*

Αποστολέας Θέμα: Pre junior - Βιβλία  (Αναγνώστηκε 43857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 12:22:02 μμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ!! :) ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!!! ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ, ΕΣΥ ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕΣ Ή  ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ!

Μονο αγγλικα!θελει να παει σε αγγλοφωνο σχολειο!στην αρχη ειχα προβλημα γιατι δε καταλαβαινε,δε πολυηθελε να κανει μαθημα αλλα σιγα σιγα αρχισε να μιλαει και εκεινο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:45:55 »

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 12:43:40 μμ »
ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΓΓΛΟΦΩΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΤΛ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΖΩ ΚΙΟΛΑΣ? Ή ΜΟΝΟ ΌΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ?? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ! ΤΟ ACTIVITY BOOK (ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ PRE-JUNIO ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ Ή ΜΗΠΩΣ ΠΑΡΑΦΟΡΤΩΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ??? ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:07:06 μμ »
ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΓΓΛΟΦΩΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΤΛ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΖΩ ΚΙΟΛΑΣ? Ή ΜΟΝΟ ΌΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ?? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ! ΤΟ ACTIVITY BOOK (ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ PRE-JUNIO ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ Ή ΜΗΠΩΣ ΠΑΡΑΦΟΡΤΩΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ??? ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!!

Κι εγώ σε παιδιά προσχολικής αποκλειστικά στα αγγλικά τους μιλούσα σε σημείο που οι γονείς αναγκάστηκαν να πουν ότι μεγάλωσα στην Αγγλία γιατί τα παιδιά ήταν πολύ περίεργα να μάθουν τον λόγο δεν "ήξερα" (δήθεν) να μιλάω ελληνικά. Τα αποτελέσματα ήταν φοβερά!

Κατά τη γνώμη μου αν δείξεις ότι ξέρεις ελληνικά και το κάνεις bilingual το μάθημα/δημιουργική απασχόληση τότε δε θα σε προσέχουν, θα περιμένουν να τους μεταφράσεις και δε θα κάνουν προσπάθεια να καταλάβουν τα αγγλικά.. επίσης, μπορεί να σε πιέσουν να τους μιλάς μόνο ελληνικά στην πορεία.

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 01:25:55 μμ »
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ eng_teacher!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:45:55 »

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 07:46:46 μμ »
ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΓΓΛΟΦΩΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΤΛ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΖΩ ΚΙΟΛΑΣ? Ή ΜΟΝΟ ΌΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ?? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ! ΤΟ ACTIVITY BOOK (ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ PRE-JUNIO ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ Ή ΜΗΠΩΣ ΠΑΡΑΦΟΡΤΩΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ??? ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!!

Κι εγώ σε παιδιά προσχολικής αποκλειστικά στα αγγλικά τους μιλούσα σε σημείο που οι γονείς αναγκάστηκαν να πουν ότι μεγάλωσα στην Αγγλία γιατί τα παιδιά ήταν πολύ περίεργα να μάθουν τον λόγο δεν "ήξερα" (δήθεν) να μιλάω ελληνικά. Τα αποτελέσματα ήταν φοβερά!

Κατά τη γνώμη μου αν δείξεις ότι ξέρεις ελληνικά και το κάνεις bilingual το μάθημα/δημιουργική απασχόληση τότε δε θα σε προσέχουν, θα περιμένουν να τους μεταφράσεις και δε θα κάνουν προσπάθεια να καταλάβουν τα αγγλικά.. επίσης, μπορεί να σε πιέσουν να τους μιλάς μόνο ελληνικά στην πορεία.

συμφωνω απολυτα!

Αποσυνδεδεμένος hittalgo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 01:30:58 μμ »
Καλησπέρα,
θα ήθελα και γω με τη σειρά μου να ρωτήσω. Θα ξεκινήσω φέτος ένα αγοράκι γ δημοτικού αγγλικά (δεν έχει επαφή με τη γλώσσα). Φοβάμαι ότι τα βιβλία pre junior θα τα βαρεθεί λόγω ηλικίας. Θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσουμε junior A? Και ποια βιβλία θα μου προτείνατε; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 10:09:08 μμ »
υπαρχουνε σειρες που εχουν ενσωματωμενη την pre..
εγω περυσι εκανα το the cat is back(one year course) και ειχε ενα βιβλιαρακι με αλφαβητα κ λεξουλες για την πρωτη επαφη (pre) και την a+ b junior μαζι!
πολυ καλο βιβλιο!
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Pre junior - Βιβλία
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 11:50:12 μμ »
Η αλφαβήτα δεν είναι Pre-Junior. Στην PJ κάνεις ασκήσεις προγραφής και αναγνώριση γραμμάτων. Αλφαβήτα μαθαίνεις στην αρχή της Junior A και για το σκοπό αυτό συνήθως χρησιμοποιείς Alphabet Book. Σαφώς δεν θα ξεκινήσεις παιδάκι της Γ' Δημοτικού με βιβλία Pre-Junior, τα οποία εννοείται ότι θα τα βαρεθεί, αφού απευθύνονται σε νήπια 5-6 χρονών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.