*

Αποστολέας Θέμα: Pre junior - Βιβλία  (Αναγνώστηκε 43827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: pre junior
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 02:04:33 μμ »
ειχα δουλεψει το wonderland a και b junior πριν απο καμια τετραετια πενταετια. φανταζομαι ειναι στο ιδιο υφος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: pre junior
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:47:57 »

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: pre junior
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 01:41:52 μμ »
Σε παιδάκι τόσο μικρής ηλικίας είναι δύσκολο να διδάξεις γράμματα, από την στιγμή που δεν γνωρίζουν καλά ακόμη την ελληνική αλφαβήτα. Εγώ έκανα το Play and Learn του Γρίβα το οποίο έχει αναλυτικές πληροφορίες για κάθε δραστηριότητα. Ως επί το πλείστον οι δραστηριότητες είναι προφορικές (speaking and listening). Στο τέλος της χρονιάς δεν πίστευα ότι το κοριτσάκι είχε μάθει να λέει τόσες λέξεις και φράσεις. Χωρίς φυσικά να τις γράφει, αλλά ακόμη και στις τάξεις Junior υποτίθεται ότι πρέπει να μας ενδιαφέρει περισσότερο ο προφορικός από τον γραπτό λόγο, τουλάχιστον στην αρχή.
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: pre junior
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 07, 2009, 05:40:59 μμ »


Σε παιδάκι τόσο μικρής ηλικίας είναι δύσκολο να διδάξεις γράμματα, από την στιγμή που δεν γνωρίζουν καλά ακόμη την ελληνική αλφαβήτα. Εγώ έκανα το Play and Learn του Γρίβα το οποίο έχει αναλυτικές πληροφορίες για κάθε δραστηριότητα. Ως επί το πλείστον οι δραστηριότητες είναι προφορικές (speaking and listening). Στο τέλος της χρονιάς δεν πίστευα ότι το κοριτσάκι είχε μάθει να λέει τόσες λέξεις και φράσεις. Χωρίς φυσικά να τις γράφει, αλλά ακόμη και στις τάξεις Junior υποτίθεται ότι πρέπει να μας ενδιαφέρει περισσότερο ο προφορικός από τον γραπτό λόγο, τουλάχιστον στην αρχή.

εννοειται οτι προφορικο και ακουστικο θα ειναι το μαθημα αλλα σκεφτομαι οτι μετα τα χριστουγεννα θα μπορουσα να τους μαθω στο πολυ χαλαρο την αλφαβητα.βεβαια ολα θα εξαρτηθουν απο τα παιδια και κατα ποσο θα ειναι προθυμα.δεν προκειται να τα ζορισω να γραψουν.εχουν χρονια μπροστα τους.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: pre junior
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 08:57:41 πμ »
Απλα μια ιδεα, αν επιμενεις στα γραμματα, μπορεις να τα μαθεις να ξεχωριζουν πρωτα τα γραμματα κι αν εχουν ορεξη και να τα γραφουν μετα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: pre junior
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:47:57 »

Αποσυνδεδεμένος lambriana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: pre junior
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 11:38:16 πμ »
Έκανα  το  Wonderland pre-junior  πέρσι  σε  ιδιαίτερο  και  πραγματικά  το  ευχαριστήθηκα  πολύ . Επειδή  όλα  γίνονται  προφορικά ( πέρα  από  τις  ζωγραφιές  και  τις  κατασκευές  εννοώ ) αυτό  που  έκανα  είναι  να  ετοιμάσω  υλικό  για  τη  μαμά  με  όλες  τις  λεξούλες  του  κεφαλαίου ,τα  τραγούδια  και  τους  διαλόγους  του  cd  από  τις  διάφορες  ιστοριούλες ( πάντα  με  την  προφορά  δίπλα ) . Φρόντισα  να  είναι  και  αρκετά  πολύχρωμο  και  χαρούμενο . Έτσι  η  μαμά  γνώριζε  ποιες  λέξεις  κάναμε  κάθε  φορά  και  μπορούσε  να΄ τις  θυμίζει  στη  μικρή  και  μόνη  της  στο  σπίτι  σαν  επανάληψη . Πίστεψε  με  το  εκτίμησε  πολύ ! !

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: pre junior
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 07:40:15 μμ »
λοιπον μου ζητησαν αν αναλαβω ενα pre-junior (αδελφακι β' δημοτικου σε ενα απο τα ιδιαιτερα που κανω), εριξα μια ματια σε αυτα που αναφερατε κ ρωτω ποιο βιβλιο να επιλεξω : wonderland ή fairyland ? τα ειδα κ τα δυο στο βιβλιοπωλειο αλλα θα ήθελα κ την γνώμη οσων τα εχουν δουλεψει. δεν θελουν ουτε οι γονεις το παιδι να μαθει να γραφει απο τωρα, θελουν απλα μια πρωτη επαφη με την γλωσσα (listening - speaking).

κ κυριως με ρωτησαν για τιμη. επειδη ειμαι ευχαριστημενη απο την συνεργασια  μου με αυτη την οικογενεια κ αφου μια τετοια ταξη στα φροντιστηρια ειναι δωρεαν δεν ηξερα τι να τους πω. τι να ζητησω βρε παιδια?? θα ειναι 1 ωρα την εβδομαδα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: pre junior
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 01:01:01 πμ »
το wonderland το βρισκω πολυ καλο για τα παιδια αυτης της ηλικιας.ειναι γεματο με ηρωες disney και αρεσει πολυ στα παιδια .το αλλο δεν το εχω δει.τωρα για τιμη εξαρταται απο το ποσο χρεωνεις και στον αδερφο του.10 ευρω μου φαινονται παρα πολυ καλα.

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: pre junior
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 09:27:09 μμ »
Κι εγώ 10 θα σου έλεγα Εύη!
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος Mary...

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: pre junior
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 05:15:09 μμ »
Καλησπέρα! Πρόκειται ν'αναλάβω σε ιδιαίτερο ένα κοριτσάκι της β' δημοτικού. Είναι η πρώτη χρόνια που κάνει αγγλικά στο σχολείο και γενικότερα ( άρα μιλάμε για pre-junior), έχει όμως πρόβλημα δυσλεξίας. Θ'ακολουθήσουμε τα βιβλία του σχολείου, εφόσον τώρα ξεκινάνε, θέλω όμως να ρωτήσω πόση ώρα και πόσες φορές την εβδομάδα θα ήταν καλό να κάνουμε, εφόσον μιλάμε για πρόβλημα δυσλεξίας; Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και κάποιο περαιτέρω συμπληρωματικό υλικό πέραν του βιβλίου; Ελπίζω να μην έγινα κουραστική αλλά τώρα αρχίζω σιγά σιγά...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: pre junior
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 09:04:37 μμ »
Καλησπέρα! Πρόκειται ν'αναλάβω σε ιδιαίτερο ένα κοριτσάκι της β' δημοτικού. Είναι η πρώτη χρόνια που κάνει αγγλικά στο σχολείο και γενικότερα ( άρα μιλάμε για pre-junior), έχει όμως πρόβλημα δυσλεξίας. Θ'ακολουθήσουμε τα βιβλία του σχολείου, εφόσον τώρα ξεκινάνε, θέλω όμως να ρωτήσω πόση ώρα και πόσες φορές την εβδομάδα θα ήταν καλό να κάνουμε, εφόσον μιλάμε για πρόβλημα δυσλεξίας; Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και κάποιο περαιτέρω συμπληρωματικό υλικό πέραν του βιβλίου; Ελπίζω να μην έγινα κουραστική αλλά τώρα αρχίζω σιγά σιγά...

θα εχουν βιβλιο τελικα στο σχολειο?

Αποσυνδεδεμένος kolbis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή δε διδάσκεται ...... βιώνεται !!!
    • Προφίλ
Απ: pre junior
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 10:50:06 μμ »

 Οχι δεν υπάχει βιβλίο. Οδηγίες για τη διδασκαλία των Αγγλικών στην Α+Β στη τάξη εδώ     http://rcel.enl.uoa.gr/englishinschool/index.html

Αποσυνδεδεμένος Mary...

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: pre junior
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 01:13:34 πμ »
Καλησπέρα! Πρόκειται ν'αναλάβω σε ιδιαίτερο ένα κοριτσάκι της β' δημοτικού. Είναι η πρώτη χρόνια που κάνει αγγλικά στο σχολείο και γενικότερα ( άρα μιλάμε για pre-junior), έχει όμως πρόβλημα δυσλεξίας. Θ'ακολουθήσουμε τα βιβλία του σχολείου, εφόσον τώρα ξεκινάνε, θέλω όμως να ρωτήσω πόση ώρα και πόσες φορές την εβδομάδα θα ήταν καλό να κάνουμε, εφόσον μιλάμε για πρόβλημα δυσλεξίας; Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και κάποιο περαιτέρω συμπληρωματικό υλικό πέραν του βιβλίου; Ελπίζω να μην έγινα κουραστική αλλά τώρα αρχίζω σιγά σιγά...

θα εχουν βιβλιο τελικα στο σχολειο?

Ναι, θα έχουν...αύριο λογικά θα τα πάρουν. Θα δω ποιο βιβλίο θα κάνουν αλλά θα ήταν καλύτερο να κάνουμε πάνω σε κάποιο άλλο βιβλίο ή ν'ακολουθήσουμε το βιβλίο του σχολείου συν κάποιο έξτρα βέβαια υλικό που θα ετοιμάζω εγώ; Επίσης, 2 ώρες την εβδομάδα (1+1) θα ήταν καλά;

Αποσυνδεδεμένος Mary...

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: pre junior
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 01:19:04 πμ »

 Οχι δεν υπάχει βιβλίο. Οδηγίες για τη διδασκαλία των Αγγλικών στην Α+Β στη τάξη εδώ     http://rcel.enl.uoa.gr/englishinschool/index.html

Για κάποιο λόγο το συγκεκριμένο site δε μού το εμφανίζει, για την ακρίβεια μού βγάζει μια κενή σελίδα. Μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος Mary...

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: pre junior
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 06:42:59 μμ »
Θα μπορούσε κάποιος να μού προτείνει κάποια καλά sites για επιπλέον υλικό σε pre junior και όχι μόνο...Έχω ήδη βρει κάποια,αλλά θα ήθελα και περαιτέρω γνώμες...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.