*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες 2010  (Αναγνώστηκε 51660 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πανελλήνιες 2010
« στις: Μάρτιος 29, 2007, 12:54:47 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν ισχύει ότι ο υπεύθυνος χειριστής του συστήματος VBI για τις πανελλήνιες πρέπει να είναι υποχρεωτικά καθηγητής πληροφορικής, ή γίνεται να μπει και άλλης ειδικότητας αν κάποιος θέλει. Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί η Διευθύντρια μου μου είχε πεί στην αρχή της χρονιάς ότι πρέπει να μπω εγώ ως υπεύθυνος υποχρεωτικά γιατί είμαι ΠΕ19, λέγοντας μου ότι απλά θα πρέπει κατά τη διάρκεια των εξετάσεων να είμαι υπεύθυνος για τη λήψη των θεμάτων. Σήμερα αφού στείλαμε τα ονόματα επίσημα στη Διεύθυνση, μου είπε ότι ο υπεύθυνος του VBI υποχρεούται να μείνει στο σχολείο καθημερινά μέχρι τις 20 Ιουλίου σε περίπτωση που κάτι προκύψει. Ναι μεν δικό μου λάθος που δεν μερίμνησα από μόνος μου να μάθω τις υποχρεώσεις και μετά να υπογράψω το πρακτικό, αλλά δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση. Αν κάποιος γνωρίζει επίσημα ή έχει κάποιο επίσημο έγγραφο με το θέμα, παρακαλώ να ενημερώσει. Ευχαριστώ...

Υ.Γ. Να τονίσω ότι είμαι σε δυσπρόσιτο σχολείο οπότε μέχρι τις 20 Ιουλίου καταλαβαίνετε....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2007, 01:50:36 μμ από ArchAngel »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:04 »

Αποσυνδεδεμένος tsiftis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2007, 06:43:02 μμ »
Καταρχήν να σου πω οτι δεν έχω κάτι επίσημο στα χέρια μου, αλλά θα σου απαντήσω από την μικρή μου εμπειρία.

Μου φαίνεται πολύ παράξενο αυτό που σου είπε ότι πρέπει να κάτσεις μέχρι τις 20 Ιουλίου και δεν νομίζω ότι στέκει.
1ον Πέρυσι ήμουνα χειριστής vbi σε ενιαίο λύκειο και οι υποχρεώσεις μου έληξαν την τελευταία μέρα των εξετάσεων, δε θυμάμαι ακριβώς αλλά γύρω στις 10 ιουνίου. Ακόμα και σε ΕΠΑΛ να είσαι μέχρι 20 Ιουνίου θα έχεις τελείωσει.

Η μόνη πιθανή περίπτωση που ερχεται στο μυαλό είναι αν στο εξεταστικό κέντρο που είσαι δίνουν ειδικά μαθήματα, αλλά αφού λες οτι είσαι σε δυσπρόσιτο σχολείο δε το θεωρώ πιθανό.

2ον Αν πάρεις μετάθεση 29 ιουνίου πρέπει να παρουσιαστείς στο νέο σου σχολείο. Δεν ξερω αν έχεις κάνει αίτηση αλλά αν το δεις γενικότερα το θέμα θα υπηρχε διευκρίνηση (για τους υπόλοιπους συναδέλφους που παίρνουν μετάθεση) στην εγκύκλιο μεταθέσεων ή στα προεδρικά διατάγματα 50 και 100. (π.χ. για τους διευθυντές σχολικών μονάδων υπάρχει)

3ον Από 1η Ιούλίου όλα τα σχολεία εκτός τα  διορθωτικά κέντρα ή τα κέντρα εξέτασης ειδικών μαθημάτων κλείνουν και μπαίνουν στο σύστημα των υπηρεσιών. Δηλαδή, ένας ή περισσότεροι συνάδελφοι ανοίγουν το σχολείο κάθε πέμπτη στα αστικά κέντρα και κάθε δεύτερη πέμπτη στα επαρχιακά σχολεία για διεκπεραίωση υποθέσεων του κοινού.


Μήπως σου κάνουνε πλάκα ή καψόνι?

Συζήτησε το πάλι με τη διευθύντρια σου. Ζήτησε της να σου δώσει το νόμο ή την εγκύκλιο που το ορίζει αυτό. Στη συνέχεια βρες και συ την ίδια εγκύκλιο από άλλη πηγή για να διασταυρώσεις την ορθότητα της, και έλεγξε  μήπως υπάρχει κάποιος άλλος νόμος που αναιρεί τα όποια χαρτιά που σου παρουσιάσει.

Πιο απλό βέβαια ίσως είναι ένα τηλεφώνημα στη δευτεροβάθμια που ανήκεις, στο τμήμα εκπαιδευτικών θεμάτων.

Αν πάλι δεν βρεις άκρη μίλησε με την τοπική ΕΛΜΕ

Καλή τύχη!!!

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 13, 2007, 08:13:39 μμ »
Απ'όσα ξέρω, ο ένας χειριστής του VBI είναι ο πληροφορικός του σχολείου, ο δεύτερος χειριστής μπορεί να είναι κάποιος άλλου κλάδου.
Για το άλλο που είπες, χωρίς να είμαι σίγουρος 100% γι' αυτό που θα σου πω, μετά το κλείσιμο του σχολείου παραμένουν ο διευθυντής και ο χειριστής του Νέστωρα πίσω, για μερικές ημέρες. Νομίζω ότι αυτό γίνεται για να δωθούν στα παιδιά οι βαθμολογίες τους και για την κατάθεση των μηχανογραφικών. Πέρισυ στο σχολείο μου κάτι τέτοιο έγινε. Τσέκαρέ το πάντως και από αλλού.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2007, 08:58:04 μμ »
1) Οι 2 χειριστές του VBI ΔΕΝ είναι απαραίτητο να είναι Πληροφορικοί. Συνήθως μπαίνει αυτός που χειρίζεται τη μηχανογράφηση όλη τη χρονιά που μπορεί και να μην είναι Πληροφορικός.
2) Η απόφαση για τα μέλη μιας Λυκειακής επιτροπής Πανελληνίων εξετάσεων ΔΕΝ λαμβάνεται από τη διευθύντριά σου, αλλά από Δευτεροβάθμια, η οποία μπορεί να επιλέξει όποιον θέλει, καθώς δεν υπάρχει εγκύκλιος που να καθορίζει ποιοι μπορούν να μπουν χειριστές VBI.
3) Μέχρι 20 Ιουλίου πρέπει να παραμείνουν στα σχολεία ο διευθυντής και ο υπεύθυνος της μηχανογράφησης (οι οποίοι πληρώνονται βέβαια έξτρα λόγω παρακράτησης άδειας, περίπου 500 ευρώ, αν και δεν είμαι σίγουρος για το ακριβές ποσό).

Αυτή είναι η περσινή εγκύκλιος η οποία ήρθε 23/6/2006:

ΘΕΜΑ: «Παραμονή εκπαιδευτικού προσωπικού στα Ενιαία Λύκεια»

   Σας ενημερώνουμε ότι στα Ενιαία Λύκεια όλης της χώρας θα παραμείνουν μέχρι τις 21 Ιουλίου μόνο δύο εκπαιδευτικοί (ο διευθυντής του σχολείου και ο χειριστής του συστήματος ΕΠΑΦΟΣ) για τη διεκπεραίωση όλων των ενεργειών (έλεγχος των βαθμολογικών καταστάσεων, χορήγηση Βεβαίωσης Πρόσβασης κ.λ.π.), που αφορούν στη διαδικασία κατάθεσης των μηχανογραφικών δελτίων των μαθητών.
   
   Παρακαλούνται οι Διευθυντές Διευθύνσεων και οι Προϊστάμενοι Γραφείων όλης της χώρας να ενημερώσουν τα Ενιαία Λύκεια της αρμοδιότητάς τους.


Γνώμη μου: αν είστε υπεύθυνοι της μηχανογράφησης, να ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ να μπαίνετε χειριστές του VBI. Ό,τι δεν πληρώνεται και έχει σχέση με υπολογιστές να το αναλαμβάνει ντε και καλά ο Πληροφορικός και ό,τι πληρώνεται και έχει σχέση με υπολογιστές να μπαίνουν άλλοι;

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2007, 09:24:03 μμ από Wizard »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:04 »

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 19, 2007, 01:28:59 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άλλο; Τι ακριβώς κάνει ο υπεύθυνος VBI; Απλά λαμβάνειι τα θέματα, τα εκτυπώνει και τα παραδίδει για να γράψουν τα παιδιά ή κάνει και κάτι άλλο; Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος Phaethon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • If a wood chuck could chuck wood....
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 27, 2007, 05:59:46 μμ »
Ο Υπεύθυνος VBI λαμβάνει τα θέματα και τα παραδίδει στην επιτροπή. Μπορεί όμως να χρειαστεί να βοηθήσεις και σε άλλα πράγματα μέσα στην αίθουσα λήψης και αναπαραγωγής των θεμάτων όπως ο έλεγχος, η συρραψη κτλ κτλ. Πάντως ο χειριστής/οι χειριστές VBI μαζί με τον πρόεδρο της επιτροπής του εκάστοτε Λυκείου παίρνει τα περισσότερα χρήματα (430 μεικτά περίπου κατά μέσο όρο.). Αν είσαι σε σχολείο με ειδικά μαθήματα τότε το κασέ ανεβαίνει!
There are 10 kinds of people. The one familiar with the binary system and the one not familiar with it!

Αποσυνδεδεμένος brokolo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 23, 2008, 03:09:57 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Αποφάσιαα να δώσω ξανα πανελλαδικές εξετάσεις μετά από χρόνια και θα ήθελα να με βοηθήσετε αν μπορείτε.
Έχω τελειώσει πολυκλαδικό λύκειο το 1998 και όπως ξέρετε το σύστημα τότε ήταν αλλιώς.
Θα δώσω τις ίδιες εξετάσεις που δίνουν τώρα τα ημερήσια γενικά λύκεια? Τι γίνεται με τις βαθμολογίες στα προφορικά?
Πρέπει να απευθυνθώ κάπου ή καταθέτω απλά το μηχανογραφικό μου του χρόνου? Έχω πάρει τα βιβλία για τα μαθήματα της θεωρητικής κατεύθυνσης. Είναι ίδια με πέρυσι ή έχουν αλλάξει?

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος suomaf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 29, 2008, 12:40:17 μμ »
  Καλημέρα!

   Καταρχήν είναι καλή ιδέα να ξαναδώσεις Πανελλήνιες...είναι ένας εύκολος τρόπος για να μπεις σε μια δεύτερη σχολή καθώς διαθέτεις κ πείρα πλέον κ πολλές γνώσεις!
 Δεν έχει σημασία το πότε τελείωσες το σχολείο...
    Ναι, θα εξεταστείς κανονικά στα μαθήματα της θεωρητικής κατεύθυνσης (αφού επέλεξες αυτή) με τα ημερήσια γενικά λύκεια. Θα πρέπει να πας αρχές Φεβρουαρίου στο λύκειο της γειτονιάς σου να κάνεις μια αίτηση όπου δηλώνεις την κατεύθυνση κ τα μαθήματα επιλογής.
  Όσο για τις βαθμολογίες στα προφορικά για εμάς, που είμαστε με τις δέσμες, ισχύουν μόνο οι γραπτές βαθμολογίες. Δηλαδή για να βγάλουμε τα μόρια στις Πανελλήνιες υπολογίζουμε ως προφορικό τον γραπτό βαθμό που γράψαμε στις Πανελλήνιες!
  Δεν ξέρω αν σε κατατόπισα...
  Έδωσα φέτος Πανελλήνιες γι'αυτό είμαι ενημερωμένη..
αν μπορείς να γεμίζεις το αμείλιχτο ένα λεπτό της κάθε ώρας
στην αξία των εξήντα μοιραίων δευτερολέπτων της διαδρομής του....

Αποσυνδεδεμένος brokolo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 04, 2008, 10:09:20 πμ »
Καλημέρα!

Να διευκρινίσω ότι δεν έχω μπει σε καμία σχολή. Την πρώτη φορά δεν πέρασα στις πανελλαδικές.
Anyway….σ’ ευχαριστώ πολύ :)  με βοήθησες αρκετά!!
Ξέρει κανείς να μου πει και για τα βιβλία? Πως μπορώ  να είμαι σίγουρη ότι πήρα τα σωστά?

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 01, 2009, 10:02:24 μμ »
αγαπητοι συναδελφοι μια μαθητρια μου σκεφτεται να δηλωσει σχολες απο αλλο πεδιο.παρακαλω πειτε μου που θα βρω τις επισημες οδηγιες του ΥΠΕΠΘ υπολογισμου των μοριων ανα επιπεδο??? :-\

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 01, 2009, 10:46:00 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 02, 2009, 02:41:33 πμ »
κανουν και παρακανουν!!!να σαι καλα για την βοηθεια! :)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 02:15:48 μμ »
Μία ερώτηση έχω αγαπητοί συνάδελφοι.

Να δει κάποιος τα γραπτά του στις Πανελλήνιες Εξετάσεις μπορεί από φέτος. Γίνεται όμως αναβαθμολόγηση των γραπτών του;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2009, 02:20:21 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες 2010
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 12:12:16 μμ »
Να ξαναρωτήσω άλλη μία φορά..

Να δει κάποιος τα γραπτά του στις Πανελλήνιες Εξετάσεις μπορεί από φέτος.
Έγινε φέτος όμως αναβαθμολόγηση γραπτών; Υπήρξε τέτοια δυνατότητα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 378
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 371
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.