*

Αποστολέας Θέμα: Προετοιμασία για Αγγλικά ( πανελλήνιες)  (Αναγνώστηκε 49793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος HELENQ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία για Αγγλικά ( πανελλήνιες)
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 30, 2010, 06:51:23 μμ »
Octopus, ευχαριστώ για την πληροφορία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προετοιμασία για Αγγλικά ( πανελλήνιες)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:36 »

Αποσυνδεδεμένος GiannisVeria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία για Αγγλικά ( πανελλήνιες)
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 08, 2010, 09:34:32 πμ »
Το βιβλίο όντως είναι κορυφή. Το χρησιμοποιοεί ο ανηψιός μου και είναι απόλυτα ευχαριστημένος.

Αποσυνδεδεμένος lilogr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία για Αγγλικά ( πανελλήνιες)
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 28, 2010, 11:47:19 πμ »
γειά σας!Yπάρχει μήπως κάποιο site με τις απαντήσεις του μαθήματος των αγγλικών του 2010 ή και παλιότερων θεμάτων ;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία για Αγγλικά ( πανελλήνιες)
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 12:28:28 πμ »
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ "ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ-ΑΓΓΛΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ-NEW FORMAT ΙΟΥΝΙΟΣ 2010    11+1 NEW FORMAT TESTS+50 ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ".ΕΚΔΟΣΕΙΣ SUPER COURSE ΤΗΛ  ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ 23310 73777.

Καλά, μιλάμε για φευγάτη τιμή δεδομένης της ύλης. Και γιατί φέρει τον τίτλο "αγγλική φιλ/γία"; Μόνο στις ξένες φιλολογίες χρειάζεται η ξένη γλώσσα; Βγάλανε και τη μετάφραση λες και ήταν κάτι το δύσκολο. Ακόμη και στα τμήματα δημοσιογραφίας χρειάζεται η ξένη γλώσσα ως ειδικό μάθημα, πέραν του ότι πολύ συχνά οι ίδιοι οι δημοσιογράφοι μεταφράζουν τα άρθρα που δημιοσιεύουν. Να μην αναφερθώ στο ΤΞΓΜΔ, που έχει καταντήσει μπάχαλο. Γι'αυτό είχα συμφοιτήτριες στην Αγγλική ΑΠΘ επιπέδου Β2 που διαμαρτύρονταν ότι δεν προσφέρονται γλωσσικά μαθήματα για να καλύπτονται τα κενά τους στην ξένη γλώσσα; Πόσο ακόμη θα πέσει το επίπεδο; Μού έτυχαν περιπτώσεις στην Αγγλική όπου πρωτοετείς φοιτήτριες δεν ήξεραν πότε χρησιμοποιείται οι χρόνοι. Αν είναι δυνατόν σε προφορική παρουσίαση να διηγούνται μια εμπειρία τους χρησιμοποιώντας τον απλό ενεστώτα. Κι όπου θυμούνταν καμιά φορά τον αόριστο, τα ανώμαλα ρήματα γίνονταν ομαλά. Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει ΚΑΙ προφορική εξέταση, ώστε όσοι έχουν θέμα με την προφορά (κι εγώ μαζί) να υποχρεώνονται να τη βελτιώσουν ή να πάρουν πόδι. Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που δεν έδωσα εξετάσεις για ειδίκευση στη διερμηνεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προετοιμασία για Αγγλικά ( πανελλήνιες)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:09:36 »

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία για Αγγλικά ( πανελλήνιες)
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 06:51:16 μμ »
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ "ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ-ΑΓΓΛΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ-NEW FORMAT ΙΟΥΝΙΟΣ 2010    11+1 NEW FORMAT TESTS+50 ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ".ΕΚΔΟΣΕΙΣ SUPER COURSE ΤΗΛ  ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ 23310 73777.

Καλά, μιλάμε για φευγάτη τιμή δεδομένης της ύλης. Και γιατί φέρει τον τίτλο "αγγλική φιλ/γία"; Μόνο στις ξένες φιλολογίες χρειάζεται η ξένη γλώσσα; Βγάλανε και τη μετάφραση λες και ήταν κάτι το δύσκολο. Ακόμη και στα τμήματα δημοσιογραφίας χρειάζεται η ξένη γλώσσα ως ειδικό μάθημα, πέραν του ότι πολύ συχνά οι ίδιοι οι δημοσιογράφοι μεταφράζουν τα άρθρα που δημιοσιεύουν. Να μην αναφερθώ στο ΤΞΓΜΔ, που έχει καταντήσει μπάχαλο. Γι'αυτό είχα συμφοιτήτριες στην Αγγλική ΑΠΘ επιπέδου Β2 που διαμαρτύρονταν ότι δεν προσφέρονται γλωσσικά μαθήματα για να καλύπτονται τα κενά τους στην ξένη γλώσσα; Πόσο ακόμη θα πέσει το επίπεδο; Μού έτυχαν περιπτώσεις στην Αγγλική όπου πρωτοετείς φοιτήτριες δεν ήξεραν πότε χρησιμοποιείται οι χρόνοι. Αν είναι δυνατόν σε προφορική παρουσίαση να διηγούνται μια εμπειρία τους χρησιμοποιώντας τον απλό ενεστώτα. Κι όπου θυμούνταν καμιά φορά τον αόριστο, τα ανώμαλα ρήματα γίνονταν ομαλά. Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει ΚΑΙ προφορική εξέταση, ώστε όσοι έχουν θέμα με την προφορά (κι εγώ μαζί) να υποχρεώνονται να τη βελτιώσουν ή να πάρουν πόδι. Αυτός ήταν ένας από τους λόγους που δεν έδωσα εξετάσεις για ειδίκευση στη διερμηνεία.

αφου η προφορα σου sucks, τοτε θα ηταν καλυτερα να απεφευγες κ την παραδοση μαθηματων..
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία για Αγγλικά ( πανελλήνιες)
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 01:02:29 μμ »
Κι εσύ Golumιά, καλό θα ήταν να γυρίσεις πίσω στην τρύπα σου και να μην τρομάζεις τα παιδιά που διδάσκεις. Την τρίχα την κάνεις τριχιά. Μάθε πρώτα να μιλάς ελληνικά, που μού πετάς αγγλικές λέξεις σαν τους "καθηγητές" του ΑΠΘ, που από τη χρόνια υποβάθμιση της ελληνικής εμφανίζουν περισσότερη χρήση της αγγλικής στον καθημερινό τους λόγο κι από τους Κύπριους. Μιλάμε ότι τούς κάνεις μια ερώτηση εκτός μαθήματος στα ελληνικά κι ενώ αρχίζουν να σού απαντούν στη μητρική τους, πολύ σύντομα δυσκολεύονται να τη χρησιμοποιήσουν και το γυρνάνε στην αγγλική. ΚΑΤΑΝΤΙΑ! Όσο για την προφορά μου, μπορεί να μην είναι άψογη, αλλά ευτυχώς είναι στο αμερικάνικο στυλ, βέβαια όχι το βλάχικο τύπου Βush, απλώς οι πανηλίθιοι καθηγητές του Αγγλικού που το έπαιζαν Άγγλοι θεοποιούσαν όσους φοιτητές είχαν βρετανική προφορά, ενώ γκρίνιαζαν που οι υπόλοιποι δε μιλούσαμε έτσι. Πλάκα μάς κάνουν; Αν είναι έτσι, οι γαλλόφωνοι θα έπρεπε να μιλάνε και με την αλσατική, και με την παριζιάνικη και με τη μασσαλιώτικη προφορά. Άντε να σε δω, ειδικά τώρα που όσοι γονείς κάνουν ιδιαίτερα στα βλαστάρια τους ζητούν καθηγητές που είτε είναι φυσικοί ομιλητές της ξένης γλώσσας είτε μιλάνε σαν Άγγλοι, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αν δεν έχεις τη βρετανική προφορά, σύντομα δε θα έχεις δουλειά ούτε και από τα ιδιαίτερα. Τι να πω! Όταν πήγαινα φροντιστήριο, δε δινόταν τόση έμφαση στη βρετανική προφορά. Σημασία είχε να αποκτήσουμε τουλάχιστον τη διεθνή. Μόνο σε γλώσσες όπως τα γαλλικά, που τα φωνήεαντα μόνο αλλόφωνα δεν είναι, είναι ζωτικής σημασίας η σωστή και, όσο το δυνατόν, αρτιότερη προφορά.

Αποσυνδεδεμένος Heathcliff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία για Αγγλικά ( πανελλήνιες)
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 11:49:12 πμ »
Κι εσύ Golumιά, καλό θα ήταν να γυρίσεις πίσω στην τρύπα σου και να μην τρομάζεις τα παιδιά που διδάσκεις. Την τρίχα την κάνεις τριχιά. Μάθε πρώτα να μιλάς ελληνικά, που μού πετάς αγγλικές λέξεις σαν τους "καθηγητές" του ΑΠΘ, που από τη χρόνια υποβάθμιση της ελληνικής εμφανίζουν περισσότερη χρήση της αγγλικής στον καθημερινό τους λόγο κι από τους Κύπριους. Μιλάμε ότι τούς κάνεις μια ερώτηση εκτός μαθήματος στα ελληνικά κι ενώ αρχίζουν να σού απαντούν στη μητρική τους, πολύ σύντομα δυσκολεύονται να τη χρησιμοποιήσουν και το γυρνάνε στην αγγλική. ΚΑΤΑΝΤΙΑ! Όσο για την προφορά μου, μπορεί να μην είναι άψογη, αλλά ευτυχώς είναι στο αμερικάνικο στυλ, βέβαια όχι το βλάχικο τύπου Βush, απλώς οι πανηλίθιοι καθηγητές του Αγγλικού που το έπαιζαν Άγγλοι θεοποιούσαν όσους φοιτητές είχαν βρετανική προφορά, ενώ γκρίνιαζαν που οι υπόλοιποι δε μιλούσαμε έτσι. Πλάκα μάς κάνουν; Αν είναι έτσι, οι γαλλόφωνοι θα έπρεπε να μιλάνε και με την αλσατική, και με την παριζιάνικη και με τη μασσαλιώτικη προφορά. Άντε να σε δω, ειδικά τώρα που όσοι γονείς κάνουν ιδιαίτερα στα βλαστάρια τους ζητούν καθηγητές που είτε είναι φυσικοί ομιλητές της ξένης γλώσσας είτε μιλάνε σαν Άγγλοι, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αν δεν έχεις τη βρετανική προφορά, σύντομα δε θα έχεις δουλειά ούτε και από τα ιδιαίτερα. Τι να πω! Όταν πήγαινα φροντιστήριο, δε δινόταν τόση έμφαση στη βρετανική προφορά. Σημασία είχε να αποκτήσουμε τουλάχιστον τη διεθνή. Μόνο σε γλώσσες όπως τα γαλλικά, που τα φωνήεαντα μόνο αλλόφωνα δεν είναι, είναι ζωτικής σημασίας η σωστή και, όσο το δυνατόν, αρτιότερη προφορά.
:Μόνο που εδώ είναι ιστότοπος  για ενήμέρωση εκπαιδευτικών και όχι γιαατινα7 ..ξεκατίνιασμα  Μ

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία για Αγγλικά ( πανελλήνιες)
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 03:57:01 μμ »
Κι εσύ Golumιά, καλό θα ήταν να γυρίσεις πίσω στην τρύπα σου και να μην τρομάζεις τα παιδιά που διδάσκεις. Την τρίχα την κάνεις τριχιά. Μάθε πρώτα να μιλάς ελληνικά, που μού πετάς αγγλικές λέξεις σαν τους "καθηγητές" του ΑΠΘ, που από τη χρόνια υποβάθμιση της ελληνικής εμφανίζουν περισσότερη χρήση της αγγλικής στον καθημερινό τους λόγο κι από τους Κύπριους. Μιλάμε ότι τούς κάνεις μια ερώτηση εκτός μαθήματος στα ελληνικά κι ενώ αρχίζουν να σού απαντούν στη μητρική τους, πολύ σύντομα δυσκολεύονται να τη χρησιμοποιήσουν και το γυρνάνε στην αγγλική. ΚΑΤΑΝΤΙΑ! Όσο για την προφορά μου, μπορεί να μην είναι άψογη, αλλά ευτυχώς είναι στο αμερικάνικο στυλ, βέβαια όχι το βλάχικο τύπου Βush, απλώς οι πανηλίθιοι καθηγητές του Αγγλικού που το έπαιζαν Άγγλοι θεοποιούσαν όσους φοιτητές είχαν βρετανική προφορά, ενώ γκρίνιαζαν που οι υπόλοιποι δε μιλούσαμε έτσι. Πλάκα μάς κάνουν; Αν είναι έτσι, οι γαλλόφωνοι θα έπρεπε να μιλάνε και με την αλσατική, και με την παριζιάνικη και με τη μασσαλιώτικη προφορά. Άντε να σε δω, ειδικά τώρα που όσοι γονείς κάνουν ιδιαίτερα στα βλαστάρια τους ζητούν καθηγητές που είτε είναι φυσικοί ομιλητές της ξένης γλώσσας είτε μιλάνε σαν Άγγλοι, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αν δεν έχεις τη βρετανική προφορά, σύντομα δε θα έχεις δουλειά ούτε και από τα ιδιαίτερα. Τι να πω! Όταν πήγαινα φροντιστήριο, δε δινόταν τόση έμφαση στη βρετανική προφορά. Σημασία είχε να αποκτήσουμε τουλάχιστον τη διεθνή. Μόνο σε γλώσσες όπως τα γαλλικά, που τα φωνήεαντα μόνο αλλόφωνα δεν είναι, είναι ζωτικής σημασίας η σωστή και, όσο το δυνατόν, αρτιότερη προφορά.

Matina7 η συμπεριφορά σου δεν σε τιμά καθόλου. Αν μη τι άλλο, παρακολουθώ το φόρουμ πολύ καιρό κ έχω δει αρκετά άκυρα που έχεις αναφέρει. Προφανώς είσαι πολύ νέα στο χώρο κ δεν έχεις την εμπειρία των άλλων. Αλλά να επιτίθεσαι σε συνάδελφο? Είναι δυνατόν? Αν μη τι άλλο, θα έπρεπε να εξασκήσεις τα αγγλικά σου, γιατί για καθηγήτρια αγγλικών κάνεις πολλά ορθογραφικά. Από εκεί κ πέρα, είναι λογικό όταν κάποιος ασχολείται με τα αγγλικά, ειδικά για πολλά χρόνια, να μπορεί να εκφραστεί πιο εύκολα στην ξένη γλώσσα. Η δουλειά μας δεν είναι μεταφραστική, είναι γλωσσολογική. Κ καθήκον μας να μιλούμε και να μεταδίδουμε την ξένη γλώσσα με τον κατά το δυνατόν καλύτερο τρόπο. Οπότε, ναι, η προφορά είναι σημαντική, όπως κ πολλά άλλα στοιχεία της γλώσσας.

Όσον αφορά κάτι άλλο που έγραψες κ μου έκανε εντύπωση... Η κατάργηση της μετάφρασης ήταν ένα από τα λίγα σοβαρά πράγματα που έκανε το υπουργείο στο ειδικό μάθημα. Η εξέταση είναι στην κατανόηση και παραγωγή αγγλικού λόγου, σε καμία περίπτωση στην μετάφραση. Η μετάφραση είναι ξεχωριστή επιστήμη, με άλλους κώδικες κ άλλες συνισταμένες που ουδέποτε έχουν διδαχτεί ούτε κ θα πρέπει να ζητούνται από μαθητές Λυκείου.

Για το θέμα των Πανελληνίων, όντως το βιβλίο της supercourse είναι το πιο άρτιο που κυκλοφορεί στην αγορά, αλλά δεν πιστεύω ότι μόνο αυτό αρκεί (αν μιλάμε τουλάχιστον για υποψήφιο αγγλικής, που είναι κ πιο απαιτητική βαθμολογία). Αυτό που έκανα τα τελευταία δύο χρόνια είναι το βιβλίο αυτό αλλά κ use of english του cpe (το βιβλίο της hillside μου άρεσε πολύ αλλά από ότι μαθαίνω τείνει να αποσυρθεί. Ούτε teacher's δεν είχαν να μου στείλουν). Επιπλέον, ένα βιβλίο για ielts θα μπορούσε να είναι χρήσιμο, ή το upstream γ2. Επίσης βοηθούν πολύ τα θέματα γ1 του κπγ γιατί από εκεί αντλείται η θεματολογία κ το είδος ασκήσεων.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία για Αγγλικά ( πανελλήνιες)
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 30, 2013, 11:18:44 μμ »
Και πού είδες τα ορθογραφικά μου λάθη; Δε θυμάμαι να έχω γράψει κάτι στα αγγλικά στο φόρουμ, εκτός κι αν αναφέρεσαι σε τίποτα τυπογραφικά λόγω βιασύνης του στυλ βιάζεσε αντί για βιάζεσαι. Αυτό οφείλεται στην παρεμβολή της προφοράς στην ορθογραφία την ώρα που γράφω (Ψυχογλωσσολογία). Ακόμη και στην ξένη γλώσσα το παθαίνω, πχ right αντί για write (και πάλι Ψυχογλωσσολογία). Όσο για την προετοιμασία, νομίζω ότι το καλύτερο είναι να συνδυάζονται βιβλία για Β2 ίσως και Γ1 ή Γ2 με το σχετικό βιβλίο που έχει σχεδιαστεί αποκλειστικά για τις πανελλαδικές. Από ένα θέμα που είδα δε μού φάνηκε ιδιαίτερα υψηλό το επίπεδο, σίγουρα από Β2 και πάνω, αλλά όχι και για Γ2. Δεν ξέρω, πάντως θεωρώ εντελώς στεγνή τη προετοιμασία μόνο με το ειδικά σχεδιασμένο βιβλίο. Άλλωστε δεν προσφέρει και πολλά τεστ προετοιμασίας. Το νέο σύστημα μού θυμίζει έντονα το ΚΠΓ όταν έδινα ιταλικά για το Β2. Νομίζω ότι τα προηγούμενα θέματα των αγγλικών, από Β2 και πάνω, είναι πρώτης τάξεως προετοιμασία για τις πανελλαδικές. Δε μού έχει τύχει να διδάξω το συγκεκριμένο "μάθημα", αλλά όσοι έχουν εμπειρία καλό θα ήταν να μάς πούνε αν όντως οι ιδέες που έχουμε κάποιοι για χρήση των βιβλίων για τα πτυχία ξένων γλωσσών καλύπτουν και την εξέτασή τους στις πανελλαδικές.

ΥΓ 1: Όσο για την "επίθεση" στο φιλαράκο σας ή τη γκόμενα ή ό,τι είναι, ας πρόσεχε κι ο ίδιος να μην είναι τόσο απόλυτος και να μην κάνει την τρίχα τριχιά, γιατί δε σηκώνω πολλά πολλά.  Εσάς ποιος σάς έδωσε το δικαίωμα να ανακατευτείτε σε ζητήματα ΑΛΛΩΝ; Τι χώνεστε σαν τσούπρες; Δεν το'ξερα ότι χρειαζόμαστε και συνήγορο για τους μεταξύ μας διαπληκτισμούς. Πείτε μου ότι βγαίνει η Τατιάνα από μέσα σας και δεν κρατιέστε να χωθείτε. Κατά τα άλλα συναδελφική αλληλεγγύη... my ass! Έξω όμως γίνεται χαρτοπόλεμος με τις αγγελίες για ιδιαίτερα. Βάζει η μια, το σκίζει η επόμενη και κολλά από πάνω το δικό της χαρτί. Η μια πιο κλώσσα από την άλλη. Κι όσο για τις κατινιές, αυτά τα κάνουν οι γκόμενες, pas moi. Τις διαφορές μου γουστάρω να τις λύνω πυξ λαξ, όχι με μαλλιοτραβήγματα όπως οι κατίνες. Ας πρόσεχε ο... ring-lover να μη μ'ερεθίσει. Αυστηρότερος κριτής του εαυτού μου ήμουν ,είμαι και θα είμαι εγώ και μόνον εγώ. Ειδάλλως, τώρα θα κυνηγούσα μια θέση στο πανεπιστήμιο, όπου είσαι αυθεντία και κανείς δεν ελέγχει τις γνώσεις σου. Κι αφού στην Αγγλική υπάρχουν και καθηγητές με βλάχικη προφορά, την οποία και μεταφέρουν στην αγγλική, γιατί να μη διδάσκω κι εγώ, που δε μιλώ σαν  την Elizabeth II, αλλά όταν θέλω μπορώ να πιάσω και τη βρετανική προφορά. Καιτω όντι το'χω κάνει.

ΥΓ 2: πάνε μια βόλτα στη γωνιά των φιλολόγων, συγκεκριμένα της Γ' Λυκείου, και πες μου αν τα σχόλια που κάνουν διάφορα μέλη του φόρουμ για τους συναδέλφους τους που βάζουν τα θέματα των εξετάσεων, δίνουν τις απαντήσεις ή απλώς διορθώνοουν τα γραπτά είναι και τόσο επιτιμητικά. Ειδικά για τα Λατινικά είναι... απόλαυση. Και δε θα διαφωνήσω μαζί τους. Δεν έχουν άδικο. Ποιος μού λέει ότι δεν παίχτηκε κάτι παρόμοιο στην κατά μετάφραση περίοδο των ξένων γλωσσών;

ΥΓ 3: στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ χρησιμοποιούμε το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ερωτηματικό (;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;). Κοίτα πρώτα τα δικά σου λάθη και μετά ασχολήσου με των άλλων. Εντάξει, δεν αντιλέγω ότι παρεκτράπηκα λιγάκι, αλλά θα'θελα να'μουν από μια γωνιά και να δω τι θα έκανες αν σού έλεγαν να μη διδάσκεις μόνο και μόνο επειδή κάποιος δεν ξέρει να διαβάζει σωστά. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα ν'απαγορεύσει στον άλλο να εργαστεί ούτε να τού υποδείξει τι να κάνει. Με την ίδια λογική θα μπορούσα κι εγώ να θέσω υπό αμφισβήτηση τη γνώση όσων έχουν ένα πτυχίο και διδάσκουν. Στο κάτω-κάτω ποιος μού εγγυάται ότι ξέρουν να κάνουν τη δουλειά τους; Περισσότερες από τις μισές καθηγήτριες ξένων γλωσσών που είχα πήγαιναν με ρυθμούς χελώνας κι αυτό γιατί ήμασταν ετερογενή γκρουπ και δεν μπορούσαν να βοηθήσουν όσους έμεναν πίσω ή απλώς δε διάβαζαν. Σε λίγο θα έκανα εγώ μάθημα στον εαυτό μου.

ΥΓ 4: αναρωτιέμαι ποια είναι τα άκυρα σημεία μου. Μήπως η κάκιστη εντύπωση που έχω από τους διορισμένους συναδέλφους εκπαιδευτικούς; Τι; Που βαριόντουσαν να έρθουν για μάθημα και προτιμούσαν να πίνουν φραπέ στο γραφείο; Που ερχόταν ο άλλος την πρώτη ώρα με τον καφέ και την τυρόπιτα λες και είναι μπουγατσατζίδικο η αίθουσα; Η μια αγγλικού που δεν ήξερε πώς να διδάξει το TASK 1 ή η άλλη που αποκαλούσε μπροστά στα μούτρα της τη συμμαθήτριά μου "π@@@@@@να"; Πρόσεχε, γιατί στο συγκεκριμένο θέμα μόνο συγγνώμη που δε μού ζήτησαν.

- ΔΕΝ πρόκειται να ασχοληθώ άλλο με το θέμα. Το επιμύθιο είναι ένα: μη φυτρώνετε όπου δε σας σπέρνουν. Στα θέματα που παρακολουθώ έχω τύχει αρνητικό σχολιασμό από ένα μέλος σε άλλο, αλλά δεν ανακατεύτηκα, διότι ΔΕ ΜΕ ΑΦΟΡΟΥΣΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2013, 03:01:04 πμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος vassiliki K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία για Αγγλικά ( πανελλήνιες)
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 23, 2013, 01:40:47 μμ »
Γεια σας, επαναφερω το θεμα γιατι μια μαθητρια θελει να την προετοιμασω για το ειδικο μαθημα των Αγγλικων. Το επιπεδο της ειναι περιπου Γ1, εχει δωσει ECPE 3 φορες και κοβεται στο CGVR, πραγματι εχει προβλημα στο λεξιλογιο και κατανοηση κειμενων. Παρ'ολα αυτα επιμενει να δωσει για Αγγλικη φιλολογια. Σκεφτηκα να της κανω ξανα την υλη του επιπεδου C2 και οχι μονο practice tests με το format της εξετασης του ειδικου μαθηματος. Εχω στα υπ'οψη το βιβλιο της Hillside press New on the move,για να εχουμε μια σειρα στο λεξιλογιο και τη γραμματικη, ακομα και οι τυποι εκθεσης ειναι αρκετοι οσον αφορα το CPE. Στο τελος της χρονιας θα κανουμε και practice tests φυσικα. Τι γνωμη εχετε για την ιδεα μου και το βιβλιο; Επισης, δεν πολυσυμπαθω το υλικο προετοιμασιας του Betsi, το supercourse για το ειδικο μαθημα τι διαφορετικο εχει;

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία για Αγγλικά ( πανελλήνιες)
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 13, 2014, 08:44:07 μμ »
Πρόκειται να αναλλάβω μαθήτρια Γ' Λυκείου για το ειδικό μάθημα αγγλικών. Είχε αρχίσει από Σεπτέμβρη με άλλη καθηγήτρια αλλά δεν έμεινε ευχαριστημένη. Συζητούσαμε 1,5 ώρα σήμερα τι έκανε όλα τα υπόλοιπα χρόνια με το φροντιστήριο και τις 2 καθηγήτριες/ιδιαίτερα που είχε μετά, και βλέπαμε τα τελευταία της βιβλία. Άκουσα και είδα πολλά κουφά η αλήθεια είναι, πχ η μία επί χρόνια δεν της έκανε λεξιλόγιο τίποτα, η άλλη της βάζει τις λέξεις 150 - 150 να τις μάθει (δλδ 300 τη βδομάδα!), δεν της διδάσκει γραμματική και αρνήθηκε να τη βοηθήσει με το ειδικό μάθημα αγγλικών γιατί δεν έχει ασχοληθεί και δουλεύει στο δημόσιο full-time και δεν έχει χρόνο! Ναι. Έλεος..

Η κοπέλα δεν έχει δώσει ποτέ Lower, έχει 100 βιβλία.. με την 2η καθηγήτρια κάνουνε το Choices E Class τώρα (χωρίς το workbook & grammarbook) και μου έδειχνε και διάφορα Practice Test books (από FCE, ECCE, ESB & Edexcel). Όλα της τα βιβλία ήταν είτε σε μεγάλο μέρος τους άγραφα είτε όλο λάθη.

Οπότε χωρίς να την εξέτασα, από τη συζήτηση καταλαβαίνετε ότι μιλάμε για αδύναμη μαθήτρια με πολλά κενά. Ήθελε μαζί με τις Πανελλήνιες τον Μάιο 2015 να δώσει ΚΑΙ ESB, αλλά την πείσαμε με τη μητέρα της να μη διασπαστεί τόσο, να αφοσιωθεί στις πανελλήνιες και στο ειδικό μάθημα των αγγλικών (μου είπε θέλει 10/20 για να περάσει και ότι όσο παραπάνω γράψει θα μετρήσει σε μόρια) και ΜΕΤΑ αφού τελειώσει να προετοιμαστεί να δώσει και B2-C2.

Να κάνουμε το "Αγγλική Φιλολογία" από Super Course και φωτοτυπίες για γραμματική + λεξιλόγιο; Διάβασα ότι τα θέματα πανελλαδικών μοιάζουν με αυτά του Κρατικού Πιστοποιητικού Γ1. Ένα βιβλίο Practice Tests από το ΚΠΓ πχ Betsis θα βοηθούσε ως επιπλέον;

Στην παρούσα φάση έχει νόημα να συνεχίσουμε να δουλεύουμε το Choices E (έχουν κάνει τα 4 από τα 12 κεφ.) ή τεστ από τα FCE, ECCE, Edexcel, ESB; Μοιάζει κανένα από αυτά με το ειδικό μάθημα;

Αν έχει κάποιος εμπειρία, θα εκτιμούσα πολύ την άποψή του. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2014, 08:45:47 μμ από eng_teacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158567
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 588
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.