*

Αποστολέας Θέμα: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!  (Αναγνώστηκε 39238 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 11:12:46 πμ »
Για τα αλλόγλωσσα παιδιά (χωρίς να γνωρίζω το θέμα που έπεσε στον ΑΣΕΠ) υπάρχει ένας γενικός κανόνας. Δεν τα βάζουμε μ΄΄ονα τους σε ομάδα, αλλά μαζί με άλλα παιδιά και αν είναι δυνατόν όχι πάνω από 1 σε κάθε ομάδα. Επίσης, χρησιμοποιούμε πολλές εικόνες.
Αυτά είναι αποτελέσματα της κοινής πρακτικής από σχολέιο και πιάνει, πιστέψτε με! Μάλσιτα, όταν έφωσα εγώ ΑΣΕΠ υπήρχε παρόμοιο θέμα και έγραψα αυτά , τα οποία πρέπει να τα πήρα σωστά, γιατί έγραψα καλό βαθμό.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:32:37 »

Αποσυνδεδεμένος cklio76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 11:34:02 πμ »
Καλημέρα κι από μένα,

Εγώ είχα διαβάσει φέτος το βιβλίο του Κιτσαρά για την προσχολική αγωγή και θεωρώ ότι τα θέματα που έπεσαν φέτος ήταν από τα βιβλία του. Εκτός από την ύλη όμως που συζητάμε, πότε πιστεύετε ή έχετε ακούσει ότι θα γίνει ο επόμενος διαγωνισμός; 2010 ή 2011;

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 02:31:37 μμ »
σύμφωνα με τις προηγούμενες φορές θα πρέπει να γίνει τέλος του 2010 αλλά σίγουρα πάλι δεν θα προλάβουν οπότε πάμε αρχές 2011. νωρίτερα δεν νομίζω... αργότερα μπορει...!!!
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 05:41:13 μμ »
2 βιβλια για τον ασεπ απο εκδοσεις διπτυχο ( με βοηθησαν πολυ στο να κανω πρακτικη και μαλιστα πολλα απο τα πολλαπλης που επεσαν στον διαγωνισμο ειχαν την ιδια ή και παραπλησια διατυπωση και ειχε αρκετα καλα παραδειγματα για δραστηριοτητες),

θα μπορούσες να μας πεις ακριβώς τα βιβλία; Τι περίπου είναι; Επίσης, έχει διαβάσει κάποια κάτι βιβλία που βγαίνουν για τον ασεπ αποκλειστικα; Εννοώ οτι έχουν θέμα τον ασεπ και υπάρχει τέτοιο για τον κλάδο μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:32:37 »

Αποσυνδεδεμένος nanakimou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 09:43:24 μμ »
Αν μπορώ να βοηθήσω, να αναφέρω ότι εγώ διάβασα
1.   Οδηγό σπουδών
2.   ΔΕΠΠΣ
3.   Προγράμματα, Διδακτική Μεθοδολογία Προσχολικής Αγωγής, Κιτσαράς
4.   Προσχολική Παιδαγωγική, Κιτσαράς (μια προσεκτική ανάγνωση)
5.   Όλη η ύλη της προσχολικής , ΑΣΕΠ Νηπιαγωγών, εκδόσεις δίπτυχο

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 11:23:10 μμ »

θα μπορούσες να μας πεις ακριβώς τα βιβλία; Τι περίπου είναι; Επίσης, έχει διαβάσει κάποια κάτι βιβλία που βγαίνουν για τον ασεπ αποκλειστικα; Εννοώ οτι έχουν θέμα τον ασεπ και υπάρχει τέτοιο για τον κλάδο μας.
[/quote]


1. ΑΣΕΠ κλαδος νηπιαγωγων (περιεχει 482 πολλαπλης, η θεωρια του δεν με καλυψε πληρως αλλα με βοηθησε στο να οργανωσω το διαβασμα μου)
2. ΑΣΕΠ 2 κλαδος νηπιαγωγων ( 455 πολλαπλης και αρκετα παρασειγματα θεματικων προσεγγισεων και σχεδιων ερασιας συμφωνα με τον οδηγο και το δεππσ)
δεν υπαρχει συγκεκριμενος συγγραφεας και δεν υπαρχει στα βιβλιοπωλεια εγω το παρηγγειλα αφου το μελετησα απο μια γνωστη μου που το ειχε.

να σημειωσω οτι και στα δυο βιβλια εχει το ιδιο θεμα και ως θεματικη προσεγγιση και ως σχεδιο εργασιας π.χ. "τα μεσα μεταφορας" και ωσ θεματικη προσεγγιση και ως προτζεκτ.

αλλα βιβλια για ασεπ μηπιαγωγων δεν διαβασα γιατι απο αυτα που τουλαχιστον εψαξα δεν τα βρηκα καθολου ποιοτικα ( ωσ προς το περιεχομενο). επισης ξεχασα να πω οι εκανα μια αναγνωση και το βιβλιο "εξελικτικη ψυχολογια, ψυχολογικη θεωρηση της πορειας της ζωης απο τη συλληψη ως την ενηλικιωση" τομος 2 προσχολικη ηλικια, παρασκευοπουλος ιωαννης. απο θεωρητικους εψαξα στο ιντερνετ και απο βιβλια της σχολης και εδωσα εμφαση στους: piaget,vygotsky,bruner, gardner,freud.τους αναφερω επειδη ( με εξαιρεση τον τελευταιο) τους ανεφερα και στις 2 ερωτησεις.ελπιζω να βοηθησα.

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 10:31:07 πμ »

θα μπορούσες να μας πεις ακριβώς τα βιβλία; Τι περίπου είναι; Επίσης, έχει διαβάσει κάποια κάτι βιβλία που βγαίνουν για τον ασεπ αποκλειστικα; Εννοώ οτι έχουν θέμα τον ασεπ και υπάρχει τέτοιο για τον κλάδο μας.


1. ΑΣΕΠ κλαδος νηπιαγωγων (περιεχει 482 πολλαπλης, η θεωρια του δεν με καλυψε πληρως αλλα με βοηθησε στο να οργανωσω το διαβασμα μου)
2. ΑΣΕΠ 2 κλαδος νηπιαγωγων ( 455 πολλαπλης και αρκετα παρασειγματα θεματικων προσεγγισεων και σχεδιων ερασιας συμφωνα με τον οδηγο και το δεππσ)
δεν υπαρχει συγκεκριμενος συγγραφεας και δεν υπαρχει στα βιβλιοπωλεια εγω το παρηγγειλα αφου το μελετησα απο μια γνωστη μου που το ειχε.

να σημειωσω οτι και στα δυο βιβλια εχει το ιδιο θεμα και ως θεματικη προσεγγιση και ως σχεδιο εργασιας π.χ. "τα μεσα μεταφορας" και ωσ θεματικη προσεγγιση και ως προτζεκτ.

αλλα βιβλια για ασεπ μηπιαγωγων δεν διαβασα γιατι απο αυτα που τουλαχιστον εψαξα δεν τα βρηκα καθολου ποιοτικα ( ωσ προς το περιεχομενο). επισης ξεχασα να πω οι εκανα μια αναγνωση και το βιβλιο "εξελικτικη ψυχολογια, ψυχολογικη θεωρηση της πορειας της ζωης απο τη συλληψη ως την ενηλικιωση" τομος 2 προσχολικη ηλικια, παρασκευοπουλος ιωαννης. απο θεωρητικους εψαξα στο ιντερνετ και απο βιβλια της σχολης και εδωσα εμφαση στους: piaget,vygotsky,bruner, gardner,freud.τους αναφερω επειδη ( με εξαιρεση τον τελευταιο) τους ανεφερα και στις 2 ερωτησεις.ελπιζω να βοηθησα.
[/quote]
Το "Ασεπ κλάδος νηπιαγωγών"εκδ Δίπτυχο κυκλοφορεί κανονικά στα κεντρικά βιβλιοπωλεία της Αθήνας. Για εμάς τους υπόλοιπους απο επαρχία υπάρχει κ η τηλ. ή online παραγγελία.   :)
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 11:10:05 πμ »
ευτυχία και georgiasamar σας ευχαριστώ πάρα πολύ. ;D

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 02:26:45 μμ »

Το "Ασεπ κλάδος νηπιαγωγών"εκδ Δίπτυχο κυκλοφορεί κανονικά στα κεντρικά βιβλιοπωλεία της Αθήνας. Για εμάς τους υπόλοιπους απο επαρχία υπάρχει κ η τηλ. ή online παραγγελία.   :)
[/quote]

αχ μην το λες γιατι στον μαλλιαρη και στον ιανο της θεσσαλονικης δεν τα ειχαν οταν τα εψαχνα, εκτος και αν εξαντληθηκαν.απο οσο ξερω γενικα οι εκδοσεις διπτυχο δεν πολυκκυκλοφορουν στα βιβλιοπωλεια.
παντως βρε κοριτσια μηπως ειναι λιγο νωρις για διαβασμα?με αγχωνετε!εγω ελεγα να ξεκινησω του χρονου το καλοκαιρι....γιατι και σε αυτον τον διαγωνισμο διαβασα απο σεπτεμβρη.παντως μπραβο σας και καλο κουραγιο που αντεχετε να μπειτε παλι στην διαδικασια! ;)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 03:13:46 μμ »
Το διάβασμα είναι προσωπική υπόθεση του καθενός.Ο καθένας μας ξέρει για τον εαυτό του πόσο εύκολα μαθαίνει και αφομοιώνει,τί  γνωστικά κενά έχει,πού πρέπει να δώσει έμφαση στο διάβασμά του κτλ.
Υπάρχουν άτομα που όταν λένε τώρα διαβάζω,συγκεντώνονται και πραγματικά διαβάζουν και είναι άλλα που πιάνουν το βιβλίο και το μυαλό αρχίζει και πετάει(έτσι είμαι εγώ).Κάποιοι λοιπόν χρειάζονται περισσότερο χρόνο,κάποιοι λιγότερο.Και γώ ξεκίνησα διάβασμα τον Σεπτέμβρη μαζί με φροντιστήριο αλλά το ουσιαστικό διάβασμα το έριξα 1,5 μήνα πριν τον ΑΣΕΠ.Αλλά με υπερβολές:δεν έβγαινα έξω και άλλα ακραία!! ;D.
Έτσι λειτουργώ όμως ΕΓΩ.Της τελευταίας στιγμής... 8)

Αποσυνδεδεμένος magku

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 03:22:26 μμ »
Να σε ρωτήσω Boldini το φροντιστήριο άξιζε τον κόπο ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 05:39:15 μμ »
Πίστεψέ με,δεν είναι εύκολη η απάντηση!
Εγώ πήγα σε φροντιστήριο της Θεσσαλονίκης πολύ γνωστό και μόνο γνωστικό όχι παιδαγωγικά.
Εξαρτάται σε τί επίπεδο βρίσκεσαι και πόσες απορίες έχεις.Σε βοηθάει πάντως κυρίως στο πρακτικό κομμάτι,να σχεδιάζεις δραστηριότητες,θεματικές,σχέδια εργασίας κτλ.Κοίτα,ό,τι κάνεις παραπάνω για την προετοιμασία ΑΣΕΠ καλό είναι.Απλά πρέπει να κάνεις σωστή επιλογή φροντιστηρίου,να μάθεις ποιός είναι αυτός που θα σου κάνει μάθημα(πολύ σημαντικό) και πριν το ξεκινήσεις να έχεις διαβάσει οπωσδήποτε καλά το ΔΕΠΠΣ και τον οδηγό ωστε να έχεις συγκεντρώσει τις απορίες σου και να σου τις λύσει ο "καθηγητής".
Από'κει και πέρα είναι καθαρά θέμα οικονομικό


Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 08:03:02 μμ »
Την προηγούμενη φορά εγω δεν έκανα φροντιστήριο και 2ρη μέρα δεν τα πήγα καθόλου καλά. Αντίθετα φίλες μου που έκαναν σε γνωστό φροντιστήριο της Θεσ/νίκης πήγαν πολύ καλά σχετικά 70-85. Κάποιες διορίστηκαν κιόλας. Σίγουρα είναι και το πως τα γράφει ο καθένας αλλά εγω την επόμενη φορά θα κάνω. Απλά πρέπει να βρεις το κατάλληλο γιατί κάποιοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται και μπορεί να σε μπερδέψουν. Μόνο ειδική διδακτική θα κάνω γιατί γενικά παιδαγωγικά δεν αξίζει.Έτσι πιστεύω τουλάχιστον. Αυτό που θέλω είναι να δω πως πρέπει να δομίσω την δραστηριότητα.

Αποσυνδεδεμένος magku

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Επόμενος ΑΣΕΠ - ΠΕ60!!
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 09:12:05 μμ »
Να ρωτήσω κάτι; Στο ΑΣΕΠ την πρώτη μέρα δίνουμε γνωστικό αντικείμενο και την επόμενη ειδική διδακτικη, παιδαγωγικά και γενική διδακτική. Σε κάποιο φροντιστήριο που κοίταξα υπάρχουν 2 τμήματα. Το ένα Παιδαγωγικά - Γενική Διδακτική Μεθοδολογία και το άλλο Ψυχοπαιδαγωγικά, Γνωστικό αντικείμενο και Ειδική διδακτική μεθοδολογία. Το δεύτερο μου προτείνεται και τι ακριβώς διδάσκεται στο καθένα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.