*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 223445 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #308 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 09:13:57 πμ »
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια. γενικα, δεν περιμενω να με καλεσουν ευκολα για αναπληρωση, γιατι εχω βαλει μονο αθηνα. αλλα και παλι, ποτε δνε ξερεις... και παντα θα το προτιμω αυτο, για ολοςυ τους λογους που προανεφερα. επισης, οι ωρες που γενικα μου λενε στα φροντιστηρια ειναι λιγες για να ζησω, δηλαδη θα βγαζω 300-350 ευρω το μηνα και ιδιαιτερα σε αυτη τη φαση δεν εχω καθολου, ισως να ξεκινησω ενα παιδακι απο οκτωβρη, αλλα μιλαμε για μικρο, οποτε ειμαστε στα 50-60 ευρω το μηνα στην καλυτερη των περιπτωσεων. δεν γινεται να ζησεις με τα λεφτα αυτα... σε οσους εργοδοτες το ειπα για την αιτηση της αναπληρωσης, θελοντας να ειμαι σωστη, η συνεργασια δεν ξεκινησε καν, μολις το ακουσαν, μου εδειξαν την πορτα, παρα το οτι τους εξηγησα οτι σαν σεναριο ειναι δυσκολο, δεν θελανε να παρουν το ρισκο. κατι που σεβομαι και κατανοω, δεν ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν, αλλα κι εγω δεν ειμαι υποχρεωμενη να μενω ανεργη... δεν ξερω, ειμαι πολυ προβληματισμενη, γιατι θελεις να εισαι καλος, αλλα τελικα καθε χρονο ψαχνω δουλεια και καθε καλοκαιρι και σεπτεμβρη η ιδια καταθλιψη... κουραστηκα πια, βαρεθηκα και σιχαθηκα να ψαχνω τα ψιχουλα συνεχεια... τεσπα, να ειστε καλα για τις αποψεις σας, ηθελα να ακουσω και αλλους ανθρωπους να μου πουν τη γνωμη τους, για να δω αν σκεφτομαι σωστα ή οχι..
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:34:35 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #309 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 12:30:21 μμ »
Αν δεν έχεις ιδιαίτερα ώστε να βγάζεις έστω τα απολύτως απαραίτητα και βλέπεις απίθανη την αναπλήρωση, τότε ίσως ήταν καλό να το παλέψεις πιο πολύ για φροντιστήριο. Είναι και τα ένσημα στη μέση, βιβλιάριο υγείας, επίδομα.Αν δε σε ρωτήσουν στη συνέντευξη για το αν έκανες αίτηση, μην το αναφέρεις από μόνη σου. Αν πάλι σε ρωτήσουν, απάντα ειλικρινά, όπως ήδη κάνεις.
Έχεις δίκιο. Το επάγγελμα του αδιόριστου καθηγητή Αγγλικών είναι πολύ αγχωτικό είτε δουλεύεις σε φροντιστήριο, είτε κάνεις ιδιαίτερα είτε περιμένεις αναπλήρωση είτε είσαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου. Κάθε Σεπτέμβρη το ίδιο άγχος και κάθε καλοκαίρι σχεδόν τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #310 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:56:00 μμ »
αυτο θα κανω,δεν γινεται κ τιποτα αλλο... απλως ειναι θλιβερο το πως ζουμε πια...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #311 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 04:56:10 μμ »
planety Αν δεν σου φτάνουν τα λεφτά του φροντιστηρίου για να ζήσεις γιατί δεν ψάχνεις μια άλλη δουλειά; Έψαξες; Υπάρχει τίποτα στην αγορά εργασίας της Αθήνας; Θα σου πρότεινα να κάνεις μια άλλη δουλειά και αν είναι δυνατόν να συμπληρώνεις το εισόδημά σου με ιδιαίτερα ώστε να μην χάνεις και την επαφή σου με το αντικείμενο. Άλλωστε δεν υπάρχουν και πολλά ιδιαίτερα πλέον οπότε ίσως κάπου να τα χωρέσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:34:35 »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #312 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 12:44:34 μμ »
new_pe06, νομιζω οτι σε κανεναν μας δεν φτανουν τα λεφτα απο τα φροντιστηρια για να ζησουμε, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων στα ξενογλωσσα. φυσικα και ψαχνω για αλλη δουλεια... εννοειται... και περσι εκανα μια αλλη δουλεια το χειμωνα για να ζησω, οπου επαιρνα 489 ευρω για εννια ωρες στυψιμο... στυψιμο ομως... εφευγα με κλαματα και πιεση στο 25... και καπακι πηγαινα στα ιδιαιτερα για να βγαλω συνολικα 700 ευρω το μηνα (απο τα οποια τα 300 ειναι ενοικιο..) και γυρναγα στο σπιτι μου στις 11 το βραδυ... δεν ειναι ζωη αυτη, δεν μπορουσα να ζω ετσι, μεχρι που καποια στιγμη ταβλιαστηκα γιατι το σωμα μου φωναζε "ηρεμησε!". κι ετσι παραιτηθηκα απο την κακη πρωινη δουλεια που ειχα... κατι που δεν μετανιωνω ουτε στιγμη, ουτε μια στιγμη ομως... ακομα και αν εχω μονο ψωμι να φαω, δεν θα αλλαζα την αποφαση μου. γιατι οπως εχω ξαναπει, προτιμω να δουλεψω καθαριστρια ή σερβιτορα με 3 ευρω την ωρα, παρα να παιρνω 2,5 ευρω σε σοβαρη (λεμε τωρα) εταιρια (μην σου πω καλυτερα ποιος επιχειρηματιας ειναι, αστο...) για δουλεια γραφειου, οπου με στιβουν και μου ζητανε πτυχιο, τελεια αγγλικα, υπολογιστες, αλλα με πληρωνουν με το μισθο του ανειδικευτου εργατη! τεσπα, φουντωσα παλι που τα θυμηθηκα..ειναι μεγαλη κουβεντα και παντα με πιανει το επαναστατικο μου με αυτο το θεμα... δεν θελεις να εισαι συνδικαλιστης και σε κανουν...

τεσπα, απο εδω και μπρος αποφασισα οτι δεν θα λεω τιποτα σε κανεναν, θα ξεκιναω δουλεια κι εχει ο Θεος. δεν μπορεις να τα προβλεψεις ολα στη ζωη.. ας παρουν κι οι αλλοι καποιες αποφασεις, δεν θα τις παιρνω ολες εγω για εκεινους!

Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #313 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 12:40:30 πμ »
Πολύ καλά έκανες και που έψαξες για κάποια άλλη δουλειά και που την άφησες αν σε πίεζε τόσο πολύ που δεν άντεχες.
Φυσικά και να μην λες τίποτα σε κανένα. Αν το φροντιστήριο μπορεί να σου δώσει περισσότερα απ ότι σου δίνει η αναπλήρωση στο σχολείο θα μπορέσει να σε κρατήσει. Αν δεν μπορεί τότε είναι φυσιολογικό να διαλέξεις την καλύτερη δουλειά. Όλοι αυτό κάνουν. Δουλεύουν κάπου και όταν βρουν κάτι καλύτερο το αλλάζουν για το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #314 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 12:54:36 πμ »
Λογικά όλα αυτά που λέτε, αλλά μην αναρωτιέστε μετά γιατί τα φροντιστήρια προτιμούν αυτούς που έχουν Proficiency από τους πτυχιούχους  ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #315 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 09:12:18 πμ »
κοιτα Isla, εξίσου θεμιτό και λογικό είναι οταν μπορεις για κατι καλυτερο να το ψάχνεις, να το προσπαθεις και να το επιδιωκεις.
 και οι φροντιστηριαρχες εχουν μεριδιο ευθυνης σε αυτό, δε νομίζεις?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #316 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 09:23:19 πμ »
isla, πολυ κριμα γι αυτο που εγραψες... αλλα πραγματα ειχα καταλαβει για σενα!  :( :( :(
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #317 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 10:09:48 πμ »
συμφωνω ότι εχουν και οι ιδιοκτητες ξενων γλωσσων μεριδιο σε αυτό.τα 4 ευρω είναι ψίχουλα κατά την ταπεινη μου γνωμη.7 ευρω παιρνουν οι καθαριστριες την ωρα.και ξερω θα μου πειτε ότι παιρνεις ενσημα αλλα φανταζομαι ότι υπαρχουν και άλλες δουλειες με ενσημα και ωρομισθιο πανω από 4 ευρω..την ταπεινη μου αποψη καταθέτω, δε θελω να προσβαλλω κανεναν.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #318 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:00:04 πμ »
4 ευρώ καθαρά; Και πολλά είναι.... σε σύγκριση με τα 3 ευρώ καθαρά που δίνει μια γνωστή αλυσίδα φροντιστήριων μέσης εκπαίδευσης!
Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, αν κάποιοι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων δεν κάνουν σωστή διαχείριση της επιχείρησής τους και δεν μπορούν να πληρώσουν αξιοπρεπώς τους εργαζόμενούς τους, πιο τίμιο είναι να κλείσουν το μαγαζί τους, παρά να κοροϊδεύουν τον κόσμο. Καλά τα οικονομικά πακέτα για τους γονείς, αλλά όχι εις βάρος των μισθών των εργαζομένων.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #319 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:24:21 πμ »
isla, πολυ κριμα γι αυτο που εγραψες... αλλα πραγματα ειχα καταλαβει για σενα!  :( :( :(
Δεν ξέρω τι είχες καταλάβει για μένα, ελπίζω να είχες καταλάβει ότι είμαι πραγματίστρια. Και η πραγματικότητα είναι αυτή που σου είπα, είτε σου αρέσει είτε όχι.

Το να αφήσεις ένα φροντιστήριο στα κρύα του λουτρού για μένα είναι απαράδεκτη κίνηση, γιατί το θέμα δεν είναι απλό, φεύγει ο ένας καθηγητής και μπαίνει ο άλλος. Δημιουργούνται ένα σωρό προβλήματα από μια τέτοια αναχώρηση στα μέσα της χρονιάς, γραφειοκρατικά και πρακτικά, συν ότι βγάζεις φήμη ότι το φροντιστήριο δεν έχει σταθερότητα και την επόμενη χρονιά χάνεις τους μισούς μαθητές. Αναγνωρίζω το δικό σου δικαίωμα να προασπίσεις την οικονομική σου ευμάρεια (καλά, ξέρω, εδώ γελάμε όλοι μαζί) αλλά αναγνωρίζω και το δικαίωμα του εργοδότη να μην θέλει να πάρει το ρίσκο της αντικατάστασης. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολλοί καλοί επαρκειούχοι καθηγητές στην αγορά με πείρα 10+ χρόνων που βλέπουν τη διδασκαλία σε φροντιστήριο ως καριέρα συν φοιτητές αγγλικής φιλολογίας που ψάχνουν απεγνωσμένα για εμπειρία τάξης και πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να επιλέξει ένα φροντιστήριο απόφοιτο αγγλικής φιλολογίας που θα τον αφήσει στα μέσα της χρονιάς επειδή θέλει να γίνει δημόσιος υπάλληλος. Χωρίς διάθεση κατηγορίας - καλά κάνεις και θέλεις να γίνεις δημόσιος υπάλληλος και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο τουλάχιστον μέχρι να αρθεί η μονιμότητα, αν αρθεί - αλλά καλά κάνω κι εγώ να θέλω να προασπίσω τη δική μου δουλειά και τους υπόλοιπους καθηγητές μου που δεν έχουν άλλη πηγή εισοδήματος. Απλά το ανέφερα επειδή πολύ συχνά γίνεται σε συζήτηση για την προτίμηση που δείχνουν οι φροντιστηριούχοι στους επαρκειούχους και το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι τους προτιμούν επειδή τους πληρώνουν λιγότερο, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος.

Τα 4 ευρώ δεν ξέρω από πού προέκυψαν. Εγώ στο δικό μου φροντιστήριο πληρώνω όλους τους καθηγητές το ίδιο και αρκετά περισσότερα από 4 ευρώ. Αν κάποιος παίρνει 4 ευρώ και πιστεύει ότι αξίζει περισσότερο ας ψάξει σε άλλο φροντιστήριο για δουλειά που πληρώνει παραπάνω. Αν και έτσι που είναι τα πράγματα αυτή τη στιγμή, σε λίγο θα λέμε πάλι καλά που έχουμε δουλίτσα με 3 και 60. Στην περιοχή μου φέτος κλείσανε τρία φροντιστήρια λόγω πτώχευσης και το τραγικό ήταν πως το ένα από αυτά ήταν ένα καταπληκτικό φροντιστήριο με εξαιρετικές καθηγήτριες με μεταπτυχιακά και διδακτορικά και πολλή όρεξη για δουλειά. Ρίξανε οι ιδιοκτήτες πολλά χρήματα για να πάρουν τους καλύτερους καθηγητές και να φτιάξουν ένα φροντιστήριο κουκλί... και 3 χρόνια μετά οι καθηγητές τους κυνηγάνε τους παλιούς τους μαθητές για κανένα ιδιαίτερο. Γιατί φυσικά το φροντιστήριο έκλεισε τέλη Αυγούστου και δεν είχαν ούτε χρόνο να ψάξουν για δουλειά.

Η σύγκριση με τις καθαρίστριες είναι άκυρη. Κατ' αρχήν δεν παίρνουν 7 ευρώ την ώρα (ούτε και 10 ευρώ που είχε πει κάποιος σε άλλη συζήτηση). Παίρνουν 5-6 ευρώ την ώρα, δουλεύουν 3 ώρες την εβδομάδα, δεν ζητάνε ΙΚΑ και επιδόματα, έρχονται στη δουλειά όποτε τους πεις, Σάββατα, Κυριακές, δεν πληρώνονται τις αργίες και σταματάνε όποτε θέλεις (αυτή τη βδομάδα δεν θα σας χρειαστώ, ελάτε την επόμενη). Για μένα που πρέπει να υπολογίσω τα έξοδά μου, η καθαρίστρια κοστίζει 18 ευρώ την εβδομάδα για μάξιμουμ 30 εβδομάδες το χρόνο και μια καθηγήτρια με τις ίδιες ώρες  45 ευρώ την εβδομάδα για μίνιμουμ 34 εβδομάδες συν τις αμοιβές του λογιστή για τη μισθοδοσία. Η καθηγήτρια δηλαδή μου κοστίζει 3-4 φορές παραπάνω από την καθαρίστρια, οπότε ας μην συγκρίνουμε ίδια πράγματα. Μην βλέπετε μόνο τα χρήματα που μπαίνουν στην τσέπη σας, γιατί από το φροντιστήριο δεν βγαίνουν μόνο αυτά. Μπορεί εσείς να νομίζετε ότι παίρνετε το ίδιο ή λιγότερο από την καθαρίστρια, αλλά δεν είναι καθόλου έτσι. Δεν γίνεται να συγκρίνεις τα καθαρά του ενός με τα μεικτά του άλλου χωρίς την αναλογία των ωρών και να βγάζεις συμπεράσματα για το ποιος πληρώνεται παραπάνω.

Είναι δύσκολα τα πράγματα στο δικό μας χώρο, δυστυχώς. Υπάρχουν σίγουρα δουλειές με περισσότερα από 4 ευρώ την ώρα π.χ. μανικούρ πεντικιούρ (καλά λεφτά συν φιλοδωρήματα) και σουβλατζίδικα (δεν έχεις και το φόβο να μείνεις στο δρόμο καθώς σπάνια κλείνει σουβλατζίδικο). Δυστυχώς η πικρή αλήθεια είναι ότι υπάρχει περισσότερος κόσμος που θέλει να φάει σουβλάκια παρά κόσμος που θέλει να μάθει αγγλικά σε φροντιστήριο - ή και αγγλικά γενικώς.

Να πω και κάτι άλλο κι ας με κάψετε; Θέλετε να πληρώνεστε περισσότερο στο φροντιστήριο; Σταματήστε να κάνετε ιδιαίτερα με λιγότερα από 15 ευρώ την ώρα το άτομο γιατί το φροντιστήριο δεν μπορεί να ανταγωνιστεί αυτές τις τιμές αν δεν ρίξει το κόστος του καθηγητή στα 3-4 ευρώ (και τότε οριακά) καθότι η ΔΕΗ δεν δέχεται μειώσεις ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #320 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:27:13 πμ »
Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, αν κάποιοι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων δεν κάνουν σωστή διαχείριση της επιχείρησής τους και δεν μπορούν να πληρώσουν αξιοπρεπώς τους εργαζόμενούς τους, πιο τίμιο είναι να κλείσουν το μαγαζί τους, παρά να κοροϊδεύουν τον κόσμο. Καλά τα οικονομικά πακέτα για τους γονείς, αλλά όχι εις βάρος των μισθών των εργαζομένων.
Σωστό και συμφωνώ, μόνο που στην πράξη ισχύουν άλλα. Απ' ότι δείχνουν τα πράγματα, τουλάχιστον στη δική μου περιοχή, αυτοί που κλείνουν είναι όσοι πληρώνουν τους εργαζόμενους πάνω από 4 ευρώ γιατί είτε τους φεσώνουν οι γονείς ή είτε δεν τους προτιμούν γιατί είναι ακριβότεροι. Αυτοί που δίνουν 3 και 4 ευρώ μια χαρά στέκουν και ευημερούν.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #321 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:47:33 πμ »
Δε νομίζω ότι βγάζει πουθένα αυτή η συζήτηση. Ο καθένας εύλογο είναι ότι θα κοιτάξει το δικό του συμφέρον, είτε είναι εργοδότης, υπάλληλος, είτε πελάτης. Οι πελάτες σέρνουν από τη μύτη τους εργοδότες (ειδικά λόγω ή με πρόφαση την κρίση), οι εργοδότες κάνουν ό,τι θέλουν τους υπαλλήλους, και οι υπάλληλοι κάνουν υπομονή μέχρι να βρουν κάτι καλύτερο.

Καλή επιτυχία planety εύχομαι.  :) Μακάρι να έχεις γρήγορα απάντηση από το δημόσιο, ώστε να μη χρειαστεί να πας σε φροντιστήριο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.