*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στη διδακτική γλώσσας και λογοτεχνίας (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3716 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greece

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει συνάδελφος που να έχει επιλέξει αυτό το μεταπτυχιακό. Ευπρόσδεκτες οι εντυπώσεις από αυτό μιας και αυτές τις μέρες έχω αρχίσει να ψάχνω σχετικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2014, 02:13:03 μμ από julie_v »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά με ενδιαφέρει κι εμένα το μεταπτυχιακό αυτό; Δεν υπάρχει κάποιος που το παρακολουθεί να μας δώσει τα φώτα του;

Αποσυνδεδεμένος konstans_a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικά εσείς το επιλέξατε;

Αποσυνδεδεμένος despina11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Kαλησπέρα!
Εγώ έγινα δεκτή χτες στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Υπάρχει κάποιος άλλος που θα το ξεκινήσει τώρα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλή αρχή! Eγώ το ξεκίνησα τον Ιούνιο.

Αποσυνδεδεμένος despina11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Eυχαριστώ! Ποιες είναι οι εντυπώσεις σου; Πόσες ώρες διάβασμα απαιτεί τη μέρα; Από τα μαθήματα κορμού ποια είναι πιο εύκολα; (Ρωτάω επειδή με τα μαθηματικά-στατιστική δεν έχω τις καλύτερες σχέσεις). Γενικά όποια πληροφορία έχεις είναι καλοδεχούμενη καθώς δεν ξέρω κάποιον άλλο.

Αποσυνδεδεμένος lenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γενικά, μου φαίνεται ενδιαφέρον το μεταπτυχιακό αυτό. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν εργάζεσαι παράλληλα δε μπορείς να το τελειώσεις σε ένα χρόνο (πλήρους φοίτησης). Εγώ το καλοκαίρι, που ήμουν πιο χαλαρή, πήρα 2 μαθήματα και ενα σεμινάριο και διάβαζα σχεδόν κάθε μερα (δε θυμάμαι ακριβώς πόσες ώρες, σίγουρα πιο πολλές ώρες διάβαζα κάθε φορά που είχαμε εργασίες) και στο χειμερινό πήρα μόνο ένα μαθημα κι ένα σεμιναριο και τα περισσότερα σαββατοκύριακα, αλλά και κάποιες καθημερινές, αφιερωνα αρκετό χρόνο στο διάβασμα και τις εργασίες. Ενδεχομένως να μπορούσα να έχω πάρει κι άλλο μαθημα και να προλάβαινα, αλλά λόγω έλλειψης χρονου απέφυγα να το δοκιμάσω ..  Τα δυο βασικά μαθήματα της κατεύθυνσής μας, που έχω δει ως τώρα, τα βρηκα ενδιαφέροντα και οι καθηγητές ήταν πολύ καλοί.  Απο τα κοινά επιλεγόμενα πήρα το 510 και μου φανηκε βατό. Μαθημα με μαθηματικά και στατιστική δεν έχω πάρει ακόμα και δεν ξέρω να σου πω... Ελπίζω να βοήθησα κάπως... Ίσως κάποιος που έχει πάρει πιο πολλά μαθήματα να μπορουσε να σε διαφωτίσει περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Ana_@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
τα δίδακτρα του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού πόσα είναι;
Περιλαμβάνονται και βιβλία σ'αυτό ή τα πληρώνεις επιπλέον;

Αποσυνδεδεμένος despina11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες, είναι πολύ χρήσιμες. Εγώ μάλλον δύο θα επιλέξω προς το παρόν γιατί διδάσκω σε φροντιστήριο και έχω αρκετό "διάβασμα" και εκεί. Τα λεφτά δεν τα έχω καταθέσει ακόμα, αύριο θα πάω. Είδα ότι πήραν παράταση μέχρι την άλλη Δευτέρα οι δηλώσεις. Το εξάμηνο για εσάς ξεκίνησε κανονικά; Φοβάμαι μήπως χάσω σημαντικό χρόνο.
@ Αna_@ Τα δίδακτρα είναι 5845 και τα μαθήματα είναι 12 (χωρίς πτυχιακή αν θες)  και πληρώνεις σε 4 δόσεις κάθε εξάμηνο. Το εκπαιδευτικό υλικό όχι, δεν συμπεριλαμβανεται στη τιμή.

Αποσυνδεδεμένος lenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μην αγχώνεσαι, το πολύ πολύ να μείνεις μια εβδομάδα πίσω και να τα καλύψεις όταν ξεκινήσεις. Απ΄ο,τι έχω δει, την πρώτη εβδομάδα συνήθως δε έχει καμια εργασία, το μάθημα είναι εισαγωγικό, ίσως να έχει καμιά μικρή δραστηριότητα, που όσοι αργούν να ξεκινήσουν την κάνουν αργότερα, χωρίς πρόβλημα. Άλλωστε, σκέψου ότι δίνουν περιθώριο μέχρι τις 16 (νομίζω) Φεβρουαρίου να τροποποιήσουμε και τη δήλωση μαθημάτων. Καλή αρχή σου εύχομαι!

Αποσυνδεδεμένος despina11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστω πολύ!Αν μπορείς να μου εξηγήσεις και κάτι άλλο για να υπολογίσω πότε θα το τελειώσω. Τα εξάμηνα ποια είναι; Χειμερινό και εαρινο ή έχει και θερινό τελικά; Δηλαδή εγώ που ξεκινάω τώρα, το επόμενο εξάμηνο αρχίζει το καλοκαίρι ή το φθινόπωρο; Επίσης αν μπορείς να μου στείλεις το ακριβές λινκ που δηλώνουμε τα μαθήματα γιατί αυτό που έχω βρει, πατάω και μου βγάζει error. Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά όπως σου είπα δεν ξέρω κανέναν άλλο.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Καλησπέρα σας

Σε αναμονή των δηλώσεων μαθημάτων θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος κάτι για τα μαθήματα

543 Θεωρητική γλωσσολογία
544 Θεωρία και κριτική της λογοτεχνίας
644 Ιστορία της Νεοελληνικής λογοτεχνίας

Θέλω να ρωτήσω για να αποφασίσω ποια θα δηλώσω

α) έχουν πολλές εργασίες
β) έχουν μεγάλη ύλη
γ) οι διδάσκοντες είναι καλοί
δ) οι εξετάσεις είναι με κλειστά βιβλία
ε) είναι εύκολα
στ) μπορεί κάποιος να τα τα επιλέξει μαζί
Ποιο από τα επιλεγόμενα θεωρείται πιο εύκολο;

Ευχαριστώ πολύ

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2015, 12:36:06 μμ από iex »

Αποσυνδεδεμένος filologos_ekpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι καλησπέρα!με ενδιαφέρει κι εμένα το μεταπτυχιακό αυτό!Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου δώσει κάποιες πληροφορίες;Κυρίως ως προς το οικονομικό σκέλος.Πόσα είναι τα δίδακτρα;Και κάθε πότε τα καταθέτεις;Μηνιαία,τριμηνιαία...;Πόσα μαθήματα είναι συνολικά;Υπάρχει οργάνωση στο συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο;Με φοβίζει η αναγνώριση από τον Δοαταπ σε πόσο χρονικό διάστημα βγαίνει;Σας ευχαριστώ!Ελπίζω να υπάρχει κάποιος συνάδελφος να με διαφωτίσει!!! :)

Αποσυνδεδεμένος filologos_ekpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι δεν υπάρχει κάποιος να με διαφωτίσει για το εν λόγω μεταπτυχιακό;Έστω κάτι γενικό για το συγκεκριμένο Πανεπιστήμιο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.