*

Αποστολέας Θέμα: City and Guilds  (Αναγνώστηκε 13171 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and Guilds
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 06:29:16 μμ »
Καλησπέρα!Μήπως ξέρει κανείς από ποιες εκδόσεις να επιλέξω βιβλία για Β2 City&Guilds?Κάτι μου είπανε για New Editions.Όποιος γνωρίζει αν μπορεί να μου πει.Επίσης, αν τους πάρω τηλ είναι εξυπηρετικοί για να τους ρωτήσω διάφορες απορίες?Μπήκα στο site αλλά θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: City and Guilds
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:59:43 »

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: City and Guilds
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 07:31:36 μμ »
στα σεμιναρια διανεμαν δωρεαν ενα βιβλιο του μπετση αν δεν κανω λαθος. προς το παρον δεν εχω δει κατι αποκλειστικα για city and guilds στα βιβλιοπωλια περαν του συγκεκριμενου βιβλιου. μπορεις να κανεις κ τα past papers που επισης δινουν στο σεμιναριο κ στο νετ μπορεις να τα κατεβασεις - ειναι δειγματα ολων των επιπεδων. απο εκει κ περα, μπορεις να κανεις προετοιμασια edexcel γιατι η δομη ειναι λιγο-πολυ η ιδια, μονο το ονομα ουσιαστικα αλλαζει. ελπιζω να βοηθησα

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and Guilds
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 10:20:53 μμ »
Thanks vivi06.Επίσης,ξέρει κανείς αν αληθεύθει ότι στο speaking είναι απαιτητικοί&γιαυτό κόβονται αρκετοί?Κάτι τέτοιο άκουσα αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. 

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and Guilds
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 10:39:02 πμ »
Thanks vivi06.Επίσης,ξέρει κανείς αν αληθεύθει ότι στο speaking είναι απαιτητικοί&γιαυτό κόβονται αρκετοί?Κάτι τέτοιο άκουσα αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. 
δε ξέρω αν ισχύει γενικά..πάντως στη περίπτωση 1 εκ των 2 μαθητών μου που έδωσαν το Δεκέμβρη σίγουρα δεν ισχύει. . . γιατί το λέω αυτό? η 1 στις 2 λοιπόν υστερεί στο προφορικό σε βαθμό που δε φαντάζεσαι..εγω δεν ήθελα καν να δώσει τώρα -ουτε προφορικο ουτε γραπτο-..για τέτοια κατάσταση μιλάμε..αλλά βλέπεις οι γονείς  ??? anyway..  το θέμα είναι οτι το πέρασε - κόπηκε φυσικά στο γραπτο. Το αποτέλεσμα της συγκεκριμένης μαθήτριας μου έδωσε την αίσθηση οτι θέλουν να "εξασφαλισουν" πελάτισσα κ για επόμενες εξετάσεις..εννοω οτι χαιδευουν τα αυτάκια..
λυπάμαι που το λέω για μαθήτρια μου αλλα η συγκεκριμένη δεν άξιζε να το περασει.. τωρα πήρε αερα κ αυτη κ οι γονεις της κ θελει να δωσει το γραπτο σε ενα μηνα.. 
ισως να ειναι 1 περίπτωση στις χιλιες δε ξέρω..αλλα ειναι ακραία..για να φανταστεις -αν εχεις το dvd που εδωσαν στο σεμινάριο- η συγκεκριμενη μαθητρια ανήκει στη κατηγορία του πρωτου παιδιού του Αρη.. στην αξιολόγηση ή μάλλον δικαιολόγηση του γιατι κόπηκε  υπάρχουν οι επισημανσεις : "Aris is a clearly weak candidate for this level. He makes numerous basic mistakes,some of which impede communication ( *it has many green  :o , * I was get it  :o , * it have many sun  :o ) hesitates a lot, has a very strong Greek accent which would not be easily intelligible to a non-Greek, and his contributions are short and simple, demonstrating a very limited range"
σα να διαβάζω αξιολόγηση για τη συγκεκριμένη μαθητρια..ή μαλλον καλυτερα..ειναι τα επιχειρηματα που εδωσα στους γονεις για να μη δωσει ... πώς δικαιολογείτε εσεις το οτι το περασε ??? αντε τωρα να πεισω τους γονεις οτι δε ειναι ετοιμη για γραπτο σε ενα μηνα..
sorry που μακρυγορω αλλα ετυχε η ερωτηση να αφορα μαθητρια μου που απο τον Οκτωβρη -που δυστυχως την ανελαβα- μου εχει - κοινως- βγαλει το λαδι !!!
κ δε διαβαζει κ δεν ασχολείται καθολου κ μισει τη γλώσσα κ δε κανει τιποτα απο οσα της λεω (το πιο απλο..η περιοχη που ζουμε ειναι γεματη με μόνιμους κατοικους Αγγλους   μερικα απο τα παιδια των οποίων πηγαίνουν στην ιδια τάξη με τη μαθητρια μου.. τι πιο απλο απο το να μιλαει μαζι τους  στ'αγγλικα ??? η άλλη μαθητρια μου γιατι το κανει αυτο?! είναι λιγοτερο εξυπνη ??? ) συγνώμη κ πάλι που .........λεω τπόνο μου.......αλλα.....η κατασταση αυτη ειναι τραγική κ ψυχοφθόρα πια...............................δεν αντέχω......................
 
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: City and Guilds
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:59:43 »

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and Guilds
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 11:33:47 πμ »
Thanks Ευτυχία.&Εγώ είδα τα βίντεο γιαυτό και πανικοβλήθηκα γιατί ο μαθητής μου ανήκει στην πρώτη κατηγορία.Βέβαια θα δώσει το Μάιο αλλά και πάλι δύσκολα είναι τα πράγματα.Η μαθήτριά σου τώρα μπορεί να δώσει μόνο τα γραπτά την επόμενη φορά?Μήπως ξέρεις πόσες φορές μπορεί να το κάνει αυτό?Το ίδιο θα συνέβαινε αν είχε περάσει μόνο τα γραπτά?Επίσης, αν γίνεται μπορείς να μου πεις ποια βιβλία χρησιμοποίησες για προετοιμασία?Τώρα τι έγινε στην περιπτωσή σου δεν ξέρω αλλά αφού δεν πέρασε τα γραπτά καλύτερα θα ήταν να έδινε το Μάιο αν συμφωνούν οι γονείς.

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and Guilds
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 12, 2010, 12:33:39 μμ »
ναι, ... "κρατάει" το προφορικό και δίνει μόνο το γραπτό την επόμενη φορά.
το αντίστοιχο συμβαίνει κ με το γραπτό απ'οσο γνωρίζω..δηλ αν ειχε περάσει μονο το γραπτό θα το "κρατούσε" κ την επομενη φορα θα εδινε μονο το προφορικο. . τώρα για το πόσες φορές δικαιούται να δώσει κάποιος ενα εκ των δυο.. δε το γνωρίζω..θα μαθω ομως κ θα σου πω.
 τα βιβλία που χρησιμοποιώ σε αυτο το επίπεδο ειναι το Wishes B2.2 της express publishing  κ μετά για practice tests του Μπέτση το Succeed in City and Guilds communicator level b2.
Η άλλη μου μαθήτρια που ασχολείται σοβαρά είναι ενθουσιασμένη με το wishes, κ δε σου κρύβω οτι ειμαι κ γω ,  πέρασε στις εξετάσεις του Δεκεμβρίου κ συνεχίζουμε   :)
οσο για την άλλη κοπέλα θα επιμείνω να δώσει Μαη αλλά...στου κουφου τη πόρτα... τι να λεμε..εδω επέμενε κ αυτη κ οι γονείς της να δώσει C1  :o καθοτι θεωρούν περιττό το Β2 .....  :o
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος lidal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and Guilds
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 13, 2010, 01:01:51 πμ »
Τα δύο μέρη του City & Guilds (προφορικά και γραπτά) είναι ανεξάρτητα πτυχία, τα οποία εφόσον έχεις αποκτήσει και τα δύο (IESOL και ISESOL) αντιστοιχούν σε πιστοποίηση επιπέδου Β2. Μπορείς και τα δίνεις ανεξάρτητα, χωρίς να έχει σημασία αν έχεις κάποιο από τα δύο ήδη, για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: City and Guilds
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 01:39:18 πμ »
Παιδιά, το BCCE σύμφωνα με τα παραπάνω είναι ισότιμο του FCE?  ???
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος lidal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: City and Guilds
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 11:56:24 μμ »
Το BCCE δεν έχει σχέση με τα παραπάνω. Το BCCE είναι επίσημο πιστοποιητικό γνώσης της Αγγλικής γλώσσας σε επίπεδο Β1, όπως αυτό ορίζεται από το CEFR, και είναι κατώτερο του FCE. Δίνεται στην Ελληνοαμερικανική και αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ ως μέτρια γνώση.

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: City and Guilds
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 22, 2010, 03:15:14 μμ »
Ναι αυτό ήξερα κι εγώ, αλλά αυτό που αναφέρει η evi06 στο επίπεδο Β2 ποιο είναι?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2010, 03:17:46 μμ από androniki »
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 399
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.