*

Αποστολέας Θέμα: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;  (Αναγνώστηκε 9032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 17, 2017, 10:55:31 μμ »
George999,το ενδεχόμενο να μην τα πήγαν καθόλου καλά σου περνά από το μυαλό; Επειδή έχω γράψει τέτοιο τεστ σε μια από τις μεγαλύτερες αλυσίδες, μπορώ να σου πω ότι σε ελέγχουν σε καίρια πράγματα και δεν μπορεί ο καθένας να ανταποκριθεί, απλά επειδή τυχαίνει να έχει ένα πτυχίο ξένης φιλολογίας.

Οταν λες καίρια πράγματα,τι εννοείς; Ρωτάω από περιέργεια,γιατι αναρωτιόμουν τι ακριβώς ψάχνουν κι αν αυτά τα φαινομενικά απλά τεστακια-όπως μου φάνηκαν αυτά που μου δόθηκαν,τουλάχιστον- κρύβουν κάποιο δεύτερο επίπεδο.

Από την άλλη,όμως, έχοντας αναλάβει μαθήματα με άτομα που έφυγαν από μεγάλα φροντιστήρια ξένων γλωσσών,αλλά μιλώντας και με συναδέλφους,έχω μια εντύπωση  ότι τελικά δεν επιλέγουν τους πιο καταρτισμένους στο αντικείμενο ,αλλά ίσως παίζουν κάποια αλλά κριτήρια,που δεν έχουν τίποτα να κάνουν με γνώσεις,προσόντα και προϋπηρεσία.

Και φυσικά είναι και το θεματάκι της 'ενέδρας' αυτών των φροντιστηρίων. Δεν έχω αντίρρηση να γράψω τεστ αν μου ζητηθεί,αλλά όταν μου λέει ο άλλος 'περάστε για συνέντευξη' και με φέρνει προ τετελεσμένου όταν φτάσω εκεί,προσωπικά νιώθω κάπως άβολα,να μην αναφέρω και το θέμα κατάχρησης του χρόνου μου. Άλλη ώρα θα σου πάρει μια συνέντευξη κι άλλη γραπτό τεστ της μιας ώρας,πχ, για το οποίο δε γνώριζες τίποτα εξ'αρχης. Στοιχειώδης σεβασμός να ενημερώνεις τον άλλο πριν έρθει,πραγμα που μου έχει τύχει σε άλλη φάση, σε ιδιωτικό σχολείο,όπου μου είπαν να έχω διαθέσιμη κάποια ώρα.

Να πω εδώ ότι μάλλον ο λόγος που δε με πήραν στο συγκεκριμένο φροντιστήριο είναι ότι αρνήθηκα να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση όπου θα έλεγα ότι είμαι πρόθυμη να ακυρώσω όλες τις τυχόν αιτήσεις μου στο δημόσιο τομέα και να μην πάω αναπληρώτρια αν κληθώ. Δε νομίζω ότι είναι σύννομο να υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση για πιθανές μελλοντικές αποφάσεις προκαταβολικά. :o
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 17, 2017, 11:47:52 μμ »
Οταν λες καίρια πράγματα,τι εννοείς; Ρωτάω από περιέργεια,γιατι αναρωτιόμουν τι ακριβώς ψάχνουν κι αν αυτά τα φαινομενικά απλά τεστακια-όπως μου φάνηκαν αυτά που μου δόθηκαν,τουλάχιστον- κρύβουν κάποιο δεύτερο επίπεδο.

Από την άλλη,όμως, έχοντας αναλάβει μαθήματα με άτομα που έφυγαν από μεγάλα φροντιστήρια ξένων γλωσσών,αλλά μιλώντας και με συναδέλφους,έχω μια εντύπωση  ότι τελικά δεν επιλέγουν τους πιο καταρτισμένους στο αντικείμενο ,αλλά ίσως παίζουν κάποια αλλά κριτήρια,που δεν έχουν τίποτα να κάνουν με γνώσεις,προσόντα και προϋπηρεσία.

Και φυσικά είναι και το θεματάκι της 'ενέδρας' αυτών των φροντιστηρίων. Δεν έχω αντίρρηση να γράψω τεστ αν μου ζητηθεί,αλλά όταν μου λέει ο άλλος 'περάστε για συνέντευξη' και με φέρνει προ τετελεσμένου όταν φτάσω εκεί,προσωπικά νιώθω κάπως άβολα,να μην αναφέρω και το θέμα κατάχρησης του χρόνου μου. Άλλη ώρα θα σου πάρει μια συνέντευξη κι άλλη γραπτό τεστ της μιας ώρας,πχ, για το οποίο δε γνώριζες τίποτα εξ'αρχης. Στοιχειώδης σεβασμός να ενημερώνεις τον άλλο πριν έρθει,πραγμα που μου έχει τύχει σε άλλη φάση, σε ιδιωτικό σχολείο,όπου μου είπαν να έχω διαθέσιμη κάποια ώρα.

Να πω εδώ ότι μάλλον ο λόγος που δε με πήραν στο συγκεκριμένο φροντιστήριο είναι ότι αρνήθηκα να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση όπου θα έλεγα ότι είμαι πρόθυμη να ακυρώσω όλες τις τυχόν αιτήσεις μου στο δημόσιο τομέα και να μην πάω αναπληρώτρια αν κληθώ. Δε νομίζω ότι είναι σύννομο να υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση για πιθανές μελλοντικές αποφάσεις προκαταβολικά. :o

Ειλικρινά, μου έχεις εξάψει την περιέργεια. Μπορείς να γράψεις 3-4 ερωτήσεις που σου έκαναν εντύπωση, στην βάση ότι σου φάνηκαν απλές;

Όσον αφορά την συνέντευξη... Η σωστή συνέντευξη παίρνει 45 λεπτά τουλάχιστον.

Όσο για την υπεύθυνη δήλωση... Όπως προείπα, αφού δεν συμφωνούσες, καλά έκανες και δεν την υπέγραψες. Βέβαια, να θυμίσω ότι σε πρόσληψη στο δημόσιο, σου ζητείται να υπογράψεις ότι δεν δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα ή αν δουλεύεις, ότι θα παραιτηθείς. Δεν είναι και πολύ διαφορετικό.

Αποσυνδεδεμένος sgdoup

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 17, 2017, 11:50:32 μμ »

Να πω εδώ ότι μάλλον ο λόγος που δε με πήραν στο συγκεκριμένο φροντιστήριο είναι ότι αρνήθηκα να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση όπου θα έλεγα ότι είμαι πρόθυμη να ακυρώσω όλες τις τυχόν αιτήσεις μου στο δημόσιο τομέα και να μην πάω αναπληρώτρια αν κληθώ. Δε νομίζω ότι είναι σύννομο να υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση για πιθανές μελλοντικές αποφάσεις προκαταβολικά. :o
Υπεύθυνη δήλωση!!!! Πρώτη φορά το ακούω. Μάλλον ψαρωτικά το κάνουν γιατί μία τέτοια δήλωση είναι κουρελόχαρτο νομίζω.

Μου θυμίζει κάποτε που έψαχνα δουλειά και βρήκα κάπου που με ενδιέφερε το αντικείμενο, αλλά είχε μισθό πείνας, παρόλο που τα ωράρια ήταν από ανατολή ως δύση του ηλίου.
Μου ζήτησε να του υποσχεθώ προφορικά ότι θα μείνω τουλάχιστον για 2 χρόνια.
Εκεί τα χαλάσαμε :)

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 03:53:20 μμ »
Ειλικρινά, μου έχεις εξάψει την περιέργεια. Μπορείς να γράψεις 3-4 ερωτήσεις που σου έκαναν εντύπωση, στην βάση ότι σου φάνηκαν απλές;

Όσον αφορά την συνέντευξη... Η σωστή συνέντευξη παίρνει 45 λεπτά τουλάχιστον.

Όσο για την υπεύθυνη δήλωση... Όπως προείπα, αφού δεν συμφωνούσες, καλά έκανες και δεν την υπέγραψες. Βέβαια, να θυμίσω ότι σε πρόσληψη στο δημόσιο, σου ζητείται να υπογράψεις ότι δεν δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα ή αν δουλεύεις, ότι θα παραιτηθείς. Δεν είναι και πολύ διαφορετικό.

Λοιπόν,μερικές ερωτήσεις, αν και δεν τις θυμάμαι κι όλες:

Describe the difference between Past Perfect Simple and Past Perfect Continuous.

Describe and explain the causative.

Explain the difference between 'would+ infinitive' and 'used to' when talking about the past and past habits.

Υπήρχε επίσης μια λίστα με λέξεις στα Αγγλικα που ήθελαν να δώσουμε ορισμούς κι επίσης μια έκθεση για διόρθωση.

Αν σου πω,δε,ότι συνέντευξη πάνω από κανένα τεταρτακι το πολύ δεν έχω κάνει ποτέ;Κι εμένα μου κάνει εντύπωση,γιατι θεωρώ ότι θέλει περισσότερο χρόνο,αλλά τόσα χρόνια,όσες φορές έχω πάει σε φροντιστήριο,η συνέντευξη είναι λίγα λεπτά το πολύ...:(

Και στο δημόσιο,εφ'οσον σε προσλαμβάνουν,εχει μια λογική το να ζητούν μια υπεύθυνη δήλωση ότι δε δουλεύεις ήδη αλλου,ειδικά αφού το να εργάζεσαι σε σχολείο και σε ιδιωτική δομή(φροντιστήριο,ιδιωτικό σχολείο,κλπ) με στο ίδιο πτυχίο είναι παράνομο. Στο φροντιστήριο,χωρίς δέσμευση ότι θα σε προσλάβουν,γιατι να αποδεχτείς μια τέτοια πιθανή δέσμευση προκαταβολικά;

sgdoup...εδώ τώρα τελευταία ακούω ότι σε ιδιωτικές εταιρίες βάζουν κόσμο να υπογράφει ότι δε θα φύγει να ζητήσει δουλειά άλλου για 2-5 χρόνια,ή ακόμα ότι δε θα ψάξει δεύτερη δουλειά...Ξεφεύγει το πραγμα διαρκώς και περισσότερο. :( Πολύ καλα έκανες και δεν καθισες!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2017, 03:58:14 μμ από SilverPhoenix »
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:51:28 »

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 11:10:17 μμ »
Λοιπόν,μερικές ερωτήσεις, αν και δεν τις θυμάμαι κι όλες:

Describe the difference between Past Perfect Simple and Past Perfect Continuous.

Describe and explain the causative.

Explain the difference between 'would+ infinitive' and 'used to' when talking about the past and past habits.

Υπήρχε επίσης μια λίστα με λέξεις στα Αγγλικα που ήθελαν να δώσουμε ορισμούς κι επίσης μια έκθεση για διόρθωση.

Αν σου πω,δε,ότι συνέντευξη πάνω από κανένα τεταρτακι το πολύ δεν έχω κάνει ποτέ;Κι εμένα μου κάνει εντύπωση,γιατι θεωρώ ότι θέλει περισσότερο χρόνο,αλλά τόσα χρόνια,όσες φορές έχω πάει σε φροντιστήριο,η συνέντευξη είναι λίγα λεπτά το πολύ...:(

Και στο δημόσιο,εφ'οσον σε προσλαμβάνουν,εχει μια λογική το να ζητούν μια υπεύθυνη δήλωση ότι δε δουλεύεις ήδη αλλου,ειδικά αφού το να εργάζεσαι σε σχολείο και σε ιδιωτική δομή(φροντιστήριο,ιδιωτικό σχολείο,κλπ) με στο ίδιο πτυχίο είναι παράνομο. Στο φροντιστήριο,χωρίς δέσμευση ότι θα σε προσλάβουν,γιατι να αποδεχτείς μια τέτοια πιθανή δέσμευση προκαταβολικά;

sgdoup...εδώ τώρα τελευταία ακούω ότι σε ιδιωτικές εταιρίες βάζουν κόσμο να υπογράφει ότι δε θα φύγει να ζητήσει δουλειά άλλου για 2-5 χρόνια,ή ακόμα ότι δε θα ψάξει δεύτερη δουλειά...Ξεφεύγει το πραγμα διαρκώς και περισσότερο. :( Πολύ καλα έκανες και δεν καθισες!!

Παρότι οι ερωτήσεις αυτές *φαίνονται* καθαρά γνωστικού χαρακτήρα, η λέξη "describe" στα μάτια μου, δείχνει κάτι ακόμη: Το πραγματικό ερώτημα δεν είναι αν ξέρεις τις διαφορές των χρόνων που λες ή της causative, αλλά το πώς το εξηγείς. Γιατί αν το καλοσκεφτείς, η δουλειά σου δεν είναι να κάνεις επίδειξη γνώσεων, αλλά μετάδοση γνώσεων. Ίσως λοιπόν, από τον τρόπο με τον οποίο απαντάς, μπορούν να δουν ένα δείγμα και του αν τα λες καλά, και του αν όσα λες θα είναι κατανοητά από έναν μαθητή.

Η έκθεση για διόρθωση εμπίπτει στο ίδιο ακριβώς πλαίσιο: Δεν θέλουν όντως να διορθώσεις την έκθεση, αλλά να δουν πώς διορθώνεις.

Καθαρά γνωστικό μου φαίνεται η λίστα με τους ορισμούς που λες.

Όσο για την συνέντευξη, αυτό δείχνει όντως προχειρότητα.

Σχετικά με την δήλωση, έχω να πω δυο τινά: Πρώτον, το φροντιστήριο θέλει να τελειώσει η χρονιά με όσους ξεκινήσουν. Δεν κάνει καλό σε κανέναν, αλλά ιδίως στους μαθητές, το να αλλάζουν οι καθηγητές. Δεύτερον, είναι προφανές ότι η δήλωση είναι έωλη: Αν θες να φύγεις, θα φύγεις, και δεν θα σε κρατήσει καμία δήλωση πίσω. Δεν πιστεύω να την θεωρούν και στα ΚΕΠ....;;;;

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 07:52:11 μμ »
Εγώ πριν χρόνια είχε τύχει να στείλω ανυποψίαστη εντελώς ένα βιογραφικό σε πολύ μεγάλη-γνωστή αλυσίδα και ενώ μου είπαν τηλεφωνικά να πάω για συνέντευξη, τελικά επρόκειτο για τεστ. Καταρχήν θεωρώ ότι θα έπρεπε τουλάχιστον να ενημερώνουν για την διαδικασία. Επίσης οι ερωτήσεις αν θυμάμαι καλά περιελάμβαναν και θέματα διδακτικής τύπου ΑΣΕΠ, μέσα από το ΚΕΠΑ (κοινό ευρωπαϊκό πλαίσιο αναφοράς για τις γλώσσες). Γνώμη μου πάντως είναι ότι η διδασκαλία είναι ένα καθαρά πρακτικό ζήτημα οπότε θα ήμουν υπέρ σε δοκιμαστικό μάθημα, αλλά όχι σε τεστ.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 11:04:43 μμ »
Εγώ πριν χρόνια είχε τύχει να στείλω ανυποψίαστη εντελώς ένα βιογραφικό σε πολύ μεγάλη-γνωστή αλυσίδα και ενώ μου είπαν τηλεφωνικά να πάω για συνέντευξη, τελικά επρόκειτο για τεστ. Καταρχήν θεωρώ ότι θα έπρεπε τουλάχιστον να ενημερώνουν για την διαδικασία. Επίσης οι ερωτήσεις αν θυμάμαι καλά περιελάμβαναν και θέματα διδακτικής τύπου ΑΣΕΠ, μέσα από το ΚΕΠΑ (κοινό ευρωπαϊκό πλαίσιο αναφοράς για τις γλώσσες). Γνώμη μου πάντως είναι ότι η διδασκαλία είναι ένα καθαρά πρακτικό ζήτημα οπότε θα ήμουν υπέρ σε δοκιμαστικό μάθημα, αλλά όχι σε τεστ.

Γι’αυτο μίλησα κι εγω για ενέδρα παραπάνω. Δεν σε ενημερώνουν από πριν,πας εκεί και βρίσκεσαι προ τετελεσμένου γεγονότος. Κι επίσης δε θα είχα αντίρρηση σε δοκιμαστικό μάθημα...αλλά και στο τεστ αν ήμουν ενήμερη προκαταβολικά,αλλιώς απλά νιώθεις λίγο σα να έχεις παγιδευτεί-entrapment.

Sotos_mn8,όταν λες οτι θέλουν να δουν πως διορθώνεις,τι εννοείς; Αν όχι σε γνωστικό και διαδικαστικό/ διπλωματικό επίπεδο,τοτε τι θέλουν να δουν;
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 11:58:45 μμ »
Sotos_mn8,όταν λες οτι θέλουν να δουν πως διορθώνεις,τι εννοείς; Αν όχι σε γνωστικό και διαδικαστικό/ διπλωματικό επίπεδο,τοτε τι θέλουν να δουν;

Είσαι επεξηγηματικός στην διόρθωση; Δίνεις σαφείς οδηγίες; Δίνεις συγκεκριμένες οδηγίες; Επιβραβεύεις τα καλά στοιχεία που είδες; Επισημαίνεις τα λάθη που βλέπεις; Ή πετάς έναν βαθμό και είσαι γενικός και αόριστος;

(On the top of my head, φιλόλογος δεν είμαι)

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 12:22:10 μμ »
Sotos_mn8,όταν λες οτι θέλουν να δουν πως διορθώνεις,τι εννοείς; Αν όχι σε γνωστικό και διαδικαστικό/ διπλωματικό επίπεδο,τοτε τι θέλουν να δουν;

Είσαι επεξηγηματικός στην διόρθωση; Δίνεις σαφείς οδηγίες; Δίνεις συγκεκριμένες οδηγίες; Επιβραβεύεις τα καλά στοιχεία που είδες; Επισημαίνεις τα λάθη που βλέπεις; Ή πετάς έναν βαθμό και είσαι γενικός και αόριστος;

Θα πρέπει όμως με κάποιο τρόπο να σου διευκρινίζει ότι πρέπει να είσαι επεξηγηματικός στα λάθη ή να δώσεις εναλλακτική-καλύτερη εκδοχή σε κάποιο νόημα ή να βάλεις βαθμό. Διαφορετικά νομίζω το "διόρθωσε τα λάθη" σαν οδηγία σημαίνει απλώς διορθώνω.

Εμένα παιδιά μου έχει τύχει ανάλογο περιστατικό και για δουλειά όχι σε φροντιστήριο. Ζητούσαν κάτι σαν γραμματέα σε έναν οργανισμό με εκπαιδευτικά προγράμματα. Κατά βάση ήθελαν φιλόλογο (εγώ είμαι γαλλικών), αλλά ήταν ανοιχτοί σε κάποιον με καθηγητικό background. Μου τηλεφώνησαν για συνέντευξη η οποία και έγινε, ωστόσο μου έβαλαν, επίσης χωρίς ενημέρωση, τεστ ελληνικών, με οδηγία καλή ώρα απλώς "διόρθωσε τα λάθη". Μάλιστα δεν ήταν ενιαίο κείμενο αλλά σκέτες φράσεις. Πράγμα που σου δίνει ακόμα λιγότερη ευελιξία. Αυτό το τεστ όπως έμαθα από αλλού αργότερα είναι τυποποιημένο (όπως προφανώς κι αυτό της γνωστής αλυσίδας για την οποία συζητάμε) και δίδεται σε ανθρώπους που ασχολούνται με την επιμέλεια-διόρθωση κειμένων.

Πάντως όπως και νά'χει θεωρώ ότι πρέπει να ενημερώνουν και για πρακτικούς και για ψυχολογικούς λόγους. Ο καθένας μας τέτοια πράγματα τα αντιμετωπίζει διαφορετικά και δεν θα έπρεπε να βρίσκεται προ τετελεσμένου γεγονότος.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 01:53:16 μμ »
Θα πρέπει όμως με κάποιο τρόπο να σου διευκρινίζει ότι πρέπει να είσαι επεξηγηματικός στα λάθη ή να δώσεις εναλλακτική-καλύτερη εκδοχή σε κάποιο νόημα ή να βάλεις βαθμό. Διαφορετικά νομίζω το "διόρθωσε τα λάθη" σαν οδηγία σημαίνει απλώς διορθώνω.

Εμένα παιδιά μου έχει τύχει ανάλογο περιστατικό και για δουλειά όχι σε φροντιστήριο. Ζητούσαν κάτι σαν γραμματέα σε έναν οργανισμό με εκπαιδευτικά προγράμματα. Κατά βάση ήθελαν φιλόλογο (εγώ είμαι γαλλικών), αλλά ήταν ανοιχτοί σε κάποιον με καθηγητικό background. Μου τηλεφώνησαν για συνέντευξη η οποία και έγινε, ωστόσο μου έβαλαν, επίσης χωρίς ενημέρωση, τεστ ελληνικών, με οδηγία καλή ώρα απλώς "διόρθωσε τα λάθη". Μάλιστα δεν ήταν ενιαίο κείμενο αλλά σκέτες φράσεις. Πράγμα που σου δίνει ακόμα λιγότερη ευελιξία. Αυτό το τεστ όπως έμαθα από αλλού αργότερα είναι τυποποιημένο (όπως προφανώς κι αυτό της γνωστής αλυσίδας για την οποία συζητάμε) και δίδεται σε ανθρώπους που ασχολούνται με την επιμέλεια-διόρθωση κειμένων.

Πάντως όπως και νά'χει θεωρώ ότι πρέπει να ενημερώνουν και για πρακτικούς και για ψυχολογικούς λόγους. Ο καθένας μας τέτοια πράγματα τα αντιμετωπίζει διαφορετικά και δεν θα έπρεπε να βρίσκεται προ τετελεσμένου γεγονότος.

Διαφωνώ. Το να σε πιάσει "απροετοίμαστο" ελέγχει πολλά περισσότερα πράγματα, σε πιο "γνήσιο" επίπεδο. Αν μπορείς να το κάνεις απροετοίμαστος, και όπως το θέλουν, τότε σημαίνει ότι μπορείς να υποστηρίξεις αυτό που θέλουν χωρίς πολλά-πολλά. Αν πρέπει να σου δώσουν οδηγίες εκ των προτέρων, το παιχνίδι είναι στημένο και δεν ελέγχεται κατά πόσο "τό'χεις" από μόνος σου. Σιγά να μην σου δώσουν και το τεστ στο σπίτι να τους το πας έτοιμο.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 03:03:46 μμ »
Διαφωνώ. Το να σε πιάσει "απροετοίμαστο" ελέγχει πολλά περισσότερα πράγματα, σε πιο "γνήσιο" επίπεδο. Αν μπορείς να το κάνεις απροετοίμαστος, και όπως το θέλουν, τότε σημαίνει ότι μπορείς να υποστηρίξεις αυτό που θέλουν χωρίς πολλά-πολλά. Αν πρέπει να σου δώσουν οδηγίες εκ των προτέρων, το παιχνίδι είναι στημένο και δεν ελέγχεται κατά πόσο "τό'χεις" από μόνος σου. Σιγά να μην σου δώσουν και το τεστ στο σπίτι να τους το πας έτοιμο.

Το κατά πόσο η έλλειψη προετοιμασίας δείχνει καλύτερα το προφίλ σου σαν εκπαιδευτικού επίτρεψέ μου να θεωρώ ότι είναι σχετικό. Προσωπικά διαφωνώ όχι γιατί θα ήθελα να προετοιμαστώ διαβάζοντας αλλά για να ξέρω ότι θα μπω σ'αυτή την διαδικασία ώστε να μην βρεθώ αιφνιδιαστικά μπροστά σε μιά τέτοια κατάσταση. Νομίζω είναι ηθικά σωστότερο. Όπως έγραψα και παραπάνω ο καθένας μας τέτοια πράγματα τα αντιμετωπίζει αλλιώς. Και επίσης για να μην παρερμηνεύονται μερικά πράγματα όταν αναφέρθηκα στο θέμα των οδηγιών π.χ. για την διόρθωση των λαθών, εννοούσα να υπάρχει μιά πιό σαφής εκφώνηση αν χρειάζεται η διόρθωση να γίνει με συγκεκριμένο τρόπο. Δεν είναι παράλογο να δίνονται διευκρινίσεις.

Αποσυνδεδεμένος sotos_mn8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 06:50:47 μμ »
Το κατά πόσο η έλλειψη προετοιμασίας δείχνει καλύτερα το προφίλ σου σαν εκπαιδευτικού επίτρεψέ μου να θεωρώ ότι είναι σχετικό. Προσωπικά διαφωνώ όχι γιατί θα ήθελα να προετοιμαστώ διαβάζοντας αλλά για να ξέρω ότι θα μπω σ'αυτή την διαδικασία ώστε να μην βρεθώ αιφνιδιαστικά μπροστά σε μιά τέτοια κατάσταση. Νομίζω είναι ηθικά σωστότερο. Όπως έγραψα και παραπάνω ο καθένας μας τέτοια πράγματα τα αντιμετωπίζει αλλιώς. Και επίσης για να μην παρερμηνεύονται μερικά πράγματα όταν αναφέρθηκα στο θέμα των οδηγιών π.χ. για την διόρθωση των λαθών, εννοούσα να υπάρχει μιά πιό σαφής εκφώνηση αν χρειάζεται η διόρθωση να γίνει με συγκεκριμένο τρόπο. Δεν είναι παράλογο να δίνονται διευκρινίσεις.

Ωραία... Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής: Ένας καθηγητής που είναι σίγουρος για τον εαυτό του, αν βρεθεί αιφνιδιαστικά σε μια τέτοια κατάσταση, έχει τίποτα να χάσει; Η απάντηση είναι όχι, για προφανείς λόγους. Στην τελική, μέσα στην τάξη ή σε κάποιο γραπτό που διορθώνεις, μπορεί να δεις πράγματα που ούτε καν τα σκεφτόσουν και να πρέπει να δράσεις ακαριαία.

Ούτως ή άλλως, όταν σε καλούν σε μια συνέντευξη, δεν μπορείς να γνωρίζεις ούτε τί θα σε ρωτήσουν, ούτε πόσο θα διαρκέσει η διαδικασία. Προσωπικά έχω διενεργήσει συνεντεύξεις εντελώς τυπικές που κράτησαν 20-30 λεπτά, αλλά και συνεντεύξεις που κράτησαν 90 λεπτά, επειδή ο καθηγητής, με τις απαντήσεις που έδινε, μου γεννούσε ολοένα και περισσότερες ερωτήσεις.

Επίσης, είτε μιλάμε για ερώτηση σε συνέντευξη είτε για τεστ, υπάρχουν ερωτήσεις που οφείλουν (για να είναι όσο πιο αντικειμενικές γίνεται) αφενός να τίθενται με τρόπο που να μην προϊδεάζουν τον ερωτόμενο για το ποια απάντηση θέλει να ακούσει ο ερωτών, αφετέρου να δίνουν όλο το ελεύθερο στον ερωτώμενο να απαντήσει με τον τρόπο που ο ίδιος νομίζει καλύτερα. Το ίδιο δεν κάνουμε και με τους μαθητές μας πολλές φορές; Και στο κάτω κάτω, σε μια επαφή με έναν υποψήφιο εργοδότη, δεν θέλεις να δείξεις τον καλύτερό σου εαυτό;

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεστ σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών για πρόσληψη;
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 10:40:53 μμ »
sotos_mn8 Διάβασα την τοποθέτησή σου. Σε κάποια σημεία συμφωνώ, σε άλλα διαφωνώ. Σέβομαι την άποψή σου, απλά η ειδοποιός διαφορά είναι ότι έχεις την οπτική του εργοδότη και έχω του εν δυνάμει εργαζόμενου.  ??? ??? Καλό βράδυ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159552
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 288
Σύνολο: 300

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.