*

Αποστολέας Θέμα: Εξωδιδακτικές εργασίες  (Αναγνώστηκε 33242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Εξωδιδακτικές εργασίες
« στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 06:33:39 μμ »
Χαίρετε

είμαι νεοδιόριστος και θα παρακαλούσα για λίγη βοήθεια στο θέμα της ανάθεσης εξωδιδακτικών εργασιών ( πρωτόκολλο κλπ ) . Υπάρχει κάποια εγκύκλιος  / νόμος που να καθορίζει το πως γίνεται η ανάθεση αυτή ;
Πέραν τούτου , οι πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις είναι οι εξής :

1. Αν κάποιος κάνει μάθημα σε δύο σχολεία σε διαφορετικά μέρη  , έχει δικαίωμα να αρνηθεί ανάθεση εξωδιδακτικής εργασίας ;

2. Στην ανάθεση  , έχει σημασία το ωράριο που καλύπτει κάποιος . Αν πχ κάποιος κάνει 21 ώρες μάθημα μπορεί να απαιτήσει ευνοικότερη μεταχείριση σε σχέση με κάποιον που δεν συμπληρώνει ωράριο ;

3. Αν μου ανατεθεί με το ζόρι κάποια εργασία  , έχω το δικαίωμα να την αρνηθώ επικαλούμενος αδυναμία εκπλήρωσης ( αν πχ μου ανατεθεί κάτι που να απαιτεί υπολογιστή )

4. Αν είμαι σε ένα μικρό σχολείο όπου οι περισσότεροι καθηγητές έρχονται με διάθεση .

5. Πόσες εξωδιδακτικές εργασίες είναι υποχρεωμένος  να δεχτεί κάποιος ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:08:39 »

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 01:02:26 μμ »
Καλημέρα! Λοιπόν επειδή με απασχόλησε αυτό το θέμα, καθότι διατίθεμαι σε 3 σχολεία, ρώτησα τον πρόεδρο της τοπικής ΕΛΜΕ. Μου είπε ότι όταν κάποιος διατίθεται σε 2 σχολεία μπορεί να αναλάβει εξωδιδακτικό καθήκον στο σχολείο τοποθέτησης και όχι διάθεσης. Όταν διατίθεται σε 3 σχολεία δεν αναλαμβάνει κανένα. Καλό θα ήταν να μη δέχεσαι αδιαμαρτύρητα το ό,τι σου επιβάλλουν και να απαιτείς δικαιοσύνη στην ανάθεση των καθηκόντων ανάλογα με το ωράριο και τον φόρτο εργασίας. Εξωδιδακτικό καθήκον είναι και οι εφημερίες π.χ αλλά φαντάζομαι αναφέρεσαι στην γραφειοκρατία του σχολείου. Εξήγησε με ωραίο τρόπο στους διευθυντές σου την κατάσταση και αν δε σε ακούσουν ζήτα να τεθεί θέμα στο σύλλογο. Εγώ π.χ αν και σε 3 σχολεία μου ζητήθηκε να οργανώσω και γιορτή και φυσικά αρνήθηκα!! Επιτέλους, δεν είμαστε πρόβατα να ακούμε το κάθετι.

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 01:44:02 μμ »
καλημερα, το θεμα με τις εξωδιδακτικες εργασιες με εχει απασχολησει κι εμενα και δεν εχω βρει και καποιο νομο που να περιεχει διευκρινησεις, περα απο το Καθηκοντολογιο. φετος εχω επομισθει πολλες αρμοδιοτητες (λογω περσινης συγκρουσης με τον υποδιευθυντη και τα τσιρακια του!) και θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να ζητησω    απο το διευθυντη να εχω βοηθεια απο συναδελφο που δεν εχει αναλαβει τιποτε. ισχυει κατι τετοιο; φανταζομαι πως να αρνηθω αρμοδιοτητα τωρα πια δεν γινεται, αλλα για βοηθεια φανταζομαι δεν τιθεται θεμα... είμαι μητερα δυο παιδιων, εχω 21 ωρες ωραριο και μονο να μενω πισω να σκουπιζω κιολας δεν μου εχουν ζητησει!

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 02:07:06 μμ »
επισης,  φιλη μου που ειναι εγκυος και πηγαινει κανονικα στο σχολειο, δικαιουται καποιας απαλλαγης απο εφημεριες, οργανωση σχολικων γιορτων, κ.λ.π. εξωδιδακτικες εργασιες; δεν θελει να παρει αδεια επαπειλουμενης και δεν γνωριζει αν μπορει να απαλλαγει  απο εξωδιδακτικες εργασιες βασει καποιου νομου. ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:08:39 »

Αποσυνδεδεμένος Ich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 04:55:11 μμ »
Ηθελα να ρωτήσα κατι σχετικο, αν καποιος γνωρίζει. Φέτος η διευθυντρια μου δήλωσε οτι εγώ κ αλλη μια συναδελφος, επειδη εχουμε παιδι το οποιο ειναι κατω των 2 ετων, απαλασσομαστε απο τις εξωδιδακτικες εργασίες. Με ειχε βαλει αρχικα υπευθυνη τμηματος κ μετα το εδωσε σε καποιον αλλο.Μετα απο λίγες ημέρες μου δήλωσε όμως οτι οι εφημερίες δεν ανήκουν ακριβως στις εξωδιδακτικες, και οτι θα κανουμε κανονικα. Επίσης ειπε οτι μονο μια πολυτεκνη συναδελφος εχει δικαιωμα να μην κανει εφημεριες. Ειναι δυνατον? Που το βρηκε αυτο?Αν καποιος γνωριζει κατι σχετικο, θα με βοηθουσε πολυ.
Zum Glueck gehoert, dass man irgendwann beschliesst, zufrieden zu sein!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 12:23:53 μμ »
είμαι νεοδιόριστος και θα παρακαλούσα για λίγη βοήθεια στο θέμα της ανάθεσης εξωδιδακτικών εργασιών ( πρωτόκολλο κλπ ) . Υπάρχει κάποια εγκύκλιος  / νόμος που να καθορίζει το πως γίνεται η ανάθεση αυτή ;
Πέραν τούτου , οι πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις είναι οι εξής :
όχι. όλοι οι καθηγητές (εκτός από αυτούς που απαλλάσονται με κάποιον ξεχωριστό νόμο) είναι υποχρεωμένοι να αναλάβουν εξωδιδακτικές εργασίες προκειμένου να λειτουργεί εύρυθμα το σχολείο. γίνεται πάντα προσπάθεια οι δουλειές αυτές να ισοκατανέμονται. εάν υπάρχει κάπου εμφανής αδικία μπορείς να απευθυνθείς στον διευθυντή της ΔΔΕ του τόπου σου.
1. Αν κάποιος κάνει μάθημα σε δύο σχολεία σε διαφορετικά μέρη  , έχει δικαίωμα να αρνηθεί ανάθεση εξωδιδακτικής εργασίας ;
απ'όσο ξέρω όχι. αυτό που είπε ο αιρετός στον/στην shide δεν το γνωρίζω (για τα 2 σχολεία. για τα 3 σχολεία, ισχύει). αυτό που μπορείς να διεκδικήσεις όμως είναι να σου ανατεθούν εργασίες αναλογικά με το ποσοστό του ωραρίου που καλύπτεις στο συγκεκριμένο σχολείο (δεν είναι νόμος αυτό, εγώ το λέω). Δλδ εάν καλύπτεις στο Α σχολείο το 1/3 του ωραρίου, ζητάς δουλειές = 1/3* δουλειές που θα πάρουν οι άλλοι καθηγητές. Επειδή αυτό δεν είναι πάντα εύκολο, μπορείς είτε να προσπαθήσεις να πάρεις full δουλειές μόνο στο σχολείο οργανικής, ή να ζητήσεις να μοιραστείς τις δουλειές σου με άλλους (πχ 2 άτομα υπεύθυνοι πρωτόκολλου). Γενικά προσπαθείς να το λύσεις το θέμα με καλή διάθεση (όχι με υποχωρητικότητα όμως).
2. Στην ανάθεση  , έχει σημασία το ωράριο που καλύπτει κάποιος . Αν πχ κάποιος κάνει 21 ώρες μάθημα μπορεί να απαιτήσει ευνοικότερη μεταχείριση σε σχέση με κάποιον που δεν συμπληρώνει ωράριο ;
όχι. το ξέρω πως η πρακτική αυτή συνηθίζεται, αλλά δεν υπάρχει νομικό έρισμα για κάτι τέτοιο. ο συνάδελφος που έχει μειωμένο ωράριο δεν ευθύνεται γι'αυτό άρα δεν είναι υποχρεωμένος να επωμιστεί περισσότερες εξωδιδακτικές.
3. Αν μου ανατεθεί με το ζόρι κάποια εργασία  , έχω το δικαίωμα να την αρνηθώ επικαλούμενος αδυναμία εκπλήρωσης ( αν πχ μου ανατεθεί κάτι που να απαιτεί υπολογιστή )
εάν είσαι πιστοποιημένος, όχι. εάν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα σε σχέση με την εργασία που σου ανατέθηκε ή θεωρείς πως αδικείσαι από τον σύλλογο, μπορείς να κάνεις έγγραφο παράπονο στον διευθυντή της ΔΔΕ.
5. Πόσες εξωδιδακτικές εργασίες είναι υποχρεωμένος  να δεχτεί κάποιος ;
τόσες όσες θα πάρουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι.

Παράθεση
θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να ζητησω    απο το διευθυντη να εχω βοηθεια απο συναδελφο που δεν εχει αναλαβει τιποτε. ισχυει κατι τετοιο;
καλό θα ήταν να είχε γίνει αυτό στον σύλλογο που έκανε τις αναθέσεις. οι δουλειές πρέπει όσο το δυνατόν να ισοκατανέμονται. νομικό πάτημα όμως δεν έχεις για κάτι τέτοιο. ζήτα το ως εξυπηρέτηση.

Παράθεση
επισης,  φιλη μου που ειναι εγκυος και πηγαινει κανονικα στο σχολειο, δικαιουται καποιας απαλλαγης απο εφημεριες, οργανωση σχολικων γιορτων, κ.λ.π. εξωδιδακτικες εργασιες;
απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει συγκεκριμένος νόμος. παρόλα αυτά φαντάζομαι ότι θα υπάρξει κατανόηση από τον σύλλογο.


Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 04:12:57 μμ »
Όντως οι πολυτεκνοι είναι απαλλαγμένοι από όλες τις εξωδιδακτικές εργασίες και τις εφημερίες .

Αποσυνδεδεμένος tina!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 07:14:22 μμ »
γενικα ποιοι απαλλασσονται απο εξωδιδακτικες εργασιες και εφημεριες? ξερει κανενας που μπορω να βρω τον νομο? εμενα με απαλλαξε ο διευθυντης λογω κινητικου προβλήματος.. απαλλασσονται και οσοι πασχουν απο διαβητη?γνωριζει κανενας?

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 09:12:52 μμ »
Όντως οι πολυτεκνοι είναι απαλλαγμένοι από όλες τις εξωδιδακτικές εργασίες και τις εφημερίες .
...εφόσον 4 από τα παιδιά τους είναι στην α' βάθμια ή β' βάθμια εκπ/ση, και μόνο ο ένας από τους δύο γονείς, σύμφωνα με τις τελευταίες εγκυκλίους.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 08:57:35 πμ »
Όντως οι πολυτεκνοι είναι απαλλαγμένοι από όλες τις εξωδιδακτικές εργασίες και τις εφημερίες .
...εφόσον 4 από τα παιδιά τους είναι στην α' βάθμια ή β' βάθμια εκπ/ση, και μόνο ο ένας από τους δύο γονείς, σύμφωνα με τις τελευταίες εγκυκλίους.
ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 07:15:29 μμ »
εχω πρωτοκολλο,βιβλιοθηκη, προετοιμασια γιορτης,ειμαι και υπευθυνη τμηματος και δεν γκρινιαζω.Μηπως κι εμεις ειμαστε λιγο υπερβολικοι;  :) :)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 07:27:28 μμ »
Όταν υπάρχουν συνάδελφοι με μειωμένο διδακτικό ωράριο δεν θα πρέπει να αναλαμβάνουν περισσότερες εξωδιδακτικές εργασίες από όσους έχουν πλήρες ωράριο;

Αποσυνδεδεμένος chaos_2000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 08:36:49 μμ »
Αν έχω καταλάβει καλά, σύμφωνα με οδηγία που έχει έρθει σε όλα τα σχολεία (σύμφωνα με το νέο νόμο), πρέπει οι παλιότεροι να συμπληρώσουν ωράριο, και οι νεότεροι που δεν συμπληρώνουν, τις υπόλοιπες ώρες έχουν γραμματειακή, και παραμένουν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ για όποιο κενό και οπουδήποτε προκύψει. Οπότε όσοι δεν συμπληρώνουν ωράριο, έχουν αυξημένες υποχρεώσεις

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 01:38:56 μμ »
Όταν υπάρχουν συνάδελφοι με μειωμένο διδακτικό ωράριο δεν θα πρέπει να αναλαμβάνουν περισσότερες εξωδιδακτικές εργασίες από όσους έχουν πλήρες ωράριο;
όχι. Οι συνάδελφοι με μειωμένο ωράριο, εφόσον η υπηρεσία δνε μπορεί να τους διαθέσει αλλού για συμπλήρωση, αναλαμβάνουν την γραμματειακή υποστήριξη του σχολείου για τόσες ώρες όσες είναι αυτές που χρειάζονται για να συμπληρώσουν το ωράριό τους. Οι ώρες αυτές πρέπει να συμπληρώνονται και στο ωρολόγιο πρόγραμμα. ΕΠΙΠΛΕΟΝ αναλαμβάνουν και ίσο μέρος (με τους υπόλοιπους συναδέλφους) των εξωδιδακτικών εργασιών που έχουν "μείνει" μετά την αφαίρεση αυτών που μπορούν να καλύψουν σε αυτές τις ώρες γραμματειακής υποστήριξης.

Εν τέλει δηλαδή όντως αναλαμβάνουν περισσότερες εξωδιδακτικές εργασίες γραμματειακού τύπου (όχι γιορτές κτλ) , αλλά αυτές δεν ανατίθονται γενικά και αόριστα στον συνάδελφο επειδή έχει μειωμένο ωράριο. Χωρίζονται σε διδακτικές ώρες και ανατίθονται συγκεκριμένα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.