*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικά ΙΕΚ  (Αναγνώστηκε 84298 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Ιδιωτικά ΙΕΚ
« στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 01:38:02 πμ »
Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος με εμπειρία από Ιδιωτικά ΙΕΚ, ας μου λύσει μια απορία που έχω εδώ και χρόνια. Από το 1999 υποβάλλω το βιογραφικό μου σε όλα τα ιδιωτικά ΙΕΚ της πόλης μου (Θεσσαλονίκη) και δεν με έχουν καλέσει ποτέ, ούτε καν για συνέντευξη, παρά το γεγονός ότι δεν στερούμαι προσόντων. Από συναδέλφους, που δεν έχουν όμως δουλέψει σε ιδιωτικό ΙΕΚ, έχω ακούσει την εξήγηση ότι η επιλογή των εκπαιδευτών γίνεται με τρόπο παρόμοιο με αυτό των ιδιωτικών Γυμνασίων- Λυκείων (δηλαδή με τις υποδείξεις των παλιότερων εκπαιδευτών τους). Είναι αλήθεια αυτό ή υπάρχει κάτι άλλο; Επιπλέον γνωρίζει κανείς το ωρομίσθιο των εκαπιδευτών σε ιδιωτικά ΙΕΚ; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:41:55 »

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 09:20:05 πμ »
Από ότι θυμάμαι από μία συν/ξη που είχα πάει, η ώρα ήταν 12€ -20%, τα οποία τα παίρνεις πίσω από την εφορία
olg@

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 10:29:43 πμ »
Με βάση την δική μου εμπειρία δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Βέβαια μιλάμε για Αθήνα που τα Ιδιωτικά ΙΕΚ είναι πάρα πολλά. Στην Θεσσαλονίκη αλήθεια ποιά έχετε;;; Σκέψου οτι στην Αθήνα φεύγουν πολύ συχνά καθηγητές λόγω διορισμών, αναπληρώσεων, επειδή δεν πληρώνονται καλά, επειδή βρίσκουν άλλες δουλειές κλπ και για μένα στάθηκε εύκολο να κάνω αρκετές αλλαγές σε ιδιωτικά ΙΕΚ. Δηλαδή αυτό που θέλω να πω είναι οτι αναζητούν καθηγητές όχι μόνο πριν αρχίσουν τα εξάμηνα αλλά πολλές φορές και κατά τη διάρκεια τους για διάφορους λόγους. Και συμπληρώνω οτι σε όλα τα ΙΕΚ που πήγα ήταν απο αγγελία στinternet και απο την χρυσή ευκαιρία.

Τώρα τα ωρομίσθια έχουν αρχίσει και πεφτουν και εδώ. Χρησιμοποιούν στο έπακρο την καραμέλα της "κρίσης".Συνήθως ξεκίναγες απο 12-13 € και με την πάροδο των εξαμήνων ανέβαινε. Αλλά όσα δίνουν ψηλό ωρομίσθιο δεν δίνοουν συνήθως πολλές ώρες (για να μην έχεις ως κύρια δουλειά το ΙΕΚ και βγάζεις πολλά χρήματα το μήνα απο εκεί) και βασίζεσαι πάνω τους.

Προσωπικά προτιμώ χαμηλότερο ωρομίσθιο και μεγαλύτερο αριθμό ωρών. Μπορεί να κουράζεσαι λίγο παραπάνω αλλά σίγουρα βγάζεις περισσότερα χρήματα έτσι.

Και πάντα να χεις στο μυαλό σου οτι μπορεί να μέινεις απλήρωτη. Ελπίζω να βοήθησα. Σε ότι άλλο θες με χαρά να σου απαντήσω.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 04:56:55 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στη Θεσσαλονίκη τα πράγματα είναι τόσο διαφορετικά. Αλήθεια όταν λες 12-13 € εννοείς μικτά ή καθαρά; Στην πόλη μου  λειτουργούν Δέλτα, Ξυνή, Παστέρ, Hotelia, Κορέλκο, Αλεξάνδρειο, Ωμέγα- Τσακάλου, ΚΕΜΟΣ, Ακμή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:41:55 »

Αποσυνδεδεμένος thrasius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 05:17:32 μμ »
Αλήθεια όταν λες 12-13 € εννοείς μικτά ή καθαρά;

Σίγουρα μικτά εννοεί. Από αυτά να αφαιρέσεις το 20% που είναι κρατήσεις και μάλλον τα παίρνεις με την επιστροφή φόρου (εκτός αν καταργήσουν το αφορολογητο)
Φυσικά δεν παίζει δώρο Χριστούγεννα-Πάσχα, επιδοματα Αδειας απολύσεως και Διδακτικων τριμηνων  ;D  ;D (πολλά θέλω ε???)
Αν υπάρχει κάποιος που παίρνει κάτι από τα παραπάνω να μας διαφωτίσει...

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 05:40:53 μμ »
Παιδιά εγώ σε ένα απο τα ΙΕΚ που έχω δουλέψει ήταν 13 καθαρά στην αρχή και μετά 14 καθαρά. Και είχα ΙΚΑ. Βέβαια καθυστερούσαν πολύ οι πληρωμές και έφυγα. Μιλάμε για 2μηνες καθυστερήσεις. Άρα δεν άξιζε τον κόπο. Στα άλλα μιλάμε για χαμηλότερα ωρομίσθια. Εγώ πχ αν έχω πολλές ώρες την εβδομάδα μπορεί να συμβιβαστώ με 10 καθαρά για αρχή και ΙΚΑ. Έχει πολύ δουλειά το ΙΕΚ και θα πρεπε να ναι ακόμα μεγαλύτερα τα ωρομίσθια. Σημειώσεις, εργασίες, προόδους, διορθώσεις....

Τώρα γιατί είναι τόσο δυσκολότερα πάνω.....τι να σου πω!! Μάλλον έχετε μεγαλύτερη προσφορά σε καθηγητές και μικρότερη ζήτηση. Πάντως κατα την γνώμη μου το θέμα είναι να κάνει κάποιος την αρχή και να σου δώσει την προυπηρεσία. Μετά δεν θα χεις κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 04, 2011, 12:34:40 πμ »
Οτι αρκετά από τα κολλέγια και τα ΙΙΕΚ κοροιδεύουν για το επίπεδο σπουδών και για τα επαγγελματικά δικαιώματα που τα πτυχία τους έχουν, είναι γνωστό. Αν και δεν το παρακολούθησα στενά το θέμα, πριν 1 μήνα περίπου έμαθα πως ανακοινώθηκε από το ΥΠΕΠΘ ότι τα κολλέγια εξισώνονται τελικά με τα ΙΕΚ (επίπεδο 4 της Εκπαίδευσης) και δεν τους κατοχυρωνεται κανενα ακαδημαικό δικαίωμα, σαφώς ούτε ο τιτλος "ανωτατο", "πανεπιστήμιο" κτλ. Η απάντηση των κολλεγίων ήταν πως η κ.Διαμαντοπούλου δεν γνωρίζει ότι το Ευρωπαϊκό Σύνταγμα και πως οι Κοινοτικές Οδηγίες υπερκαλύπτουν το Σύνταγμα και τους νόμους του κάθε κράτους-μέλους και η οδηγία 36/2005 πρέπει να ενσωματωθεί αυτούσια για να μην τρέξουν τα πρόστιμα. Επίσης, η κυβέρνηση δεν έχει περιθώρια για ελιγμούς και αργά ή γρήγορα θα συμβιμβαστεί, το θέμα θα λυθεί και θα δικαιώσει αναδρομικά τους αποφοίτους.
Ο,τιδήποτε άλλο θα επιφέρει:
1)Νέα πρόστιμα τα οποία θα πληρώσουμε φυσικά όλοι εμείς οι  φορολογούμενοι και
2)Νέες προσφυγές από τα Κολλέγια και τους ιδιοκτήτες τους σε ευρωπαικά δικαστήρια.
http://images.tanea.gr/assetservice/Image.ashx?c=14778211&r=0&p=0&t=0&q=100&v=1&s=1&w=800&h=

Παρακολουθώ διάφορα φόρουμ που αρκετοί μαθητές από Ι.ΙΕΚ και κολλέγια γράφουν τις εμπειρίες τους και διαπιστώνω πως οι μαθητές που επιλέγουν αυτήν την λύση το μετανιώνουν. Γνωρίζω, καθώς έχω δουλέψει σε ΙΙΕΚ για 1 εξάμηνο, πως οι μαθητές αντιμετωπίζουν τα μαθήματα σαν σεμινάρια και ενασχόληση με κάτι που τους αρέσει να καταπιάνονται, παρά σαν ουσιαστική προσπάθεια, επιμονή και μεθοδικό διάβασμα στην επιστήμη ή στην τέχνη που διάλεξαν να σπουδάσουν. Κάνω ιδιαιτέρα σε μαθήτρια που ήταν σε ΙΙΕΚ και πραγματικά, η μαθητρια μου έχει πλήρη άγνοια του αντικειμένου που 2 χρόνια πλήρωνε να σπουδάσει. Απόδειξη των όσο λέω είναι τα αποτελεσμάτα της πιστοποίησης, που για τους αποφοίτους ιδιωτικών ΙΕΚ είανι απογοητευτικά. Ένα κόλπο που κάνουν δε oι σχολές αυτές, είναι πως καίρια κομμάτια της ύλης τα βάζουν σε σεμινάρια που τα πληρώνει εξτρά ο σπουδαστής και αν δεν τα πληρώσει, πολύ απλά δεν τα μαθαίνει!

Το επίπεδο σπουδών σε κολλέγια είναι για τα πανηγύρια, επίσης! Κατά την ταπεινή μου γνώμη, την ίδια εκτίμηση έχουν και οι εταιρείες, οι οποίες με δυσπιστία προσλαμβάνουν απόφοιτους από κμε. Τα προγράμματα σπουδών που γίνονται είναι  "ότι ώρα θέλετε ρε παιδιά", δεν ισχύει το 10% επιτρεπόμενες απουσίες, οι εργασίες και job finding agencies που έχουν είναι σαν τα ανέκδοτα με τον Τοτό, και οι πτυχιακές καμία σχέση με τις πτυχιακές που έχετε στο μυαλό σας. Όσο για τα μαθήματα που γίνονται στα αγγλικά, είναι μόνο την πρώτη εβδομάδα και τα πρώτα λεπτά! Αν μάλιστα μιλήσω για μεταπτυχιακά, γίνονται και άτομα δεκτά στο Mba χωρίς μπάτσελορ αρκεί να έχουν επαγγελματική εμπειρία στο αντικείμενο. Θα μπορούσε να αποτελεί καλή λύση μόνο ΌΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ το επίπεδο είναι τέτοιο που θα μπορούσε κάποιος μαθητής να περάσει άνετα μαθήματα Ελληνικού πανεπιστημίου της αντίστοιχης ειδικότητας.

Κάθε φορά που μπαίνω σε τάξη ρωτάω τους νέους μου μαθητές ποιοί ήταν οι λογοι που διάλεξαν να μην συνεχίσουν τις σπουδές τους σε ΑΕΙ/ΤΕΙ.  Αν μου πουν πως θέλαν να σπουδάσουν κάποια τέχνη, τους δίνω τα συγχαρητήρια μου, όταν  όμως μου λένε, ε κυρία τι άλλο να έκανα, παθαίνω!Οι περισσότεροι λένε πως δεν ήξεραν τι να κάνουν και πως δεν έχουν χρόνο για να το ψάξουν, ενημέρωθηκαν από διαφήμιση  για το ποιες ειδικότητες έχουν πέραση και οτι το ΙΕΚ θα τους εξασφαλίσει εργασία. Δεν είναι τραγικό? Τελευταία παίζει πολύ και η προσέγγιση μέσω φέησμπουκ. Σαφέστατα υπάρχουν επαγγέλματα τεχνικά όπως ζαχαροπλάστης, σεφ, ξεναγός, που δεν υπάρχουν σε ΑΕΙ/ΤΕΙ, αλλά είναι εξαίρεση στον κανόνα. Από την άλλη οι εκατοντάδες ειδικότητες σε δημόσια ΙΕΚ μαρτυρούν πολλά αρνητικά στοιχεία για το επίπεδο μας στην εκπαίδευση. Δεν νομίζω πως κάποιος μαθητής είχε όνειρο ζωής να σπουδάσει "φύλακας μουσείων" . Είναι αμαρτία από τον Θεό να κόβεις τα φτερά νέων ανθρώπων για να κάνουν κάτι πραγματικά δημιουργικό ή αυτό που ονειρευόντουσαν, πλασάρωντας τους την επαγγελματική αποκαταστάση(σε κρίσιμες περιόδους που αυτή η λέξη μετράει όσο τίποτε άλλο). . Θυμάμαι χαρακτηριστικά πώς οι ίδιοι μαθητές κοροίδευαν την ειδικότητα τους και έλεγαν πως 3 λέξεις χρείαζονται να μάθουν και όχι τόσα άχρηστα μαθήματα που τους επιβάλλουν. PLEASE DON'T TOUCH!

Θεωρώ πως όσοι συμμετέχουν σε αυτό το πανηγύρι της εκπαίδευσης, φταίνε. Δεν κοροιδευει μόνο η γραμματεία, το ίδιο κακό κάνει και ο καθηγητής που διδάσκει σε κολλέγιο. Τα μαθήματα δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που θα έπρεπε να είναι. Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος σε τίποτα. Κανένας πολιτικός δεν πρόκειται να αναλάβει το πολιτικό κόστος να βάλει ένα τέλος , όλες οι μαμάδες θα επαναστατούσαν με την ιδέα ότι οι πανένδοξοί γιοί τους μπορεί να ΜΗΝ πάρουν πανεπιστημιακό πτυχίο και να μην γίνουν μανατζαρέοι με κουστούμια.

Όλοι μας έχουμε παιδιά στον κύκλο μας που δίνουν πανέλληνιες, ενημερώστε τα για το τι σημαίνει κολλέγιο !! Εξήγηστε τους οτι αν σπουδάσει για παράδειγμα ψυχολογία στο χ κολλέγιο που συνεργάζεται με το πανεπιστημίο του Μίκι Μάους στην Αγγλία θα έχει ένα πτυχίο χωρίς αντίκρυσμα..

Για όλα αυτά και για όσους με ρωτάνε είμαι κάθετη σε οποιαδήποτε μορφή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που δεν είναι δημόσια. Τα ίδια λεφτά είναι άμα σπουδάσεις σε κάποια χώρα του εξωτερικού από τα να τα σκάσεις σε κάποιο ιδιωτικό που θα σε κοροιδέυει.  Η γνώμη μου είναι να πας για 3 χρονια σε ένα πανεπιστήμιο πχ. στην Γερμανία που δεν έχει και δίδακτρα και μετά δουλεύεις εκεί λίγο να δεις πως έχουν τα πράγματα και έξω. Αν έχεις όρεξη κανεις Μάστερ και εξειδικεύεις τις γνώσεις σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2011, 12:40:10 πμ από saint »
***

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 04, 2011, 10:32:43 πμ »
saint καλωσήρθες στην πραγματικότητα της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στην εκπαίδευση  :(
Η ίδια δεν έχω δουλέψει σε ΙΙΕΚ αλλά έχω 2-3 πολύ κοντινά άτομα που το έχουν κάνει (και το κάνουν ακόμα). Τραβάνε τα μαλλιά τους για το (ανύπαρκτο) επίπεδο των "μαθητών" και τον τρόπο που αντιμετωπίζει η διεύθυνση τα μαθήματα, τους μαθητές-πελάτες και τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς.
Ας βάλουμε κάτω μερικά δεδομένα:
1. οι πελάτες πληρώνουν και ΠΡΕΠΕΙ να πάρουν το χαρτί. Άρα ότι και να κάνεις (εσύ κακομοίρη εκπαιδευτικέ) με τους προφορικούς βαθμούς, στο τέλος θα έχεις φροντίσει να δώσεις από πριν τα θέματα των εξετάσεων ΚΑΙ τις απαντήσεις και ότι και να γράψουν θα βάλεις αυτό που χρειάζεται για να περάσουν το μάθημα.
2. οι μαθητές στην πλειοψηφία τους είναι παιδιά που δεν είχαν κάποια άλλη διέξοδο στην ζωή τους και θεώρησαν ότι άμα έχουν κι ένα "χαρτί" θα έχουν λίγο περισσότερο ήλιο στην μοίρα τους. Μέγα ψέμα, αλλά όλοι θέλουμε να παραμυθιαζόμαστε.
3. συνήθως οι μαθητές δεν σέβονται ούτε στο ελάχιστο τα χρήματα που καταβάλλουν (οι γονείς τους συνήθως) και σε καμία περίπτωση δεν θεωρούν την "φοίτησή" τους στο ΙΙΕΚ ως ... φοίτηση.
4. η αμοιβή των εκπαιδευτών είναι σημαντικά κατώτερη από αυτή των δημοσίων. Φέτος οι φίλοι μου, πτυχιούχοι πολυτεχνείου, υποψήφιοι διδάκτορες, δουλεύουν με 10 ευρώ καθαρά την ώρα.

Στα δημόσια ΙΕΚ το επίπεδο των μαθητών δεν είναι καλύτερο, αλλά η βαθμολόγηση είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα καθώς εδώ ο μαθητής δεν είναι πελάτης και οι απουσίες μπαίνουν πιο αυστηρά. Οι συνθήκες μαθήματος όμως είναι κατά κανόνα χειρότερες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2011, 10:35:37 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 04, 2011, 03:24:45 μμ »
saint καλωσήρθες στην πραγματικότητα της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στην εκπαίδευση  :(
Η ίδια δεν έχω δουλέψει σε ΙΙΕΚ αλλά έχω 2-3 πολύ κοντινά άτομα που το έχουν κάνει (και το κάνουν ακόμα). Τραβάνε τα μαλλιά τους για το (ανύπαρκτο) επίπεδο των "μαθητών" και τον τρόπο που αντιμετωπίζει η διεύθυνση τα μαθήματα, τους μαθητές-πελάτες και τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς.
Ας βάλουμε κάτω μερικά δεδομένα:
1. οι πελάτες πληρώνουν και ΠΡΕΠΕΙ να πάρουν το χαρτί. Άρα ότι και να κάνεις (εσύ κακομοίρη εκπαιδευτικέ) με τους προφορικούς βαθμούς, στο τέλος θα έχεις φροντίσει να δώσεις από πριν τα θέματα των εξετάσεων ΚΑΙ τις απαντήσεις και ότι και να γράψουν θα βάλεις αυτό που χρειάζεται για να περάσουν το μάθημα.
2. οι μαθητές στην πλειοψηφία τους είναι παιδιά που δεν είχαν κάποια άλλη διέξοδο στην ζωή τους και θεώρησαν ότι άμα έχουν κι ένα "χαρτί" θα έχουν λίγο περισσότερο ήλιο στην μοίρα τους. Μέγα ψέμα, αλλά όλοι θέλουμε να παραμυθιαζόμαστε.
3. συνήθως οι μαθητές δεν σέβονται ούτε στο ελάχιστο τα χρήματα που καταβάλλουν (οι γονείς τους συνήθως) και σε καμία περίπτωση δεν θεωρούν την "φοίτησή" τους στο ΙΙΕΚ ως ... φοίτηση.
4. η αμοιβή των εκπαιδευτών είναι σημαντικά κατώτερη από αυτή των δημοσίων. Φέτος οι φίλοι μου, πτυχιούχοι πολυτεχνείου, υποψήφιοι διδάκτορες, δουλεύουν με 10 ευρώ καθαρά την ώρα.

Στα δημόσια ΙΕΚ το επίπεδο των μαθητών δεν είναι καλύτερο, αλλά η βαθμολόγηση είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα καθώς εδώ ο μαθητής δεν είναι πελάτης και οι απουσίες μπαίνουν πιο αυστηρά. Οι συνθήκες μαθήματος όμως είναι κατά κανόνα χειρότερες.

hapiness θα  συμφωνήσω μαζί σου. Έχω δουλέψει αρκετά χρόνια σε ιδιωτικά ΙΕΚ και έχω να πω τα εξής:

Ξεκινώ με τα θετικά:

  • Πολύ καλύτερα εργαστήρια και γενικότερα υποδομές απο το δημόσια ΙΕΚ
  • Πάνε τους σπουδαστες σε σεμινάρια / επισκέψεις/ εταιρίες
  • Το επίπεδο των καθηγητών είναι αρκετά καλό. Αν δεν κάνεις καλά την δουλειά σου σε στέλνουν πριν προλάβεις να το καταλάβεις
  • Άν κάποιος ενδιαφέρεται μαθαίνει

Αλλά τα αρνητικά είναι πολύ περισσότερα:
  • Δεν υπάρχουν απουσίες. Και να μην πατάει ο σπουδαστής θα αποφοιτήσει. Υπάρχουν διπλά απουσιολόγια για τον ΟΕΕΚ και για την εσωτερική λειτουργία του ΙΕΚ
  • Μπορεί ο καθηγητής να κόψει τον μαθητή, αλλά αν εξοφλεί και είναι καλός πελάτης, οι υπεύθυνοι των ειδικοτήτων θα μετατρέψουν άνετα το βαθμό, χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα
  • Υπάρχει μια συνεχής προσπάθεια να ξεζουμίσουν τους μαθητές. Να γραφτούν σε σεμινάρια κλπ κλπ
  • Πραγματικά υπάρχει μεγάλο ποσοστό αποτυχίας στην Πιστοποίηση, ακριβώς επειδή οι σπουδαστές περνάνε χωρίς να διαβάζουνε και να πατάνε

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 04, 2011, 04:17:34 μμ »
όσο αφορά στις υποδομές... χμμμ!! Ναι μεν, γνωστότατο και πολυδιαφημιζόμενο από τον ΑΝΤ1 ΙΙΕΚ, έχει φοβερά εργαστήρια και εγκαταστάσεις που θα ζήλευε κάθε άλλη σχολή. Τί να το κάνω όμως αν είναι 3 άτομα πάνω απο μια κουζίνα. Τι να το κάνω επίσης αν έχει τηλεοράσεις πλάσμα που δείχνουν τα χέρια του σεφ και το πως ετοιμάζει το πιάτο? Περισσότερα θα μάθεις αν πας σπίτι και βάλεις βιντεο στο γιουτιουμπ με συνταγές! Σαν επιχείρηση που σκοπό έχει το κέρδος, δεν ενδιαφέρεται για το αν έχει τόσα πολλά παιδιά στο τμήμα που δεν χωράνε. Σκεφτείτε τον εαυτό σας να μαγειρεύει, κάτι απλό, πχ ομελέτα και φανταστείτε να πρέπει να το κάνετε με άλλα 2 άτομα μαζί πάνω απο ΜΙΑ ΚΟΥΖΙΝΑ και ΕΝΑ ΠΑΓΚΟ! Τωρά σκεφτείτε αντί για ομελέτα να κάνετε στιφάδο φλάνδρας, συνταγή που είναι στο γ εξάμηνο!
Επίσης, μεγάλο μπάχαλο γίνεται και με τα βιβλία, κάθε σχολή έχει τα δικά της βιβλία που τις περισσότερες φορές είναι ελλειπές ως προς την πιστοποίηση. Έτσι οι μαθητές τα σκάνε και για επιπλέον βιβλία και ντιβιντι, όχι για να μάθουν μέσα από αυτά αλλά γιατί αναγκαστικά τα χρειάζονται για την πιστοποίηση. Στο τέλος τα έχουν κάνει μπάχαλο και τελικά αγοράζουν τα βιβλία των ΔΙΕΚ για να δώσουν εξετάσεις.
Στην συνέχεια, αν και λεπτομέρεια, όταν εγώ ήμουν στο ΙΙΕΚ, στα εργαστήρια υπάρχουν κάποιοι κανόνες, πχ στολή, σαμπώ, ξυρισμένοι, χωρίς σκουλαρήκια. Ετσι απαιτεί η δουλεία, έτσι πρέπει να μάθουν.- Μου ερχόταν λοιπόν κοπέλα με κολάν βινύλ και μπαλαρίνες (που σκεφτείται με σαμπώ και τρως τα μούτρα σου σε εργαστήριο μαγειρικής από τα λάδια και ότι έχει πέσει κάτω) και παραπονιότανε οτι έπεσε σάλτσα και κάηκε! Για να μην μιλήσω για ασιδέρωτες στολές κτλ.
Τέλος, εταιρείες μεγάλες είανι χορηγοί και συνεργάζονται με τα ΙΙΕΚ. Αυτό σημαίνει πως υπάρχει και το "Θα πάω να σπουδάσω στο τάδε κολλέγιο-ΙΙΕΚ που συνεργάζεται και με την τάδε εταιρεία, που η τάδε εταιρεία έχει κύρος άρα θα αξίζει και το κολλέγιο!"..

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2011, 04:42:20 μμ από saint »
***

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 08:08:09 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Αυτή την περίοδο είμαι σε συζήτηση σε 2 ιδιωτικά ΙΕΚ για να διδάξω σε αυτά. Και τα δύο, πιθανόν για ευνόητους λόγους, δεν επιθυμούν οι καθηγητές τους να διδάσκουν σε ανταγωνιστικά ΙΕΚ. Αν, ωστόσο, κάτσει και με καλέσουν και στα δύο (πρακτικά φυσικά παίζουν όλα τα σενάρια, από να μην πάω σε κανένα, μέχρι να πάω και στα δύο), έχουν κάποιο τρόπο αυτά να διαπιστώσουν αν διδάσκω σε ανταγωνιστικό ΙΕΚ; Το ένα μάλιστα είναι Πειραιά και το άλλο κέντρο Αθήνας. Εννοώ μήπως υπάρχει κάποια κρυφή βάση δεδομένων όπου διασταυρώνονται ονόματα κλπ....

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 08:21:29 μμ »
Θα σε δηλώσουν και οι 2 στο ΙΚΑ?

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 08:24:43 μμ »
Όχι καλέ δεν υπάρχει βάση δεδομένων. Απλά είναι κλίκες και γνωρίζονται μεταξύ τους και μπορεί να ακουστεί το όνομά σου. Και οι περισσότεροι καθηγητές έχουν δουλέψει σε αρκετά απο αυτά (όπως και οι διοικητικοί) και έχουν γνωστό κόσμο ακόμα και αν έχουν φύγει απο το κάθε ΙΕΚ.

Είναι ρίσκο...ορισμένοι το λένε και άλλοι όχι. Εγώ μια φορά που είχα πάει σε ανταγωνιστικό ΙΕΚ για λίγες ώρες μόνο...το είχα πει στον υπεύθυνο του τομέα μου που τον εμπιστευόμουν και ως φίλο, αλλά το είχαμε αποκρύψει από τη διοίκηση. Αλλά επαναλαμβάνω πως ήταν για λίγες ώρες μόνο κάτι σαν ιδιαίτερο.

Συμπερασματικά...κάνε ότι σε φωτίσει (και σε συμφέρει), απλά έχε έτοιμες δικαιολογίες. Μην ξεχνάμε πως είναι ιδιωτικός τομέας και έχεις κάθε δικαίωμα να βγάζεις τα λεφτά σου απο όσα ΙΕΚ και φροντιστήρια θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά ΙΕΚ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 08:26:32 μμ »
Όχι καλέ δεν υπάρχει βάση δεδομένων.
Ούτε στον ΟΕΕΚ? Γιατί και εκεί έχουν γνωριμίες...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159532
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 233
Σύνολο: 242

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.