*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #336 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 09:59:39 πμ »
1) Μιλάμε θεωρητικά τώρα για 3 δουλειές και προσθέσεις 3 μισθών, έτσι; Ποιος βρήκε την 1η δουλειά για να βρει και άλλες 2 - όχι μία, αλλά άλλες δύο κιόλας!

Σε λίγο θα βγούμε και τεμπέληδες και αχάριστοι που γκρινιάζουμε για τα ψίχουλα τη στιγμή που θεωρητικά θα μπορούσαμε να χτυπήσουμε παλαμάκια και να υπογράψουμε συμβάσεις και για άλλες 2 δουλειές ώστε να συμπληρώνουμε.

1ον, θα συμπίπτουν οι ώρες και οι εργοδότες δεν ενδιαφέρονται να κάνουν διευκολύνσεις, γιατί άνετα βρίσκουν άλλο άτομο να σε αντικαταστήσει που έχει ευέλικτο ωράριο στην διάθεση του εργοδότη να το αξιοποίησει/εκμεταλευτεί όπως θέλει.

2ον, την προηγούμενη βδομάδα σε ένα σεμινάριο που ήταν και καθηγητές κξγ και ιδιοκτήτες, έψαχνε ένας ιδιοκτήτης κξγ καθηγήτρια και προσπαθούσε μέσω word of mouth να βρει υποψήφιες ή να του προτείνουν κάποιες διαθέσιμες για συνέντευξη. Του πρότειναν μία, και εκείνος είπε ότι την ήξερε (εξαιρετική καθηγήτρια, κτλ) και την είχε ήδη περάσει από συνέντευξη αλλά το θέμα σκόνταψε στο ότι η καθηγήτρια ήταν ήδη σε άλλο φροντιστήριο και ήθελε να τα συνδυάσει. Ο ιδιοκτήτης την απέρριψε γι'αυτον τον λόγο, δεν ήθελε άτομο που να δουλεύει και σε 2ο φροντιστήριο.

3ον, αυτό είναι το θέμα μας; Άμα θέλετε ένα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ εισόδημα - όχι αν θέλετε να βγάλετε πολλά λεφτά ή να ζήτε άνετα! - θα πρέπει να δουλεύετε και στον ύπνο σας; Να βρείτε σε ένα φροντιστήριο (στο αντικείμενό σας), σε μία θέση γκαρσόνας, και κάνετε την καθαρίστρια στα ενδιάμεσα;

Και πείτε ότι βρίσκει κάποιος 3 δουλειές, πώς θα αποδίδει στην τάξη αυτός ο άνθρωπος όταν δεν έχει ούτε χρόνο να ετοιμάσει το μάθημά του, να διορθώσει εργασίες, αλλά ούτε ενέργεια να σταθεί, πόσο μάλλον να κάνει ποιοτικό μάθημα;;

Έχω παρατηρήσει ότι οι ώρες του καθηγητή τείνουν στις 40 διδακτικές!!! 40 διδακτικές την εβδομάδα, χώρια τη δουλειά στο σπίτι πριν ή μετά το μάθημα!! Ο εργοδότης μου έλεγε ότι δούλευε 7-8ωρα σε διδακτικές την ημέρα, πρόσφατα σε συνέντευξη για IELTS, TOEFL, SAT μου είπαν "θα'χεις 30 διδακτικές την εβδομάδα", και πολλά άλλα παραδείγματα. Δηλαδή αυτός ο άνθρωπος που θα το δεχτεί αυτό πότε θα προετοιμαστεί, πότε θα ενημερωθεί για τις εξελίξεις στην εκπαίδευση/ ELT, πότε θα πάει για πχ σεμινάρια επιμόρφωσης (που τα βάζουν ως must στις αγγελίες λες και σου δίνουν αρκετά to afford them, 65 ευρώ η τελευταία ημερίδα που πήγα!), πότε θα δει την οικογένειά του (άσε το σπίτι και το μαγείρεμα, αυτά γίνονται με μαγικό ραβδάκι προφανώς), πότε θα κοιμηθεί ώστε να έχει καθαρό μυαλό να αποδώσει την επόμενη μέρα;;;

Μην παραλογιζόμαστε. Εγώ δεν το πιστεύω ότι στους πτυχιούχους, με προσόντα, με 10+ χρόνια εμπειρία, με μεταπτυχιακά, κτλ δίνουν έστω 6-7 ευρώ την διδακτική! Γνωστή μου με πτυχίο, μεταπτυχιακό στην εκπαιδευτική, 3 γλώσσες, 10 χρόνια εμπειρία, κτλ την πλήρωναν από παιδικό σταθμό στα βόρεια προάστια 5 ευρώ ΧΩΡΙΣ ενσημα ΤΟ 60ΛΕΠΤΟ και όχι τη διδακτική! Δηλαδή τι κάνανε.. τις 4 διδακτικές (50 λεπτά) τις συμπιέζανε σε 3,5 ώρες και πλήρωναν 5  ευρώ μαύρα x τις 3,5 ώρες (για διάλειμμα ούτε λόγος, είχανε διάλειμμα τα μικρά και όχι ο καθηγητής). Σημείωση: οι ιδιοκτήτες είχαν και τα δύο παιδιά σε ιδιωτικό σχολείο. Στην ίδια σε φροντιστήριο της δίνουνε με  όλα αυτά τα προσόντα και εμπειρία 5 ευρώ στο χέρι και στα χαρτιά φαινόταν το κατώτατο.

Επί τη ευκαιρία, μιας και το θέμα είναι συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο, να πω το εξής:

Επειδή κι εμένα μου το κάνανε αυτό, δηλ. μου γράφανε στα χαρτιά ότι παίρνω 3,5 μεικτά και στο χέρι μου δίνανε περισσότερα. Στο συνέδριο του Europalso τώρα τον Σεπτέμβρη, ο Παπαλυμπέρης (κορυφή στα λογιστικά) είπε πως αυτή η τακτική που την κάνουν πολλοί ιδιοκτήτες απ'ό,τι φαίνεται ζημειώνει ΚΑΙ τον ιδιοκτήτη, δεν τον συμφέρει απόλυτα. Είπε ότι έχει κάνει έρευνες πάνω σε αυτό και βγήκε πως ΌΣΑ καταφέρνει να μην πληρώσει στο ΙΚΑ ο εργοδότης για τον καθηγητή κατά τη διάρκεια του έτους, ΤΟΣΑ και λίγο περισσότερα θα του βγει να πληρώσει στην Εφορία στο τέλος της χρονιάς! Να το λέτε αυτό όταν μελλοντικοί εργοδότες πάνε να εφαρμόσουν αυτήν την τακτική..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:10 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #337 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 10:03:06 πμ »
Λυπάμαι πάρα πολύ που νομίζεις ότι εγώ είμαι από τους χειρότερους εργοδότες που θα συναντήσεις. Ευχαριστώ για τις ευχές γιατί το φροντιστήριό μου έχει να βγάλει κέρδη εδώ και 4 χρόνια περίπου, και δεν είμαι σίγουρη ότι ο φετινός χρόνος θα κάνει τη διαφορά  ;D

Ίσως να πηγαίνω εγώ με την όπισθεν αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι σε ποιο δρόμο οδηγάτε εσείς. Καταλαβαίνω ότι δεν σας αρέσει να πληρώνεστε μισθούς πείνας αλλά δεν είσαστε οι μόνοι. Αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα αυτή τη στιγμή. Αλλά μην αρχίζετε να μου λέτε ότι το φροντιστήριο δεν είναι φυσικός χώρος εργασίας για τον καθηγητή και ότι δεν θέλετε να δουλεύετε απογεύματα για να βλέπετε τα παιδιά σας. Αυτές είναι οι συνθήκες εργασίας στα φροντιστήρια, αυτές ήταν πάντα και δεν θα αλλάξουν. Η μόνη διαφορά σε σύγκριση με πριν 20 χρόνια είναι ότι τότε έβγαζες λεφτά δουλεύοντας ή έχοντας φροντιστήριο ενώ τώρα είσαι τυχερός αν βγάζεις τα έξοδά σου. Δεν ξέρω τι προτείνετε να γίνει γι' αυτό. Να μοιραστούμε τα κέρδη δεν είναι λύση γιατί κέρδη δεν υπάρχουν.

Ναι, καταλαβαίνω ότι δεν σας αρέσει κάθε Σεπτέμβρη να παρακαλάτε για δουλειά. Ούτε κι εμένα μου αρέσει να μου χρωστάνε, να με φεσώνουν, να μην ξέρω μέχρι τελευταία στιγμή πόσα παιδιά θα έχει η κάθε τάξη και αν με συμφέρει να πάρω καθηγήτρια ή όχι, να μπαίνει ο γονιός μέσα που έχεις το παιδί του στο φροντιστήριο 5 χρόνια και που το βοήθησες αφιλοκερδώς να προετοιμαστεί για τις εξετάσεις αγγλικών στο σχολείο (όπου έγραψε 20) και να σου λέει "γιατί είσαστε τόσο ακριβοί" τη στιγμή που η τάξη του γιου του μπαίνει μέσα, να έρχεται ο κάθε παλαβός και να σου ζητάει κάτι καλύτερο και οικονομικότερο ή παιδικό λαπτοπ με την εγγραφή. Ξέρεις πώς αισθάνομαι εγώ κάθε Σεπτέμβριο; Σαν πωλητής λαϊκής. Στα 2 το 1 δώρο, στο 1 το 1 δώρο, πάρε 1 και θα σου δώσω και δώρο.

Και σαν να μην φτάνουν όλα αυτά, να βλέπεις να κλείνουν γύρω σου το ένα φροντιστήριο μετά το άλλο, ανεξαρτήτως ποιότητας. Φέτος έκλεισαν 2 από τα καλύτερα φροντιστήρια της περιοχής μας (το ένα τόσο καλό που εκεί θα ήθελα να στείλω το δικό ΜΟΥ παιδί) ενώ συνεχίζουν να στέκονται κάτι ...πολύ εύκολες... αλυσίδες που κάθε χρονιά έχουν καινούρια οικονομική πολιτική και κάτι φροντιστήρια που ο μέσος όρος ηλικίας των καθηγητριών τους είναι τα 22 χρόνια.

Και μετά έρχεσαι εσύ (και ο κάθε εσύ) και θέλεις 20 ώρες την εβδομάδα με 10 ευρώ την ώρα συν ένσημα, επιδόματα, δώρα. Από πού ακριβώς θα βγουν αυτά τα λεφτά για να τα πάρεις;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #338 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 10:22:33 πμ »
Θα παρακαλεσω, μετά και το μηνυμα του μελους Isla  η συζήτηση αυτή να σταματήσει εδώ.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #339 στις: Φεβρουάριος 17, 2015, 10:57:56 πμ »
καλησπερα....σε όλους... ειμαι καινουρια στο site. θα ήθελα να να δω καποια "στατιστικα στοιχεια" σχετικα με τα ωρομισθια που παιζουν φετος στα φροντιστηρια.... ξερω ο πουκαμισασ προσλαμβανει ατομα με 3 ευρο.....ανοιξαν οι πυλεσ τησ κολασεως μαλλον.. ειναι γενικο το κλιμα??? εχουν πεσει παντου τοσο χαμηλα ή ειναι πρωτοπορος ακομη μια φορα?
Ρε παιδιά όντως ισχύει αυτό με τα 3 ευρώ??? Ξέρει κάποιος ν μας πει σίγουρα??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:33:10 »

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #340 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 10:22:38 πμ »
Πριν 2 χρόνια που είχα πάει για συνέντευξη σε καινούριο παράρτημα της αλυσίδας μου είχαν πει για 6 έως 8 ευρώ ανάλογα με την εμπειρία του καθηγητή.

Αλλά αυτό με τα 3 ευρώ για τη συγκεκριμένη αλυσίδα το έχω ακούσει κι εγώ από τον ιδιοκτήτη του φροντιστηρίου όπου δουλεύω.




Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #341 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 10:53:04 πμ »
6 ως 8 συν ένσημο να φανταστω έτσι? Αν ισχύει αυτό με τα 3 ευρώ προτιμώ να πάω για σερβιτόρος..

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #342 στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 06:45:48 μμ »
Ρε παιδιά όντως ισχύει αυτό με τα 3 ευρώ??? Ξέρει κάποιος ν μας πει σίγουρα??

Δεν νομίζω να είναι φήμες,αλλά ο γενικός κανόνας με ελάχιστες (αν υπάρχουν...) εξαιρέσεις...
Δες και τα παρακάτω:
Οι ενδεικτικές τιμές διδάκτρων 2013-2014 στα φροντιστήριαΚαθηγητές – «δεσμώτες» στα φροντιστήρια με 5 ευρώ την ...ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΩΝ - Λοιπά θέματα Εργατικής Νομοθεσίας ...

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #343 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 09:42:13 πμ »
Έλεος! Αν νομίζουν ότι έτσι μπορεί να λειτουργεί σωστά μια φροντιστηριακή μονάδα , νομίζω πως κάνουν λάθος. Δινοντας 3 ή και 5 ευρώ την ώρα δεν φαντάζομαι να περιμένουν να δίνουν και την ψυχή τους οι καθηγητές.. Όταν δεν έχεις ευχαριστημένο το προσωπικό σου μην περιμένεις να πας μπροστά. Δυστυχώς οι περισσότεροι από αυτούς που δίνουν αυτά τα ωρομίσθια δεν έχουν ιδέα από επιχειρηματικότητα.. Και δεν τους λυπάμαι και καθόλου όταν βάζουν λουκέτο..

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #344 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 11:38:58 μμ »
Δυστυχώς οι περισσότεροι από αυτούς που δίνουν αυτά τα ωρομίσθια δεν έχουν ιδέα από επιχειρηματικότητα.. Και δεν τους λυπάμαι και καθόλου όταν βάζουν λουκέτο..
Βάζουν όμως λουκέτο? Ή βάζουν λουκέτο οι άλλοι, που δίνουν τα μεγάλα ωρομίσθια?

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #345 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 11:05:13 πμ »
Βάζουν όμως λουκέτο? Ή βάζουν λουκέτο οι άλλοι, που δίνουν τα μεγάλα ωρομίσθια?

Αυτό είναι το ερώτημα και μάλλον η απάντηση προφανής...  :( Έχετε ακούσει για καμιά αλυσίδα να βάλει λουκέτο; Ρωτώ στα αλήθεια, γιατί ίσως έχει γίνει και μου έχει διαφύγει.

Από την άλλη, θα συμφωνήσω ότι δίνοντας 3 ευρώ στον καθηγητή, σαφώς και δε θα δοθεί όπως πρέπει στη δουλειά του και ο φροντιστηριούχος κατά πάσα πιθανότητα χαμένος θα βγει. Έχω ακούσει πάμπολλα παράπονα για αλυσίδες και τη δουλειά που δεν κάνουν. (Χωρίς να γενικεύω, έτσι;)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #346 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 12:40:10 μμ »
Όσο παραμυθιάζονται πολλοί γονείς από τις αλυσίδες ΚΞΓ ή φροντ. ΜΕ, δεν θα κλείνουν. Από την άλλη, κάποιοι γονείς - που ασχολούνται πραγματικά με τα παιδιά τους, και όχι απλά να τα "παρκάρουν" στο πιο φτηνό φροντιστήριο - βλέποντας πόση δουλειά.. δεν γίνεται (εκ του αποτελέσματος) σε αυτές τις αλυσίδες, ψάχνουν εναλλακτικές λύσεις.

Τα 3ευρα υπάρχουν και είναι γνωστά, αποτελούν ντροπή και ευχόμαστε όλοι (ή σχεδόν όλοι) εδώ την οικονομική καταστροφή τέτοιων απαράδεκτων εργοδοτών.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #347 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 11:39:50 μμ »
Δεν έχει καμία σχέση αν το φροντιστήριο είναι αλυσίδα ή συνοικιακό, μικρό ή μεγάλο, καινούριο ή παλιό. Καλά και κακά φροντιστήρια υπάρχουν όλων των ειδών.

Οι γονείς, στην πλειοψηφία τους, ψάχνουν όχι το καλύτερο, αλλά το φτηνότερο και βολικότερο.

Κάποτε το Proficiency είχε 200 ευρώ το μήνα ακατέβατα, τώρα τα 120 ακούγονται πολλά. Πώς να μην πέσουν οι μισθοί των καθηγητών?

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #348 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 12:48:39 μμ »
Δεν έχει καμία σχέση αν το φροντιστήριο είναι αλυσίδα ή συνοικιακό, μικρό ή μεγάλο, καινούριο ή παλιό. Καλά και κακά φροντιστήρια υπάρχουν όλων των ειδών.

Οι γονείς, στην πλειοψηφία τους, ψάχνουν όχι το καλύτερο, αλλά το φτηνότερο και βολικότερο.

Κάποτε το Proficiency είχε 200 ευρώ το μήνα ακατέβατα, τώρα τα 120 ακούγονται πολλά. Πώς να μην πέσουν οι μισθοί των καθηγητών?
Isla εκεί που έχει φθάσει η ανεργία,οι μισθοί λογικό είναι να πέσουν οι τιμές... :-\

ΟΟΣΑ: Η ανεργία στην Ελλάδα θα παραμείνει περί το 27% έως το τέλος του 2015


Πηγή: http://www.skai.gr/news/finance/article/264823/oosa-i-anergia-stin-ellada-tha-parameinei-peri-to-27-eos-to-telos-tou-2015-/#ixzz3T29UzG6B

Οι μισθοί για όλα τα επαγγέλματα στην Ελλάδα (πίνακες) EUROSTAT: Μείωση 14% του βασικού μισθού στην Ελλάδα από το 2008

Αποσυνδεδεμένος ΝΑΤΑΛΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #349 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:53:33 μμ »

Είμαι στο τελευταίο εξάμηνο της Φιλολογίας και σκέφτομαι σιγά σιγά από σεπτέμβριο να αρχίσω να ψάχνω για δουλειά σε φροντιστήριο. Ήδη εδώ και 2 χρόνια κάνω ιδιαίτερα σε παιδιά γυμνασίου και λυκείου. Είμαι ήδη εξαιρετικά αγχωμένη γιατί γνωρίζω πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα και ότι είναι σχεδόν σίγουρο πως δεν θα βρω καθόλου εύκολα δουλειά σε φροντιστήριο. Το θέμα είναι: παίρνουν νέους καθηγητές χωρίς προυπηρεσία και αν όχι αν δεν με πάρει κάποιος πως θα αποκτήσω προυπηρεσία; Να αρχίζω να μοιράζω βιογραφικά και βλέπουμε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159435
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 305
Σύνολο: 318

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.