »
Σύμφωνα με τον κανονισμό του ΕΚΕΠΙΣ τα ΚΕΚ υποχρεούνται να προσλαμβάνουν εκπαιδευτές πιστοποιημένους απ' το ΕΚΕΠΙΣ και μόνο αν αυτό είναι ανέφικτο (έλλειψη ή μη διαθεσιμότητα πιστοποιημένων εκπαιδευτών της εκάστοτε ειδικότητας) επιτρέπεται η συνεργασία με άλλους εκπαιδευτές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΚΕΠΙΣ - ποιός ο λόγος εγγραφής στο μητρώο?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:58:25 »

Αποσυνδεδεμένος tsikoman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ - ποιός ο λόγος εγγραφής στο μητρώο?
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 21, 2009, 12:46:14 πμ »
Σύμφωνα με τον κανονισμό του ΕΚΕΠΙΣ τα ΚΕΚ υποχρεούνται να προσλαμβάνουν εκπαιδευτές πιστοποιημένους απ' το ΕΚΕΠΙΣ και μόνο αν αυτό είναι ανέφικτο (έλλειψη ή μη διαθεσιμότητα πιστοποιημένων εκπαιδευτών της εκάστοτε ειδικότητας) επιτρέπεται η συνεργασία με άλλους εκπαιδευτές.

έμαθα πως αυτό θα ισχύσει απο 01/01/2010

εγγραφή μπορούμε να κάνουμε τώρα τον αύγουστο ή ήταν μέχρι τις 25 Μαίου 2009 ?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2009, 03:07:14 πμ από tsikoman »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ - ποιός ο λόγος εγγραφής στο μητρώο?
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 21, 2009, 12:57:52 πμ »

Επιπροσθέτως, χρειάζεται από 1-1-2010 (εκτός αν αναβληθεί η εφαρμογή του για ακόμα μία φορά), να είσαι πιστοποιημένος εκπαιδευτής του ΕΚΕΠΙΣ, δηλαδή να έχεις παρακολουθήσει πρόγραμμα Κατάρτισης για Εκπαιδευτές Ενηλίκων (Θεωρητικής ή Πρακτικής), να έχεις κάνει μικροδιδασκαλία και να σε έχουν αξιολογήσει θετικά. Τα βιβλία πρέπει να πω ότι είναι καρμπόν από τα βιβλία του ΕΑΠ στο πρόγραμμα "Εκπαίδευσης Ενηλίκων" (η ίδια συγγραφική ομάδα, ούτε τα κόμματα ούτε τις τελείες δεν έχουν αλλάξει).

Τα προγράμματα αυτά είχαν γίνει μαζικά πριν 2-3 χρόνια (είχαν καταρτιστεί περίπου 10000 άτομα) και έκτοτε σιγή ιχθύος.


να σε ρωτησω mixafr μηπως ξερεις/εχεις ακουσει αν θα ξαναγινουν αυτα τα προγραμματα καταρτισης? γιατι ας πουμε οτι ενδιαφερομαι να στειλω τα χαρτια μου στο εκεπις (που χωρις πιστοποιηση εντασσομαι στο εισαγωγικο υπομητρωο μεχρι να παρω την πιστοποιηση και να ενταχθω στο κυριως μητρωο) οταν δεν πραγματοποιει τα προγραμματα αυτα πλεον το εκεπις πως θα ενταχθω στο μητρωο για να αρχισω να εργαζομαι στα κεκ?

nikit

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΚΕΠΙΣ - ποιός ο λόγος εγγραφής στο μητρώο?
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 21, 2009, 10:42:27 πμ »
Έχω γραφτεί στο εισαγωγικό μητρώο εδώ και 2 χρόνια αλλά δεν έχουν γίνει ακόμα προγράμματα για να παρακολουθήσουμε!!!Άσε που και να γίνουν αντί να σε ειδοποιήσουν οι ίδιοι πρέπει λέει να το παρακολουθείς....

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ - ποιός ο λόγος εγγραφής στο μητρώο?
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 24, 2009, 02:27:08 μμ »
Εγγραφή στο εισαγωγικό μητρώο του ΕΚΕΠΙΣ, tsikoman, μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε στιγμή αρκεί να συγκεντρώνεις τα απαραίτητα προσόντα, απ' όσο γνωρίζω. Η υποχρέωση για συνεργασία με εκπαιδευτές του Μητρώου είχε ανακοινωθεί ότι θ' αρχίσει στις 1/1/2008, δεν γνωρίζω αν στη συνέχεια άλλαξε κάτι. Για τη μεταφορά στο μητρώο των πιστοποημένων είχα διαβάσει ότι λειτουργούσαν κάποια στιγμή τμήματα εξ ολοκλήρου εξ αποστάσεως, δεν γνωρίζω αν συνεχίζονται και τώρα ή αν θα υπάρξει κάτι  άλλο στη συνέχεια. Το καλύτερο είναι να επικοινωνήσετε απευθείας με το ΕΚΕΠΙΣ, απαντούν πάντα στο τηλέφωνο και δίνουν πρόθυμα πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος ArsenLupen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Δε λατρευω τιποτα!!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ - ποιός ο λόγος εγγραφής στο μητρώο?
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 27, 2009, 11:51:42 πμ »
Σύμφωνα με τον κανονισμό του ΕΚΕΠΙΣ τα ΚΕΚ υποχρεούνται να προσλαμβάνουν εκπαιδευτές πιστοποιημένους απ' το ΕΚΕΠΙΣ και μόνο αν αυτό είναι ανέφικτο (έλλειψη ή μη διαθεσιμότητα πιστοποιημένων εκπαιδευτών της εκάστοτε ειδικότητας) επιτρέπεται η συνεργασία με άλλους εκπαιδευτές.

έμαθα πως αυτό θα ισχύσει απο 01/01/2010

εγγραφή μπορούμε να κάνουμε τώρα τον αύγουστο ή ήταν μέχρι τις 25 Μαίου 2009 ?


ΜΗ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΤΗ ΒΟΥΡΤΣΑ ΜΕ ΤΗ          !! Αυτο που θα ισχυσει απο 01/01/2010 ειναι το μητρωο του ΙΔΕΚΕ!!! ΕΔΩ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΕΠΙΣ!!

Προσπαθειτε να καταλαβαινετε τι διαβαζετε!!

Αποσυνδεδεμένος ArsenLupen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Δε λατρευω τιποτα!!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ - ποιός ο λόγος εγγραφής στο μητρώο?
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 27, 2009, 11:59:25 πμ »
Ο λογος για να γραφεις στο ΕΚΕΠΙΣ ειναι οτι μπαινεις στην Εκπαιδευση Ενηλικων (αν βαριεσαι να δουλευεις μονο 3,4 ωρες την ημερα ως εκπαιδευτικος) και επισης ΑΥΞΑΝΕΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΟΥ καθως πληρωνεσαι 20 Ευρω καθαρα την ωρα τουλαχιστον!!

Τα λεφτα που δινεις για να γραφτεις τα βγαζεις ευκολα! Επισης μπαινεις σε ενα εισαγωγικο μητρωο και αφου κανεις εσυ εκπαιδευση εκπαιδευτων Ενηλικων (μικροδιδασκαλιες) μπαινεις στο κανονικο! Δεν ειναι αναγκη να εισαι καν εκπαιδευτικος για να διδαξεις! Αρκει να εχεις 3 χρονια εμπειρια στο αντικειμενο που καλεισαι να διδαξεις! Π.χ: Ενας Οικονομολογος που δουλευει σε εταιρια μπορει να κανει Οικονομικα σε νεους επιχειρηματιες. Ή ενας γεωπονος να κανει καλιεργια πατζαριων σε αγροτες!!
Εχει μεγαλη ζητηση κυριως σε καθηγητες πληροφορικης κ.α και μπορεις να δουλεψεις οποτε ενα ΚΕΚ στη περιοχη σου ή "γνωστος" σου εχει καποιο προγραμμα στο αντικειμενο σου!! Εμας στη πληροφορικη μας καλουν και χωρις πιστοποιηση (δηλαδη το προγραμμα εκπαιδευσης εκπαιδευτων) γιατι θελουν πολλους! Τωρα ειναι η καταλληλη εποχη γιατι τρεχουν πολλα προγραμματα απο το ΕΣΠΑ που περιμεναν τοσο καιρο!!

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΚΕΠΙΣ - ποιός ο λόγος εγγραφής στο μητρώο?
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 10:26:13 μμ »
Έκανα μια επαφή να γραφτώ στο ΕΚΕΠΙΣ. Κατέχω πτυχίο επιπέδου επαγγελματικής ιεραρχίας Α, έχω 225 στην ειδίκοτητ που θέλω να το αποκτήσω όμως επειδή η επαγγελματική μου εμπειρία είναι σχετικά μικρή οι υπάλληλοι δεν μπορούσαν να μου δώσουν απάντηση για το αν πρέπει να περιμένω και να αποκτήσω και άλλη επαγγελματική εμπειρία ή αν είναι Ok.. Επιπλέον, επειδή έχω ανέβει επαγγελματικά και ο νέος μου τίτλος δεν σχετίζεται με το αντικείμενο που διδάσκω, δεν γνώριζαν αν η τελευταία μου χρονιά μπορεί να "μετρήσει". Μου είπε να κάνω την αίτηση και αυτοί που θα την αναλάβουν θα κρίνουν.. Να σκάσω δηλαδή το 100σταρικο και βλέπουμε!! Tέλος επειδή εργάζομαι σαιζόν, και δεν δουλεύω παρα 5 1/2 μήνες, η σαιζόν πιάνεται για χρόνο ή πιάνεται για πεντέμιση μήνες?
Α!! Και, από την ώρα που θα κάνεις την εγγραφή σου μέχρι την ώρα που θα θεωρείσαι πιστοποιημένος από το ΕΚΕΠΙΣ, πόσα χρόναι πρέπει να περιμένω? Ο διαχωρισμός σε εγγεγραμμένους (μητρώο Α) και πιστοποιημένους (μητρώο Β) δηλαδή, σε πόσο καιρό γίνεται?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2011, 10:38:34 μμ από saint »
***

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.