*

Αποστολέας Θέμα: Εξωδιδακτικές εργασίες  (Αναγνώστηκε 33240 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 08:31:15 πμ »
Συναδελφε συμφωνα με το νομο τις εργασιες τις αναθετει ο συλλογος. Αν πανε να κανιυν κατθ χωρις συνεδριαση, μπορεις να απειλησεις οτι θα τους τρεξεις με χαρτια. Αν στη συνεδριαση επιμεινουν παρα τη θεληση σου, πρεπει να επιμεινεις να καταγραφει η τεκμηριωμενη αντιθεση σου στο πρακτικο και να ανοιξεις μετα μια μεγαλη ιστορια. Το θεμα ειναι αν αξιζει τον κοπο. Υπαρχει μεν το ηθικο ζητημα καθως και η αξιοπρεπεια του καθενος μας, υπαρχει ομως και η πρακτικη διασταση: αξιζει τον κοπο; Να ηταν κατανομη μαθηματων, θα ελεγα οτι αξιζει υπο προϋποθεσεις. Για τα εξωδιδακτικα ομως δεν πιστευω οτι αξιζει. Ολα ειναι ηλιθιες δραστηριοτητες που ειτε δεν θα επρεπε να υπαρχουν, ειτε δεν θα επρεπε να γινονται απο εμας, με την εξαιρεση του τπευθυνου τμηματος που εχει μια παιδαγωγικη διασταση. Υποθετω οτι ο συλλογος σας λειτουργει μυστηρια με κλικες η εσυ δεν εχεις την καλυτερη σχεση με αυτους. Αξιζει να ξεκινησει η χρονια στραβα για αυτο; Εκτος αν δεν σε νοιαζει να το τραβηξεις, με οποιο ψυχικο επακολουθο. Κατ' εμε, μπορεις να το παρεις και να θεσεις τους ορους σου για την κατανομη εργασιων του χρονου, η για ενδεχομενες αλλες εργασιες που θα ανατεθουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:57:30 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 08:37:27 πμ »
Για τα εξωδιδακτικα ομως δεν πιστευω οτι αξιζει. Ολα ειναι ηλιθιες δραστηριοτητες που ειτε δεν θα επρεπε να υπαρχουν, ειτε δεν θα επρεπε να γινονται απο εμας, με την εξαιρεση του τπευθυνου τμηματος που εχει μια παιδαγωγικη διασταση.

++++
Ροκάνισμα χρόνου. Ευτυχώς που καταργούνται τα τρίμηνα στο γυμνάσιο (να και κάτι καλό!) και έτσι θα έχουμε κάπως λιγότερη χαρτούρα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 12:23:36 μμ »
Παράθεση
Υποθετω οτι ο συλλογος σας λειτουργει μυστηρια με κλικες

Φυσικά, υπάρχουν κλίκες, όπως και όπου αλλού έχω πάει, αλλά εδώ έχουν ξεπεραστεί τα όρια. Είναι η δεύτερη χρονιά στο ίδιο σχολείο, δυστυχώς δεν πήρα ούτε μετάθεση ούτε απόσπαση. Πέρυσι μια από τα ίδια, ήθελαν να μου δώσουν τις πιο πολλές εργασίες, μου άλλαζαν τα τμήματα σαν τα πουκάμισα και έφτασα στο σημείο να μαθαίνω από τους μαθητές ποιο μάθημα θα αναλάβω, και από τον διευθυντή μια εβδομάδα μετά. Φέτος, πάλι τα ίδια, πάλι αλλαγές τμημάτων την τελευταία στιγμή, ώστε να αποφύγουν τους "άτακτους" και έπεται συνέχεια. Να σημειώσω ότι πέρυσι πήγαινα πρώτη ώρα και έφευγα έβδομη, ενώ οι              περισσότεροι έφευγαν στο τετράωρο, άντε στο πεντάωρο.

Παράθεση
Αξιζει να ξεκινησει η χρονια στραβα για αυτο;
Με λίγα λόγια, έχει αρχίσει στραβά εδώ και πολύ καιρό...

Παράθεση
Όταν λες αλληλογραφία τι εννοείς, το "ξεκαθάρισμα" των emails που λαμβάνει το σχολείο και την αποστολή τους στα mails των συναδέλφων ή κάτι άλλο? Και για ποιό λόγο δεν το θέλεις (αν είναι αυτό που λέω).
Δεν έχω πρόβλημα να το αναλάβω, απλώς έχω ένα σωρό διδακτικά αντικείμενα και δεν προλαβαίνω, τα περισσότερα από τους φιλολόγους και πρέπει να εκτυπώνω ό,τι έρχεται, γιατί οι καθηγητές ή δεν έχουν e-mail, ή δεν χρησιμοποιούν υπολογιστή, όπως λένε. Και για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω, το "χώσιμο" του νεότερου δηλαδή...

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 01:00:47 μμ »
Εκτος απο την ηθικη διασταση οπως ειπα και πριν, ετςι που το ακουω δεν ειναι τοσο βαρυ το mail. Εγω με 23 ωρες μαθημα, φιλολογος, με 7 διδακτικα αντικειμα καθε χρονο και 8-2 λογω ωραριου εκ των πραγματων, εχω το πρακτικο! Την πρωτη χρονια με ενοχλησε, εκτοτε ομως βαζω τους ορους μου. Δεν αναλαμβανω τιποτα αλλο κ σε περιπτωση που μου προταθει υπερωρια θα ζητησω να το παρει αλλος. Νομιζω οτι αλλες δουλειες ειναι πιο χρονοβορες απο την αλληλογραφια - και με πιο επειγοντα χαρακτηρα που δεν μπορεις να τις αργησεις ακομα κι αν εχεις δυο τμηματα εκθεσεων στοιβαγμενα για διορθωση! Χιλιες φορες απο πρακτικο, μητρωο, πρωτοκολλο και λοιπη αχρηστη γραφικη δουλεια που δεν εχει λογο υπαρξης. Ακομα κι απο ελεγχο απουσιων και διασταυρωση στοιχειων στις καρτελες, καλυτερο μου ακουγεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:57:30 »

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 01:36:26 μμ »
Συνάδερφοι, επαναφέρω το θέμα γιατί και πάλι μου ήρθε "ταμπλάς": μου ανακοινώθηκε εμμέσως πλην σαφώς ότι στο σύλλογο που θα κάνουμε την Δευτέρα θα μου αναθέσουν την αλληλογραφία του σχολείου γιατί ξέρω καλά από υπολογιστές!!! Αρνήθηκα (θέλω να αναλάβω άλλες εργασίες), αλλά μου είπαν ότι κανένας άλλος δεν μπορεί (!!!) λόγω διαφόρων υποχρεώσεων και θα το αναλάβω εγώ. Επειδή δεν θέλω και πάλι να τσακωθώ ακούω τις συμβουλές σας... Π.χ. πιο πάνω διάβασα για έγγραφο παράπονο προς την ΔΔΕ. Τι είδους έγγραφο είναι αυτό;
erietta ποιές εργασίες πρότεινες να αναλάβεις και δεν δέχτηκαν;
Αν προτείνεις κάποιες άλλες ίσως;

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 03:26:33 μμ »
..............................................
Δεν έχω πρόβλημα να το αναλάβω, απλώς έχω ένα σωρό διδακτικά αντικείμενα και δεν προλαβαίνω, τα περισσότερα από τους φιλολόγους και πρέπει να εκτυπώνω ό,τι έρχεται, γιατί οι καθηγητές ή δεν έχουν e-mail, ή δεν χρησιμοποιούν υπολογιστή, όπως λένε. Και για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω, το "χώσιμο" του νεότερου δηλαδή...
Απαράδεκτο κατά την άποψή μου!  >:( >:(
-------------------------------------------------------
 Στα περισσότερα σχολεία που ήμουν κάποιος από τους Δ/ντές-Υποδ/ντές αναλάμβανε το mail.
Επίσης ο Δ/ντής εκτύπωνε και έφερνε στο Σύλλογο τα κυριότερα έγγραφα ενώ στα περισσότερα σχολεία που ήμουν υπήρχε φάκελος στο Σύλλογο όπου έμπαιναν όλα τα εισερχόμενα προς ενημέρωση των συναδέλφων και την ευθύνη ενημέρωσης του φακέλου είχε ο Υποδ/ντής.
 Σε κάποια σχολεία που ήμουν μας έστελναν τα πάντα με email, πράγμα κάπως σπαστικό γιατί υπήρχαν πολλά αδιάφορα έγγραφα (εμένα π.χ. δεν με ενδιαφέρουν μεταπτυχιακά ή αποσπάσεις στο Χ  ΚΠΕ  ή στο Ψ ΤΕΙ κλπ.) Στο σχολείο μου έχουμε συζητήσει στο Σύλλογο ποιά μας ενδιαφέρουν και ποιά όχι και έτσι φιλτράρονται και λαμβάνουμε πολύ λίγα.
 Όσον αφορά τις άλλες εξωδιδακτικές, για μένα πολύ βαρετά είναι, (όπως πολύ σωστά είπε και ο Έσπερος): πρακτικό, μητρώο, πρωτόκολλο, οικονομικά, αλλά και υπεύθυνος τμήματος, όχι τόσο ως προς την καταμέτρηση των απουσιών, αλλά περισσότερο ως προς το σκέλος της χαρτούρας (επιστολές προς γονείς, συμπλήρωση καρτελών, βιβλίο φοίτησης και άλλα όμορφα).
 Να υποθέσω οτι είσαι φιλόλογος σε Γυμνάσιο με πολλούς παλιούς συναδέλφους κάπου στην επαρχία (σε νησί)?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2016, 03:31:04 μμ από greedo »
  

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 04:17:31 μμ »
Υπάρχουν και χειρότερα. Στο σχολείο μου την περασμένη χρονιά, ο υπεύθυνος αλληλογραφίας, (πληροφορικός) πετούσε σχεδόν τα πάντα στον κάδο ανακύκλωσης και έπρεπε να τα ψάχνουμε μόνοι μας. Με δικη μου πρωτοβουλία έστελνα ότι νομιζα ότι μπορούσε να ενδιαφέρει τους υπόλοιπους συναδέλφους (μηνύματα συμβούλων κλπ). Φυσικά ούτε τύπωνε, παρά ελάχιστα έγγραφα, "για οικονομία".
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2016, 04:19:21 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 07:08:09 μμ »
...
Δεν έχω πρόβλημα να το αναλάβω, απλώς έχω ένα σωρό διδακτικά αντικείμενα και δεν προλαβαίνω, τα περισσότερα από τους φιλολόγους και πρέπει να εκτυπώνω ό,τι έρχεται, γιατί οι καθηγητές ή δεν έχουν e-mail, ή δεν χρησιμοποιούν υπολογιστή, όπως λένε. Και για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω, το "χώσιμο" του νεότερου δηλαδή...

Η λύση είναι απλή: Αν τελικά αναλάβεις την αλληλογραφία, τότε θέτεις τους όρους σου: σου δίνουν όλοι από ένα email για να τα προωθείς, όποιος δεν έχει και δεν θέλει να δημιουργήσει, δεν θα ενημερώνεται από εσένα. Καμία εκτύπωση.
Το 2016 και δεν ξέρουν να ανοίγουν ένα %^&^ email?!?! Ας παραιτηθούν!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 07:43:24 μμ »
Παράθεση
erietta ποιές εργασίες πρότεινες να αναλάβεις και δεν δέχτηκαν;

Θα ήθελα να αναλάβω το πρακτικό, ας πούμε.

Παράθεση
Αν τελικά αναλάβεις την αλληλογραφία, τότε θέτεις τους όρους σου: σου δίνουν όλοι από ένα email για να τα προωθείς,
Αυτό θα ήταν το επιθυμητό. Στο σχολείο που ήμουνα παλιότερα έτσι γινόταν και τυπώναμε ελάχιστες σελίδες. Εδώ τυπώνουμε σχεδόν τα πάντα...συνέδρια, ανακοινώσεις συμβούλων κ.ά., προκηρύξεις μεταπτυχιακών, ό,τι μπορείτε να φανταστείτε...

Σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας... Με βοηθήσατε πολύ και το εννοώ!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 07:49:45 μμ »
Δεν ξερω γιατι προτιμας το πρακτικο απο την αλληλογραφια, καποιον προσωπικο λογο θα εχεις που δεν νομιζω οτι ειναι ο φορτος εργασιας. Μου κανει εντυπωση ομως το να ζηταει καποιος πρακτικο και να μην του το δινουν! Μηπως ο πρακτικογραφος θελει κολλητιλικια με τον διευθυντη; Μηπως κρυβουν παρανομιες;

Το πρακτικο παντως σε περιεργους συλλογους μπορει εκτος απο χρονοβορο να ειναι και ψυχοφθορι, το εχω περασει, με τον καθενα να λεει το μακρυ του και το κοντο του και να ζητα να γραφτει, η να αρνειται να υπογραψει. Περαν του οτι ειναι τελειως αχρηστο και απορω γιατι γινεται ακομα χειρογραφα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 08:05:17 μμ »
Όχι, απλώς η πρακτικογράφος δεν έχει ιδέα από υπολογιστές και προτιμάει να γράφει στο χαρτί, είναι και παλιά, οπότε παίρνει ό,τι θέλει.
Θα ήθελα να δοκιμάσω το πρακτικό, αν και με δυσκολεύει η καταγραφή στους συλλόγους, γιατί δεν προϋποθέτει καθημερινή απασχόληση, ενώ η συνεχής απασχόληση στον υπολογιστή και εκτύπωση είναι πολύ χρονοβόρα....

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 08:23:10 μμ »
Αν εχεις πολλες ωρες μαθημα, που υπουετω πως εχεις, δεν προσφερεται το πρακτικο. Καποιες συνεδριασεις θελουν πολυ γραψιμο ειδικα αν ειστε μεγαλο αχολειο. Ενδεικτικα: κατανομη ωρων και εργασιων, αριστεια και βραβεια ( αυτο θελει προσοχη γιατι σε περιπτωση λαθους μεχρι και μηνυση απο γονεις γινεται), δικαιολογηση απουσιων, ενδεχομενως και παιδαγωγικη, αν ειναι σχολαστικος ο διευθυντης, τελικα αποτελεσματα(γραφεις ενα ενα ονομα που προαγεται η απορριπτεται), προγραμματα εκδρομων... Αυτα μπορει να σε κρατουν απασχολημενη για μια ολοκληρη εβδομαδα σε καθε κενο σου και να σε πιεζει και ο χρονος. Χωρια τις ενδεχομενες επεισοδιακεδ συνεδριασεις, η τις αποφασεις με διαφωνουντες που θελουν να καταγραφει η αποψη τους.

Αυτα τα λεω εκ πικρης πειρας και αν με ρωτησεις γιατι το κραταω, ο λογος ειναι απλος: δεν θα το θελει κανεις οποτε η θα με πιεσουν κ θα αναγκαστω να υποχωρησω, που θεωρω μεγαλυτερηξεφτιλα, η θα βρουν κανενα αλλο μεγαλυτερο θυμα, που δεν μου επιτρεπει η συνειδηση μου.

Αυτα τα λεω για την περιπτωση που δεν το εχεις δοκιμασει. Ειλικρινα δεν πιστευω πτι αξιζει να κανρις θεμα στο συλλογο για το πρακτικο!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 12:38:16 πμ »
Μια άλλη καλή λύση, εφόσον υπάρχει υπολογιστής στο γραφείο των καθηγητών, είναι να δημιουργηθεί ένας καινούριος λογαριασμός στον οποίο θα γίνεται αυτόματη προώθηση όλων των μαιλ (αυτό για να μην έχουν πρόσβαση όλοι οι καθηγητές στον πραγματικό λογαριασμό και κάνουν καμιά κοτσάνα και μπερδέψουν τα μαιλ), ο οποίος θα είναι μονίμως λογκαρισμένος και ανοιχτός και θα μπορούν να τον βλέπουν όλοι.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 22, 2017, 04:14:27 μμ »
Συνάδελφοι, μια ερώτηση έχω:

Ξέρουμε το Νόμο/Εγκύκλιο που καθορίζει αν απαλλάσσεται ή όχι απ΄τα εξωδιδακτικά του καθήκοντα κάποιος που έχει ωράριο σε 3 σχολεία;

Δε ρωτάω για τις εφημερίες, αυτό το βρήκα. Για τα υπόλοιπα εξωδιδακτικά δε βρήκα Νόμο.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158533
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.