*

Αποστολέας Θέμα: Pre junior - Βιβλία  (Αναγνώστηκε 43828 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: pre junior - βιβλία
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 29, 2012, 05:29:58 μμ »
Καλησπέρα! Με πήρε μία μητέρα τηλ. σήμερα η οποία ενδιαφέρεται για την κόρη της που θα πάει φέτος β δημοτικού. Το κοριτσάκι δεν έχει ξανακάνει αγγλικά και έχει κάποια διάσπαση προσοχής. Η μητέρα του μου είπε να κάνουμε την A Junior με 2 ώρες την εβδομάδα.. εγώ θα της πω να αρχίσουμε με το wonderland pre junior αφού είναι η πρώτη επαφή του παιδιού με τα αγγλικά.

Εσείς τι λέτε; Δε θα πέσει "βαρύ" για το παιδί να κάνει A junior στη β' δημοτικού χωρίς pre junior;  ???

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2012, 07:09:40 μμ από antigoni118 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: pre junior - βιβλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:55:17 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: pre junior - βιβλία
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 29, 2012, 10:30:24 μμ »
μπορεις να κανεις prejunior εφοσον εχεις χρονο...εννοω το παιδι ειναι ακομα β δημοτικου. και εφοσον εχει διασπαση προσοχης θα χρειαστουν πολλες επαναληψεις για να εμπεδωσει τα βασικα.
γενικα δουλεψε οσο μπορεις με αυτοκολλητα, ζωγραφιες , ισως βιντεακια παιδικα για να κρατας την προσοχη του παιδιου αμειωτη. τα παδιια αυτα θελουν κινητρα συνεχως...
μπορεις βεβαια να αρχισεις και την junior A μεσα στην χρονια αν πανε καλα τα πραγματα!Good luck!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: pre junior - βιβλία
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 30, 2012, 07:57:00 πμ »
μπορεις να κανεις prejunior εφοσον εχεις χρονο...εννοω το παιδι ειναι ακομα β δημοτικου. και εφοσον εχει διασπαση προσοχης θα χρειαστουν πολλες επαναληψεις για να εμπεδωσει τα βασικα.
γενικα δουλεψε οσο μπορεις με αυτοκολλητα, ζωγραφιες , ισως βιντεακια παιδικα για να κρατας την προσοχη του παιδιου αμειωτη. τα παδιια αυτα θελουν κινητρα συνεχως...
μπορεις βεβαια να αρχισεις και την junior A μεσα στην χρονια αν πανε καλα τα πραγματα!Good luck!

Την ίδια άποψη έχω κι εγώ. Εάν τελικά το κλείσουμε, θα το συζητήσω με τη μητέρα. Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 05:01:01 μμ »
Για τα smarties του Μπουκουβαλα εχει κανεις αποψη; Τα εριξα μια ματια διοτι εχω τα teachers αλλα νομιζω ειμαι απειρη και δε μπορω να κρινω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:55:17 »

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 05:24:16 μμ »
Aντιγόνη το wonderland pre junior είναι πάαααρα πολύ παιδικό και ένα παιδί  β δημοτικού θα το βαρεθεί. Δεν έχει κάν εισαγωγή στο αγγλικό αλφάβητο. Εγώ το δουλεύω σε φροντ. σε παιδάκια 4-5 χρονών. Σε παιδάκια από α δημοτικού και πάνω κάνω το Tiny Town  η The cat is back  για prejunior ή οποιοδήποτε αλλό βιβλίο για αυτό το επίπεδο με εισαγωγή στα γράμματα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 06:14:03 μμ »
Mια φορά που έκανα pre junior (σε ιδιαίτερο κιόλας) έκανα το yazoo - longman. ήταν πολύ ευχάριστο και για το παιδί και εμένα μου άρεσε πολύ. Άλλα μην σταθείς μόνο στο βιβλίο, ετοίμασε και πολύ υλικό δικό σου, βρες με τον καιρό τι αρέσει (χόμπυ κτλπ.) κ στο πιτσιρίκι και προσάρμοσε το υλικό σου πάνω σε αυτό. Έχει πολύ προετοιμασία το Pre junior....

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 06:15:31 μμ »
Aντιγόνη το wonderland pre junior είναι πάαααρα πολύ παιδικό και ένα παιδί  β δημοτικού θα το βαρεθεί. Δεν έχει κάν εισαγωγή στο αγγλικό αλφάβητο. Εγώ το δουλεύω σε φροντ. σε παιδάκια 4-5 χρονών. Σε παιδάκια από α δημοτικού και πάνω κάνω το Tiny Town  η The cat is back  για prejunior ή οποιοδήποτε αλλό βιβλίο για αυτό το επίπεδο με εισαγωγή στα γράμματα.

Αλήθεια; Γενικά θεωρείς τη σειρά wonderland πολύ 'παιδική' για αυτήν την ηλικίας; Εάν κάνω κατ'ευθείαν το wonderland junior A στο παιδάκι β' δημοτικού είναι επαρκές; Θα κοιτάξω και αυτά τα 2 που ανέφερες, τα ήξερα, είναι πολύ γνωστά, αλλά δεν τα έχω δουλέψει μέχρι στιγμής.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 06:19:53 μμ »
Mια φορά που έκανα pre junior (σε ιδιαίτερο κιόλας) έκανα το yazoo - longman. ήταν πολύ ευχάριστο και για το παιδί και εμένα μου άρεσε πολύ. Άλλα μην σταθείς μόνο στο βιβλίο, ετοίμασε και πολύ υλικό δικό σου, βρες με τον καιρό τι αρέσει (χόμπυ κτλπ.) κ στο πιτσιρίκι και προσάρμοσε το υλικό σου πάνω σε αυτό. Έχει πολύ προετοιμασία το Pre junior....

Εννοείται. Ευχαριστώ πολύ evi06! Κάθομαι και ψάχνω υλικό στο internet και φτιάχνω και flashcards δικές μου. Η προσαρμογή του extra υλικού στα χόμπυ και τα ενδιαφέροντα του μαθητή είναι εξίσου αποδοτική σε όλες τις ηλικίες, απ' ό,τι έχω παρατηρήσει. Μακάρι να το κλείσω αυτό το μάθημα..

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 11:54:06 πμ »
Αντιγόνη σου απάντησα σε π.μ απλά να συμπληρώσω ότι δουλεύοντας ένα βιβλίο junior a με μια μικρή εισαγωγή που θα κανετε μόνοι σας στην αρχή στα γράμματα, θα βγάλεις σε μια χρονιά ύλη prejunior kai junior a. Είναι κρίμα να μείνετε όλη τη χρονια σε ένα pre junior βιβλίο. Τα βιβλία που  σου ανέφερα παραπάνω  για prejunior θέλουν χρόνο για να βγουν.
Επίσης ,θεωρώ ότι τα βιβλία της burlington για junior classes είναι πιο δυσκολα από την σειρά wonderland του αντίστοιχου επιπέδου.
Είναι τέλειες αυτές οι τάξεις, εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ!

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:02:09 πμ »
Βλεπω οτι ολοι λετε πολυ καλα λογια για τα wonderland. Αν ξερει καποιος ας με διαφωτισει αν τα junior A ειναι πολυ παιδικα για Β κ Γ δημοτικου.

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 12:40:58 πμ »
Βλεπω οτι ολοι λετε πολυ καλα λογια για τα wonderland. Αν ξερει καποιος ας με διαφωτισει αν τα junior A ειναι πολυ παιδικα για Β κ Γ δημοτικου.

 Β δημοτικού θα έκανα pre-junior. Μια χαρά είναι τα wonderland και με αρκετό ενδιαφέρον (αν έχεις πολλά κοριτσάκια, ρίξε μια ματιά και στα fairyland  ;) ). Μη μου πεις ότι είχες κατά νου να κάνεις senior A σε τόσο μικρά παιδάκια!?!

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 03:19:20 μμ »
Οχι βρε! Απλως επειδη ειναι αδερφακια (κοριτσακι β ταξη αγορακι γ ταξη) και θα τα κανω μαζι, σκεφτομουν να ξεκινησω κατευθειαν junior A. Απλως δεν εχω αποφασισει τι βιβλια να παρω. Ισως παιξει ρολο και το αν καποιος εκδοτικος δινει δωρεαν αναμεσα σε wonderland, fairyland και our town.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 05:07:07 μμ »
H burlington - our town σου δίνει δωρεάν 3 βιβλία την χρονιά. Μπορεί και παραπάνω καμιά φορά.

Αποσυνδεδεμένος Sunny!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 10:33:00 μμ »
Γεια σας και καλώς σας βρήκα! Είμαι καινούριο μελος, αλλά παλιά αναγνώστρια.
 Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ζητήσω τη γνώμη  σας πάνω σε κάτι που με προβληματίζει. Θα αναλάβω για πρώτη φορά αγοράκι Α' Δημοτικού το οποίο έχει ήδη κάνει αγγλικά pre-junior με βιβλία που δεν είχαν όμως εισαγωγή στα γράμματα. Σκέφτομαι να κάνουμε κάποιο βιβλίο pre-junior ξανά, αλλά που να έχει και εισαγωγή στα γράμματα. Έχετε να προτείνετε κάποιο γιατί πχ το Τiny Τown πουθενά δεν το βρήκα χωρίς περιτύλιγμα ώστε να ρίξω μια ματιά...Αυτό που έχει σίγουρα εισαγωγή είναι το Yazoo από όσο ξέρω. Εσείς πότε θα ξεκινούσατε τα γράμματα; Μετά τα Χριστούγεννα είναι καλά ή θα μπερδευτεί με τα Ελληνικά; Δεν περίμενα ότι θα με προβλημάτιζε τόσο η pre-junior :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.