*

Αποστολέας Θέμα: Εξωδιδακτικές εργασίες  (Αναγνώστηκε 33336 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimabcd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 06:17:50 μμ »
Τελικά οι εχουσες παιδια κατω απο 2 ετων απο τι απαλλασσονται και αν ξερει κανενας τον νομο να μας τον πει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:39:07 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 03:37:50 μμ »
υπάρχει νόμος που να ορίζει ότι υπεύθυνος για την λειτουργία του Ιντερνετ της σχολικής μονάδας είναι ο υποχρεωτικά ο πληροφορικός του σχολείου;

ας πουμε πέφτει το ιντερνετ. κάποιος πρέπει να ελέξει τι φταίει, ή να πάρει τηλ στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο να μιλήσει με υπευθύνους που θα του πουν τι να κάνει, να τσεκάρει κάποια πράγματα, ή να κάνει κάποιες ρυθμίσεις κλπ κλπ κλπ τέλος πάντων κάποιος πρέπει να αφιερώσει χρόνο για αυτό. Πρέπει υποχρεωτικά να είναι ο πληροφορικός του σχολείου;

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 04:14:36 μμ »
στην τελευταια εγκυκλιο για τον ορισμο του υπευθυνου ΣΕΠΕΥ, λεει στο τελος

"Ο Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. υποστηρίζει συμβουλευτικά τη λειτουργία του σχολείου σε θέματα που αφορούν στις Τεχνολογίες Πληροφοριών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αναλαμβάνει και τη διεκπεραίωση των σχετικών εργασιών."

κατι αλλο δεν εχω δει, προφανως δεν ειναι υποχρεωτικα για τον πληροφορικο ολα αυτα που περιγραφεις 
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 04:39:39 μμ »
 Προφανώς ο πληροφορικός εκτιμά την κατάσταση και λειτουργεί συμβουλευτικά και την όποια επιδιόρθωση την κάνει εξειδικευμένος τεχνικός.
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:39:07 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 17, 2016, 09:28:42 μμ »
Συνάδερφοι, επαναφέρω το θέμα γιατί και πάλι μου ήρθε "ταμπλάς": μου ανακοινώθηκε εμμέσως πλην σαφώς ότι στο σύλλογο που θα κάνουμε την Δευτέρα θα μου αναθέσουν την αλληλογραφία του σχολείου γιατί ξέρω καλά από υπολογιστές!!! Αρνήθηκα (θέλω να αναλάβω άλλες εργασίες), αλλά μου είπαν ότι κανένας άλλος δεν μπορεί (!!!) λόγω διαφόρων υποχρεώσεων και θα το αναλάβω εγώ. Επειδή δεν θέλω και πάλι να τσακωθώ ακούω τις συμβουλές σας... Π.χ. πιο πάνω διάβασα για έγγραφο παράπονο προς την ΔΔΕ. Τι είδους έγγραφο είναι αυτό;

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 17, 2016, 09:55:46 μμ »
Συνάδερφοι, επαναφέρω το θέμα γιατί και πάλι μου ήρθε "ταμπλάς": μου ανακοινώθηκε εμμέσως πλην σαφώς ότι στο σύλλογο που θα κάνουμε την Δευτέρα θα μου αναθέσουν την αλληλογραφία του σχολείου γιατί ξέρω καλά από υπολογιστές!!! Αρνήθηκα (θέλω να αναλάβω άλλες εργασίες), αλλά μου είπαν ότι κανένας άλλος δεν μπορεί (!!!) λόγω διαφόρων υποχρεώσεων και θα το αναλάβω εγώ. Επειδή δεν θέλω και πάλι να τσακωθώ ακούω τις συμβουλές σας... Π.χ. πιο πάνω διάβασα για έγγραφο παράπονο προς την ΔΔΕ. Τι είδους έγγραφο είναι αυτό;

Προσωπικά δεν βλέπω το λόγο να αρνηθεί κάποιος να αναλάβει την αλληλογραφία. Εκτός αν θέλεις να γίνεις πιο αναλυτική για ποιον λόγο δεν θέλεις και λες ότι σου ήρθε ταμπλάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2016, 10:37:45 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 12:52:19 πμ »
Νόμιζα ότι το μοίρασμα των εργασιών θα γινόταν στο σύλλογο. Αντ΄αυτού, έχει ήδη γίνει πίσω από την πλάτη μου... Επίσης αγανακτώ με την υποκρισία των συναδέρφων. Ενώ έχουν πιστοποίηση Α΄ επιπέδου, λένε ότι δεν ξέρουν από υπολογιστές για να αποφύγουν. Και έτσι οι παλιοί αποφεύγουν και ο κλήρος πέφτει στον νεότερο. Πρόκειται για πάγια τακτική των εν λόγω συναδέρφων, γι΄αυτό και ρωτάω πώς μπορώ να αρνηθώ αφού δεν επιθυμώ για προσωπικούς λόγους την αλληλογραφία.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 01:06:27 πμ »
Νόμιζα ότι το μοίρασμα των εργασιών θα γινόταν στο σύλλογο. Αντ΄αυτού, έχει ήδη γίνει πίσω από την πλάτη μου... Επίσης αγανακτώ με την υποκρισία των συναδέρφων. Ενώ έχουν πιστοποίηση Α΄ επιπέδου, λένε ότι δεν ξέρουν από υπολογιστές για να αποφύγουν. Και έτσι οι παλιοί αποφεύγουν και ο κλήρος πέφτει στον νεότερο. Πρόκειται για πάγια τακτική των εν λόγω συναδέρφων, γι΄αυτό και ρωτάω πώς μπορώ να αρνηθώ αφού δεν επιθυμώ για προσωπικούς λόγους την αλληλογραφία.

Συχνά οι διευθυντές κάνουν μία προεργασία και έχουν έτοιμες προτάσεις με το "ποιος θα κάνει τι", ανάλογα με τις ικανότητες του καθενός. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έκαναν κάτι πίσω από την πλάτη σου να σε "ρίξουν". Πιο πιθανόν θεωρώ απλά να σε θεώρησαν την πιο ικανή για τη συγκεκριμένη θέση.

Τα πράγματα νομίζω είναι απλά. Δηλώνεις ότι δεν δέχεσαι να αναλάβεις τη συγκεκριμένη εργασία και θα αναγκαστούν να σου δώσουν κάτι άλλο. Κατά 99% δεν προκειται να το τραβήξουν.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 01:08:58 πμ »
niteulf, καλά τα λες, αλλά δεν μου ανακοινώθηκε από τον διευθυντή, αλλά από τους συναδέλφους....

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 01:18:40 πμ »
niteulf, καλά τα λες, αλλά δεν μου ανακοινώθηκε από τον διευθυντή, αλλά από τους συναδέλφους....

Νομίζω ότι μπορείς απλά να αρνηθείς αν πράγματι δεν το θέλεις. Δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 01:43:43 πμ »
niteulf, καλά τα λες, αλλά δεν μου ανακοινώθηκε από τον διευθυντή, αλλά από τους συναδέλφους....

Σου ανακοινώθηκε ανεπίσημα η πρόθεση για το μοίρασμα των εργασιών, αφού απόφαση από τον σύλλογο δεν έχει παρθεί ακόμα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 02:05:46 πμ »
Ναι, όπως μου ανακοινώνεται και ποια μαθήματα θα πάρω, γιατί οι άλλοι συνάδελφοι έχουν δουλειές και δεν προλαβαίνουν... αμάν πια...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 06:06:08 πμ »
Ναι, όπως μου ανακοινώνεται και ποια μαθήματα θα πάρω, γιατί οι άλλοι συνάδελφοι έχουν δουλειές και δεν προλαβαίνουν... αμάν πια...

Αυτό είναι άλλο θέμα. Όταν δε μπορούν να συμφωνήσουν οι συνάδελφοι της ειδικότητας για τα μαθήματα τότε αναλαμβάνει να λύσει τις διαφορές ο σύμβουλος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Εξωδιδακτικές εργασίες
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 07:33:26 πμ »
 Όταν λες αλληλογραφία τι εννοείς, το "ξεκαθάρισμα" των emails που λαμβάνει το σχολείο και την αποστολή τους στα mails των συναδέλφων ή κάτι άλλο? Και για ποιό λόγο δεν το θέλεις (αν είναι αυτό που λέω).
 
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.