*

Αποστολέας Θέμα: Βαθμολογητές / Αξιολογητές Πτυχίων Ιταλικών  (Αναγνώστηκε 5931 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Βαθμολογητές / Αξιολογητές Πτυχίων Ιταλικών
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 06:31:26 πμ »
Έχετε εργαστεί ποτέ ως βαθμολογήτρια κάποιου πτυχίου? Προσωπικά, είχα παρακολουθήσει το σεμινάριο ενημέρωσης για το Κρατικό, αλλά δεν το προχώρησα παραπέρα. Η κουμπάρα μου όμως , η οποία είναι συνάδελφος , πήγε σε άλλο νομό (φυσικά) και  έμεινε ενθουσιασμένη. Και το επίπεδο των παιδιών ήταν αρκετά υψηλό, και οι ηλικίες των υποψηφίων ήταν σχετικά μικρές και η ίδια το καταευχαριστήθηκε. Είπε ότι είναι καταπληκτική εμπειρία και θα ήθελε πολύ να την ξαναπάρουν. Για λεφτά όμως δεν το συζητώ... Ακόμη τίποτα.. Κι έχει περάσει πόσος καιρός... ::)
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολογητές / Αξιολογητές Πτυχίων Ιταλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:10:19 »

Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές / Αξιολογητές Πτυχίων Ιταλικών
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 12:53:26 μμ »
Καλημέρα σε όλους. ΄Εχω πάει αξιολογήτρια 5 φορές. Την πρώτη χρονιά που βγήκε το πτυχίο με στείλανε θεσ/κη. Είδα πολλά παιδιά και από επαρχία, είχαν έρθει από σέρρες, δράμα, κλπ. Ηταν απογοητευτική ως προς το επίπεδο. Οι φροντιστηριούχοι και οι καθηγητές δυστυχώς στείλανε παιδιά με πολύ λίγες γνώσεις και η εμπειρία τους σίγουρα ήταν αποκαρδιωτική. Κατά την γνώμη μου πίστεψαν ότι κρατικό σημαίνει και εύκολο. Οι επόμενες φορές ήταν πολύ καλύτερες. Τα παιδιά [ενήλικες κυρίως] ήταν καλύτερα προετοιμασμένα. Σε γενικές γραμμές ήταν καλά οργανωμένα. Τα χρήματα ήταν τίποτα. Και τα παίρναμε λίγο πριν γίνουν οι επόμενες εξετάσεις. Τελευταία φορά πήγα σε μία μικρή επαρχία όπου και εξέτασα ένα μόνο μαθητή. Το σεμινάριο δεν κατάφερα να το παρακολουθήσω δυστυχώς. Προσωπικές αναποδιές ατυχίες. Μου αρέσει το κρατικό, σπάει το μονοπώλιο και την μονοτονία των celi και του diploma. Φαίνεται στοχευμένο. Είναι στο χέρι των δασκάλων να κάνουν καλή δουλειά.
Αυτό που εμένα έχει κουράσει πολύ ως καθηγήτρια είναι το κυνήγι πτυχίων-φαντασμάτων. Αποπροσανατολίζει τους μαθητές και μας δένει τα χέρια. ΄Οταν θέλουν ένα Β2-diploma σε ένα χρόνο ίσως και ++ τι δυνατότητες έχεις να γνωρίσουν οι μαθητές σου την χώρα την κουλτούρα κλπ κλπ κλπ..

Αποσυνδεδεμένος zanzara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές / Αξιολογητές Πτυχίων Ιταλικών
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 01:04:03 μμ »
Καλημέρα σας! Ναι έχω υπάρξει βαθμολογήτρια αρκετές φορές, και φέτος . Ναι έχω παρακολουθήσει το σεμινάριο στην Αθήνα. Αρκετά κατατοπιστικό και χρειαζότανε, διότι σου έδινε μια γραμμή. Βέβαια, πολλοί δεν συμφωνούν και ήταν απογοητευμένοι, αλλά για τα ελληνικά δεδομένα μου φάνηκε ένα βήμα παραπάνω. Σας χαιρετώ

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές / Αξιολογητές Πτυχίων Ιταλικών
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 03:14:10 μμ »
Ζαnzara συμφωνώ και επαυξάνω οτι τουλάχιστον ήταν αναγκαίο για να κατανοήσουμε πως θα χρησιμοποιούμε την σχάρα βαθμολογίας!!!
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολογητές / Αξιολογητές Πτυχίων Ιταλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:10:19 »

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές / Αξιολογητές Πτυχίων Ιταλικών
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 03:30:59 μμ »
Ciao και απο εμένα! Εγω θα σας πω ενα πράγμα ,όταν στο επίπεδο Α2 στο μέρος που είμαι εγω ΄πέρασε μόνο μια μαθήτρια  αυτό σημαίνει ότι τους στέλνουν σαν πρόβατα στην σφαγή.Δεν μπορεί να υπόσχεσαι ότι κάποιος θα μάθει ιταλικά σε έναν χρόνο με 4 ή 6 ώρες την εβδομάδα.Εγώ για να περάσω  έκανα 15 ώρες την εβδομάδα συν ιδιαίτερα.Δεν είναι απλή γλώσσα τα ιταλικά.Εγω δεν υπήρξα βαθμολογήτρια λόγω του ότι την περιόδο εκείνη είχα και τους δυο γιούς μου μωρα αλλά πιστεύω ότι γίνεται σε γενικές γραμμές καλή δουλειά και γι'αυτό προτείνω σε όλους τους μαθητές μου να το δώσουν. Εστειλα φέτος τα χαρτιά μου αλλά χωρίς τα  σεμινάρια δύσκολο το βλέπω.

Αποσυνδεδεμένος mexi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές / Αξιολογητές Πτυχίων Ιταλικών
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 10:51:13 πμ »
CIAO,ragazze!Ειμαι εξεταστρια στο KPG εδω και 3 χρονια και ημουν και αλλα 8  πριν στο PALSO.Θα ηθελα και τη δικης σας αποψη σχετικα με τα ακολουθα-περασα με επιτυχια το σεμιναριο που στην περιοχη μου εκανε η εξαιρετη prof.RAPPACCIULO εξολοκληρου στα ΙΤΑΛΙΚΑ.Γιατι ο κ.ΤΣΟΠΑΝΟΓΛΟΥ το εκανε στα ελληνικα κυριως?Γιατι δεν μας στειλανε εστω ενα mail με τη βαθμολογια μας?Γιατι συνεχως υποβαθμιζουν το σπουδαιο ρολο του εξεταστη κακοπληρωνονταςτον και με τοση καθυστερηση?Για 2 μερες στην περιοδο ΜΑΙΟΥ στα επιπεδα Α1,Β1 και Β2  σε αρκετα μεγαλη επαρχιακη πολη πηρα μερα απο 3 μηνες 117 ευρω!!!Τα δε οδοιπορικα ακομη τα περιμενω 4,5 μηνες μετα!!!Φανταστειτε να μην ηταν τι ιταλικα δευτερη γλωσσα στο KPG σε αριθμο συμμετεχοντων!!!

Αποσυνδεδεμένος download

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πότε θα με λατρεύσει η δημόσια εκπαίδευση;
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογητές / Αξιολογητές Πτυχίων Ιταλικών
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 01:18:41 μμ »
CIAO,ragazze!Ειμαι εξεταστρια στο KPG εδω και 3 χρονια και ημουν και αλλα 8  πριν στο PALSO.Θα ηθελα και τη δικης σας αποψη σχετικα με τα ακολουθα-περασα με επιτυχια το σεμιναριο που στην περιοχη μου εκανε η εξαιρετη prof.RAPPACCIULO εξολοκληρου στα ΙΤΑΛΙΚΑ.Γιατι ο κ.ΤΣΟΠΑΝΟΓΛΟΥ το εκανε στα ελληνικα κυριως?Γιατι δεν μας στειλανε εστω ενα mail με τη βαθμολογια μας?Γιατι συνεχως υποβαθμιζουν το σπουδαιο ρολο του εξεταστη κακοπληρωνονταςτον και με τοση καθυστερηση?Για 2 μερες στην περιοδο ΜΑΙΟΥ στα επιπεδα Α1,Β1 και Β2  σε αρκετα μεγαλη επαρχιακη πολη πηρα μερα απο 3 μηνες 117 ευρω!!!Τα δε οδοιπορικα ακομη τα περιμενω 4,5 μηνες μετα!!!Φανταστειτε να μην ηταν τι ιταλικα δευτερη γλωσσα στο KPG σε αριθμο συμμετεχοντων!!!


Sono totalmente d' accordo con te!  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.