*

Αποστολέας Θέμα: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο  (Αναγνώστηκε 12493 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 02:58:13 μμ »
Αν και δεν είμαι ακόμα γονιός καταλαβαίνω και τη διαφορετική οπτική γωνία με την οποία προσεγγίζουν το ζήτημα οι γονείς.Όμως πρέπει να καταστεί σαφές ότι ο ρόλος του νηπιαγωγείου δεν είναι να προσαρμόζεται στο ωράριο των γονιών και να αντιμετωπίζει τις ανάγκες φύλαξης των παιδιών τους.Τότε θα έπρεπε να λειτουργεί σε 24ωρη βάση  ;D ;DΤο ίδιο δικαίωμα που έχει ο γονιός,  ο οποίος δουλεύει από τις εφτά το πρωί, εχει κι αυτός που σχολάει στις πεντε το απόγευμα ή στις δύο τη νύχτα. Κι εμένα δεν με βολεύει που η εφορία ανοίγει στις οκτώ ,γιατί αυτή την ώρα πρέπει να βρίσκομαι στο σχολείο. Τι να κάνω όμως ;;Να ζητήσω ...πρωινή ζώνη στις εφορίες ??? ???
Θέλω να πω ότι όλοι από την πλευρά μας έχουμε δίκιο.Συμφωνώ πως πρέπει να υπάρχει επικοινωνία και συνεργασία ανάμεσα σε γονείς και εκπαιδευτικούς και ότι εμείς οι νηπιαγωγοί με τη δουλειά μας πρέπει να αποδείξουμε ότι το νηπιαγωγείο τελικά ΔΕΝ είναι πάρκιγκ νηπίων. :)
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:20 »

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 03:17:50 μμ »
Το οτι ο ρολος του Νηπιαγωγειου δεν ειναι παρκιγκ παιδιων, ειναι σαφες.
ΟΜΩΣ προβλέπεται απο το νομο για εξυπηρέτηση των εργαζόμενων γονιων η Πρωινη Ζωνη στο νηπιαγωγειο  (και στο δημοτικο επισης, όπου προβλέπεται και απογευματινη μεχρι τις 5). Τωρα, αν υπεύθυνος για την επιβλεψη - ή όπως αλλιως θελετε να το πειτε - των νηπίων στη διάρκεια αυτης της ζωνης πρεπει να ειναι Νηπιαγωγός ή κάποιος άλλος, αυτο είναι άλλο θέμα.
Τωρα, ωραριο που να εξυπηρετεί τους πάντες προφανώς δεν μπορεί να υπάρξει - βρίσκεται όμως μια μεση λύση που να εξυπηρετεί την πλειοψηφία, σωστα?

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 05:53:29 μμ »
Το παιδί το δικό μου που θα πάω στο σχολείο για πρωινή ζώνη, τι θα γίνει;

θα το ξυπνας στις 5 για να το πας στον παιδικο σταθμο (που δε θα λειτουργει) και θα τρεχεις να προλαβεις το λεωφορειο (που θα εχει αργησει) για να φτασεις σστις 7 και να σε περιμενουν ηδη απ εξω! προτεινω οι παιδικοι να ξεκινανε στις 5 και οι δημοσιες υπηρεσιες στις 4 για να τα προλαβαινουμε ολα!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 02:13:02 μμ »
Συμφώνο  απόλυτα  με  την  emmaki  δεν  μπορεί  το  ωράριο του νηπιαγωγείου  να  προσαρμόζεται  με  το ωράριο  του  κάθε  γονιού . Εγώ  έχω  ακούσει  και  αυτό  να  λειτουργήσει  η  πρωινή  ζώνη   και  οι  γονείς  να  φέρνουν  τα  παιδιά  τους  στις  8  παρα  τέταρτο γιατί τότε  τους  βολεύει  . Όμως  στην  πρωινή  ζώνη  η  προσέλευση  πρέπει  να  έχει  ολοκληρωθεί  μέχρι  τις  7.30

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:20:20 »

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 05:09:52 μμ »
Μα δεν νομιζω να περιμενει κανεις να προσαρμόζεται το ωράριο του σχολειου στο ωραριο του καθε γονιου!
Αλλο η πρωινη ζωνη γενικα, ως μετρο που μπορει να εξυπηρετησει μια μεγαλη πλειοψηφια γονιών και άλλο οι παράλογες απαιτησεις μεμονωμένων γονιών... Γιατι κρινετε όλους τους γονεις με βαση αυτα? Εννοειται πως το ωραριο πρεπει να τηρειται και απο τα 2 μερη - γονεις ΚΑΙ δασκαλους..

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 06:26:24 μμ »
someone (και όχι μόνο εσύ φυσικά. δεν είναι προσωπικό) να σε ρωτήσω και κα΄τι άλλο;
Εσύ προφανώς κάπου δουλέυεις. Δουλεύειες για 8 ώρες και πληρώνεσαι για 8. Αν δούλευες για 8 και πληρωνώσουν για 7 ή για 6 πώς θα σου φαινόταν; Εμένα μου φαίνεται άδικο...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 08:54:01 μμ »
Αν και δεν είμαι ακόμα γονιός καταλαβαίνω και τη διαφορετική οπτική γωνία με την οποία προσεγγίζουν το ζήτημα οι γονείς.Όμως πρέπει να καταστεί σαφές ότι ο ρόλος του νηπιαγωγείου δεν είναι να προσαρμόζεται στο ωράριο των γονιών και να αντιμετωπίζει τις ανάγκες φύλαξης των παιδιών τους.Τότε θα έπρεπε να λειτουργεί σε 24ωρη βάση  ;D ;DΤο ίδιο δικαίωμα που έχει ο γονιός,  ο οποίος δουλεύει από τις εφτά το πρωί, εχει κι αυτός που σχολάει στις πεντε το απόγευμα ή στις δύο τη νύχτα. Κι εμένα δεν με βολεύει που η εφορία ανοίγει στις οκτώ ,γιατί αυτή την ώρα πρέπει να βρίσκομαι στο σχολείο. Τι να κάνω όμως ;;Να ζητήσω ...πρωινή ζώνη στις εφορίες ??? ???
Θέλω να πω ότι όλοι από την πλευρά μας έχουμε δίκιο.Συμφωνώ πως πρέπει να υπάρχει επικοινωνία και συνεργασία ανάμεσα σε γονείς και εκπαιδευτικούς και ότι εμείς οι νηπιαγωγοί με τη δουλειά μας πρέπει να αποδείξουμε ότι το νηπιαγωγείο τελικά ΔΕΝ είναι πάρκιγκ νηπίων. :)

Συμφωνώ!!!

someone (και όχι μόνο εσύ φυσικά. δεν είναι προσωπικό) να σε ρωτήσω και κα΄τι άλλο;
Εσύ προφανώς κάπου δουλέυεις. Δουλεύειες για 8 ώρες και πληρώνεσαι για 8. Αν δούλευες για 8 και πληρωνώσουν για 7 ή για 6 πώς θα σου φαινόταν; Εμένα μου φαίνεται άδικο...

Συμφωνώ!!!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 12:42:30 μμ »
Χμ... αισθανομαι οτι επαναλαμβάνομαι αλλα ....
Προφανως δεν περιμενει κανεις να εργαζονται οι εκπαιδευτικοι χωρις να πληρώνονται. ΌΜΩΣ το αν για αυτη η έξτρα ώρα που χρειάζεται για το πρωινο πληρώνονται ή όχι, ειναι θεμα που θα πρεπει να λυθεί μεταξυ υπουργειου και εκπαιδευτικών. Αν εμενα ο εργοδότης μου δεν με πληρωνει, enmaki, για τις υπερωρίες που θα χρειαστει να κανω για εξυπηρετήσω καποιον πελατη, αυτο δεν αφορά τον πελάτη.

Τωρα, @demetroula & @gspiropoulos - συγνωμη αλλα το σχολιο το βρισκω τουλάχιστον ατυχές...
Αλλο να διεκδικω σαν γονιος κατι που νομοθςετικα παρέχεται η ζωνη  ΚΑΙ για διευκολυνση των εργαζομενων γονιων (μια ματια στο σχετικο ΦΕΚ θα σας πεισει) και άλλο να ζηταω κατι επειδη ετσι βολευει...Ρωτησατε και τον υπάλληλο της εφοριας που ανοιγει στις 8 τι ωρα παει το παιδι του στο σχολειο? Τωρα για το αν προλαβαινετε την εφορια ή όχι - για να απαντησω και στο δικο σας πνευμα - αν σχολατε στις 12, προλαβαινετε μια χαρα!  :) :)

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 12:54:45 μμ »
Να συμπληρωσω μονο - προς αποφυγη παρεξηγήσεων - οτι
Σαν γονιός θεωρω σωστο το μετρο της πρωινής ζωνης γιατι θα λυσει προβλήματα σε πολλους γονεις (περισσότερα απο αυτα που πιθανον θα δημιουργησει)
Αλλα θεωρώ και αυτονόητο οτι το ΥΠΕΠΘ θα έπρεπε ήδη να έχει λυσει τα "πρακτικα" θεματα (πληρωμη των εκπαιδευτικών και ό,τι άλλο κρινετε εσεις που είστε "μεσα" και σαφως γνωρίζετε καλύτερα) που εμποδιζουν την εφαρμογή του.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 01:37:36 μμ »
Αλλα θεωρώ και αυτονόητο οτι το ΥΠΕΠΘ θα έπρεπε ήδη να έχει λυσει τα "πρακτικα" θεματα (πληρωμη των εκπαιδευτικών και ό,τι άλλο κρινετε εσεις που είστε "μεσα" και σαφως γνωρίζετε καλύτερα) που εμποδιζουν την εφαρμογή του.

ας ερθουν μια φορα μαζι μας οι γονεις στις πορειες..ας πιεσουμε ολοι μαζι το κρατος..γιατι ποτε δεν γινεται; γιατι δεν νομιζω οτι πιστευουν τους εκπειδευτικους οτι νοιαζονται κ για αλλα εκτος απο τον μισθο τους

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 02:09:06 μμ »
ας ερθουν μια φορα μαζι μας οι γονεις στις πορειες..ας πιεσουμε ολοι μαζι το κρατος..γιατι ποτε δεν γινεται; γιατι δεν νομιζω οτι πιστευουν τους εκπειδευτικους οτι νοιαζονται κ για αλλα εκτος απο τον μισθο τους
Ανοιγεις μεγάλο θέμα! Η απάντηση - για μενα προσωπικα - ειναι σωστη ενημερωση. Αν ο εκπαιδευτικός με ενημερωσει για τα αιτηματα του και με πείσει οτι δεν νοιάζεται μονο για τον μισθό του αλλα και για το σχολειο, θα συμπαρασταθώ κιι εγω στην προσπάθεια.
Συνηθως όμως οι δάσκαλοι στο σχολειο περιορίζονται στο να τοιχοκολλήσουν την αφισα της απεργίας, να ανακοινώσουν ότι δεν θα γινει μαθημα και ... τέλος.... Η ενημέρωσή μας γινεται απο την τηλεόραση και απο τις ανακοινωσεις των συνδικαλιστών και εκει που προβάλλεται σαν κυριο αίτημα ειναι αυξησεις, τα υπολοιπα γενικόλογα αιτηματα μοιάζουν δευτερεύοντα. Αυτη ειναι η εικόνα που "βγαινει" προς τα έξω....

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 12, 2009, 03:44:29 μμ »
Οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί που εργάζονται στα δημόσια σχολεία και με τους οποίους έχω έρθει σε επαφή νοιάζονται πρώτον και κύριον για το μισθό τους και μετά για όλα τα άλλα. Αλλά αυτό έχει να κάνει με τη νοοτροπία που έχουν για την εκπαίδευση των παιδιών.
Τώρα, για το θέμα μας πιστεύω ότι από τη μια οι γονείς έχουν δίκιο, τα παιδιά είναι μικρά και δεν μπορούν να πάνε μόνα τους στο σχολείο. Γι' αυτό και αυτό το μέτρο εφαρμόζεται στο δημοτικό. Όμως στα δημοτικά, λόγω του ότι υπάρχουν σε κάθε σχολείο τουλάχιστον 12 δάσκαλοι, δεν είναι πρόβλημα η πρωινή ζώνη. Ο κάθε δάσκαλος μπορεί να κάνει μία φορά στις δυο βδομάδες το 7:00'-8:00', οπότε μιλάμε για 2 ώρες απλήρωτες το μήνα. Δηλαδή, 24 ευρώ απλήρωτα.
Στα νηπιαγωγεία δε συμβαίνει όμως αυτό. Οι δύο νηπιαγωγοί στο ολοήμερο μοιράζονται το 7:00'-8:00'. Οπότε μιλάμε για 10 ώρες απλήρωτες το μήνα. Αν, δε, το τμήμα είναι κλασικό (και όχι ολοήμερο) οι απλήρωτες ώρες για κάθε νηπιαγωγό ανεβαίνουν στις 20 το μήνα. Δηλαδή, αυτό μεταφράζεται σε 240 ευρώ. Γιατί κάποιος να κάνει δουλειά αξίας 240 ευρώ και να μην την πληρώνεται; Ποιος θα ήθελε να το κάνει αυτό; Γιατί να το κάνει; Για την ψυχή της μάνας του; Γι' αυτό και οι νηπιαγωγοί αντιδρούν. Χωρίς αυτό να δικιολογεί φυσικά το ότι οι νηπιαγωγοί δεν ενημερώνουν τους γονείς για τα δικαιώματά τους.
Κατά τη γνώμη μου το δίκαιο θα ηταν να βρεθεί μια μέση λύση. Να λειτουργεί, δηλαδή, το 7:00'-8:00' και να πληρώνονται οι νηπιαγωγοί τις παραπάνω ώρες.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 11:31:38 πμ »
Οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί που εργάζονται στα δημόσια σχολεία και με τους οποίους έχω έρθει σε επαφή νοιάζονται πρώτον και κύριον για το μισθό τους και μετά για όλα τα άλλα. Αλλά αυτό έχει να κάνει με τη νοοτροπία που έχουν για την εκπαίδευση των παιδιών.
Τώρα, για το θέμα μας πιστεύω ότι από τη μια οι γονείς έχουν δίκιο, τα παιδιά είναι μικρά και δεν μπορούν να πάνε μόνα τους στο σχολείο. Γι' αυτό και αυτό το μέτρο εφαρμόζεται στο δημοτικό. Όμως στα δημοτικά, λόγω του ότι υπάρχουν σε κάθε σχολείο τουλάχιστον 12 δάσκαλοι, δεν είναι πρόβλημα η πρωινή ζώνη. Ο κάθε δάσκαλος μπορεί να κάνει μία φορά στις δυο βδομάδες το 7:00'-8:00', οπότε μιλάμε για 2 ώρες απλήρωτες το μήνα. Δηλαδή, 24 ευρώ απλήρωτα.
Στα νηπιαγωγεία δε συμβαίνει όμως αυτό. Οι δύο νηπιαγωγοί στο ολοήμερο μοιράζονται το 7:00'-8:00'. Οπότε μιλάμε για 10 ώρες απλήρωτες το μήνα. Αν, δε, το τμήμα είναι κλασικό (και όχι ολοήμερο) οι απλήρωτες ώρες για κάθε νηπιαγωγό ανεβαίνουν στις 20 το μήνα. Δηλαδή, αυτό μεταφράζεται σε 240 ευρώ. Γιατί κάποιος να κάνει δουλειά αξίας 240 ευρώ και να μην την πληρώνεται; Ποιος θα ήθελε να το κάνει αυτό; Γιατί να το κάνει; Για την ψυχή της μάνας του; Γι' αυτό και οι νηπιαγωγοί αντιδρούν. Χωρίς αυτό να δικιολογεί φυσικά το ότι οι νηπιαγωγοί δεν ενημερώνουν τους γονείς για τα δικαιώματά τους.
Κατά τη γνώμη μου το δίκαιο θα ηταν να βρεθεί μια μέση λύση. Να λειτουργεί, δηλαδή, το 7:00'-8:00' και να πληρώνονται οι νηπιαγωγοί τις παραπάνω ώρες.

+++++++++++++++++++++++++
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρωινή ζώνη στο Νηπιαγωγείο
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 12:53:49 μμ »
Και βέβαια το 7-8 και όλο το υπόλοιο πρόγραμμα να μη διεξάγεται σε κοτέτσι, αλλά σε σχολείο.  Επίσης αν εγώ θα είμαι στις 7 στο σχολείο θα είναι και τα παιδιά, δεν θα μου έρχονται στις 7.45. :-X :-X :-X
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 241
Σύνολο: 246

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.