*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία  (Αναγνώστηκε 6702 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mxri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 03:39:37 μμ »
Πρώτα από όλα καλώς σας βρήκα. Μόλις έκανα την εγγραφή στο pde γιατί διαπίστωσα ότι είναι μια ¨ζωντανή¨ κοινότητα με σκοπό την ενημέρωση.
Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει στο εξής ερώτημα


1. Την προηγούμενη χρονιά πήρα μετάθεση και έμεινα στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ (καθώς δεν υπήρχε ούτε ένα οργανικό κενό στην περιοχή που μετατέθηκα) και τοποθετήθηκα προσωρινά σύμφωνα με συγκεκριμένη πράξη του οικείου ΠΥΣΔΕ σε ένα σχολείο το οποίο έχει 4 μόρια. Η τοποθέτηση έγινε τον Ιούνιο σύμφωνα με τα λειτουργικά κενά που ανακοίνωσε το ΠΥΣΔΕ και παρουσιάστηκα στο νέο σχολέιο κανονικά στις 30/6.
2. Το σχολείο όμως είναι πολύ μικρό και εκεί έχω μόνο 6 ώρες. Την Παρασκευή μου ανακοινώθηκε τηλεφωνικά ότι θα πρέπει να συμπληρώσω το ωράριό μου για άλλες 12 ώρες, και σε ένα σχολείο σε κοντινό χωριό της ίδιας περιοχής, που έχει όμως 3 μόρια. Δηλάδή θα μείνω στο σχολείο της αρχικής τοποθέτησης για 2 μέρες (6 ώρες) και 3 μέρες (12 ώρες) στο νέο σχολείο της διάθεσης.

Τι γίνεται με τα μόρια;
Γνωρίζω ότι αν είχα την οργανική στο σχολείο της αρχικής τοποθέτησης τότε θα έπαιρνα κανονικά τα μόρια της οργανικής μου για όλες τις μέρες.
Τι γίνεται όμως όταν κάποιος είναι προσωρινά τοποθετημένος σε λειτουργικό κενό;


Αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει με συγκεκριμένα στοιχεία (π.χ. νομοθεσία) θα με βοηθούσε πάρα πολύ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
mxri

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:33 »

Αποσυνδεδεμένος ptsiotakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα, ξεκίνησε...
    • Προφίλ
    • ΑΕΠΠ
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 06:42:21 μμ »
μου έχει τύχει

μόρια = 2/5 * 4 + 3/5 * 3 = 3.4
Με ειλικρινή εκτίμηση,
Tσιωτάκης Παναγιώτης
http://users.kor.sch.gr/ptsiotakis

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 06:47:58 μμ »
Η ρυθμιση ειναι η εξης, χωρις να επιδεχεται αμφισβητησεων: Υπο την προυποθεση οτι η κυρια τοποθετηση σου ειναι στο σχολειο των 4 μοριων, τοτε σε οποιο σχολειο χαμηλοτερης μοριοδοτησης και αν διατεθεις, θα πιστωνεσαι τα 4 μορια. Στην προκειμενη περιπτωση δεν τιθεται ζητημα αναλογικοποιησης της μοριοδοτησης. Ως προς τη νομικη κατοχυρωση του πραγματος ανετρεξε πχ στην περυσινη εγκυκλιο μεταθεσεων...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 08:44:19 μμ »
Υπάρχει όμως και το χειρότερο σενάριο (το έχω δει να γίνεται για οικονομικούς λόγους - οδοιπορικά):

Να σε αποσπάσουν -εκ των υστέρων- στο σχολείο των 3 μορίων και να σε διαθέτουν σε αυτό των 4...

(Μάλλον αυτό έπαθε ο ptsiotakis)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2009, 08:47:30 μμ από greekfrixos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:33 »

Αποσυνδεδεμένος mxri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 03:33:30 μμ »
Ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση.
Σε περίπτωση νέας τοποθέτησης στο σχολείο με τα 3 μόρια και από εκεί διαθεσης στο σχολείο με τα 4 μόρια δεν μπορώ να κάνω κάποια ένσταση βασιζόμενος στην απόφαση της πρώτης τοποθέτησής μου από το ΠΥΣΔΕ ή το ΠΥΣΔΕ κερνάει και το ΠΥΣΔΕ πίνει;
Η πρώτη τοποθέτηση δεν έχει το νόημα ότι εκεί πλέον ανήκω αντικαθιστώντας σε λειτουργικό κενό αυτόν που έχει την οργανική θέση εκεί (γιατί έχει δοθεί προν χρόνια οργανική παρόλο που το σχολείο έχει  μόνο 6 ώρες);

Αποσυνδεδεμένος ptsiotakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα, ξεκίνησε...
    • Προφίλ
    • ΑΕΠΠ
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 03:37:17 μμ »
ΩΩΩ, εγώ είχα κύρια τοποθέτηση (ως νεοδιόριατος = πρώτη χρονιά) στο σχολείο των 3 μορίων, οπότε πήρα παραπάνω μόρια (απο τα 3) και βέβαια ήμουν σε δυο σχολεία.
Ευχαριστώ.

Με ειλικρινή εκτίμηση,
Tσιωτάκης Παναγιώτης
http://users.kor.sch.gr/ptsiotakis

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 03:59:39 μμ »
Αρα αν εισαι τοποθετημενος σε σχολειο με χ μορια και σε διαθεσουν και σε σχολειο με παραπανω μορια, τοτε τα μορια σου πανε αναλογικα με τις μερες που εισαι στο ενα και στο αλλο σχολειο,
ενω αν εισαι σε σχολειο με χ μορια και σε διαθεσουν σε σχολειο με λιγοτερα μορια, τοτε παιρνεις κανονικα και εξολοκληρου τα μορια του σχολειου της τοποθετησης σου. Σωστα??
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 04:19:23 μμ »
Αρα αν εισαι τοποθετημενος σε σχολειο με χ μορια και σε διαθεσουν και σε σχολειο με παραπανω μορια, τοτε τα μορια σου πανε αναλογικα με τις μερες που εισαι στο ενα και στο αλλο σχολειο,
ενω αν εισαι σε σχολειο με χ μορια και σε διαθεσουν σε σχολειο με λιγοτερα μορια, τοτε παιρνεις κανονικα και εξολοκληρου τα μορια του σχολειου της τοποθετησης σου. Σωστα??

Αν έχω καταλάβει σωστά κι εγώ, ΝΑΙ. Το σκεπτικό όπως το βλέπω είναι το εξής: Αν σε μετακινήσει η υπηρεσία για τις ανάγκες της και χωρίς να το ζητήσεις, εσύ δεν πρέπει να χάσεις τίποτα (σε επίπεδο μορίων) αλλά σε πολλές περιπτώσεις να αμοιφθείς κιόλας. Αν όμως το ζητήσεις, τότε αλλάζει...

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 05:36:22 μμ »
 όταν σε διαθέτει η υπηρεσία, παίρνεις τα μόρια του σχολείου που ειναι περισσότερα.
αν εισαι σε σχολείο με 3 και σε διαθέτουν σε σχολειο με 4 παίρνεις αναλογικά για τις μέρες που πας εκει τα 4 μόρια.
αν εισαι σε σχολειο με 3 και σε διαθέτουν σε σχολειο με δυο τότε, παίρνεις 3 μόρια για όλες τις μέρες.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 07:34:55 μμ »
Λοιπον για να αποσαφηνισω πληρως το μοριοδοτικο μας διακυβευμα μετερχομενος την ορθη ορολογια εχω να ειπω τα εξης:

Αφηστε τι ζηταει ο καθε εκπαιδευτικος με δικη του αιτηση και τι οχι και τι απορρεει απο τη δεινα ή την ταδε περιπτωση (παλιοτερα η διατυπωση 'με αιτηση του εκπαιδευτικου' ειχε ορισμενη σημανση στη διαδικασια των τοποθετησεων η οποια δεν ισχυει πια) .

Το Πυσδε (ή λωποπυσδε κατα περιπτωση) με δικη του αποφαση ειτε το ζητησες ειτε οχι σε τοποθετει σε καποιο σχολειο, η τοποθετηση δε αυτη καλειται κυρια τοποθετηση. Τωρα ας υποθεσουμε οτι η κυρια τοποθετηση εισφερει 5 μορια στον μοριομπηχτικο μας κουμπαρα. Απο κει και περα, αν σε διαθεσει για συμπληρωση ωραριου καποιες ημερες της βδομαδας σε σχολειο χαμηλοτερης μοριοδοτησης πχ 3 μοριων, τοτε εσυ θα πιστωνεσαι σταθερα τα 5 μορια για ολο το πενθημερο σαν να υπηρετεις ολη τη βδομαδα στο σχολειο των 5 μοριων (σχολειο κυριας τοποθετησης). Αν σε διαθεσει σε σχολειο υψηλοτερης μοριοδοτησης πχ 7 μοριων για καποιες ημερες της βδομαδας πχ δυο ημερες, τοτε θα λαμβανεις τα μορια αναλογικα, τουτεστιν τρεις ημερες συντελεστης μοριοδοτησης 5, δυο μερες συντελεστης μοριοδοτησης 7.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 09:10:49 μμ »
Ισως δεν κανω καλα που το ρωταω εδω, αλλα μιας κι εχουμε ανοιξει θεμα για μορια... ξερετε αν αυτα τα μορια που μαζευει καποιος ως αναπληρωτης, τα κουβαλαει μαζι του και μετα που θα διοριστει?
Πχ αν μετα απο 2 χρονια αναπληρωσης σε σχολειο των 5 μοριων, και 3 χρονια σε σχολειο του ενος μοριου, και με 9 μηνες υπηρεσιας καθε χρονια, [δηλαδη: (9/12*5)*2 + (9/12*1)*3 = 9,75 μορια), διοριστεις, θα εχεις ηδη 9,75 μορια που χρησιμευουν για μεταθεσεις κλπ? Ή ειναι και τιποτα αλλο?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος despero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 09:39:16 μμ »
Οπως τα λες είναι Χρησιμεύουν για μετάθεση μαζί με τα μόρια από οικογένεια δηλ γάμο και παιδιά

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 11:34:14 μμ »
Tα 2 μορια που παιρνει ενας μονιμος για την καθε χρονια που υπηρετει, δεν τα εχεις οσο εισαι αναπληρωτης δλδ, ετσι?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος mxri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μόρια διάθεσης σε δύο σχολεία
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 03:43:33 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Σε επικοινωνία που είχα με το αρμόδιο γραφείο που ανήκει το σχολείο μου, μου είπαν ότι από την στιγμή που γίνεται η διάθεση από το σχολείο με τα 4 μόρια προς το σχολείο με τα 3 μόρια τότα παίρνω κανονικά το σύνολο των μορίων του πρώτου σχολέιου (4).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.