*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια  (Αναγνώστηκε 75495 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 10:38:26 μμ »
Εμένα πάλι το μεταπτυχιακό μου είναι από το εξωτερικό στην Ειδική Αγωγή. Αναγνωρίστηκε στον ΑΣΕΠ με 3 μόρια, αναγνωρίστηκε από το ΠΥΣΠΕ και παίρνωτο επίδομα (αυτό το τεράστιο ποσό των 45 ευρώ προ φόρων) και μέσω του μεταπτυχιακού ατού πήγα σε Τμήμα Ένατξης αρχικά όταν διορίστηκα και σε ΚΕΔΔΥ μετά με οργανική.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:39:25 »

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 11:43:31 μμ »
Θεωρώ πως το λάθος σε αυτή τη συζήτηση ξεκινά από αυτή τη φράση: "αποκλειστικά αυτά που αναφέρουν στον τίτλο επιστήμες της αγωγής". Όχι "αυτά που αναφέρουν" , αλλά αυτά που υπάγονται, ανήκουν στις επιστήμες της αγωγής.

Emmaki, σωστή επισήμανση. Συμπληρώνω στην παραπάνω απάντησή μου:  Μεταπτυχιακός τίτλος είτε εσωτερικού είτε εξωτερικού αναγνωρισμένου.
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 12:11:36 πμ »
αυτο με την παιδαγωγική επάρκεια με μπερδέψει πολύ βρε παιδιά....
Όταν λέμε παιδαγωγική επάρκεια είναι αυτά που δίνουν 3 μόρια στο ασεπ (και όχι 2) ;;;ή αυτό είναι κάτι άλλο και γενικά όλα τα παιδαγωγικά δίνουν 3 μόρια;;

τα μεταπτυχιακά με παιδαγωγική επάρκεια, εκτός την επάρκεια δίνουν και 3 μόρια στον ΑΣΕΠ. Τα άλλα δίνουν 2.
εισαι σιγουρη fragy;;;
δηλαδή υπάρχουν μόνο 11 μεταπτυχιακά που δινουν τα 3 μορια στο ασεπ;εντύπωση μου κάνει!
γιατί ξέρω άτομα με μεταπτυχιακό στο φπψ που πήραν 3 μόρια στο ασεπ!αυτό είναι σίγουρο!
μηπως αυτά που δίνουν παιδαγωγική επάρκεια είναι αυτά τα 11 , και τα 3 μόρια στο ασεπ είναι άλλα ;είναι δηλαδή γενικότερα αυτά ανήκουν στις παιδαγωγικές σχολές και τους παιδαγωγικούς τομείς;;

Παρερμηνεία, δεν ξέρω ποια ακριβώς μεταπτυχιακά δίνουν επάρκεια. Δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο. Ξέρω σίγουρα οτι τα μεταπτυχιακά πάνω στα παιδαγωγικά δίνουν 3 μόρια και επάρκεια ενω πχ το μεταπτυχιακό στα οικονομικά2 και όχι επάρκεια. Αυτό ήθελα να πω τουλάχιστον :( Δεν ξέρω τι κριτήρια πρέπει να πληρεί κάποιο μεταπτυχιακό για την επάρκεια ούτε ποια ακριβώς μεταπτυχιακά έχουν αυτό το προνόμιο.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 01:33:28 πμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:39:25 »

Αποσυνδεδεμένος partali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 02:10:59 πμ »
ναι βρε παιδια, π.χ. το μεταπτυχιακο περιβαλλοντικη εκπαιδευση που πραγματοποιειται απο το παιδαγωγικο νηπιαγωγων για εξηγηστε μου γιατι δεν δινει παιδαγωγικη επαρκεια?και μονο που εχει στον τιτλο τη λεξη εκπαιδευση δεν θα επρεπε να δινει?

Αποσυνδεδεμένος partali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 02:15:39 πμ »
πηγαινετε λιγο πιο κατω σε αυτη τη σελιδα και διαβαστε την προκηρυξη του μεταπτυχιακου
http://www.rhodes.aegean.gr/ptde/mps/

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 03:02:23 πμ »
psych@ra διάβασα τη συζήτηση που μας παρέπεμψες και έγραψα την απάντησή μου εκεί. Διάβασέ την κι εσύ athinara-partali. Η "περιβόητη" λίστα είναι ελλιπής και ενδεικτική. ΔΕΝ είναι μόνο αυτά τα μεταπτυχιακά προγράμματα, υπάρχουν και άλλα που δεν αναφέρονται και είναι πιο σημαντικά. Η ουσία είναι να μη βασίζεται κανείς στην προσωπική του εκτίμηση των πραγμάτων ή άλλων μη ειδικών, αλλά να παραθέτουμε ακριβή στοιχεία και να τα συγκρίνουμε. athinara και η περιβαλλοντική εκπαίδευση φυσικά και ανήκει στο πεδίο των επιστημών αγωγής, άρα είναι παιδαγωγικό μεταπτυχιακό, όπως και αυτά του πανεπιστημίου Αιγαίου που μας παρέπεμψες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2009, 02:16:19 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος Katerina Kfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 11:11:39 πμ »
Το μεταπτυχιακό 'Πολιτισμός και εκπαίδευση' στο Χαροκόπειο δίνει επάρκεια;

Αποσυνδεδεμένος partali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 01:56:10 μμ »
λοιπον μιλαμε για τα μεταπτυχιακα που δινουν παιδαγωγικη επαρκεια σε αυτους που ΔΕΝ την εχουν απο τις σχολες τους- πχ οι οικονομολογοι. και στο υπουργειο αυτο μου ειπαν.τι δεν καταλαβαινετε δηλαδη?τι σχεση εχει τωρα ο ασεπ?κι εσυ πως τα ξερεις ολα αυτα δηλαδη που εισαι φιλολογος και εχεις ηδη την επαρκεια?

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 28, 2009, 02:50:34 μμ »
electra, το ΠΜΣ "Πολιτισμός και Εκπαίδευση" το προσφέρει το τμήμα Οικιακής Οικονομίας & Οικολογίας. Απορώ πώς το τμήμα αυτό κατάφερε να λειτουργήσει τέτοιο μεταπτυχιακό. Τι σχέση έχει;! Μελετώντας όμως το πρόγραμμα σπουδών του και βλέποντας τα μαθήματα που κάνουν θεωρώ πως θα μπορούσε να προσφέρει παιδαγωγική επάρκεια. Τονίζω όμως και πάλι ότι ένα τέτοιο τμήμα δεν μπορεί να υποστηρίξει παιδαγωγικό μεταπτυχιακό. Είναι σαν να κάνει το τμήμα Νομικής μεταπτυχιακό στην Παιδαγωγική!

partali, επαναλαμβάνω, για να το καταλάβεις. Όλα τα παιδαγωγικά μεταπτυχιακά, που προσφέρουν βασικά μαθήματα Παιδαγωγικής (διδακτική μεθοδολογία, κοινωνιολογία εκπαίδευσης, θεωρίες μάθησης κλπ.) προσφέρουν παιδαγωγική επάρκεια. Ο ΑΣΕΠ έχει άμεση σχέση, γιατί τα μεταπτυχιακά αυτά δίνουν προσαύξηση 3 μονάδων. Εσύ προφανώς μπερδεύεις τα μεταπτυχιακά αυτά με το πρόγραμμα ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ, το οποίο ΔΕΝ είναι μεταπτυχιακό και παρακολουθούν οι ειδικότητες που δεν έχουν από το βασικό τους πτυχίο την επάρκεια, όπως Κοινωνιολόγοι, Οικονομολόγοι, Νομικοί, απόφοιτοι ΤΕΙ κλπ. Και εγώ, όπως σου έγραψα παραπάνω αλλά δεν προσέχεις, είμαι παιδαγωγός επιστήμονας εκτός από φιλόλογος καθηγητής και τα γνωρίζω τα θέματα αυτά από πρώτο χέρι. Και επειδή γράφω με στοιχεία και όχι με τίτλους, δες το καταστατικό του μεταπτυχιακού προγράμματος "Διδακτική Μαθημάτων Ειδικότητας με Νέες Τεχνολογίες" (ΔΙΜΕΝΤΕ) του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (ΦΠΨ) της Φιλοσοφικής Σχολής ΕΚΠΑ: http://dimente.ppp.uoa.gr/Code/katastatiko.htm. Τι γράφει στην τρίτη κουκίδα του καταστατικού; "Παρέχει υψηλού επιπέδου παιδαγωγική κατάρτιση στους αποφοίτους των λεγόμενων «μη καθηγητικών Σχολών»"! Γράφεται στην "περιβόητη" λίστα που εδώ και καιρό αναφέρεις; Σε παρακαλώ λοιπόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2009, 02:17:25 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος partali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 02:48:45 μμ »
και ξαναλεω.εγω που δεν εχω παιδαγωγικη καταρτιση και ψαχνω για μεταπτυχιακο αν κανω αυτο στο τμημα της φιλοσοφικης θα την εχω? αφου τα περισσοτερα μεταπτυχιακα εχουν σαν ορο για να κανεις μεταπτυχιακο στα παιδαγωγικα να εχεις ηδη(!) παιδαγωγικη καταρτιση. η λιστα που προαναφερα ενδιαφερει εμας που δεν την εχουμε και θελουμε να την αποκτησουμε.στο παιδαγωγικο της σχολης σου προφανως δεν δεχονται αποφοιτους πχ πολυτεχνικων σχολων για μεταπτυχιακο ετσι δεν ειναι? φανταζομαι οτι πολλα μεταπτυχιακα προσφερουν παιδαγωγικη επαρκεια το θεμα ειναι ποια δεχεται το υπουργειο.και δυστυχως ΔΕΝ τα δεχεται ολα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 05:15:51 μμ »
Μα το υπουργείο είναι υποχρεωμένο να δεχτεί όποιο μεταπτυχιακό προσφέρει την παιδαγωγική επάρκεια. Τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά του ΦΠΨ, όπως είδες και στο καταστατικό του ενός, την προσφέρουν. Θα επικοινωνήσω προσωπικά με το υπουργείο για να συζητήσω μαζί τους και θα σας πω αναλυτικότερα. Η παιδαγωγική κατάρτιση συνεκτιμάται στα μεταπτυχιακά αυτά, δεν αποτελεί προϋπόθεση, εφόσον διεξάγονται εισαγωγικές εξετάσεις. Μια ερώτηση όμως: Ο πτυχιούχος της Πολυτεχνικής Σχολής, εκτός του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών που μπορεί να διοριστεί ως μαθηματικός, πού μπορεί να διδάξει; Κατά συνέπεια, γιατί να έχει παιδαγωγική επάρκεια; Και εσύ ποιο τμήμα έχεις τελειώσει;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2009, 02:19:10 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος partali

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 29, 2009, 11:40:59 μμ »
οι τεχνικες ειδικοτητες οπως ειναι οι μηχανικοι,οι γραφιστες και ολοι οι αποφοιτοι τει διδασκουν σε επαγγελματικα λυκεια ΕΠΑΣ και ΕΠΑΣ αλλα και στην ειδικη αγωγη.αν μπορεσεις να βγαλεις ακρη με το υπουργειο πες μας κι εμας!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2013, 12:30:39 πμ από partali »

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά για παιδαγωγική επάρκεια
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 05:13:11 πμ »
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Έγραψες "πολυτεχνικές σχολές" γι'αυτό σε ρώτησα τι σχέση έχουν με την εκπαίδευση. Άλλο οι απόφοιτοι τεχνολογικών ιδρυμάτων ή ΑΣΠΑΙΤΕ που διορίζονται στην τεχνολογική δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ΕΠΑΛ - ΕΠΑΣ. Πάντως επιβεβαιώνω ότι στο ΠΜΣ ΔΙΜΕΝΤΕ ΦΠΨ ΕΚΠΑ είχε τύχει να δω κι εγώ άτομα από ΤΕΙ που φοίτησαν και πήραν την παιδαγωγική επάρκεια... Ό,τι και να πει το υπουργείο, τα άτομα αυτά έδωσαν στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ με όλα τα απαραίτητα εφόδια. Άρα τους αναγνώρισαν την παιδαγωγική επάρκεια του εν λόγω μεταπτυχιακού. Θα τηλεφωνήσω και θα σας πω...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2009, 02:20:22 μμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.