*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση  (Αναγνώστηκε 89034 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 09:31:38 πμ »
Επιμένω: Πολλές Β'θμιες υιοθετουν την διατυπωση "τοποθετείσαι στο ταδε και στο ταδε σχολειο" για τους αποσπασμενους και οχι "τοποθετεισαι στο ενα και διατιθεσαι στο άλλο". Σ΄αυτην την περιπτωση δεν δικαιουμαστε οδοιπορικά. Ετσι έγραφε η περσινη μου τοποθετηση και η φετεινη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:58:01 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 09:46:47 πμ »
Η διατύπωση μπορεί να λέει πολλά, αλλά αυτά είναι τερτίπια για να σου πουν ότι και καλά δεν δικαιούσαι οδοιπορικά. Η αλήθεια όμως έιναι η εξής:
ΠΑΝΤΑ υπάρχει ένα σχολείο που είναι η κύρια τοποθέτηση. Εάν το χαρτί που σου δίνουν δεν αναφέρει ποιο είναι αυτό τότε ρώτα να σου το πουν ή ζήτα να σε ενημερώσουν με έγγραφη αίτηση. Εάν σου πουν ότι "δεν έχεις κύρια τοποθέτηση" ρώτα τους απλά σε ποιο σχολείο από όλα θα προοθούν τα υπηρεσιακά χαρτιά που σε αφορούν (πχ έγκριση άδειας) και όταν περαστεί η υπηρέτησή σου στο datacenter ποιο σχολείο θα δηλωθεί ως "κύρια τοποθέτηση" (hint: στο datacenter είναι υποχρεωτικό να δηλωθεί ένα σχολείο ως κύρια τοποθέτηση).

Όλα αυτά βέβαια είναι "θεωρητικά". Διότι όπως είπε και ο/η upsidedown , οδοιπορικά μπορεί να δικαιούσαι, αλλά δεν θα τα πάρεις διότι απλά "δεν έχουμε"  >:(

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 10:04:12 πμ »
Συνήθως το σχολείο τοποθέτησης είναι η αυτό που έχεις τις περισσότερες ώρες(ή μέρες) ενώ το άλλο είναι διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου. Το λέω αυτό γιατί έτσι το περνάμε στο edata στις υπηρετήσεις.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 02:52:37 μμ »
Αυτο ισχυει για αυτους που ανηκουν στο δυναμικο μιας Β'θμιας, οχι για τους αποσπασμενους εκει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:58:01 »

Αποσυνδεδεμένος dandelion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 16, 2010, 11:52:06 μμ »
Μήπως γνωρίζετε τι συμβαίνει στην περίπτωση που κάποιος πάρει απόσπαση για τις ανάγκες της υπηρεσίας σε σχολείο άλλης περιοχής του ίδιου νομού;Είμαι νεοδιόριστη και στην περιοχή που διορίστηκα ήμουν υπεράριθμη. Αναγκάστηκα σε απόσπαση σε σχολείο άλλης πόλης  (περιοχή Β) ενώ είχα ήδη μετακομίσει στην πόλη όπου διορίστηκα (περιοχή Α). Εχω τοποθετηθεί σε σχολείο της Α περιοχής από το οποίο φαίνεται ότι πήρα την απόσπαση για ένα σχολείο της περιοχής Β (15 ωρες) από το οποίο διατίθεμαι σε ένα άλλο σχολείο της περιοχής Β, στην ίδια πόλη για τις υπόλοιπες 6 ωρες. Τα δύο σχολεία της περιοχής Β συστεγάζονται. Δικαιούμαι οδοιπορικά για την μετακίνηση από την πόλη στην περιοχή Α όπου διαμένω, στην πόλη στην περιοχή Β;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 10:55:36 πμ »
Μήπως γνωρίζετε τι συμβαίνει στην περίπτωση που κάποιος πάρει απόσπαση για τις ανάγκες της υπηρεσίας σε σχολείο άλλης περιοχής του ίδιου νομού;Είμαι νεοδιόριστη και στην περιοχή που διορίστηκα ήμουν υπεράριθμη. Αναγκάστηκα σε απόσπαση σε σχολείο άλλης πόλης  (περιοχή Β) ενώ είχα ήδη μετακομίσει στην πόλη όπου διορίστηκα (περιοχή Α). Εχω τοποθετηθεί σε σχολείο της Α περιοχής από το οποίο φαίνεται ότι πήρα την απόσπαση για ένα σχολείο της περιοχής Β (15 ωρες) από το οποίο διατίθεμαι σε ένα άλλο σχολείο της περιοχής Β, στην ίδια πόλη για τις υπόλοιπες 6 ωρες. Τα δύο σχολεία της περιοχής Β συστεγάζονται. Δικαιούμαι οδοιπορικά για την μετακίνηση από την πόλη στην περιοχή Α όπου διαμένω, στην πόλη στην περιοχή Β;
Νομίζω πως ναι εφόσον η κύρια τοποθέτησή σου είναι στην πόλη Α. Και μάλιστα η χιλιομετρική απόσταση θα μετρηθεί από το σχολείο Α μέχρι τα σχολεία Β

Αποσυνδεδεμένος dandelion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 01:55:23 μμ »
Μήπως γνωρίζετε τι συμβαίνει στην περίπτωση που κάποιος πάρει απόσπαση για τις ανάγκες της υπηρεσίας σε σχολείο άλλης περιοχής του ίδιου νομού;Είμαι νεοδιόριστη και στην περιοχή που διορίστηκα ήμουν υπεράριθμη. Αναγκάστηκα σε απόσπαση σε σχολείο άλλης πόλης  (περιοχή Β) ενώ είχα ήδη μετακομίσει στην πόλη όπου διορίστηκα (περιοχή Α). Εχω τοποθετηθεί σε σχολείο της Α περιοχής από το οποίο φαίνεται ότι πήρα την απόσπαση για ένα σχολείο της περιοχής Β (15 ωρες) από το οποίο διατίθεμαι σε ένα άλλο σχολείο της περιοχής Β, στην ίδια πόλη για τις υπόλοιπες 6 ωρες. Τα δύο σχολεία της περιοχής Β συστεγάζονται. Δικαιούμαι οδοιπορικά για την μετακίνηση από την πόλη στην περιοχή Α όπου διαμένω, στην πόλη στην περιοχή Β;
Νομίζω πως ναι εφόσον η κύρια τοποθέτησή σου είναι στην πόλη Α. Και μάλιστα η χιλιομετρική απόσταση θα μετρηθεί από το σχολείο Α μέχρι τα σχολεία Β

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν και το οικονομικό τμημα της διεύθυνσης ισχυρίζεται οτι μόνο σε περίπτωση διάθεσης δικαιούσαι οδοιπορικά. Ομως για να αλλάξεις περιοχή πρέπει να γίνει απόσπαση κ όχι διάθεση αν έχω καταλάβει καλά.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 04:01:55 μμ »
Αν κάνεις ώρες σο σχολείο της Α' περιοχης, δικαιούσαι οδοιπορικά. Αν δεν έχεις καθόλου ώρες σε εκείνο το σχολείο και κάνεις μονο στα σχολεια της Β, τότε δεν δικαιουσαι οδοιπορικά. Μου φαίνεται οτι σωστά στα είπαν στην β΄'θμια

Αποσυνδεδεμένος nikol12009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 17, 2010, 04:24:47 μμ »
κοιτα στον Ν.1566/1985 ΦΕΚ 167 τευχος α΄αρθρο 14,κ στον Ν.3149/2003 ΦΕΚ141 τ.α' αρθρο 13..Αν και τα οδοιπορικα νομιζω κοπηκαν..Ενα κονδυλι που βγηκε τωρα αφορα μονο σε υπερωριες.. αλλα να ξερεις οτι οδοιπορικα δικαιουσε αν τα σχολεια που διατιθεσε ανηκουν σε διαφορετικους δημους..αλλα τι να λαβεις παρα του μη εχοντος??   ;D

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 26, 2011, 08:27:15 μμ »
Γεια σας. Έχω μια απορία. Στον νομό που μ'ενδιαφέρει φέτος δεν πήγε κανείς με μετάθεση. Μετά τις εσωτερικές μεταθέσεις (βελτιώσεις θέσεων) έχουν μείνει 2 οργανικά κενά και 1 άτομο στη διάθεση. Αναφέρεται από το ΠΥΣΠΕ ότι αυτός που είναι στη διάθεση θα τοποθετεί υποχρεωτικά σε 1 οργανικό κενό. Η απορία μου είναι με το άλλο οργανικό κενό τι θα γίνει?

Έχω κάνει αίτηση απόσπασης γι'αυτόν τον νομό. Σε περίπτωση που την πάρω μόνο σε λειτουργικά κενά δεν τοποθετούμαι? Και το οργανικό που έμεινε πώς θα καλυφθεί?
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 26, 2011, 08:47:45 μμ »
Ή με νεοδιόριστο (φετινό , που  δεν  έχουν  γίνει  ακόμη οι διορισμοί)  με  την  προϋπόθεση  ότι  δεν  έγιναν  αιτήσεις  για  μετάθέσεις  που  δεν  ικανοποιήθηκαν για τη συγκεκριμένη  περιοχή,  ή  καθόλου , οπότε  θα  καλυφθεί  λειτουργικά.

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 26, 2011, 08:53:52 μμ »
Νομίζω ότι απαγορεύεται διορίσουν νέους αφού δεν έκαναν μεταθέσεις στον νομό. Αλλά έτσι κι αλλιώς σε λειτουργικό κενό θα έμπαινε. Άρα υπάρχει η δυνατότητα να καλύψει τα κενά με προσωρινή τοποθέτηση. Ευχαριστώ.
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 26, 2011, 09:12:23 μμ »
Αυτό έγραψα , αν δεν έχει  ικανοποιηθεί αίτηση μετάθεσης για την περιοχή(στην Α/Βάθμια στο Νομό), δεν μπορεί να κάνει διορισμό σε αυτή. Αν  δεν  έχει γίνει  αίτηση μετάθεσης για την περιοχή ,μπορεί να προχωρήσει σε διορισμό εφ' όσον υπάρχει οργανικό κενό.

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις μετά από απόσπαση
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 26, 2011, 09:14:42 μμ »
Κατάλαβα! Σ'ευχαριστώ!  ;)
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 378
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.158 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.