*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224276 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΝΑΤΑΛΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #364 στις: Μάρτιος 02, 2015, 10:39:00 μμ »
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:47:06 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #365 στις: Μάρτιος 08, 2015, 09:36:52 πμ »
Πάντως οι ελπίδες για πρόσληψη χωρίς προυπηρεσία σε φροντιστήριο ( μόνο ιδιαίτερα) είναι μηδαμινές!!!! Αυτό το ξέρω!!!

Όχι απαραίτητα! Όλοι κάπως ξεκινήσαμε κάποτε να εργαζόμαστε σε φροντιστήριο, έτσι δεν είναι;  ;) Aκολούθησε τις συμβουλές που σου δόθηκαν και θα τα πας καλά. Μόνο σε ένα έχω ίσως άλλη άποψη. Θεωρώ πως είναι να δίνεις  αυτοπροσώπως τα βιογραφικά σου και όχι μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος. Θα στείλεις, φυσικά, και πολλά με e-mail αν ζεις σε μεγάλη πόλη και δεν μπορείς να τη γυρίσεις όλη φροντιστήριο-φροντιστήριο.

Μη χρονοτριβήσεις καθόλου για τα χαρτιά στον ΕΟΠΠΕΠ. Ελλάδα ούμε και τα ξέρουμε τα γραφειοκρατικά!

Και μια ακόμη συμβουλή, μη μείνεις στο πτυχίο. Σεμινάρια, συνέδρια και μεταπτυχιακό αν έχεις τη δυνατότητα θα κάνουν τη διαφορά. Εύχομαι την επόμενη σχολική χρονιά να είναι μέσα σε μια τάξη ως καθηγήτρια!

Αποσυνδεδεμένος ΝΑΤΑΛΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #366 στις: Μάρτιος 10, 2015, 10:56:19 μμ »
Μακάρι!!! Σε ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #367 στις: Μάρτιος 19, 2015, 06:12:48 μμ »
Θα σου πρότεινα τις εξής κινήσεις:

1) Διάβασε και βεβαιώσου ότι θα πάρεις πτυχίο.
2) Φτιάξε ένα καλό βιογραφικό, τονίζοντας τις σχετικές με την φιλολογία εμπειρίες σου.
3) Μοίρασε βιογραφικά λίγο πριν το τέλος της σχολικής χρονιάς, δηλαδή Μάιο-Ιούνιο.
4) Φρόντισε να ενημερωθείς για όλα τα τεκταινόμενα της εκπαίδευσης, σε περίπτωση συνέντευξης.
5) Φρόντισε να ενημερωθείς για τις ύλες όλων των φιλολογικών μαθημάτων, έχοντας σχηματίσει εικόνα για το πόσες ώρες χρειάζεσαι για κάθε μάθημα, λαμβάνοντας υπόψιν την 45λεπτη ώρα και τα πολλά παιδιά σε κάθε τμήμα, σε περίπτωση συνέντευξης.
6) Φρόντισε να ενημερωθείς για όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς για κάθε φροντιστήριο στο οποίο αφήνεις βιογραφικό.
7) Κάνε τις σημειώσεις σου δακτυλογραφημένες και πάρε μαζί σου μερικά αντίτυπα, σε περίπτωση συνέντευξης.
8) Με το που πάρεις το πτυχίο σου, κάνε ΑΜΕΣΩΣ (αυτό σημαίνει την επόμενη μέρα) τα χαρτιά σου στον ΕΟΠΠΕΠ για να βγει η αναγγελία διδασκαλίας. Γνωστή μου έκανε τα χαρτιά της τον Ιούλιο που μας πέρασε και ακόμη δεν έχει βγει η αναγγελία της. Μετά από 15 μέρες πάρε τηλέφωνο στον ΕΟΠΠΕΠ για να πάρεις αριθμό πρωτοκόλλου. Θα σου τον δώσουν, αν έχουν παραλάβει και ελέγξει ότι τα χαρτιά σου είναι ΟΚ. Με αυτόν τον αριθμό μπορείς να δουλέψεις.
9) Σε περίπτωση συνέντευξης εμφανίσου καλοντυμένη, όχι προκλητικά, και προσπάθησε να κάνεις την καλύτερη *επαγγελματική* εντύπωση. Μπορεί να μην σε πάρουν άμεσα, αλλά θα σε θυμούνται στο μέλλον.
10) ΜΗΝ παίρνεις τηλέφωνα μετά να ρωτήσεις για το αν θα σε πάρουν. Αν σε θέλουν, θα σε πάρουν.
11) Σε περίπτωση συνέντευξης, μην ρωτήσεις κάτι για το οικονομικό. Να είσαι έτοιμη για τα χειρότερα.
12) Το ίδιο ισχύει και για τις ώρες που θα υπολογίζεις να πάρεις. Κανένα φροντιστήριο δεν μπορεί να σου υποσχεθεί ώρες με ακρίβεια από τέλη της χρονιάς.
13) Έχε υπόψη σου ότι συνέντευξη μπορεί να προκύψει και κατά το μοίρασμα των βιογραφικών, για αυτό να είσαι προετοιμασμένη (βλέπε 4,5,6,7,9,11,12).

συμφωνώ σε όλα  :)  :D !!
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:47:06 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #368 στις: Απρίλιος 17, 2015, 06:43:49 μμ »
 :) καλησπέρα σας. Θέλω και εγώ τη γνώμη σας για την εργασία σε φροντιστήριο. Προσωπικά, δεν έχω εργαστεί σε φροντιστήριο αλλά θα ήθελα πολύ να μπω σε τάξη  :) και θα προσπαθήσω να το πετύχω. Είμαι 25 και έχω πτυχίο φιλολογίας από το 2012, εδώ και 3 χρόνια δηλαδή. Όσον αφορά τις σπουδές μου, έχω παρακολουθήσει αρκετά σεμινάρια και έχω μέσο όρο πτυχίου σχεδόν 8. Μεταπτυχιακό δεν έχω. Σχετικά με την εργασιακή μου εμπειρία, παραδίδω ιδιαίτερα φιλολογικά μαθήματα σε μαθητές δημοτικού και γυμνασίου και στο παρελθόν είχα και μαθήτρια στη β λυκείου. Ασχολούμαι με αρχαία ελληνικά και νεοελληνική γλώσσα κυρίως. Επιπλέον, το 2013 συνεργάστηκα με έναν εκδοτικό οίκο της επαρχίας και γράψαμε δύο βοηθήματα για το γυμνάσιο που κυκλοφόρησαν σε cd rom, ενώ και για 23 μήνες ήμουν υπάλληλος γραφείου ( γραμματέας ) σε μία κατασκευαστική εταιρεία πλήρους ωραρίου ( αυτή η θέση δεν είναι τόσο σχετική  :P απλά την αναφέρω γιατί δεν ήμουν άνεργη μετά το πτυχίο ). Έχω σημειώσεις σε αρκετά μαθήματα. Αλλά δεν έχω ψάξει ποτέ ως τώρα εργασία σε φροντιστήριο, καθώς δεν ένιωθα έτοιμη. Πιστεύετε είναι πολύ δύσκολο να γίνω καθηγήτρια σε κάποιο φροντιστήριο - κέντρο μελέτης ; Πότε είναι καλή εποχή να παραδώσω το βιογραφικό μου; Είμαι και φοιτήτρια εργοθεραπείας παράλληλα και με προβληματίζει αν θα πρέπει να το αναφέρω αυτό στον πιθανό εργοδότη ή όχι. Πάντως και εργασία να βρω σε φροντιστήριο, τα λίγα εργαστήρια που έχω στη σχολή μου μπορώ να τα παρακολουθώ πρωινές ώρες λόγω δουλειάς. Εάν θέλετε καταθέστε τη γνώμη σας, θα χαρώ πολύ να με βοηθήσετε  :D ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2015, 07:04:47 μμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #369 στις: Απρίλιος 17, 2015, 08:07:20 μμ »
Kαι βέβαια μπορείς να βρεις δουλειά σε φροντιστήριο ή κέντρο μελέτης. Ελπίζω να έχεις ξεμπερδέψει με άδεια διδασκαλίας αλλιώς ξεκίνα χθες!!! Θεωρώ πως καλό θα ήταν να αναφερθούν όλα όσα έχεις κάνει αλλά και οι τωρινές σου σπουδές και στη συνέντευξη να τονίσεις πως δε θα επηρεάσουν τη δουλειά σου!
Στείλε ή παρέδωσε βιογραφικά η ίδια από το Μάη και μετά πάλι τέλη Αυγούστου - αρχές Σεπτέμβρη. Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #370 στις: Απρίλιος 17, 2015, 10:56:33 μμ »
Πηγαινε μόνη σου το  βιογραφικό σου όπως αναφέρει η MissPE06 και όχι με μειλ εκτος αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Φρόντισε να γράψεις αναλυτικά τι μαθήματα κάνεισ στα ιδιαίτερα και αναλυτικά σημειώσεις για ποια μαθήματα και ποιες τάξεις έχεις φτιάξει. Όσον αφορά το ότι φοιτείς σε κάποια σχολή ίσως κατα τη γνώμη μου να παίξει κάποιο αρνητικό ρόλο στην επιλογή οπότε ίσως να είναι καλύτερα να το κρύψεις. Αλλά αν μπορείς να βρεις κάποια φροντιστήρια που έχουν τμήματα ειδικής εκεί θα μπορούσες να το προβάλεις ως προσόν.. Δεν είναι δύσκολο γενικά να μπεις σε φροντιστήριο απλά χρειάζεται υπομονή.. Καλή υπομονή και.. επιμονή  , λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #371 στις: Απρίλιος 18, 2015, 12:40:15 πμ »
 :) ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Μου δώσατε πολύ θάρρος  :D να είστε καλά και σας εύχομαι ό,τι καλύτερο.Και εγώ σκέφτηκα αν το φροντιστήριο δεν έχει τμήματα ειδικής αγωγής, να αποκρύψω το δεύτερο πτυχίο που κάνω για να μη θεωρηθεί ότι σε 2-3 χρόνια θα εγκαταλείψω τη φιλολογία και το ενδιαφέρον μου για εργασία σε φροντιστήριο ή κέντρο μελέτης είναι παροδικό.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #372 στις: Απρίλιος 20, 2015, 11:02:05 πμ »
Ανάλογα πως το βλέπει κανείς. Εγώ θα το έβρισκα θετικό αρκεί οι σπουδές για το δεύτερο πτυχίο να μην επηρέαζαν αρνητικά την εργασία που θα προσέφερε ο υπάλληλος, π.χ. να απουσίαζε από τη δουλειά ή να μην ερχόταν προετοιμασμένος. Αλλιώς, οι επιπλέον γνώσεις οξύνουν το πνεύμα και διευρύνουν τους ορίζοντες και είναι καλοδεχούμενες για τους εργοδότες αλλά κακά τα ψέματα, δεν πληρώνεσαι κάτι παραπάνω γι' αυτές συνήθως.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #373 στις: Απρίλιος 20, 2015, 05:13:13 μμ »
Ανάλογα πως το βλέπει κανείς. Εγώ θα το έβρισκα θετικό αρκεί οι σπουδές για το δεύτερο πτυχίο να μην επηρέαζαν αρνητικά την εργασία που θα προσέφερε ο υπάλληλος, π.χ. να απουσίαζε από τη δουλειά ή να μην ερχόταν προετοιμασμένος. Αλλιώς, οι επιπλέον γνώσεις οξύνουν το πνεύμα και διευρύνουν τους ορίζοντες και είναι καλοδεχούμενες για τους εργοδότες αλλά κακά τα ψέματα, δεν πληρώνεσαι κάτι παραπάνω γι' αυτές συνήθως.

MISSPE06 ευχαριστώ πολύ για την άποψη σου  :) !!Πολύ χρήσιμες οι παρατηρήσεις σου.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος BettyRou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #374 στις: Μάιος 10, 2015, 04:04:43 μμ »
Καλησπέρα!
Έχω σπουδάσει Φιλολογία, έχω το πτυχίο από το 2013. Στην αρχή το έψαξα λίγο για τα ιδιαίτερα, μόνο με δημοτικό ασχολήθηκα. Μετά έκανα μαθήματα για να πάρω το Proficiency και συνέχισα τα Γαλλικά χωρίς παράλληλα να εργάζομαι. Έχω απογοητευτεί λίγο και μετανιώνω που δεν προσπάθησα παραπάνω, αλλά θέλω να εργαστώ σε φροντιστήριο και θα ξεκινήσω τις διαδικασίες για άδεια διδασκαλίας. Πιστεύετε ότι χωρίς προϋπηρεσία και προσωπικές σημειώσεις είναι δύσκολο να εργαστώ σε φροντιστήριο; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #375 στις: Μάιος 12, 2015, 12:02:39 πμ »
Αντιγράφω μια απάντησή μου από άλλο θέμα:

Στο πρώτο φροντιστήριο που έπιασα δουλειά με βρήκαν εκείνοι από αγγελία. Χρειάζονταν καθηγητή της ειδικότητας μου μόνο για μια ώρα τη βδομάδα και οι πιο έμπειροι απέρριπταν τη θέση . Εγώ τότε είχα εμπειρία μόνο από ιδιαίτερα οπότε το θεώρησα καλή ευκαιρία να αποκτήσω εμπειρία σε τάξη και δέχτηκα. Στην πορεία προέκυψαν κι άλλες ώρες. Έμεινα τρία χρόνια εκεί μέχρι που έκλεισε λόγω κρίσης.  Σε αυτό που είμαι τώρα στάθηκα τυχερή γιατί είχε μόλις αδειάσει η θέση της ειδικότητας μου. Σε όσα άλλα έδωσα βιογραφικά, 9 στα 10 μου έλεγαν ότι στην ειδικότητά μου δυστυχώς ήταν καλυμμένοι.Για φιλολόγους,  μαθηματικούς κλπ ίσως είναι πιο εύκολο.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #376 στις: Μάιος 12, 2015, 09:12:11 πμ »
Καλησπέρα!
Έχω σπουδάσει Φιλολογία, έχω το πτυχίο από το 2013. Στην αρχή το έψαξα λίγο για τα ιδιαίτερα, μόνο με δημοτικό ασχολήθηκα. Μετά έκανα μαθήματα για να πάρω το Proficiency και συνέχισα τα Γαλλικά χωρίς παράλληλα να εργάζομαι. Έχω απογοητευτεί λίγο και μετανιώνω που δεν προσπάθησα παραπάνω, αλλά θέλω να εργαστώ σε φροντιστήριο και θα ξεκινήσω τις διαδικασίες για άδεια διδασκαλίας. Πιστεύετε ότι χωρίς προϋπηρεσία και προσωπικές σημειώσεις είναι δύσκολο να εργαστώ σε φροντιστήριο; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

To ότι δεν έχεις ξαναδουλέψει δε σημαίνει πως δε θα σε προσλάβουν, το έχω ξαναπεί. Όλοι από κάπου ξεκινάμε. Στείλε πάρα πολλά βιογραφικά, κοίτα αγγελίες και κάτι θα γίνει.
Είμαι στο χώρο της ξενόγλωσσης εκπαίδευσης και δεν ξέρω ακριβώς τα του κλάδου σου αλλά από ό,τι έχω ακούσει οι σημειώσεις είναι βασικές. Ξεκίνα να φτιάχνεις. Επίσης, ψάξου γενικώς - σεμινάρια, συνέδρια, οτιδήποτε σχετικό με τις σπουδές σου θα βοηθήσει και σένα στο να γίνεις καλή στη δουλειά σου αλλά και θα δείξει στον εργοδότη ότι δεν επαναπαύεσαι έχοντας το πτυχίο και μόνο. Απλά ξεκίνα άμεσα με τα βιογραφικά!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #377 στις: Μάιος 12, 2015, 12:22:24 μμ »
Συμφωνώ 100% με MissPE06,
μόνο να προσθέσω πως να πηγαίνεις αυτοπροσώπως το βιογραφικό, εκεί που μπορείς.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.