*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια  (Αναγνώστηκε 75514 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 01:36:58 πμ »
την ιδια απορι αεχω κι εγω...διδασκουν οι κοιν.λειτουργοι στα σχολεια?στα επαλ?
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:18 »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 12:31:16 μμ »
Ανήκω στις τεχνικές ειδικότητες, πτυχίο πανεπιστημίου, που δεν ΄'εχουν παιδαγωγική επάρκεια. Θέλω να με βοηθήσετε να μου πείτε, κατά πόσο είναι εύκολο να πάρω υποτροφία ΙΚΥ στα παιδαγωγικά;;; Eννοείται αν διαβάσω. Δηλαδή ακόμα και αν διαβάσω μπορεί να με κόψουν εσκεμμένα στις εξετάσεις επειδή δεν είμαι δάσκαλος;;;

Δευτερον: Υπάρχουν κάποια μεταπτυχιακά που λένε στο κανονισμό ότι δίνουν παιδαγωγική επάρκεια. Υποθέτω για να το λένε δίνουν δυνατ΄'οτητα και σε μη παιδαγωγικά καταρτισμένους να συμμετάσχουν. Κατά πόσο είναι εύκολο να εισαχθώ σε αυτά;; Π.χ. παιδαγωγικό Φλώρινας και Μυτιλήνης. Τα έχω ψάξει όλα αυτά τα μεταπτυχιακά, απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να με δεχτούν.
Αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #142 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 02:57:13 μμ »
Ανήκω στις τεχνικές ειδικότητες, πτυχίο πανεπιστημίου, που δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια. Θέλω να με βοηθήσετε να μου πείτε, κατά πόσο είναι εύκολο να πάρω υποτροφία ΙΚΥ στα παιδαγωγικά;;; Eννοείται αν διαβάσω. Δηλαδή ακόμα και αν διαβάσω μπορεί να με κόψουν εσκεμμένα στις εξετάσεις επειδή δεν είμαι δάσκαλος;;;

Δευτερον: Υπάρχουν κάποια μεταπτυχιακά που λένε στο κανονισμό ότι δίνουν παιδαγωγική επάρκεια. Υποθέτω για να το λένε δίνουν δυνατ΄'οτητα και σε μη παιδαγωγικά καταρτισμένους να συμμετάσχουν. Κατά πόσο είναι εύκολο να εισαχθώ σε αυτά;; Π.χ. παιδαγωγικό Φλώρινας και Μυτιλήνης. Τα έχω ψάξει όλα αυτά τα μεταπτυχιακά, απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να με δεχτούν.
Αν μπορείτε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες

Ευχαριστώ
 

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #143 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 03:23:23 μμ »
απ' όσο το έχω ψάξει (και το ψάχνω ανά διαστήματα τα τελευταία χρόνια μήπως αλλάξει κάτι)  είναι δύσκολο... προτιμούν τους δασκάλους και ΤΕΛΕΙΑ! Δε σου αφαιρούν το δικαίωμα να δώσεις αλλά όσο κ αν γράψεις υπάρχει η συνέντευξη κ η επιτροπή.... 

είμαι φιλόλογος και ήθελα να κάνω μεταπτυχιακό στην Ελληνική ως 2η/ξένη γλώσσα κ ένας καθηγητής του παιδαγωγικού Πάτρας με τον οποίο μίλησα πρόσφατα το θεωρούσε εντελώς εκτός.... γτ δεν έχω κάνει σχετικά μαθήματα στο πτυχιο.. όπως και όλα τα μεταπτυχιακά του παιδαγωγικού που του ανέφερα... και της ειδικής αγωγής π.χ. (κι ας έχω κ το σεμινάριο των 400 κ braille).... γράψε ό,τι θες αλλά στην επιτροπή κόβστε! ??? ???

υπήρχε ένα άλλο αγγλόφωνο στο οποίο έπαιρνες επιπλέον μόρια αν είχες μεταπτυχιακό στην Αγγλία...κ εννοείται συνέντευξη... τώρα πες μου πόσοι έχουν μεταπτυχιακό στην Αγγλία κ θέλουν να κάνουν κ δεύτερο στην Ελλάδα ...???

αν έχεις γνωστό εννοείται θα σε πάρουν...υπάρχουν βέβαια κ εξαιρέσεις που μπαίνουν χωρίς (απ' ότι ακούω πάντα)
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:18 »

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 03:30:47 μμ »
Yπάρχουν όμως 2 ή 3 μαστερ που λένε ότι δέχονται αποφοίτους από όλα τα τμήματα και ότι χορηγούν παιδαγωγική κατάρτιση. Υποθέτω ότι για να το λένε, δίνουν δικαίωμα σε πολιτικούς μηχανικούς και άλλους να συμμετέχουν. Αλλιώς για ποιο λόγο το αναφέρουν, αφού ούτως ή άλλως οι δάσκαλοι έχουν παιδαγωγική κατάρτιση;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #145 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 03:37:56 μμ »
απ' όσο το έχω ψάξει (και το ψάχνω ανά διαστήματα τα τελευταία χρόνια μήπως αλλάξει κάτι)  είναι δύσκολο... προτιμούν τους δασκάλους και ΤΕΛΕΙΑ! Δε σου αφαιρούν το δικαίωμα να δώσεις αλλά όσο κ αν γράψεις υπάρχει η συνέντευξη κ η επιτροπή.... 

είμαι φιλόλογος και ήθελα να κάνω μεταπτυχιακό στην Ελληνική ως 2η/ξένη γλώσσα κ ένας καθηγητής του παιδαγωγικού Πάτρας με τον οποίο μίλησα πρόσφατα το θεωρούσε εντελώς εκτός.... γτ δεν έχω κάνει σχετικά μαθήματα στο πτυχιο.. όπως και όλα τα μεταπτυχιακά του παιδαγωγικού που του ανέφερα... και της ειδικής αγωγής π.χ. (κι ας έχω κ το σεμινάριο των 400 κ braille).... γράψε ό,τι θες αλλά στην επιτροπή κόβστε! ??? ???

υπήρχε ένα άλλο αγγλόφωνο στο οποίο έπαιρνες επιπλέον μόρια αν είχες μεταπτυχιακό στην Αγγλία...κ εννοείται συνέντευξη... τώρα πες μου πόσοι έχουν μεταπτυχιακό στην Αγγλία κ θέλουν να κάνουν κ δεύτερο στην Ελλάδα ...???

αν έχεις γνωστό εννοείται θα σε πάρουν...υπάρχουν βέβαια κ εξαιρέσεις που μπαίνουν χωρίς (απ' ότι ακούω πάντα)
 
μυν το λες , ετσι νομιζα και εγω που εκανα το πρωτο μεταπτυχιακο στην αγγλια και οταν εκανα και το δευτερο στην ελλαδα οι περισσοτεροι ειχαν ηδη ενα νμεταπτυχιακο



Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 04:08:06 μμ »
το είχαν από την Αγγλία όμως το πρώτο; ...γιατί έδινε επιπλέον μόρια σε όσους είχαν από την Αγγλία...

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 07:30:16 μμ »
το είχαν από την Αγγλία όμως το πρώτο; ...γιατί έδινε επιπλέον μόρια σε όσους είχαν από την Αγγλία...
ναι και μας εδινε απαλαγη απο την ξενη γλωσσα. Παντωσ το μεταπτυχιακο το εχει και η κουτση μαρια......που λεει ο λογος

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 06:30:49 μμ »
Σας ενημερώνω πως έχει ξεκινήσει διαδικασία συλλογής υπογραφών για επιστολή που θα σταλεί στον υπουργό παιδείας,
προκειμένου να αναγνωριστεί η παιδαγωγική επάρκεια σε ΟΛΟΥΣ τους μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών Π.Τ.Δ.Ε. της χώρας,
όπως προβλέπεται ρητά από το νόμο.

Περισσότερες πληροφορίες και την επιστολή, καθώς και οδηγίες πώς να την υπογράψετε ηλεκτρονικά, θα βρείτε εδώ:

http://eparkeia.blogspot.gr/
 

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 10:23:57 μμ »
http://metaptyxiakoptde.blogspot.gr/

Ο σύλλογος μεταπτυχιακών φοιτητών ΠΤΔΕ του ΕΚΠΑ στηρίζει την πρωτοβουλία συλλογής υπογραφών και,
σκοπεύει να κάνει για άλλη μια φορά να θέσει το θέμα προς συζήτηση (όπως έχει συμβεί στο παρελθόν).

Έχουν μαζευτεί αρκετές υπογραφές, αλλά όσο περισσότερες τόσο ισχυρότερο θα είναι το μήνυμα.


Αποσυνδεδεμένος fermat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 01:23:44 μμ »
Παιδια θέλω να ρωτήσω τα μεταπτυχιακά προγράμματα του παιδαγωγικου τμήματος δημοτικής εκπαίσευσης του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεμιστημίου Αθηνών δίνουν ολα παιδαγωγική επάρκεια σε εναν εκπαιδευτικό ΠΕ-19 Πληροφορικής;Στο site εχει 4 τομείς και αυτοί έχουν κατευθύνσεις.Ολα δινουν επάρκεια παιδαγωγική;

Αποσυνδεδεμένος NikosChatzoglou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Η υπερανάλυση ξενερώνει
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #151 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 12:16:19 μμ »
Παιδια θέλω να ρωτήσω τα μεταπτυχιακά προγράμματα του παιδαγωγικου τμήματος δημοτικής εκπαίσευσης του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεμιστημίου Αθηνών δίνουν ολα παιδαγωγική επάρκεια σε εναν εκπαιδευτικό ΠΕ-19 Πληροφορικής;Στο site εχει 4 τομείς και αυτοί έχουν κατευθύνσεις.Ολα δινουν επάρκεια παιδαγωγική;
Παιδ. επάρκεια δίνουν μόνο όσα είναι πάνω στις "επιστήμες της αγωγής"
Everyone has three lives; a public life, a private life and a secret life.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #152 στις: Μάρτιος 08, 2016, 12:32:20 μμ »
Το ΠΜΣ Οργανωση και διοικηση στην εκπαιδευση του τμηματος δημοτικης εκπαιδευσης του βολου θεωρειται μεταπτυχιακο στις επιστημες της αγωγης; ενδιαφερομαι για μοριοδοτηση και οχι για παιδαγωγικη επάρκεια. Πηρα το υποργειο και δεν γνωριζουν. Που μοορω να απευθυνθώ;

Αποσυνδεδεμένος NikosChatzoglou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Η υπερανάλυση ξενερώνει
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #153 στις: Μάρτιος 08, 2016, 01:50:25 μμ »
Δεν είναι το υπουργείο αρμόδιο να γνωρίζει.
Πάρε ένα τηλ στη γραμματεία του τμήματος που διοργανώνει το μεταπτυχιακό και θα σου πούνε.
Αν και, αν δεν αναφέρεται στον τίτλο το "επιστήμες της αγωγής" δεν θα είναι.
Everyone has three lives; a public life, a private life and a secret life.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.