*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια προϋπηρεσίας σε χώρα της Ε.Ε.  (Αναγνώστηκε 4035 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erinnyon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Μόρια προϋπηρεσίας σε χώρα της Ε.Ε.
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 12:31:23 μμ »
Χαίρετε συνάδελφοι,

στους πίνακες αναπληρωτών/ωρομισθίων υπάρχει μια στήλη στην οποία αναφέρεται ''ΜΟΡΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε''
πως μπορούμε να πάρουμε μόρια από άλλη χώρα? αξίζει τον κόπο να παει κάποιος 1-2 χρόνια π.χ. Γερμανία?
και το σημαντικότερο που μπορούμε να ενημερωθούμε???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2009, 01:07:39 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια προϋπηρεσίας σε χώρα της Ε.Ε.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:50:41 »

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μόρια προϋπηρεσίας σε χώρα της Ε.Ε.
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 01:12:20 μμ »
μονο μονιμοι μπορουν να πανε με μεταθεση σε ΕΛΛΗΝΙΚΑ σχολεια του εξωτερικου, οχι αναπληρωτες.
μπορεις ομως να δουλεψεις σε ΔΗΜΟΣΙΟ σχολειο του εξωτερικου π.χ. σε γερμανικο σχολειο στη γερμανια, σε αγγλικο στην αγγλια, φτανει να γνωριζεις τη γλωσσα. για παραδειγμα, φυσικοι, χημικοι και ιδιαιτερα μαθηματικοι μπορουν να βρουν πολυ ευκολα δουλεια στην αγγλια, αφου υπαρχουν σημαντικοτατες ελλειψεις στα αγγλικα σχολεια σε αυτες τις ειδικοτητες. το σχολειο πρεπει να ειναι απαραιτητα δημοσιο και οχι ιδιωτικο. σε αυτη την περιπτωση, τα μορια ισχυουν στους ελληνικους πινακες αναπληρωτων.

Αποσυνδεδεμένος mafi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Μόρια προϋπηρεσίας σε χώρα της Ε.Ε.
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 01:13:17 μμ »
Καλησπέρα! Δε γνωρίζω πολλά, ξέρω όμως ότι για να πας πρέπει να είσαι τουλάχιστον 3 χρόνια μόνιμος..Αν θέλεις κοίτα στο edra.gr, εκεί έχει πληροφορίες ειδικά για τη Γερμανία πολλές. Κοίτα εκεί που λέει :μόρια και στοιχεία σχολείων της Β/βαθμιας εκπαίδευσης (εκεί έχει και τα σχολεία του εξωτερικού).Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Μόρια προϋπηρεσίας σε χώρα της Ε.Ε.
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 09:37:22 μμ »
Προφανώς ρωτάς για το αν κάποιος αδιόριστος μπορεί να πάει σε χώρα της ΕΕ για να μαζέψει μόρια για τον πίνακα αναπληρωτών. Για Γερμανία λίγο δύσκολα τα πράγματα πρέπει να περάσεις Staatsexamen στο κρατίδιο που σε ενδιαφέρει και είναι λίγο μπέρδεμα. Κάπως έτσι είχα μάθει ρωτώντας κάποτε. Μόνο για Κύπρο είναι λίγο πιο απλά τα πράγματα αλλά οι λίστες είναι ήδη τεράστιες... Γνώμη μου αν θες να διοριστείς μέσω προϋπηρεσίας δήλωσε μια περιφέρεια κάπου πιο μακριά (πχ. Δυτ. Μακεδονίας που ποτέ δεν έχει κόσμο) και δούλεψε εκεί ωρομίσθιος. Συχνά παίρνεις και ώρες Δθμια, άρα έχεις κάπου στα 4,5-6 μόρια τη χρονιά. ΑΣΕΠ προσπάθησε να γράφεις έστω βάση κάθε φορά. Ξέρω πολύ κόσμο που το έκανε 3-4 χρόνια κ διορίστηκε. Αυτό βέβαια προϋποθέτει να είσαι νέος/α και χωρίς ιδιαίτερες υποχρεώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2009, 09:40:01 μμ από dimisfl »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια προϋπηρεσίας σε χώρα της Ε.Ε.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:50:41 »

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Μόρια προϋπηρεσίας σε χώρα της Ε.Ε.
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 11:40:47 μμ »
Τώρα που άνοιξαν οι πίνακες, είδα 18 άτομα φιλόλογους, που δηλώνουν μόρια από ΕΕ και μάλιστα κάποιοι πάνω από 20. Μου κάνει εντύπωση και σκέφτομαι, μήπως κάποιοι από αυτούς πήγαν σε χώρες  της Ευρώπης, νεοεισαχθέντες, πχ που μπήκαν από το 2000 και μετά στα ελληνικά σχολεία, κι ας μην ήταν αποσπασμένοι. Η νομοθεσία δίνει το δικαίωμα να προσλαμβάνουν ενίοτε οι κοινότητες ομογενείς ή μετανάστες εκπαιδευτικούς, δεν ξέρω όμως τι γίνεται με την προϋπηρεσία, επειδή ο νόμος ορίζει ότι για να προσμετρηθεί η πρόσληψη πρέπει να γίνει από τον επίσημο αντίστοιχο κρατικό φορέα του ξένου κράτους ή το υπουργείο παιδείας. Εγώ εργάστηκα πέρυσι σε σχολείο με αμιγές πρόγραμμα στην Αφρική και σήμερα πήρα την απάντηση την αρνητική για την προϋπηρεσία, επειδδή η πρόσληψη έγινε από την ελληνική κοινότητα. Αλλά επείδή, έχουν προσμετρηθεί τοσες και τόσες προϋπηρεσίες (οαεδίτες, εκκλησιαστικό λύκειο Βελλά Ιωαννίνων προ του 2010, ιδιωτικά, κτλ) με δικαστικές αποφάσεις και Προεδρικά Διατάγματα, άρα όλα μπορούν να γίνουν δια της νομικής οδού, θα το κυνηγήσω έτσι. Αν λοιπόν, υπάρχουν και άλλες τέτοιες περιπτώσεις, είτε από Ευρώπη, είτε από Αφρική, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.