*

Αποστολέας Θέμα: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 125693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 02:29:00 πμ »
εννοώότι έχουν καλυφυεί τα περισσότερα κενά με μονίμους πλέον ειδικά μετά και το Β κύμα αποσπάσεων και κοιτάμε κριτήρια αναπληρωτών;

Aς μας στείλουν και στο πιο απομακρυσμένη βραχονησίδα τι να πω  προκειμένου να μην μείνουμε άνεργοι και να παν στο βρόντο τα κριτήρια. Εδώ μιλάμε έχουν τρελαθεί στις αποσπάσεις ώστε να μην μείνει κενό για κενό για αναπληρωτή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:39 »

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 07:42:50 πμ »
Καλημέρα και από μένα!

Στην τοποθέτηση μετράνε κυρίως τα κοινωνικά κριτήρια. Μελετάνε το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και το χαρτί της τοποθέτησης. Πέρσι με είχαν πάρει δασκάλα στο νομό Ατωλοακαρνανίας με σειρά...σχεδόν τελευταία! Παρόλα αυτά λόγω του ότι ήμουν παντρεμένη με ένα παιδάκι μηνών και εγκυμονούσα στο δεύτερο με πήραν στην πρώτη προτίμησή μου!Πέρασα 170+ άτομα πάνω από μένα.
Από την άλλη, βέβαια, στην τοποθέτηση μετράει πάρα πολύ και αν έχεις κανέναν γνωστό στην Πρωτοβάθμια εκεί που σε καλούν και ειδικά να μπορεί να φτάσει και στον διευθυντή!Είναι κοινό μυστικό και έχω δει πολλούς να καρπώνονται έτσι θέσεις.Απλά αν έχεις τα κοινωνικά κριτήρια μπορείς να πεις μια κουβέντα παραπάνω, αλλιώς πας στο τελευταίο σχολείο που μένει και είσαι και ικανοποιημένος!Δυστυχώς...
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:03:36 μμ »
Πάντως mathstavros, γνώμη μου είναι (ξερεις αυτά είναι υποκειμενικά) όπου είναι το κενό να το πάρεις ειδικά μάλιστα αν σου δίνει πλήρες ωράριο. Γιατι ΟΚ αν αργότερα παρουσιαστεί άλλο κενό, αν όμως δεν παρουσιαστεί; Διαφορετικά ίσως χρειαστεί να τρεχεις σε 2 και 3 σχολεία για να συμπληρώσεις ωράριο.
Εμενα περσι με καλεσαν στη β φάση αναπληρωτών, με τοποθέτησαν σε σχολείο που ναι μεν ήταν στις πρώτες επιλογές μου, αλλά επειδή δε μας είχαν πει τα κενά, το σχολείο που πηγα είχε κενο 14 ώρες κι όχι 21. Η δ/ντρια με τα χίλια ζόρια αναγκασε τους μονιμους να αφήσουν κάποιες ώρες ώστε να τις πάρω εγώ κι όλοι οι φιλολογοι φαινόμασταν με μειωμενο ωράριο. Αποτελεσμα; Το Μάρτη που σε άλλο σχολείο -40 χλμ μακριά από τον τόπο κατοικιας μου κ 20 απ το σχολείο που ήδη εργαζόμουν- παρουσιαστηκε κενό με αναγκασαν να πάω γιατί φαινόταν ότι δουλευα με μειωμενο ωράριο. Έκανα 40 χλμ για 1 ώρα μαθημα+20 για τις υπόλοιπες ώρες στο άλλο σχολείο +20 για να γυρίσω σπίτι μου! Κ ως γνωστό οδοιπορικά κ υπερωρίες τα παίρνεις μετά από 1 χρόνο, αν τα πάρεις!!!
  Βεβαια επειδή εσένα σε πήραν στην α φάση πιθανόν να παρουσιαστεί καποιο κενό αργότερα. Ας μας πουν τη γνώμη τους πιο έμπειροι συνάδερφοι, εγώ πάντως μετά τα περσινά κ το κοστος της βενζίνης δε θα το διακινδύνευα...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 03:14:30 μμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

Σαν καθηγήτρια γερμανικών και εγώ δεν μπορούσα να συμπληρώνω όλες τις ώρες και με τοποθετούσαν όπου παρουσιαζόταν τρύπα. Όταν σου δίνεται η ευκαιρία να πας κάπου που θα συμπληρώνεις όλες τις ώρες και εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να πηγαίνει κανείς. Αλλιώς τον τρώνε οι δρόμοι...
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:39 »

Αποσυνδεδεμένος ppr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 09:26:50 μμ »
Όμως ο νόμος δεν ξεκαθαρίζει ποια μόρια μετράνε.Γιατί έχουν διαφορά τα μόρια πραγματικής προυπηρεσίας από τα μόρια αναπλήρωσης.Δηλαδή κάποιος που πήγε σε δυσπρόσιτο  και δούλεψε μια χρονιά μπορεί να έχει περισσότερα μόρια από κάποιον που δούλεψε 2 χρονιές.Εκει τι γίνεται;
Πότε θα δούμε μια κόκκινη μέρα;

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:16:43 μμ »
ναι,αλλά αυτό συμβαίνει μόνο στον πίνακα αναπληρωτών!όχι για διορισμό!Απλά όποιος πάει σε δυσπρόσιτο λόγω περισσότερων μορίων μπαίνει πιο μπροστά από άλλους και έτσι την επόμενη χρονιά τον καλούν νωρίτερα και με περισσότερες πιθανότητες να πάει εκεί που θέλει. Αλλά για τον διορισμό δεν μετράνε τα διπλά που κέρδισε, αλλά απλά όπως και κάθε άλλου αναπληρωτή στο οποιοδήποτε μέρος!
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος othios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:31:59 μμ »
Mία ερώτηση παρακαλώ: οι τοποθετήσεις των αναπληρωτών δεν γίνονται με προτεραιότητα σύμφωνα με τα μόρια στους πίνακες? Την οικογενειακή κατάσταση, κλπ πως την γνωρίζουν? Κάθε χρονιά υποβάλουμε οικογενειακή κατάσταση?

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:38:57 μμ »
Mία ερώτηση παρακαλώ: οι τοποθετήσεις των αναπληρωτών δεν γίνονται με προτεραιότητα σύμφωνα με τα μόρια στους πίνακες? Την οικογενειακή κατάσταση, κλπ πως την γνωρίζουν? Κάθε χρονιά υποβάλουμε οικογενειακή κατάσταση?

Όταν σε καλούν, πέραν της αίτησης ζητάνε και οικογενειακής κατάστασης. Αλλά και στο χαρτί για τις τοποθετήσεις πάλι έχει κουτάκια για προσωπικά στοιχεία και τυχόν αιτιολογία για τα σχολεία που διαλέγεις. Πόλο παίζουν πρώτα τα κοινωνικά κριτήρια και μετά η σειρά που σε κάλεσαν στην εκάστοτε διεύθυνση.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 04:35:41 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν στα κοινωνικά κριτήρια τοποθέτησης μπορεί να συμπεριληφθεί η περίπτωση ατόμου με πρόβλημα υγείας όπου χρειάζεται κάποια παρακολούθηση.Για παράδειγμα στα Δωδεκάνησα έχει μεγάλη σημασία εάν θα είσαι στη Ρόδο όπου έχει νοσοκομείο ή θα είσαι στους Λειψούς, που αν έχει κάποιου είδους ιατρικό κέντρο θα είναι θαύμα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 04:55:26 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν στα κοινωνικά κριτήρια τοποθέτησης μπορεί να συμπεριληφθεί η περίπτωση ατόμου με πρόβλημα υγείας όπου χρειάζεται κάποια παρακολούθηση.Για παράδειγμα στα Δωδεκάνησα έχει μεγάλη σημασία εάν θα είσαι στη Ρόδο όπου έχει νοσοκομείο ή θα είσαι στους Λειψούς, που αν έχει κάποιου είδους ιατρικό κέντρο θα είναι θαύμα.

Βέβαια και μετράει!Στο χαρτί της τοποθέτησης που θα σου δώσουν γράφει κάπου Υγεία και αιτιολογία.Μπορείς εκεί να το γράψεις και σίγουρα θα δώσουν σημασία πιστεύω!
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:01:49 μμ »
Καλησπερα,να ρωτησω κι εγω κατι;Περα απο τη σειρα με την οποια προσληφθηκαμε απο τον πινακα αναπληρωτων σε μια συγκεκριμενη περιοχη οταν πηγαμε στη διευθυνση με τα δικαιολογητικα μας η σειρα αυτη δεν αλλαξε με βαση τα κοινωνικα κριτηρια;9παντρεμενοι,ανυπαντροι,αριθμος παιδιων κ,τ,λ,;Με βαση την νεα μας σειρα θα τοποθετηιουμε στα σχολεια η οχι;

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:06:20 μμ »
Καλησπερα,να ρωτησω κι εγω κατι;Περα απο τη σειρα με την οποια προσληφθηκαμε απο τον πινακα αναπληρωτων σε μια συγκεκριμενη περιοχη οταν πηγαμε στη διευθυνση με τα δικαιολογητικα μας η σειρα αυτη δεν αλλαξε με βαση τα κοινωνικα κριτηρια;9παντρεμενοι,ανυπαντροι,αριθμος παιδιων κ,τ,λ,;Με βαση την νεα μας σειρα θα τοποθετηιουμε στα σχολεια η οχι;

Η σειρά αλλάζει με βάση αυτά που αποφασίζει ο εκάστοτε διευθυντής με την επιτροπή όταν βλέπει τις δηλώσεις τοποθέτησης και τα πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης όπου αυτά υπάρχουν.Τη νέα σειρά δεν την ξέρει κανείς και δεν φαίνεται πουθενά!!!Απλά περιμένεις μετά την συνεδρίαση να σου πουν που σε τοποθέτησαν. Συνήθως προσπαθούν να τους ικανοποιήσουν όλους όσους είναι έγγαμοι, με παιδιά ή έχουν κάποια άλλα κοινωνικά κριτήρια.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:09:38 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν στα κοινωνικά κριτήρια τοποθέτησης μπορεί να συμπεριληφθεί η περίπτωση ατόμου με πρόβλημα υγείας όπου χρειάζεται κάποια παρακολούθηση.Για παράδειγμα στα Δωδεκάνησα έχει μεγάλη σημασία εάν θα είσαι στη Ρόδο όπου έχει νοσοκομείο ή θα είσαι στους Λειψούς, που αν έχει κάποιου είδους ιατρικό κέντρο θα είναι θαύμα.

Βέβαια και μετράει!Στο χαρτί της τοποθέτησης που θα σου δώσουν γράφει κάπου Υγεία και αιτιολογία.Μπορείς εκεί να το γράψεις και σίγουρα θα δώσουν σημασία πιστεύω!

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ..Με αγχώνει πάρα πολύ το γεγονός οτι μπορεί να είμαι σε ένα μέρος χωρίς νοσοκομείο αλλά κ' το κατά πόσο καλά τροφοδοτούνται τα φαρμακεία που υπάρχουν σε κάθε ακριτικό νησάκι.Γι'αυτό ας ελπίσουμε να με πάρουν σε κάποια από τις 30 επιλογές μου σε στεριά... ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Κριτήρια τοποθέτησης Αναπληρωτών στα σχολεία
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:17:04 μμ »
Συμφωνω με αυτα που λες αλλα αν εγω π.χ.που ειμαι παντρεμενη με ενα παιδι παω στη β επιλογη μου και καποιος ανυπαντρος η χωρις παιδια παει στη α επιλογη μου δεν μπορω να κανω κατι;Υπαρχει νομος που να με καλυπτει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159780
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.