*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 224403 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #406 στις: Ιούνιος 08, 2015, 06:18:16 μμ »
Eγώ δεν έχω ρωτήσει τον δικό μου αλλά θα το κάνω έτσι για την απάντηση. Άλλωστε δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον αυτό που είπε το μέλος George999. Επειδή, όμως ξέρω άτομα που ασφαλίζονται ταυτόχρονα σε ΟΑΕΕ και ΙΚΑ φαντάζομαι πως τον ασφαλίζεις υποχρεωτικά.
Ο δικός μου λογιστής μου είπε ότι δεν επιτρέπεται από το νόμο να έχω σχέση εργασίας με καθηγητή εκτός ΙΚΑ. Συνεπώς για μια καθηγήτριά μου που είναι ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ, πάλι πληρώνω ΙΚΑ απλά σε μικρότερο ποσοστό. Ρώτα κι εσύ αν θέλεις να συγκρίνουμε συμβουλές ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:26 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #407 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:00:42 μμ »
Θα ρωτήσω και θα σε ενημερώσω αν και μάλλον θα προτιμούσα να πληρώσω ΙΚΑ παρά να έχω μπλεξίματα σε τέτοια περίπτωση.
Απλά το είχα ξανακούσει στο παρελθόν και είπα να δω τι γίνεται στην πράξη.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #408 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:46:50 μμ »
Καλά, εννοείται ότι θα το πληρώσεις, απλά είναι εκνευριστικό να πρέπει να πληρώνεις χωρίς λόγο. Ούτε η καθηγήτρια το θέλει, ούτε εγώ θέλω να το πληρώσω, ούτε οφελείται κάποια από τις δυο μας, άρα γιατί; Για να εισπράττει το κράτος νταβατζηλίκι;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #409 στις: Ιούνιος 09, 2015, 08:02:21 πμ »

Όταν υπάρχει σχέση εξαρτημένης εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, πρέπει να καταβάλλονται εισφορές στο ΙΚΑ. Για τους εργαζόμενους που έχουν ήδη ασφάλιση στον ΟΑΕΕ υπάρχει ειδική ρύθμιση για να μη διακόπτουν την ασφάλιση τους, πληρώνοντας λιγότερες εισφορές στο ΙΚΑ, όπως και ο εργοδότης.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:15:26 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #410 στις: Ιούνιος 09, 2015, 10:22:20 πμ »
Για ποιο λόγο γίνεται αυτό; Γιατί να πληρώνεις διπλή ασφάλιση;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #411 στις: Ιούνιος 10, 2015, 07:23:26 μμ »

Όπως έγραψα, για να μη μπαίνει ο εργαζόμενος στη διαδικασία διακοπής και πιθανόν ξανά έναρξης και διακοπής, κάτι που δεν είναι καθόλου εύκολη διαδικασία, ο νόμος προβλέπει την παράλληλη ασφάλιση.
Δεν πληρώνονται διπλές εισφορές. Αν ο ασφαλισμένος επιλέξει ως κύριο φορέα ασφάλισης τον ΟΑΕΕ τότε στο ΙΚΑ θα πρέπει να ασφαλιστεί ως προς τους κλάδους που δεν καλύπτονται από τον ΟΑΕΕ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #412 στις: Ιούνιος 10, 2015, 11:35:28 μμ »
Δεν πληρώνονται διπλές εισφορές. Αν ο ασφαλισμένος επιλέξει ως κύριο φορέα ασφάλισης τον ΟΑΕΕ τότε στο ΙΚΑ θα πρέπει να ασφαλιστεί ως προς τους κλάδους που δεν καλύπτονται από τον ΟΑΕΕ.
Γιατί; Τι νόημα έχει το "επιλέγω να ασφαλιστώ στον ΟΑΕΕ" όταν το κράτος σου επιβάλλει να ασφαλιστείς στον ΟΑΕΕ *και* στο ΙΚΑ, θες δεν θες;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #413 στις: Ιούνιος 10, 2015, 11:57:03 μμ »
Γιατί; Τι νόημα έχει το "επιλέγω να ασφαλιστώ στον ΟΑΕΕ" όταν το κράτος σου επιβάλλει να ασφαλιστείς στον ΟΑΕΕ *και* στο ΙΚΑ, θες δεν θες;

Ισχύει γι`αυτούς που έχουν ήδη ασφάλιση στον ΟΑΕΕ και προσλαμβάνονται με σχέση εξαρτημένης εργασίας. Όποιος επιθυμεί μπορεί να διακόψει την ασφάλισή του στον ΟΑΕΕ και να ασφαλιστεί εξ`ολοκλήρου στο ΙΚΑ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #414 στις: Ιούνιος 11, 2015, 12:19:27 πμ »
Αυτό το ξέρω. Εκείνο που δεν ξέρω είναι γιατί πρέπει ντε και καλά ο εργοδότης να πληρώνει ΙΚΑ για κάποιον που έχει *επιλέξει* να ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ. Για να το έχει επιλέξει, κάποιο λόγο θα έχει. Τι δουλειά έχει το κράτος να του επιβάλλει συμπληρωματική ασφάλιση μέσω ΙΚΑ?

Στην τελική ας μην του επέτρεπε να ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ. Ας έλεγε όποιος θέλει να δουλέψει σε φροντιστήριο πρέπει να έχει ΙΚΑ και μόνο ΙΚΑ. Όχι ναι μεν έχεις ΟΑΕΕ, αλλά θα εισπράξουμε και νταβατζιλίκι από τον εργοδότη σου.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #415 στις: Ιούνιος 11, 2015, 12:59:33 πμ »

Μα το έχω γράψει ήδη. Σε κάθε σχέση εξαρτημένης εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, ο μισθωτός πρέπει να ασφαλίζεται στο ΙΚΑ.
Αν ήταν πριν αυτοαπασχολούμενος θα έπρεπε να ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ.
Ωστόσο δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάς για "νταβατζιλίκι" όταν ο εργοδότης πληρώνει λιγότερες εισφορές και είναι ωφελημένος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #416 στις: Ιούνιος 11, 2015, 02:46:49 πμ »
Μα το έχω γράψει ήδη. Σε κάθε σχέση εξαρτημένης εργασίας στον ιδιωτικό τομέα, ο μισθωτός πρέπει να ασφαλίζεται στο ΙΚΑ.
Αυτό το καταλαβαίνω. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί. Και επίσης δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο, εφόσον επιτρέπεται/επιβάλλεται στον αυτοαπασχολούμενο που έχει σχέση εξαρτημένης εργασίας μαζί μου να ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ, πρέπει να πληρώνω επιπλέον ΙΚΑ.

Νταβατζιλίκι είναι κάτι που το πληρώνεις χωρίς λόγο, απλά γιατί κάποιος πιο δυνατός από εσένα το απαιτεί. Αυτό μου φαίνεται ότι ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Ναι, πληρώνω λιγότερες εισφορές αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τις πληρώνω. Κερδίζει κάτι ο ασφαλισμένος του ΟΑΕΕ από αυτές τις εισφορές; Γιατί εγώ σίγουρα δεν κερδίζω.

Για μένα ως εργοδότη δεν έχει σημασία πού πηγαίνουν τα χρήματα που δίνω για να δουλέψει κάποιος μαζί μου, αν πηγαίνουν απευθείας σε αυτόν ή δίνονται υπέρ του ΙΚΑ. Αυτό που μετράει είναι το συνολικό κόστος. Αν δεν πλήρωνα ΙΚΑ θα μπορούσα να δίνω περισσότερα χρήματα στον υπάλληλο ή αν του έδινα τα ίδια που δίνω και τώρα (αλλά χωρίς ΙΚΑ) θα μπορούσα να κοστολογήσω πιο ανταγωνιστικά τα μαθήματα που κάνει με αποτέλεσμα να μπορώ να του δώσω περισσότερες ώρες εργασίας.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Όσο περισσότερο κοστίζει ο καθηγητής, τόσο λιγότερες θα είναι οι ώρες που θα του δώσω. Δεν βγαίνει χαμένος ο καθηγητής έτσι;

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #417 στις: Ιούνιος 11, 2015, 11:56:25 πμ »
Παιδιά, έτσι μια ιδέα για την νέα σεζόν, μεγάλο φροντιστήριο πρόσφερε στην φίλη μου 6 ευρώ την ώρα net, (τα δώρα, επιδόματα included  >:( ). Επίσης, παρέχουν ΙΚΑ. και λέω εγώ, καλύτερα μαύρο ιδιαίτερο με 12 ανά ώρα! ακριβώς τα διπλά λεφτά με την άνεση σου, χωρίς αφεντικά πάνω από το κεφάλι σου! :P (άλλη προετοιμασία κάνεις για 1 παιδί, άλλη για μια τάξη με 8 άτομα- μην συνυπολογίσω να διορθώσεις γραπτά, εκθέσεις, να μιλήσεις με γονείς κτλ).

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #418 στις: Ιούνιος 11, 2015, 01:08:46 μμ »
Δηλαδή χωρίς δώρα κι επιδόματα;

Koίτα, αν δίνονταν τα δώρα και τα επιδόματα, δε θα ήταν κι άσχημα, γιατί στο μαύρο ιδιαίτερο δεν έχει ασφάλιση.
Όταν, δηλ., δίνονται δώρα-επιδόματα κι εχεις κι ένσημα, συνολικά είναι πιο συμφέρον το φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #419 στις: Ιούνιος 11, 2015, 01:42:15 μμ »
Δηλαδή χωρίς δώρα κι επιδόματα;

Koίτα, αν δίνονταν τα δώρα και τα επιδόματα, δε θα ήταν κι άσχημα, γιατί στο μαύρο ιδιαίτερο δεν έχει ασφάλιση.
Όταν, δηλ., δίνονται δώρα-επιδόματα κι εχεις κι ένσημα, συνολικά είναι πιο συμφέρον το φροντιστήριο.

Ναι, αλλά είπα 6 ξερά (με όλα included, δώρα-άδειες, επιδόματα, κέρατα κτλ), οπότε εγώ καλύτερα είμαι
με 12 ευρώ στο ιδιαίτερο+ χωρίς να έχω να αντιμετωπίσω μια τάξη με παιδιά+ το ανάλογο homework+ ανάλογες απαιτήσεις κάθε γονέα ξεχωριστά, τα ένσημα δεν αποδίδονται από την αρχή+ δεν φτάνουν ούτε για ζήτω μιας και ενώ δουλεύεις 30 ώρες την βδομάδα σε βάζουν part-timer (ΥΓ πολλά φροντιστήρια σε βάζουν να υπογράψεις παραίτηση πριν καν ξεκινήσεις με ανοικτή ημερομηνία για να μην σου δώσουν αποζημίωση).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.