*

Αποστολέας Θέμα: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!  (Αναγνώστηκε 39242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #154 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 12:40:40 πμ »
Η εξεταστέα ύλη πότε βγαίνει συνήθως; Είναι πάντα η ίδια;

Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών για το Νηπιαγωγείο (Φ.Ε.Κ. τεύχος Β΄ αρ. φύλλου 304/13-03-03).

1.Παιδί και Γλώσσα: Πρόγραμμα Σχεδιασμού και Ανάπτυξης Δραστηριοτήτων Γλώσσας.

2.Παιδί και Μαθηματικά: Πρόγραμμα Σχεδιασμού και Ανάπτυξης Δραστηριοτή­των Μαθηματικών.

3.Παιδί και Περιβάλλον: Πρόγραμμα Σχεδιασμού και Ανάπτυξης Δραστηριοτή­των Μελέτης Περιβάλλοντος.

4.Παιδί - Δημιουργία και Έκφραση: Πρόγραμμα Σχεδιασμού και Ανάπτυξης Δραστηριοτήτων Δημιουργίας και Έκφρασης.

Παιδί και Πληροφορική: Πρόγραμμα Σχεδιασμού και Ανάπτυξης Δραστηριο­τήτων Πληροφορικής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2010, 01:48:08 πμ από maklin »
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:31:41 »

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #155 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 06:37:42 μμ »
Maklin η ύλη για νηπιαγωγούς εκτός από το ΔΕΠΠΣ είναι ο Οδηγός Νηπιαγωγού (Για οδηγό ολοήμερου δε ξέρω ακόμα ..Μέχρι πέρισυ δεν ήταν) κ από ψυχοπαιδαγωγικά σου προτείνω Παρασκευόπουλο "νηπιακή ηλικία" ή Cole Cole(πιο δύσκολο αλλά πιο σύγχρονο) ,καθώς κ από θεωρίες μάθησης Piaget,Vygotsky,Bruner,Gardner κ λίγα για συμπεριφοριστές κ Bandura!! Ελπίζω να βοήθησα!!
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος Moonchild

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #156 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 07:34:18 μμ »
Πάντως κι εγώ στην ενότητα με τις δραστηριότητες βαθμολογούμαι άθλια. Και το χειρότερο όλων είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος... ??? ???

Παιδιά... και γω το ίδιο... Είχα ζητήσει κάποτε από μια καθηγήτρια στο Μπόνια (που πήγαινα φροντηστήριο) να μου δώσει αναπτυγμένη μια δραστηριότητα αλλά αρνήθηκε...
Ούτε γω καταλαβαίνω τι κάνω λάθος...

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #157 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 09:41:55 μμ »
αν δεν το εχεις διδαχτεί ειναι δυσκολο,ισως και οι ιδιοι οι καθηγητες στα φροντιστηριο να δυσκολευονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:31:41 »

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #158 στις: Ιανουάριος 23, 2010, 02:02:01 πμ »
Maklin η ύλη για νηπιαγωγούς εκτός από το ΔΕΠΠΣ είναι ο Οδηγός Νηπιαγωγού (Για οδηγό ολοήμερου δε ξέρω ακόμα ..Μέχρι πέρισυ δεν ήταν) κ από ψυχοπαιδαγωγικά σου προτείνω Παρασκευόπουλο "νηπιακή ηλικία" ή Cole Cole(πιο δύσκολο αλλά πιο σύγχρονο) ,καθώς κ από θεωρίες μάθησης Piaget,Vygotsky,Bruner,Gardner κ λίγα για συμπεριφοριστές κ Bandura!! Ελπίζω να βοήθησα!!

Η αλήθεια είναι ότι από το φόρουμ ενημερώθηκα για τον οδηγό νηπιαγωγού! Έχω αναφέρει και πιο παλιά, ότι στη σχολή δε μας τον είχαν δώσει και δεν είχε γίνει λόγος γι' αυτόν. Όσον αφορά τον οδηγό ολοημέρου και τον οδηγό γονέα, με είχαν ενημερώσει από τον Ανοιχτό Ίδρυμα Εκπαίδευσης ότι είναι στην ύλη όπως το ΔΕΠΠΣ. Ούτε αυτό το ήξερα. Έχω ακούσει ότι μερικοί κάνουν μια ανάγνωση τον οδηγό ολοημέρου και τον οδηγό γονέα.
Μogli ποιο βιβλίο Cole Cole προτείνεις; Το ''Η ανάπτυξη των παιδιών'' εκδόσεις Τυπωθήτω;
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #159 στις: Ιανουάριος 23, 2010, 11:08:11 πμ »
Ναι αλλά τη νηπιακή ηλικία (όχι κ τους δυο τόμους ..κ΄εννοείται όχι απέξω αλλά ένα πολύ καλό διάβασμα) κ από Παρασκευόπουλο ψυχοπαιδαγωγικά θέμαται όπως επιθετικότητα!! Πάντως αν σε δυσκολέψει των  Cole Cole κ ο Παρασκευόπουλος  ;)μια χαρά είναι!! Να ρίξεις κ μια ματιά σε βιβλία που έχεις από σχολή ..κάποια αξίζουν!! Έμφαση να δώσεις σε ΔΕΠΠΣ κ σε Οδηγούς!!..
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #160 στις: Ιανουάριος 23, 2010, 12:04:57 μμ »

Μogli ποιο βιβλίο Cole Cole προτείνεις; Το ''Η ανάπτυξη των παιδιών'' εκδόσεις Τυπωθήτω;
[/quote]
'το βιβλίο το έχω διδαχθεί, προτείνω να ασχοληθείς μόνο με τον 2ρο τόμο, το άλλο είναι για πιο μικρά παιδιά. Είναι ωραίο αλλά πολύ μεγάλο, τα εξηγεί ωραία αλλά πρόσεξε μην χαθείς μέσα στην ύλη. Διάβασε μόνο οτι σε ενδιαφέρει ;)

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #161 στις: Ιανουάριος 23, 2010, 02:09:01 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι είναι μεγάλα βιβλία. Θα πρέπει να εστιάσουμε στη νηπιακή ηλικία δηλαδή
 τόμος Β' - μέρος τρίτο. Όλο αυτό το μέρος αναφέρεται μόνο στη νηπιακή ηλικία. Επίσης, κοίταξα και βρήκα κι άλλα βιβλία από τη σχολή κατα τη γνώμη μου, θα είναι χρησίμα.

Κρασανάκης, Γ. (2003). Ψυχολογία παιδιού και εφήβου. Ηράκλειο.
Κυπριωτάκης, Α. (2001). Μια παιδαγωγική ένα σχολείο για όλα τα παιδιά. Ελληνικά Γράμματα, Αθήνα.
Κόφφας, Α. (2002). Γενική και ειδική διδακτική μεθοδολογία δραστηριοτήτων πρσχολικής αγωγής. Αθήνα.
Το τελευταίο βιβλίο πιστεύω είναι πολύ καλό και σημαντικό για το ΑΣΕΠ. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει αναφερθεί στο φορουμ. Πιστεύω ότι αξίζει να το έχετε.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος βασια12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #162 στις: Ιανουάριος 23, 2010, 06:31:58 μμ »
Πάντως κι εγώ στην ενότητα με τις δραστηριότητες βαθμολογούμαι άθλια. Και το χειρότερο όλων είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος... ??? ???

Παιδιά... και γω το ίδιο... Είχα ζητήσει κάποτε από μια καθηγήτρια στο Μπόνια (που πήγαινα φροντηστήριο) να μου δώσει αναπτυγμένη μια δραστηριότητα αλλά αρνήθηκε...
Ούτε γω καταλαβαίνω τι κάνω λάθος...

σε παρακαλω εσυ που παρακολουθησες στο μπονια εμεινες ευχαριστημενη; θεσσαλονικη η αθηνα; και εγω θελω να παω αλλα δν ξερω αν θα κανω σωστη επιλογη

Αποσυνδεδεμένος PERISTER

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #163 στις: Ιανουάριος 23, 2010, 08:51:28 μμ »
Βασια12 συμερίζομαι την αγωνία σου γιατι ακριβώς έτσι ήμουν κι εγω για τον προηγούμενο ΑΣΕΠ. Θα σου πρότεινα να πας σε 2 με 3 φροντιστήρια στα δοκιμαστικά τους εννοείτε να δεις πάνω κάτω το στυλ του καθηγητή, του φροντιστηρίου κτλ και μετα να αποφασίσεις. Τυχαίνει πολλές φορές χρονια με χρονια οι καθηγητές να αλλάζουν και να είναι τελείως διαφορετική η ποιότητα του μαθήματος. έτσι την έπαθα εγώ. Μια γνωστή μου είχε παέι στο φροντιστήριο Πλάτων στην Θεσσαλονίκη και είχε διοριστεί. Μου είχε πει τα καλύτερα για τον διδάσκον, ο οποίος ήταν και διορθωτής του ΑΣΕΠ. Πήγα λοιπόν κι εγώ εκεί μας έκανε ο ίδιος κύριος αυτός τα δυο δοκιμαστικά και μου άρεσε αρκετά, βέβαια μας είχε ενημερώσει πω αυτός επειδή διδάσκει και στο Καποδιστριακό (δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό) δεν θα έρχετε πάντα για τα μαθήματα αλλά θα στέλνει αντικαταστάτη. έπειτα έκανα την εγγραφή εδωσα 200 ευρώ και μην τον είδατε τον κύριο. ήρθε μια κυρια η οποία ήταν θεολόγος και ειχε τελειωσει το Φ.Π.Ψ Ιωαννίων και με μεταπτυχιακό στη Γερμανία σε κλάδο ασχετο  με την προσχολική αγωγή. Την ιδιότητα της, η διευθυνση του φροντιστηριου μας την απέκρυψε ςστόσο εγω από πηγές μου το έμαθα καθώς η συγκεκριμένη διδάσκει σε περιφερειακό πανεπιστήμιο Φιλοσοφία της Παιδείας. Φυσικά η ιδια δεν ηξερε να σχεδιαζει δραστηριοτητες κτλ αφου ουτε καν νηππιαγωγός ήταν??!! Το αποτελέσμα ήταν να σταματήσω για να βρω κατι αλλο. και το κορυφαιο ηταν πως οταν ζητησα για τα 200 ευρο που ειχα δωσει κάποιο υλικο, ο διευθυντής αρνήθηκε και με απέιλησε πως θα με τρέξεθ στα δικαστήρια διότι εκανα μια συμφωνία να παρακολουθήσω κύκλο μαθημάτων κι εγω δεν συνέχισα. Ευτυχώς που δεν υπέγραψα. Υστερα πέρασα απο Μπόνια και τελικά παρακολούθησα στο ΚΑΡΦΗ.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #164 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 01:00:19 πμ »
Το αποτελέσμα ήταν να σταματήσω για να βρω κατι αλλο. και το κορυφαιο ηταν πως οταν ζητησα για τα 200 ευρο που ειχα δωσει κάποιο υλικο, ο διευθυντής αρνήθηκε και με απέιλησε πως θα με τρέξεθ στα δικαστήρια διότι εκανα μια συμφωνία να παρακολουθήσω κύκλο μαθημάτων κι εγω δεν συνέχισα. Ευτυχώς που δεν υπέγραψα.


Αν είναι δυνατόν !!!  ???   :o  ???
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος magku

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #165 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 04:42:45 μμ »
Θέλω να αγοράσω ένα βιβλίο για το πρότζεκτ. Ποιο από τα παρακάτω 2 μου προτείνετε;

Η μέθοδος Project
Η ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και της δημιουργικότητας των παιδιών της προσχολικής ηλικίας
Συγγραφείς:   Lilian Katz -  Sylvia Chard


Μέθοδος project και προσχολική εκπαίδευση
Συγγραφείς:   Judy Harris Helm

Αποσυνδεδεμένος DINAPE60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #166 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 05:49:07 μμ »
Θέλω να αγοράσω ένα βιβλίο για το πρότζεκτ. Ποιο από τα παρακάτω 2 μου προτείνετε;

Η μέθοδος Project
Η ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και της δημιουργικότητας των παιδιών της προσχολικής ηλικίας
Συγγραφείς:   Lilian Katz -  Sylvia Chard


Μέθοδος project και προσχολική εκπαίδευση
Συγγραφείς:   Judy Harris Helm

το πρώτο lilian katz - sylvia chard το έχω απο τη σχολή..όποιον και να ρώτησα είχε να πεί τα καλύτερα..το διαπίστωσα και εγώ όταν το διάβασα!!!

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #167 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 06:20:00 μμ »

  To Μέθοδος project και προσχολική εκπαίδευση (μικροί ερευνητές) των Judy Harris Helm Lilian Katz το θεωρώ πολύ καλό.
 Δεν έχω όμως και το άλλο για να κάνω σύγκριση ανάμεσα στα δύο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.